Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
19. Apríl , 2024, 17:33:57
Strán: 1 2 [3] 4 5 ... 7 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: FLAŽOLETY (umelé, prirodzené, pískanie...)  (Prečítané 51324 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #30 kedy: 11. September , 2007, 20:22:11 »

viem, ze tato tema je stara uz ako bananova republika, ale chcem sa opytat na jednu tech zalezitost.  pri experimentovani s flazoletmi som nasiel akusi (povedzme) anomaliu :).. takze tu je postup pre pravakov: ukazovak lavej ruky je jemne prilozeny na strunach D a G na 9tej polohe. brnknutim pravacky zahram tento prirodzeny flazolet a ked sa ukazovakom opatovne jemne dotknem len samotneho rozozvucaneho Gcka na 5tej strune, zmeni sa na uplne iny flazolet.. (flazolety som uz skusal vseliake ale takyto sa mi este nepodaril):) .. zaujimave je ze po dlhsej expertize som zistil ze ho je mozno urobit len vdaka tomu suzvuku tych dvoch prir flazoletov na 9ej polohe a ked som skusal dalej zopakovat tento postup len cisto na jednej strune, nefungovalo to.. vie to niekto vysvetlit resp aspon zistit, v ktorom tone sa dany flazolet nachadza? (mozno ide len o nejake skladanie frekvencii) dikesss.. 

na suchej gitare nic nerozoznam, ani moc vlastne nerozumiem postupu. dobre rozumiem, ze treba ludit flazolet z ponad 9tej polohy ? (divna poloha na flazolety) a brnknut rovno 2 taketo struny ? a potom co ? a neni jedno, ci ide o struny D a G ? nemoze to byt A a D ? musi sa to skusat na skreslenej gitare ? nechces to nahrat, ze o co vlastne ma ist ?
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #31 kedy: 12. September , 2007, 10:40:48 »

prirodzeny flazolet nad 9-tym prazcom? nejake divne, nie?  :) ja to vidim tak, ze si skombinoval takyto divny flazolet (nad 9-tym prazcom) s flazoletom vytvaranym dotykom (light touch harmonic) nad 5-tym prazcom
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #32 kedy: 12. September , 2007, 10:53:10 »

flažolet na 9 pražcom je úplne normálny..
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #33 kedy: 12. September , 2007, 11:37:51 »

je, netvrdim, ze nie. len som moc nevypochopil ten postup...
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #34 kedy: 12. September , 2007, 12:54:27 »

flažolet na 9 pražcom je úplne normálny..
Je, a je to ten isty ton ako nad 4tym prazcom.
Ale popravde nerozumiem ani ja tomu postupu, co si opisal.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #35 kedy: 12. September , 2007, 13:59:05 »

Vyskúšal som. Keď sa zahrá najprv flažolet nad 9 pražcom a potom sa prst dotkne struny nad 5, ozve sa flažolet nad 5 pražcom, aj keď nie moc zreteľne. To je lepšie ho už brnknúť..
Zaznamenané

MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« Odpoveď #36 kedy: 12. September , 2007, 14:10:43 »

Je to tak ako píše Pitu a ked to chces vysvetlit nastuduj si toto: http://www.butkaj.com/?id_menu=566&id_sub=55&id_left=212&id=183
v skratke: na rozoznenej strune mozes pozorovat stojate vlnenie (chvenie), ked zahras flazolet, tak vytvoris uzol (bod v ktorom je klud) ak zahras flazolet na 12 prazci, tak vlastne rozdelis stunu na dve casti, ak na deviatom, tak na tri (s dvomi uzlami) a ked zahras flazolet na piatom prazci, tak je jeden z uzlov nad deviatym prazcom, cize ak zahras na 9. a potom na 5. tak vlastne pridas dalsie uzly :)
« Posledná zmena: 12. September , 2007, 14:11:46 od MaTeS » Zaznamenané

FALLGRAPP
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #37 kedy: 12. September , 2007, 14:25:59 »

ok skusim to takto: je to vlastne jedno ci pouzijeme struny A a D (ja som zobral D a G lebo to je lepsie pocut) ukazovakom sa jemne dotknem naraz oboch strun nad 9tou polohou.. brnknem trsom (takze momentalne zneje len prir. flaolet nad 9.polohou na strunach D a G) nasledne presuniem ukazovak nad 5tu polohu na strune G, dotknem sa a vytvorim tak uplne novy flazolet..pripadne 'zapaaaakujem' ...ide len o to, ze musia zniet najprv tie 2 struny (v nasom pripade D a G), aby tento flazolet vznikol..skusim to nahrat a nejako to sem 'pastnem'.. islo mi hlavne o to ci sa to da nejako zistit o aky ton ide. kueeem
Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #38 kedy: 12. September , 2007, 14:32:29 »

to Pitu: postup si spravil skoro spravne len si na zaciatku nebrnkol naraz aj po D-strune, ale len na Gcku.

