Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Apríl , 2024, 07:54:57
Strán: [1] 2 3 ... 6 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: SKA  (Prečítané 13414 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



SKA
« kedy: 03. Apríl , 2007, 14:03:27 »

A čo SKA  ?  Ozaj,čo to vlastne znamena ? Je to daka skratka alebo čo ? Rastis mohol by si napisat par riadkov o tejto hudbe / odkial to prišlo,dake world kapely,nejaky zaujmavy link atd./ 

Rozhodne nie som ani ziaden znalec SKA historie a ani typicky SKA fanusik, ktory by dokazal zanietene o tom rozpravat. Takze dam, co viem a napsiem to, ako to vidim ja. Pravoverni sa snad neurazia, pripadne ak su tu taki, co to ovladaju lepsie, opravia ma alebo doplnia.

SKA vzniklo niekedy koncom 60-tych rokov na Jamajke. Jednoducha vesela hudba, doraz sa dava na druhu dobu. Ta druha doba je klucova - je dokazane, ze ak ma nieco posobit rezko a svizne, zdoraznovanim druhej doby je efekt zarucenejsi. Prikladom nech je ludova hudba zo slovenskych hôľ alebo balkansky folklor.

Casom zhulenejsi jamajski muzikanti zacali rezke SKA viacej zatazovat, spomalovat a usadzat. Muzika ktora takto vznikla sa hrava dodnes a hovori sa jej reggae. Mytusom je, ze SKA je zrychlene reggae, skutocnost je vsak opacna.

SKA sa rozne vyvyjalo, odbornici hovoria o roznych vlnach SKA. S hudbou sa raz za cas stotoznovali rozne socialne skupiny, rozni ludia sa rozne oblecenim identifikovali s roznymi kapelami, v historii SKA sa najde vela zmienok aj o povodnych skinheads. Niektore z tych "pravych dobrych poctivych" skinheads frakcii (teda nie tych nazi, ktorych pozname dnes) sa so SKA identifikuju asi aj dodnes, ale o tomto viem hovno, lebo zase az tak do hlbky ma to nikdy nezaujimalo.

Co zase trochu viem, tak zaciatkom 80-tych rokov malo SKA svoju novu vlnu v Europe, v Anglicku. Kapely sa zdruzovali okolo vydavatelstva 2tone. Dnes sa aj hovori o "poctivom 2tone (tju toun) SKA". Mysli sa tym muzika vychadzajuca prave z tohto obdobia. 2 tone - parafrazou na to su 2 farby, cierna a biela - to je prave ta obluba sachovnicovych doplnkov v obleceni u SKA fanusikov.

Dnes je SKA zase tak trochu viacej v kurze, s oblubou sa mixuje SKA s punkom alebo aj kadecim inym a takychto kapel teraz vznikaju mraky. SKA je inak vnimane trochu kontroverzne - vela ludi nan nadava a tvari sa, ze ho neznasa. Ale na druhej strane ma SKA aj obrovsku fanusikovsku zakladnu medzi sirokymi vrstvami ludi roznych vekovych kategorii. Ludia sa radi chodia na SKA vytancovat (to je ta chytlava druha doba), radsej, ako vyhrozit na nejaky metal :).

Klasicka SKA zostava je bicie, basa, 1 alebo 2 gitary + dychova sekcia cim  vacsia, tym lepsie :). Vseobecne cim vacsia zostava kapely, tym lepsie SKA :). SKA kapela nie je o ziadnych virtuozitach, aj ked dobri dychari by mali byt pychou kazdeho zoskupenia. Najvacsi doraz sa kladie na to, aby kapela spravne slapala. Ono to vyzera ako samozrejmnost, ale kedze SKA ma to specifikum druhej doby, tak ta slapavost je tam velmi klucova a ziskava sa rokmi hrania. Skratka "riddim" je dolezitejsi, ako individualne vykony jednotlivcov.

Vyhodou SKA je, ze sa da obliect do roznych stylovych kabatov - ako SKA sa da hrat pop, punk, jazz... Koniec koncov rytmus alebo tempo "reggae" je dnes povazovane za jeden z rytmovych standardov...

SKA scenu nemam nijak zvlast zmapovanu, ale mozem dat do pozornosti sucasne "hviezdy" SKA - Tokyo Ska Paradise Orchestra. Japonci, ktory maju od zaciatku 90-tych rokov na krku tusim 19 radovych albumov, neuveritelne im to slape a robia skvelu show. Tuto kapelu mam osobne dost rad:



Inym zaujimavym sucasnym zoskupenim su New York Ska Jazz Orchestra - ti su trochu akademickejsi a tahaju to viacej do klasickeho jazzu.

