Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
29. Marec , 2024, 14:14:02
Strán: [1] 2 3 ... 7 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: FLAŽOLETY (umelé, prirodzené, pískanie...)  (Prečítané 51299 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« kedy: 19. Apríl , 2005, 11:26:33 »

V princípe vytvorenia flažoletu na strune sú 2 druhy flažoletov:
prirodzené a umelé - možností ich hrania je samozrejme viac.

Prirodzené - sú na prázdnych strunách, zľahka sa dotkne prstom na strune - vychádza to v zlomkoch - flažolet je v 1/2 struny (12. pražec), v 1/3 struny (7. alebo 19. pražec), v 1/4 struny (5. alebo 24. pražec) ...
v tých ďalších zlomkoch struny už sa ťažko hrajú flažolety na čistom zvuku, neznejú,
pri driveovom zvuku sa práve často používajú tie ďalšie - dajú sa nájsť, keď sa dotknutým prstom posúvame na strune medzi 1. a 4. pražcom.
To isté na opačnej strane struny, tam sa vytvára často práve tzv. pískaním na gitare, ostrým brnknutím trsátka skoro kolmo na strunu na mieste flažoletu, flažoletový zvuk vznikne preto, lebo sa struna zľahka dotkne palca pri trsátku.

Princíp umelých flažoletov je v tom, že sa skráti struna zmačknutím prstu na nejaký pražec a flažolet sa teraz nachádza na iných miestach.
Napr.: ľavou rukou zmačkneme strunu na 5 pražci, teraz sa flažolety nachádzajú na 17., 12., 10. pražci ... Keďže ľavá ruka drží tón, musí sa flažolet vytvoriť pravou rukou - na mieste flažoletu sa zľahka dotkneme struny ukazovákom a brnknúť sa musí iným prstom (prostredníkom, prstenníkom alebo palcom).

Na driveovom zvuku sa to isté dá docieliť aj rýchlym udrením a odrazením prstu o strunu (o hmatník) na mieste flaželotu. To znamená, že udrieme rýchlo napr. prostredníkom o 12. pražec a ozve sa flažolet. Treba to nacvičiť, švih musí byť veľký, aby sa prst rýchlo odrazil a struna nezatlmila.
« Posledná zmena: 23. September , 2011, 10:50:05 od Pitu » Zaznamenané

Hannibal3
nováčik
*
Príspevkov: 10


« Odpoveď #1 kedy: 04. Máj , 2005, 12:03:25 »

for Pitu: No...vycerpavajuca odpoved...kujeeeem:) Budem si to musiet velmi vela krat precitat aby som prisiel na to ako sa to robi. Volade som aj zvuk uz nahavale ked som sa na to pytal a trochu mi to aj palcom ide ale oproti tomu zvuku co som tu dade kopol mi to robi strasne vysoky zvuk...ciiiim to je???Smútim
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 04. Máj , 2005, 23:16:28 »

Hannibal3 - flazolet palcom mozes zahrat na viacerych miestach na strune. Ak sa Ti zda vysoky ten, co si prave spravil, urcite najdes kusocek vedla aj ine flazolety a niektory sa Ti uz len bude hodit...
Zaznamenané
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 13. Máj , 2005, 10:50:12 »

Mám z jedného časopisu, ako Satriani vysvetluje ako tie palcove flazolety hrat. On tam vraví, že ked to budem hrat tolko centimetrov od kobylky tak to zapistí taký tón a keď to trochu posuniem tak zas iný a mám v tom vážne guláš...
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 13. Máj , 2005, 11:18:52 »

V tom netreba mať guláš, treba si to v kľude vyskúšať.

Skús (kľudne cez booster, ale v takom nastavení, aby dobre chytal flažolety, alebo aj na gitare na sucho) pravou rukou rýchlejšie brnkať na najhrubšej prázdnej E strune a ľavou rukou popritom posúvať len jemne dotknutým prstom na tejto strune od nultého pražcu k 5 pražcu.
Budeš počuť veľmi širokú škálu flažoletov, prípadne si zmeraj, kožko centimetrov od nultého pražcu sa každý flažolet nachádza.
Potom presne na opačnej strane struny, keď sa budeš snažiť hrať flažolety na prázdnej strune len trsátkom (a palcom) - pískanie, posúvaj ruku od kobylky k hmatníku a naspäť a budeš počuť tie isté flažolety čo pri predchádzajúcom hraní.
Skús si teraz predtým odmerané vzdialenosti flažoletov od nultého pražcu prehodiť na opačnú stranu a v rovnakých vzdialenostiach od kobylky ich dokážeš presne zahrať trsátkom.
Samozrejme, keď chceš pískať už pri nejakom prstom stlačenom tóne ľavou rukou na strune, tak sa vzdialenosti skracujú, ako som písal v úvode témy (pretože hrajúca dĺžka struny je v tom prípade kratšia).
« Posledná zmena: 23. September , 2011, 10:47:59 od Pitu » Zaznamenané

iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 24. Máj , 2005, 13:58:21 »

pitu vyborne, to ma nikdy nenapadlo ze podla toho kde drzim pritalceny ton tak to inde piska. To je automatika a nikdy som si to ani neuvedomil :)
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
evil
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 367