to all: treba to robit s dostatkom 'stavy'.. nasucho to nejde.. (jeeee jaky dvojzmysel)
Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #39 kedy: 13. September , 2007, 21:09:49 »

to all: treba to robit s dostatkom 'stavy'.. nasucho to nejde.. (jeeee jaky dvojzmysel)

ale no Kaolko, fúúúj, hanbi sa, takéto nemravné dvojzmysly tu vypisuješ  Bleee ...páni admini, friško to zmažte, ešte to tu niekomu pokazí morálku   Beeee


...inak, neviem či to niekto používa jednu vec (ak nie, tak si to dám patentovať ako vynálezca :) )
konkrétne...zahráš flanžolet nad napr. piatou strunou G struny, prst neodtiahneš, ale ho pritlačíš o pražec, skĺzneš sa sa na plochu medzi pražcami a spravíš prstom klasické hlboké vibráto. Zvuk flanžoletu sa mierne zmieša so zvukom tónu. V jednej polohe sa dá v kombinácii s pískaním pravačkou spraviť dosť tónov :)
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #40 kedy: 14. September , 2007, 02:07:20 »

ale no Kaolko, fúúúj, hanbi sa, takéto nemravné dvojzmysly tu vypisuješ  Bleee ...páni admini, friško to zmažte, ešte to tu niekomu pokazí morálku   Beeee

Toto chytilo asi len teba.. Žmurk

Citácia
...inak, neviem či to niekto používa jednu vec (ak nie, tak si to dám patentovať ako vynálezca :) )
konkrétne...zahráš flanžolet nad napr. piatou strunou G struny, prst neodtiahneš, ale ho pritlačíš o pražec, skĺzneš sa sa na plochu medzi pražcami a spravíš prstom klasické hlboké vibráto. Zvuk flanžoletu sa mierne zmieša so zvukom tónu. V jednej polohe sa dá v kombinácii s pískaním pravačkou spraviť dosť tónov :)

tomuto som nerozumel..     nahraj
Zaznamenané

iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #41 kedy: 14. September , 2007, 13:00:06 »

akoze aky ton?
flazolet nad D 9. poloha je Fis a G 5. poloha je G
takze to co pocujes su tony Fis a G
chapem to spravne, nie?
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #42 kedy: 14. September , 2007, 13:23:46 »

to imbus.. pozri.. je nezahram prir flazolet na 9tom a potom prir flazolet na 5tom prazci.. ja ho zahram na 9tom prazci na D a g naraz.. a potom ho jemnym priklepom na 5tom prazci 'zmenim' len na strune G..Dcko ostava 'nezmenene' . nebrnknem ho znova  Žmurk.. a to je dost rozdiel.. 

     N.H.      N.H
e-------------------
h-------------------
G---9------h-5---
D---9---------------
A--------------------
E---------------------

neviem ci som to napisal dobre.. asi ano..ten N.H. 9 na Dcku nechate preznievat.. a ten na Gcku sucasne upravite jemnym priklepom (nie stlacenim) ukazovaku na 5tej polohe bez akohokolvek dalsieho zbtocneho brnkuntia...
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #43 kedy: 14. September , 2007, 13:31:27 »

V tom prípade, ak to všetko dobre zaznie - najprv sa ti ozvú naraz mierne podladené flažolety F# a H na 9 pražci a potom zmeníš flažolet na G strune na tón G nad 5. pražcom.
Väčšinou to nezazneje dobre, keď len priložíš prst, lebo tie flažolety, čo by mali ostať znieť, tvoria malú sekundu - poltón - F# a G.  Môžeš ten flažolet na 5 pražci kľudne brnknúť, nech určite zazneje dobre, potom by to mal byť dosť drsný zvuk na šťave..
« Posledná zmena: 14. September , 2007, 13:31:44 od Pitu » Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #44 kedy: 14. September , 2007, 18:47:29 »


tomuto som nerozumel..     nahraj

aj by som to nahral keby inteligent brat aj s kámošom nešli v alkoholovom opojení opravovať comp. K0K0TI
Prosto niekde zahráš ľavačkou flanžolet a jak sa dotkneš struny neodtiahneš hneď prst, ale ho pritlačíš o hmatník a spravíš s tým prstom vibráto. Znie ti rozkmitaný zvuk toho flanžoletu. Prosto zvuk toho flanžoletu stiahneš na hmatník a len ho rozvibruješ. Znie to na elektrike.
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Strán: 1 2 [3] 4 5 ... 7 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.052 sekund, 22 otázok.