Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
02. Máj , 2024, 10:58:17
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Efekty na sola  (Prečítané 13464 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
bodom
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 386



« kedy: 27. Apríl , 2007, 08:19:30 »

Bludil som po fore ale bohuzial som nic nenasiel. Mozno som slabo bludil. Ale chcel by som sa spytat ake efekty pouzivate pri solach. Proste chcem ist cestou jednotlivych krabiciek a vazne netusim co by som mal do skreslenia primiesat aby to znelo tak solovo... Mam zatial equalizer kde si trochu pridam hlasitost a pomenim trochu korekcie(a aj to by ma zaujimalo ako by ste menili korekcie na solo ak vobec)
Zaznamenané

Zomrieš na lavičke, k...t
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #1 kedy: 27. Apríl , 2007, 08:48:58 »

Sólovo by mal znieť v prvom rade základný zvuk, všetko ostatné ho má len podporiť, nie pokaziť.

Ak chceš používaš EQ, tak možno jemne na ňom pridať vyššie stredy na sólo, nech sa viac presadí, neviem, či chceš nejako rapídne ním meniť zvuk..  Popiskujem si Prípadne trochu podvihnúť hlasitosť.

Na sólo sa môže pridať viac reverbu ako na podklad, hlavne na pomalé sólo.

Občas je celkom efektné sa pohrať s delayom, niekedy môžeš mať len jemnú opakovačku na sólo, niekedy môžeš dať výraznejšií delay (aj napr zvukovo zmodulovaný), kľudne aj do sterea.

S ostatnými efektami opatrne, nie je nutné ich používať, ale keď chceš experimentovať, občas môžeš použiť wah, chorus, flanger, fuzz, harmonizér a pod...
Zaznamenané

bodom
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 386



« Odpoveď #2 kedy: 27. Apríl , 2007, 09:03:07 »

dobre trochu som hladal. Ako sa da dosiahnut takyto zvuk. Je mozne to to vymlatit aj z dakych krabiciek? A na live koncerte? http://gitaristi.sk/files/pitu/solo1.mp3
Zaznamenané

Zomrieš na lavičke, k...t
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 27. Apríl , 2007, 09:51:22 »

dobre trochu som hladal. Ako sa da dosiahnut takyto zvuk. Je mozne to to vymlatit aj z dakych krabiciek? A na live koncerte? http://gitaristi.sk/files/pitu/solo1.mp3

Tu je len sólo (občas pridaný druhý hlas) s jemným delayom - počuješ dozvuk na konci a dané do reverbu. Čiže nejakú krabičku na reverby a ďalšiu na delaye.

Ale to všetko môžeš mať v jednom multiefekte (napr rack alebo polrack, prípadne nejaký podlahový s dobrými efektami), v ktorom budú zastúpené aj modulačné efekty a pod.. Nastavíš si na každé sólo kombináciu efektov, akú potrebuješ a iba zapneš prepínačom multiefekt a vypneš, prípadne budeš mať ďalší prepínač medzi nastaveniami.

Kvalitný multiefekt ťa vyjde aj lacnejšie ako všetky jednotlivé krabičky dokopy.
« Posledná zmena: 27. Apríl , 2007, 09:56:00 od Pitu » Zaznamenané

bodom
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 386



« Odpoveď #4 kedy: 27. Apríl , 2007, 10:11:16 »

No je mi jasne. Skreslenie beriem z aparatu a trochu dokrmujem. A chcel som teda cosi pekne na sola... Ja nie som z tych experimentatorov so zvukom co setko z toho vyleze cize ked si najdem na skatulke zvuk ktory mi vyhvuje tak uz knoflikmi netocim. Prave pretosom rozmyslal nad tymto http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=16 to je taky bi-efektik  No hanbím sa..
« Posledná zmena: 27. Apríl , 2007, 10:14:27 od bodom » Zaznamenané

Zomrieš na lavičke, k...t
tibor7
stály hosť
*****
Príspevkov: 962


« Odpoveď #5 kedy: 27. Apríl , 2007, 10:25:52 »

Ja sa tiež rozhodujem medzi krabičkami a multiefektom. Naprr. Vox Tonelab SE má aj simulácie SD1, DS1 , TS9 , len neviem či by splnili úlohu dokrmováka k Marshallu ako ozajstné krabičky. Inak ostatné efekty by mi z multi úplne stačili.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 27. Apríl , 2007, 10:28:24 »

myslím, že ten boss by mohol stačiť. Obsahuje 4 reverby a 3 delaye, mali by sa dať kombinovať. Na oživenie sóla by to bolo fajn. Treba vyskúšať, ako zneje.

