Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
25. Apríl , 2024, 17:37:05
Strán: [1] 2 3 ... 11 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Zvuk slovenskych nahravok vs. ostatny svet  (Prečítané 40136 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
vlado hudec
Hosť
« kedy: 27. August , 2007, 13:52:34 »

Rastis mi kazal,ze mam zalozit tuto temu,nuz co ine mi zostava  ha ha ha

Zaujimalo by ma,co si myslite o slovenskej produkcii,co sa tyka zvuku. Su tu na slovensku zvukari,ktori dokazu vyprodukovat nahravky,ktore su porovnatelne zo zahranicim? V sucasnej dobe je uz aj spickova technika zo zapadu dostupna aj u nas,takze sily su dost vyrovnane,co sa tohto tyka.

Poznate zvukarov,ktori su podla vas fakt dobri? Alebo mozte vymenovat nejake slovenske albumy,ktore maju podla vas super zvuk?

Pripadne,ak slovensko v tomto zaostava,v com to podla vas bude?

Tak nech sa paci :)
Zaznamenané
plichto
Hosť
« Odpoveď #1 kedy: 27. August , 2007, 14:10:52 »

Arzén ešte raz -- tento album ma podla mna dost dobry zvuk...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 27. August , 2007, 14:14:17 »

Peniaze, peniaze, peniaze.

Technika je spickova aj u nas, len v Amerike je stipku spickovejsia (lebo peniaze), ale o technike to nie je. Je to o ludoch a o CASE (cize peniazoch).

V USA sa da pocitat pri debutujucej kapele minimalne rovno s 200 000 predanymi nosicmi (krat cena nosica, minus kokotiny-picoviny), z coho sa da vypocitat, aky moze byt rozpocet na studio. No a potom sa do toho studia ide a tam sa to nahrava a mixuje a mastruje a opatovne prehrava a pocas jazdy vymeni z vrtochu za ine studio a takto to tam mozu piect 3/4 roka. A ten album aj naozaj zneje, akoby ho tocili 3/4 roka a je jedno, ci je to Avril, Slayer alebo Dream Theater.

V nasich koncinach sa da pri debutujucej kapele pocitat tak z 2000 predanymi nosicmi, takze ak to skratim, potom je na tom albume pocut, ze na nahratie, zmixnutie a mastering bolo v ramci rozpoctu na studio k dispozicii 20 dni.

Skratka neni co teoretizovat, je to o PENIAZOCH.

Dobri slovensky zvukari co poznam ja a viem si k nim vybavit konkretne albumy:

Ivan Minarik, Ivan Jombik, Jano Došek

Pre dalsie mena by som musel omrknut obaly LP a CD, ze kto co nahraval. Ale tych mien je viac - tak do 10 naozaj dobrych zvukarov sa na Slovensku da najst.

Dobre albumy s dobrym zvukom - zase by som musel mrknut doma, ale zfleku poviem, ze taky zvuk, ako ma na poslednych 3 albumoch Polemic, tak taky nema ziadna SKA kapela sveta, co som pocul a aj na slovenske pomery je to zvukovo nadpriemer (Ivan Jombik). Tie nahravky maju energiu odspodku az po vrch pekne rovnomerne rozlozenu, krasne definovany lavo pravy priestor, krasne definovany predo zadny priestor, vkusne naefektovane, s peknou farbou nastrojov. Jombik inak tocil ak sa nemylim tak vsetky Teamy, aby ste ma nebili, ze stale o tom SKA kecam :)
Zaznamenané
vlado hudec
Hosť
« Odpoveď #3 kedy: 27. August , 2007, 14:23:13 »

Ja som v zivote v studiu nebol..kolko asi tak vyjde jeden den nahravania u nas? S tymi dobrymi zvukarmi myslim.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #4 kedy: 27. August , 2007, 14:24:57 »

8 - 10 litrov / nahravaci den (8 - 10 hodin)
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #5 kedy: 27. August , 2007, 14:29:18 »

Rozdiel medzi pracou vonku a na SK je jednoznacky:
pristup a prachy

Vonku sa ludia idu pretrhnut, aby ti spravili dobry zvuk tvojho aparatu / ale za ake prachy
Tu ti drbne mikrofon pred kombo a povie, mas tam vela vysok, sprav si s tym nieco  ?§!.

Takto to funguje. Bol som tocil v 5tich studiach v SK. Vsade je to podobne, chybaju tu odbornici.
Zaznamenané
vlado hudec
Hosť
« Odpoveď #6 kedy: 27. August , 2007, 14:35:27 »

8 - 10 litrov / nahravaci den (8 - 10 hodin)

tak to je potom dobry biznis,aj ked mi je jasne,ze vo svete su ceny niekolkonasobne vyssie :)..keby studia trochu zlavili,mali by viac casu na mix a mastering a mozno by to tym padom znelo aj lepsie.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 27. August , 2007, 14:35:43 »

doktor - nechybaju, ti co tu su stacia, netoci sa tu az tak vela. ale ich nezaplatis, pokial ti ich nezaplati velka firma.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #8 kedy: 27. August , 2007, 14:38:28 »

tak to je potom dobry biznis,aj ked mi je jasne,ze vo svete su ceny niekolkonasobne vyssie :)..keby studia trochu zlavili,mali by viac casu na mix a mastering a mozno by to tym padom znelo aj lepsie.

