Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
05. Október , 2024, 06:30:05
Strán: 1 2 [3] 4 5 6 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: nastelovanie hmatnika  (Prečítané 14513 krát)
0 užívateľov a 11 Hostí prehliada túto tému.
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #30 kedy: 29. Január , 2007, 19:23:10 »

tak aspoň nech sa janci89 snaží zaostriť na tie prvé pražce, nech vidíme, aké sú.

Uz serte na tie fotky :). Aby to bolo cele ostre, tak treba nastavit sirsie ohnisko a co najvyssie clonove cislo a fotit zo stativu.....

Myslim, ze rad co spravit je uz dost aj bez dalsich fotiek :)
Nekaz nám tu rýchlokurz fotenia hmatníka. Žmurk
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #31 kedy: 29. Január , 2007, 19:30:20 »

pokiaľ je luk čo je zrejmé, tak v smere hodinových ručičiek
janci - hmatník klasicky doťahuješ (tj. vyrovnáva sa) tak ako doťahuješ klasický šrób. Vôbec sa toho neboj, vždy kúsok dotiahni, počkaj, zahraj si, uvidíš ako sadne, potom zas a tak ďalej, až kým nebude krk tak, ako chceš.

Myslím, že po dotiahnutí (vyrovnaní krku) budú struny drnčať ešte viac, ale hneď potom odmeraj výšku strún nad 12 pražcom a zdvihni ich na kobylke tak, aby boli nad 12 pražcom v takej výške, ako spomínal milosk.

A potom napíš, ako to vyzerá. Žmurk
Zaznamenané

janci89
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 88



« Odpoveď #32 kedy: 29. Január , 2007, 19:35:54 »

no ja neviem skusal som to ale drncali este viac dal som aj vissie struny a nic teraz drncala hlavne prazdna struna lebo uz chytala dost o 1. prazec
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #33 kedy: 29. Január , 2007, 19:48:38 »

no ja neviem skusal som to ale drncali este viac dal som aj vissie struny a nic teraz drncala hlavne prazdna struna lebo uz chytala dost o 1. prazec
Ak ti teraz nevadí výška strún a si celkom spokojný, môžeš ešte málinko uvoľniť krk, tak aby bol veľmi mierny luk, presne ako spomínal milosk:

ideálne prehnutie je, keď si stlačíš najhrubšiu strunu na prvom a poslednom pražci, a na zhruba  7-9 pražci, sa medzera medzi strunou a pražcom nastaví ca na 2-3 desatiny mm
Zaznamenané

milosk
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 74



WWW
« Odpoveď #34 kedy: 29. Január , 2007, 19:50:14 »

A samozrejme je nutné struny pred tým povoliť.Sory na to som zabudol. Hrozí totiž, že keď sú struny napnuté a  vytvárajú veľký protiťah /ca 48-60kg/ odtrhnutie skrutky.Musí totiž okrem tlaku dreva prekonávať práve aj tento ťah.
Zaznamenané
BrokenWings
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1539



« Odpoveď #35 kedy: 29. Január , 2007, 20:59:51 »

chalani?
mam tiez problem s drncanim.vyskusal som tu metodu(prvy a posledny prazec).
na najhrubsej strune je ta priehlbina na 7-9 prazci nieco tesne pod 1 mm a na najtensej(e) sa struna dotyka prazcov(tenke struny vsak nevrndzia).mam licenced floyd rose(blbo sa dvihaju kamene) a struny su dost nizko.hra sa vyborne,no to drncanie mi pri cistom zvuku vadi.hrubka strun je .10 .
poradite aj mne,alebo mam volit rovnaky postup ako kolega?
je to velky pruser ked sa mi opticky zda,ze krk ide pri hrubsich strunach do velmi,ale velmi mierneho  luku a pri tensich(tie vsak nedrncia) je viac-menej rovny(teda bud je uplne rovny,alebo je minimalne dozadu,co vsak nemyslim,no mozne to je)?
prosim poradte.vdaka
« Posledná zmena: 12. Júl , 2007, 18:52:36 od BrokenWings » Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #36 kedy: 29. Január , 2007, 21:11:35 »

BrokenWings - presne ten istý postup:

1. dotiahni imbusom tiahlo tak, aby sa hmatník dostal do roviny (aj pod najhrubšou strunou), hádam to pôjde
2. zmeraj výšku nad 12 pražcom a zdvihni struny na výšku, ako spomínal milosk - hrubé E na ca 2.4mm, tenké e na ca 1.9 mm
3. ak aj potom to bude málinko drnčať, mierne uvoľni krk - ideálne prehnutie je, keď si stlačíš najhrubšiu strunu na prvom a poslednom pražci, a na zhruba  7-9 pražci, sa medzera medzi strunou a pražcom nastaví ca na 2-3 desatiny mm

Potom napíš, či to pomohlo.
Zaznamenané

milosk
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 74



WWW
« Odpoveď #37 kedy: 30. Január , 2007, 02:39:10 »

Citácia
je to velky pruser ked sa mi opticky zda,ze krk ide pri hrubsich strunach do velmi,ale velmi mierneho  luku a pri tensich(tie vsak nedrncia) je viac-menej rovny(teda bud je uplne rovny,alebo je minimalne dozadu,co vsak nemyslim,no mozne to je)?