Potom by som to ale určite zapájal až za preamp v aparáte - po skreslení (do efektovej slučky).
Zaznamenané

bodom
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 386



« Odpoveď #7 kedy: 27. Apríl , 2007, 10:30:35 »

Sak to ze vyskusat. By som siel velmi rad tento efekt hladam uz dost dlho... zatial marne
Zaznamenané

Zomrieš na lavičke, k...t
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 27. Apríl , 2007, 10:35:34 »

Ja mám Line6 PODxt Live a tam sú modulačné efekty, reverby aj delaye veľmi kvalitné, som spokojný, predpokladám, že dobré budú aj v iných drahších multiefektoch.

Plánujem ho využívať aj neskôr do lampového aparátu - do slučky za skreslenie a všetky šlapky by som mal v jednom, pekne v predvolených kombináciach. Vtedy by sa obišla simulácia aparátov a využívali práve reverby, delaye, modulačné efekty... Simulácie skreslovacích pedálov nemám otestované, ako reagujú na skreslený zvuk lampového aparátu.
Tam vidím ďalšiu možnosť využitia podlahových multiefektov
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 27. Apríl , 2007, 14:50:03 »

dobre trochu som hladal. Ako sa da dosiahnut takyto zvuk. Je mozne to to vymlatit aj z dakych krabiciek? A na live koncerte? http://gitaristi.sk/files/pitu/solo1.mp3

Brrr :). Takyto zvuk dosiahnes, ked si kupis POD
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 27. Apríl , 2007, 15:26:05 »

dobre trochu som hladal. Ako sa da dosiahnut takyto zvuk. Je mozne to to vymlatit aj z dakych krabiciek? A na live koncerte? http://gitaristi.sk/files/pitu/solo1.mp3

Brrr :). Takyto zvuk dosiahnes, ked si kupis POD

To skreslenie je z POD1. Žmurk Rastis- bodom sa nepýtal na skreslenie, ale na ďalšie efekty. Žmurk
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #11 kedy: 27. Apríl , 2007, 15:55:38 »

bodom - nejako mam pocit, ze ides z divneho koncu k tomu. Podstata sola je, aby to bolo solo - cize ho tak treba zahrat. Ci uz je na skreslenom, poloskreslenom alebo cistom zvuku je vedlajsie a suvisi to so zanrom, zamerom alebo vkusom. Dalsie efekty su uplne irelevantne - zase ide o zaner, zamer a vkus. Neda sa generalizovat, ze ake efekty sa maju pouzit, aby to bolo dobre.

V ramci nahravok sa pouzivaju take efekty, aby to v kontexte nahravky sedelo. Najcastejsi efekt je reverb - vyskytuje sa v 99,99 % sol (a nielen nich). Pouziva sa taky typ a take nastavenie, aby netrcal. Ak trci, nie je to dobre - pokial nema byt zamerom, aby trcal. Casto sa pouziva delay na dorobenie specifickeho pocitu priestoru. Takisto - pouziva sa taky typ a take nastavenie, aby netrcal. Ak trci, nie je to dobre - pokial nema byt zamerom, aby trcal.