Za klasikov stylu sa povazuju kapely ako The Toasters, Hepcat, The Specials, The Selecter... ...  a dalsie.

Sofistikovanejsie info ohladne historie a pod:

www.ska.sk
www.reggae.sk
« Posledná zmena: 03. Apríl , 2007, 14:35:05 od Rastis » Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #1 kedy: 03. Apríl , 2007, 14:07:26 »

pekne si to cele opisal, dobra a vystizna recenzia Na zdravie!
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
rudy
Hosť
« Odpoveď #2 kedy: 03. Apríl , 2007, 14:24:03 »

Opät nerad ha ha ha ,ale musim toho Rastisa za ten članok pochvalit.Pozrel som aj ukažku a tam to vrie,jak v 200 litrovom sude.To velke zoskupenie je  super-ma to"štavu"a ist sa vytancovat s partiou-parada../byt tak mladši /. Na zdravie!   / A ked som včera poz-počuval Metro,myslel som si aj ja,že SKA je zrychlene reggae.  No hanbím sa..  trošku.
« Posledná zmena: 03. Apríl , 2007, 14:31:12 od rudy » Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 03. Apríl , 2007, 14:36:47 »

Ja som si zas myslel, že SKA je "belošské", európske reggae. Ono to trochu aj znie ako jamajské reggae šmrncnuté ľahším punkom.

Keď sa chceš dobre mať, tak musíš utekať... Na zdravie!
Zaznamenané

rudy
Hosť
« Odpoveď #4 kedy: 03. Apríl , 2007, 14:39:26 »

Ja som si zas myslel, že SKA je "belošské", európske reggae. Ono to trochu aj znie ako jamajské reggae šmrncnuté ľahším punkom.


Belošske reggae boli napr. UB 40,sa mi zda.
« Posledná zmena: 03. Apríl , 2007, 14:40:08 od rudy » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 03. Apríl , 2007, 14:45:31 »

Ja som si zas myslel, že SKA je "belošské", európske reggae. Ono to trochu aj znie ako jamajské reggae šmrncnuté ľahším punkom.

Keď sa chceš dobre mať, tak musíš utekať... Na zdravie!
Aj ja som si to myslel.

Robo Grigorov - Edo. Jedna z prvych jeho hitoviek, SKAcko jak vysite... Inak priekopnikmi na Slovensku boli napriklad Ventil RG, kde sa vystriedali Robo Grigorov s Janom Kuricom (Vidiek)...
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #6 kedy: 03. Apríl , 2007, 15:17:26 »

SKA scenu nemam nijak zvlast zmapovanu, ale mozem dat do pozornosti sucasne "hviezdy" SKA - Tokyo Ska Paradise Orchestra. Japonci, ktory maju od zaciatku 90-tych rokov na krku tusim 19 radovych albumov, neuveritelne im to slape a robia skvelu show. Tuto kapelu mam osobne dost rad:




Dobra muzicka na vyblbnutie, lubia sa mi ti Japonci, ma to stavu. :)
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rudy
Hosť
« Odpoveď #7 kedy: 03. Apríl , 2007, 15:25:19 »




Robo Grigorov - Edo. Jedna z prvych jeho hitoviek, SKAcko jak vysite... Inak priekopnikmi na Slovensku boli napriklad Ventil RG, kde sa vystriedali Robo Grigorov s Janom Kuricom (Vidiek)...
Netancovalo sa na to tzv.  POGO ?
Zaznamenané
max
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 380



« Odpoveď #8 kedy: 03. Apríl , 2007, 15:41:39 »

pre Rudy :
POGO

Citat :  (odtialto :  http://www.punk77.co.uk/groups/pogodancing.htm  )
The punk movements very own dance and very practical coz we all know when we are squashed up the front the only way is up (and then down of course). A good dance when fuelled by amphetamines and bloody knackering not to mention the bruised chest and chaffed nipples.  God knows what happened to the girls.

Volny preklad :
Vlastny tanec punkoveho hnutia. Velmi prakticky pretoze ked si v tlacenici jedina cesta je hore (a potom dolu samozrejme). Vyborny tanec ked si plny amfetaminov a znacne unavny tiez nespominajuc modriny na hrudi a odrete bradavky. Boh vie ako su na tom dievcata.