Práve naopak, niekedy je to dobre. Hrubá struna bude mať vždy väčší rozkmit ako tenká a preto
sa dáva vyššie.Toto nastavovanie však ovplyvňuje aj sklon hlavy a ako sú na kobylke zalomené struny/resp. aký veľký uhol majú za kameňom-bežcom/. Čím je uhol na hlave aj kobylke väčší, tým   bude struna vytvárať na pohľad menší rozkmit a bude na pocit tvrdšia.
Naopak keď bude uhol menší, rozkmit bude väčší struna mľandravá.Bohužiaľ toto je dané akou konštrukciou je daná gitara vyrobená.Buď je hlava lomená, alebo klasický strat-štýl, a potom či je kobylka pevná alebo delená viď gibson či už prechádza cez telo durch v pravom uhle atď.
Niekedy je takýto proces nastavovania hotová alchýmia a netreba sa po prvom neúspechu hneď vzdávať. Hold niekedy sa to zvládne za hodinu, inokedy to trvá dlhšie.
Hlavne treba trpezlivosť a po maličkých krôčikoch vpred. Niekedy stačí desatinka  pri vyrovnávaní a výsledok je výborný.
« Posledná zmena: 30. Január , 2007, 10:34:28 od Pitu » Zaznamenané
vlado hudec
Hosť
« Odpoveď #38 kedy: 30. Január , 2007, 16:43:19 »

ja mam jednu taku otazku..cim meriate tie vzdialenosti strun v milimetroch? to beznym pravitkom asi nejde,ci jo?  ha ha ha
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #39 kedy: 30. Január , 2007, 16:47:49 »

ja mam jednu taku otazku..cim meriate tie vzdialenosti strun v milimetroch? to beznym pravitkom asi nejde,ci jo?  ha ha ha

sublera? machri dokazu aj od oka  Bavím sa skvele
Zaznamenané
janci89
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 88



« Odpoveď #40 kedy: 01. Február , 2007, 19:06:10 »

este by som sa chcel spytat ako sa meria ta vzdialensonst nad 12. prazcom sublerou. mam odmerat 2.4 iba tu medzeru medzi pracom a strunou ?? (zda sa mi to strasne vela ked to tak nastavim) alebo 2.4 od prazca na koniec sirky  struny Huh!
Zaznamenané
milosk
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 74



WWW
« Odpoveď #41 kedy: 01. Február , 2007, 20:11:11 »

Nie nad 12 ale nad 24 pražcom.Meria sa od vrcholu pražca, po spodný okraj hrubej struny.Toto nastavenie je pre gitaristov čo sa vedia oprieť do strún a nechcú aby to drnčalo. Pokiaľ hráš jemnejšie a máš to dobre zrovnané, môžeš ísť aj na 2mm
Zaznamenané
janci89
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 88



« Odpoveď #42 kedy: 01. Február , 2007, 20:14:57 »

aha dik lebo pitu tam pisal ze nad 12 prazcom
Zaznamenané
milosk
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 74



WWW
« Odpoveď #43 kedy: 01. Február , 2007, 20:17:32 »

Samozrejme šublerou, ja používam presné kovové pravítko s presnosťou na dve desatiny mm, ale to predpokladám asi nevlastníš. Šubleru postavíš na pražec vysúvacou časťou, ktorou sa meria hĺbka dier, pozeráš sa z boku  a dvíhaš jemne šubleru až ti lícuje spodok okraja šublery so spodkom struny. Potom si odčítaš hodnotu na šublere a vieš zhruba o koľko treba ešte zdvihnúť alebo spustiť.
Zaznamenané
Milos1
stály hosť
*****
Príspevkov: 1250


Wherever you go, there you are!


« Odpoveď #44 kedy: 01. Február , 2007, 21:20:13 »

Mám rád takéto vedecké témy, človek sa niele veľa dozvie, ale sa to aj dobre číta.
Zaznamenané

Gretsch, Gibson, Epiphone, C.F.Martin, Höfner, Boss, TCE, Vox, Fender, Elixir, Dunlop. www.neuszer.sk www.prorock.sk www.on-board.sk
Strán: 1 2 [3] 4 5 6 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.105 sekund, 23 otázok.