Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
02. Október , 2024, 17:30:38
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ladenie oktáv  (Prečítané 9844 krát)
0 užívateľov a 11 Hostí prehliada túto tému.
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« kedy: 03. September , 2007, 08:21:24 »

Vážení a ctení kytáristi.
 Onehdá som sa smál tutok Miškovi (Miško, prepáč, to nebolo zle myslené), že jaké cavyky ohlanne ladeňja kytáry, ale...nigdy nehovor nigdy. Takže teraz spisovne, aby všetci rozumeli, o čo mi ide.
Tiež som menil struny na svojej el.gitare asi pred dvoma-troma mesiacmi prvý krát. Výsledok bol oveľa horší, ako pretým, proste gitara neladila. Tak som vzal do ruky múdry článok z Muzikusu 6/2000 (El. kytara pod lupou III) a zmeral menzuru (vzialenosť medzi nultým a dvanástym pražcom) - ja som meral svetlú vzdialenosť medzi pražcami, nie osovú, dúfam, že je to dobre -  a nameral som 32,2 cm. Taká istá vzdialenosť by mala byť potom od 12.pražca po kameň tenkého e. Znova som meral svetlú vzdialenosť. To aby ladili oktávy, a preto som to skúšal aj nastaviť, lebo oktávy som mal "nadladené" cca o 25%, čo je dosť. V tomto prípade treba "predĺžiť" struny. ALe ouha, kamene aj keď posuniem, ďalej sa už nedostanem: dvojnásobnú vzdialenosť menzúry mám na strune g, a nie na strune e (tam mám len 31,7cm),pretože hrubé E ma už ďalej nepustí a kamene musia byť "schodovite" poposúvané voči sebe. Ak som dobre porozumel, rozdiely medzi kameňmi majú byť 2mm voči sebe. Ak vie niekto poradiť, čo s tým (mne sa podarilo vylepšiť oktávy na rozdiel cca 15% - tak mi ukazuje softvérová ladička), či sa to dá ešte nejako zlepšiť a ako? Poznámky typu "kúp si poránnu kytáru", alebo "šak to poznať na tvojich nahrávkach, že je to falošné, si strčte...za klobúk, lebo toto všetko viem:) Toto je Squier Showmaster, hehehe
ALe predsa ma ešte niečo napadlo: na kameni E som vyhodil strunku, lebo nešla už viac stlačiť, ale ešte je tam možný posun, len tá nastavovacia skrutka sa už dotýka samotnej struny, ktorá je prevlečená cez kameň, čiže keby som skrutku skrátil, tak by to ešte šlo posunúť. Mám to spraviť? Alebo sa to dá ešte nejako inak "ojebbať"?
Ešte jedna otázka: aký je najlepší postup pri ladení oktáv? Sám som totiž zistil, že keď posuniem jeden kameň, má to samozrejme vplyv aj na ostatné struny a tak dookola, je to trošku zdĺhavá a piplavá robota (pre toho, kto robí prvý-krát)
A ešte by ma zaujímalo, ako je to s vašimi gitarami, či ste si merali (menzúru, kua! nie cicinu!) a či vám to aj sedí a ako vám to ladí.
ďakujem za vynaloženú námahu, porozumenie a pomoc, dúfam, že som bol zrozumiteľný neskaj :)

P.S: ak to treba presunúť inde, tak nech to admin urobí, len neviem kde, lebo Miškova téma je zamknutá.
Zaznamenané
Misko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1987



« Odpoveď #1 kedy: 03. September , 2007, 09:07:10 »

Skuk pozrietu tuto temu. Nieco by ti mohlo pomoct.

http://forum.gitaristi.sk/index.php/topic,40121.0.html
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 03. September , 2007, 09:48:57 »

díky Miško, prečítal som si.

Ak bude niekto ochotný, nech mi odpovie na toto:
ALe predsa ma ešte niečo napadlo: na kameni E som vyhodil strunku, lebo nešla už viac stlačiť, ale ešte je tam možný posun, len tá nastavovacia skrutka sa už dotýka samotnej struny, ktorá je prevlečená cez kameň, čiže keby som skrutku skrátil, tak by to ešte šlo posunúť. Mám to spraviť? Alebo sa to dá ešte nejako inak "ojebbať"?
Ešte jedna otázka: aký je najlepší postup pri ladení oktáv? Sám som totiž zistil, že keď posuniem jeden kameň, má to samozrejme vplyv aj na ostatné struny a tak dookola, je to trošku zdĺhavá a piplavá robota (pre toho, kto robí prvý-krát)
A ešte by ma zaujímalo, ako je to s vašimi gitarami, či ste si merali (menzúru, kua! nie cicinu!) a či vám to aj sedí a ako vám to ladí.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #3 kedy: 03. September , 2007, 13:18:16 »

...Sám som totiž zistil, že keď posuniem jeden kameň, má to samozrejme vplyv aj na ostatné struny a tak dookola, je to trošku zdĺhavá a piplavá robota

Toto nezneje logicky a ani pre to nenachadzam podporu vo fyzike. Jedine ak mas Floyd Rose (kedze mas pruzinky, tak nemas), alebo navolno nastavene tremolo, ktore sa zdviha hore dole pri ladeni. Pokial je vsetko na pevno, nastavenie jedneho kamena nema ako ovplyvnit ostatne struny, jedine ze mi nieco unika. Unika ?