V ramci vyrazoveho prostriedku a umeleckeho zameru sa da pouzit akykolvek efekt, aky je dostupny. Pouzivane su chorusy, flangery, phasery a cojaviem co vsetko este. Treba ale pamatat, ze najhorsie co moze byt, je prepchavat sola efektami za kazdu cenu. Napriklad si gitarista kupi drahy flanger a ked uz ho ma, pouziva ho za kazdu cenu bezohladu na vkus. To iste chorus, delay alebo najhorsie ich kombinacia :). Posledne 2 sola, co si spomeniem ze som nahral boli na skreslenom zvuku a obsahovali iba trochu viacej reverbu, ako ostatne nastroje, co popri nich v nahravke akurat hrali.

Tolko filozofia a skusim este trochu z praxe :)

Ak hras gitaru nazivo (skuska, podium) a hras aj skreslene beglajty a aj skreslene sola, EQ je dobra pomocka. Na beglajty sa hodi mierne "V", cize stredy trochu prec (ak si velky metalista, moze byt "V" trochu hlbsie :) ). Zvuk sa viacej posadi do podkladu k base a bicim, nebude sa za kazdu cenu tlacit dopredu, ale zaroven bude lepsie citatelny (teda pokial sa to s tym "V" neprezenie). Naopak v sole je dobre, ked sa gitara pretlaci dopredu, takze ked sa stredy zase pridaju alebo aj trochu zvyraznia, gitara stucnie, rozospieva sa a bude ju lepsie pocut a ani sa nemusi prilis zdvihat hlasitost...

Samozrejme sa da nejaky reverb alebo delay zapnut, no 100 % (hlavne ten reverb) si to nikto nevsimne. Vo chvili, ked zacne byt patrne, ze sa nejaky reverb pridal, je ho moc a je to jaskyna alebo telocvicna, cize nic moc v ramci "vkusu". Toto teraz hovorim o live a o standardnom skreslenom rocku (akomkolvek). Pokial sa budeme bavit o nejakych jemnych zanroch a riedkych aranzma, nejake efekty sa tam uzivia mozno skorej, ale zase plati to, s cim som zacal - zaner, zamer a vkus..
Zaznamenané
bodom
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 386



« Odpoveď #12 kedy: 27. Apríl , 2007, 16:45:43 »

Neviem ci idem z opacneho konca. Ja som vzdy hraval bez akehokolvek modulacneho zariadenia... Sak to vravim ja nemam ani len reverb ani nic tak som to chcel trosku aby mi TA vyhravka ci TO solo vyznelo krajsie. Sam si povedal ze vzdy cosi pouzijes... aj ked malo. Ja som nikde nenapisal ze tam chcem nakydat delayov a reverbu. Sak aj to solo Pitove myslis ze by to bolo tak zaujimave bez tych efektov. Je to pan gitarista ale vysledok skrasli aj efektami. Neviem preco mas ten pocit ze idem z opacneho konca. Proste hram nejaky ten piatok a jedine efekty co mam su homemade TS-8 a Boss GE-7 a samozrejme Boss mt-2 ale ten uz nepouzivam. A my chces povedat ze poznas este nejakeho gitaristu co hrava sola a podobne hovadiny en so skreslenim a equalizerom...(snat som toto nesekol velku volovinu  No hanbím sa..).
Zaznamenané

Zomrieš na lavičke, k...t
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #13 kedy: 27. Apríl , 2007, 17:31:11 »

Rastis narážal na to, že sa mu nepáči skreslený zvuk toho sóla, to ani mne. Bolo to narýchlo na jedno demo nahrávané. Ale reč nie je vlastne o skreslení. :)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #14 kedy: 27. Apríl , 2007, 17:32:44 »

bodom - co sa urazas ? Napisal som Ti svoj nazor a svoje skusenosti v kilometrovom prispevku. Co si z toho zoberies, je Tvoja vec  Žmurk. Ak homemade TS-8, Boss GE-7 a Boss MT-2 su jedine efekty co mas, tak mas vo zvukovom retazci uplne ine rezervy, ako to, na co sa pytas, ale zase je to iba moj subjektivny nazor, takze to neber v zlom a kludne si mozes mavnut rukou, ze pisem kraviny  :).
« Posledná zmena: 27. Apríl , 2007, 17:33:07 od Rastis » Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.04 sekund, 22 otázok.