« Odpoveď #6 kedy: 31. Január , 2006, 15:07:12 »

Este jedna otazocka.Podla coho sa urcuje ton flazoletu?Pri umelych je to jasne.Pri prirodzenych ide o ten zlomok,neviem vsak ako je to presne.A pri piskani je to ako pri prirodzenych,ale ked v urcitych polohach drzanych lavou rukou ide este zapiskat.Napr. Drzim lavou rukou 14.prazec na d-cku a pravou rukou zapiskam flazolet,ako pri prirodzenych nad 5. prazcom. Co to bude za ton?
Zaznamenané

GODIN RULEZ!!!
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 01. Február , 2006, 01:53:25 »

pitu napísal:
Citácia
Princíp umelých flažoletov je v tom, že sa skráti struna zmačknutím prstu na nejaký pražec a flažolet sa teraz nachádza na iných miestach.
Napr.: žavou rukou zmačkneme strunu na 5 pražci, teraz sa flažolety nachádzajú na 17., 12., 10. pražci ...


evil_dildo - vždy pri držaní niektorého tónu žavou rukou sa ti znejúca struna skracuje. To znamená nové polohy flažoletov sa zas vyrátajú zlomkami v pomere k tejto znejúcej  časti struny.

Takže v polovici znejúcej časti struny budeš mať o oktávu vyšší tón, ako držíš,
v tretine myslím o oktávu a kvintu vyšší,
v štvrtine o 2 oktávy vyšší
...
Zaznamenané

The Ripper
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 218


« Odpoveď #8 kedy: 17. Február , 2006, 21:38:58 »

Heh...tie umele flazolety som si uz tak zauzival, ze aj mne samemu to uz obcas ide na nervy. :lol:
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #9 kedy: 09. Apríl , 2006, 21:46:10 »

vmne to pisti, ale pomerne slabo. CO mam robit, ked chcem, aby to tak brutalne pistalo ako napr: pantera:cemetary gates hlavny riff?
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 09. Apríl , 2006, 22:02:28 »

Sucin spravnej techniky, \"polohy\" v ktorej vytvaras ten flazolet a vhodneho zvuku, mam na mysli dost skreslenia a vysok (skus prilozit prst na najhrubsiu sturnu, ako keby si chcel hrat prirozdeny flazolet na 2,6 prazci (niekde uprostred) a zahrat to, uz toto by malo zlahka piskat, len tak rozmyslam, ja to robim sem tam). A tiez mozno struny a trsatko, ale preco by sa to nedalo naucit na vacsine kombinacii..
Zaznamenané

Hosť
« Odpoveď #11 kedy: 09. Apríl , 2006, 22:14:28 »

plichto napísal:
Citácia
vmne to pisti, ale pomerne slabo. CO mam robit, ked chcem, aby to tak brutalne pistalo ako napr: pantera:cemetary gates hlavny riff?


Ono dost zalezi na tom aky mas nastaveny zvuk. Myslim ze ked mam taky typicky metalovy do V tak to slo celkom fajn, tiez si vytacam presence a aj trochu chorusu ti spravy taky ten zakkovsky zvuk.je to dost o tom nastaveni takze tocit cudlikmi a hladat ten spravny ) a aj o gitare, napr na HBckach to ide o dost lepsie sa mi zda, ale najviac na tom zmozu pazure:) a napriklad na flazolety co su na konci cemetary gates  na tie \"screamy\" tam dime pouziva aj wah wah pedal :)
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #12 kedy: 09. Apríl , 2006, 22:20:50 »

ok, ale ja mam esgecko
Zaznamenané
jack_6.3
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 232



« Odpoveď #13 kedy: 09. Apríl , 2006, 22:33:51 »

cize humbuckre mas...vyhul gain pohraj sa s eqvalizerom a skusaj...je to vec cviku
piskot sa moze lisit od dimebagovho,ale myslim ze iba charakterom zvuku...pekny flazolet by sa mal dat spravit na hocicom
ja mam tiez sg a piska pekne...
ja som flazolety cvicil na sucho...potom ked sa pichnes do aparatu to uz ide fajn...
Zaznamenané
Melvin
nováčik
*
Príspevkov: 60



« Odpoveď #14 kedy: 22. Júl , 2006, 12:38:14 »

Po dlhom badani na nete , videa, fora atd. som sa to konecne ako tak naucil :huh:  Jupi
Zaznamenané

DArk SiDE of my guitar Si píš!!!
Strán: [1] 2 3 ... 7 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.041 sekund, 23 otázok.