nemaju dovod. profi studiom nemyslim nejake male studio, kde chodia vsetci metlaci, lebo tam sa toci najlepsi metal na zapadnom slovensku. profi studiom myslim studio, kde sa nonstop toci vsetko - dabingy, reklamne spoty, bigbit, scenika... taketo studio ma pracu furt, kapely si musia vybavovat dopredu terminy. taketo studio nema najmensi dovod robit nieco s cenami.
Zaznamenané
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 27. August , 2007, 14:42:30 »

Ja to mozem hodnotit z pohladu posluchaca. Co som posledne pocul tak sa mi pacil zvuk posledneho albumu Polemic, Ska2tonics, nova Para a obidva albumy hlavne ten druhy od Metropolisu.
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #10 kedy: 27. August , 2007, 14:52:29 »

doktor - nechybaju, ti co tu su stacia, netoci sa tu az tak vela. ale ich nezaplatis, pokial ti ich nezaplati velka firma.
Tak zatial som mal stastie iba na "zvukarov", poriadny Zvukar s velkym "Z" ma nejako stale obchadza.  Žmurk

Viem co robim u seba, ked tocim nastroje. Ake je dolezite umiestnenie a vyber mikrofonu na zachovanie zvuku nastroja / aparatu. Kazdy nastroj / aparat potrebuje iny pristup, niektore hraju same na dynamiku, niekde treba kondik, niekde kombinovat. Neexistuje pravidlo, treba si to vyskusat. A vediet to pouzit pri nahravani. Uprednostnujem nahrat vzdy viac, ako menej a potom nieco riesit.
Napr. basu tocim naraz kopak. dynamika + napr. SM57 + DI linka. A potom pri mixazi vyberame a kombinujeme. Posuvame vo fazi, invertujeme do sterea a podobne. Ja sa s tym doma serkam a to len tak nahravky "na doma". Pri profi pristupe to musi byt este dvojnasobne riesene. A s tymto som sa este nestretol. Myslim tym ludi, ktory ti povedia na toto pouzijem toto a bude to vo vysledku zniet takto.
Ale to len tak OT. Proste nemam asi stastie na odbornikov.
« Posledná zmena: 27. August , 2007, 14:54:12 od dr.karpathorky » Zaznamenané
MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« Odpoveď #11 kedy: 27. August , 2007, 14:58:12 »

ako povedal Karpat, prístup a prachy. Keď skupina natočí album za týždeň dva, tak to aj tak vyzerá..  Na slovensku je pár odborníkov, aj technika je uz na lepsej urovni.
A na druhej strane ako majú slovenský zvukári získať skúsenosti?? 
Vyžaduje náš malý trh vyššiu kvalitu?? 

Zaznamenané

FALLGRAPP
ff
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2386



« Odpoveď #12 kedy: 27. August , 2007, 15:04:18 »

Hlavne v zahraničí sú školy kde sa vyučuje zvukarčina atď.Napr.tuším SAE v Anglicku -tam študuješ tento obor 5 alebo 6 rokov.Potom asi prístup atď.To Rastis-niekde píšeš že poznáš štyri ska kapely-to potom s tým Polemic albumom nebude až také horké,aj keď schopnosti Mr.Jombíka sú bez debaty Beeee.Inak aj tá technika je predsa len v zahraničí trošku iná.Hlavne drahé custom hardwarové veci/compress,eq,preamp../
« Posledná zmena: 27. August , 2007, 15:05:14 od ffamp » Zaznamenané
vlado hudec
Hosť
« Odpoveď #13 kedy: 27. August , 2007, 15:06:57 »

inak raz som videl tusim v telke,neviem,ci to nespominal akurat Henry Toth..ze sem dosiel nejaky namakany zvukar z USA a nieco tu mixoval..ze vsetci kukali,co robi :)..a potom,ked odisiel,ze davali undo na pc,aby si pozreli krok za krokom,ze co to vlastne robil a aj tak nechapali  Popiskujem si ha ha ha
Zaznamenané
Zvuk
stály hosť
*****
Príspevkov: 957


...hudba je zmysluplne prerušované ticho...


« Odpoveď #14 kedy: 27. August , 2007, 15:09:02 »

ako povedal Karpat, prístup a prachy. Keď skupina natočí album za týždeň dva, tak to aj tak vyzerá..  Na slovensku je pár odborníkov, aj technika je uz na lepsej urovni.
A na druhej strane ako majú slovenský zvukári získať skúsenosti?? 
Vyžaduje náš malý trh vyššiu kvalitu?? 


  Co myslis , za aky cas natocili Led Zeppelin svoj prvy album ?  :)
Zaznamenané

Tak aj ty, nehodný druh môjho smutného života, podobáš sa verejnosti, ktorej nikdy neslobodno ponúknuť delikátne vône, čo ju poburujú, ale starostlivo vybrané odpadky.
Strán: [1] 2 3 ... 11 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.099 sekund, 22 otázok.