Takze OT a teraz spat k Ska. Spomenuli ste to Roba Grogorova, co je s nim teraz ? Kratku dobu s nim bol aj gitarista Viktor Kočiščák, neviete niekto co robi teraz ? 
Edo je bombova skladba.
« Posledná zmena: 03. Apríl , 2007, 15:44:57 od max » Zaznamenané

TURN IT UP Si píš!!!
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 03. Apríl , 2007, 15:48:16 »

Grigorov ma po dlhych rokoch v zabudnuti teraz nejaku odrhovaciu hitovku v radiach... Taka normalna lubiva pesnicka to je podla mna.
Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #10 kedy: 03. Apríl , 2007, 15:53:50 »

pekny clanok, ten odkaz s japoncami je spicovy, taketo ska mam na festivaloch rad, doma si to nejako extra nepustam.
mixovania skapunku a la zona a sa mi totalne bridi, nemam rad tie bicie co tam furt hraju, miliarda uderov na hajtku a tak. v japonskej ukazke hra bubenik minimum uderov a sedi to ako rit na serbel, presne sa vystihne ten doraz na druhu.
Zaznamenané

o-yep sro
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #11 kedy: 03. Apríl , 2007, 16:22:54 »

...
mixovania skapunku a la zona a sa mi totalne bridi, nemam rad tie bicie co tam furt hraju, miliarda uderov na hajtku a tak. v japonskej ukazke hra bubenik minimum uderov a sedi to ako rit na serbel, presne sa vystihne ten doraz na druhu.

No vseobecne su bicie v SKA velmi specificke. Typicke su finty ako kopak s rytmicakom na tu istu tazku dobu. Hihat casto priznava tu opacnu, dla moznosti trochu zatazkane, aj v rychlejsich tempach. A samozrejme aj  brejky su svojske. Vecer mozem hodit nejake hole typickejsie SKA bicie...
Zaznamenané
rudy
Hosť
« Odpoveď #12 kedy: 03. Apríl , 2007, 19:40:14 »



Volny preklad :
Vlastny tanec punkoveho hnutia. Velmi prakticky pretoze ked si v tlacenici jedina cesta je hore (a potom dolu samozrejme). Vyborny tanec ked si plny amfetaminov a znacne unavny tiez nespominajuc modriny na hrudi a odrete bradavky. Boh vie ako su na tom dievcata.


Bol som /par rokov dozadu/ v Blave na koncerte,kde hralo par mladych kapiel take zrychlene reggae /alebo niečo podobne/ ,v každej kapele bol aj saxofonista a obecenstvo tancovalo taky divny "sacavo-strkajuci" tanec a tam som započul slovo pogo,pogovat. Punk to určite nebol.Ale to neva. Na zdravie!
« Posledná zmena: 03. Apríl , 2007, 19:42:00 od rudy » Zaznamenané
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #13 kedy: 03. Apríl , 2007, 19:52:06 »

...
mixovania skapunku a la zona a sa mi totalne bridi, nemam rad tie bicie co tam furt hraju, miliarda uderov na hajtku a tak. v japonskej ukazke hra bubenik minimum uderov a sedi to ako rit na serbel, presne sa vystihne ten doraz na druhu.

No vseobecne su bicie v SKA velmi specificke. Typicke su finty ako kopak s rytmicakom na tu istu tazku dobu. Hihat casto priznava tu opacnu, dla moznosti trochu zatazkane, aj v rychlejsich tempach. A samozrejme aj  brejky su svojske. Vecer mozem hodit nejake hole typickejsie SKA bicie...

urcite hod, velmi rad si vypocujem. mne sa napriklad velmi paci rytmika polemiku, tam nieje o com, ale v nejakych svetovych a ortodoxnych ska kapelach sa vobec nevyznam, takze ukazky len ocenim. to prirazanie hajtky na opacnu je super. dava tomu ten spravny ksicht.
Zaznamenané

o-yep sro
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #14 kedy: 03. Apríl , 2007, 19:53:47 »

ano,pogo rulez, to je presne ono.teraz ked som bol na koncerte chiki liki v subclube, tak take pogo bolo ze az, tak som sa uz dlho nevyblaznil.
Zaznamenané

o-yep sro
Strán: [1] 2 3 ... 6 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.091 sekund, 22 otázok.