A ešte by ma zaujímalo, ako je to s vašimi gitarami, či ste si merali (menzúru, kua! nie cicinu!) a či vám to aj sedí a ako vám to ladí.


Nie, menzuru som za ucelom ladenia oktav nemeral nikdy. Oktavy riesim vzdy cez flazolet nad 12 prazcom. Pokial ten sedi s tonom nad 12 tym prazcom, je vsertko OK. Dalsia podmienka je, ze medzi prazdnou strunou a prvym prazcom MUSI byt poloton. Casto nebyva ani na drahsich nastrojoch a taka gitara sa ladi uz iba velmi kompromisne. Pokial su splnene predchadzajuce 2 podmienky a struny nie su 2 cm nad hmatnikom, tak by mal priblizne sediet aj flazolet nad 19 prazcom s tonom na 19 prazci (ten ton bude o par centov vyssie, kedze tam sa uz struna dost stlaca - pretahuje a tym nadladuje). Vtedy sa da hovorit o gitare, co fakt ze dobre ladi.
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 03. September , 2007, 15:01:06 »

Rastis
no to tremolo je asi nie napevno. Teraz zas ja nechápem, ako by mohlo byť napevno, musí sa dať predsa ním hýbať pomocou páky (?) Teda neviem, či používame rovnaké termíny. Kobylka je vlastne taký plech do tvaru L, v ktorom sú upevnené tie kanene (navrchu), ktoré sa dajú posúvať, a celá tá kobylka tvaru L je len opretá o dve skrutky upevnené v tele gitary, a akolo ich spojnice (osi) sa celá kobylka  vlastne otáča, teda buď struny naťahuje alebo povoľuje. Celé to má zospodu gitary tri silné pružiny, ktoré kobylku vracajú do pôvodnej polohy. Neviem, či toto sa volá Floyd Rose, alebo nie...
Ale celý ten mechanizmus rozhodne nie je pevný.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #5 kedy: 03. September , 2007, 15:08:08 »

A pouzivas ten mechanizmus (nie je to Floyd Rose) na pakovanie - pakujes s nim v praxi ?
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 03. September , 2007, 15:31:38 »

Rastis
ano, pákujem, síce nie často.
Ale napr. keď pre nahrávaním ladím gitaru ( a počas nahrávania dolaďujem teraz už dosť často), tak dobre pohýbem s pákou a znova naladím, aby sa ladenie ustálilo. Neviem, či je to dobre ? :) Samozrejme zo začiatku to ladenie nedrží, po nejakom čase, ako na gitare hrám (cca 15 min? 30min?) a keď znova naladím, sa ustáli a už neuteká.
ALe ide mi teraz o to, ako najrýchlejšie dobre naladiť oktávy a ako ich ešte vylepšiť. Asi skrátim tú nastavovaciu skrutku, alebo si zoženiem pre istotu podobnú a kratšiu  a skúsim kamene ešte posunúť. ALe tiež mám pocit, že mám dosť vysoko struny. Tomu postupu, že sa pritlačí struna tuším na 12. pražci a zmeria sa, ako je vysoko nad hmatníkom (že sa tam má zmestiť len tenký papier) som akosi neporozumel. Fakt som z toho kokôt  Bavím sa skvele
Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #7 kedy: 03. September , 2007, 15:42:23 »

Toto je štandardné pákovacie tremolo:



Na skrutkách u kameňov má pružiny, struny sa do kameňov navliekajú a nefixujú sa imbusom. Protiťah z druhej strany vytvárajú pružiny. Ak ich dotiahneš na doraz, tremolo je prirazené k telu gitary a pákovať sa dá len dole. Ak ich povolíš, tremolo bude od gitary odchýlené a dovolí ti pákovať oboma smermi.

Tu je tremolo typu Floyd Rose:



Je štandardne obojzvratné a na ten účel je pod ním vyfrézovaná diera v gitare. Struny sa v kameňoch kotvia imbusovými šróbmi a má malé šróbiky na jemné dolaďovanie. Používa sa v kombinácií s uzamykacím nultým pražcom.

« Posledná zmena: 03. September , 2007, 15:42:59 od Altostratus » Zaznamenané

opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 04. September , 2007, 09:04:24 »

Rastis
Tak už som to pochopil, hehehe. Stlačí sa struna E na 1. pražci (tón F) a na 13. pražci (tón f); medzi strunu a pražce sa má vopchať napr. výkres, viac nie. Múdry Muzikus hovorí, že na to treba tri ruky alebo kapodaster, ja som použil stolársku zvierku  ;Da zdá sa, že tá medzera by mohla byť aj menšia. Obávam sa, že zmerať to šublérou je nad moje schopnosti, a to sa nepokladám za lavorukého čaptáka :)
A predpokladám, že znížiť kobylku možno tými dvoma skrutkami, o ktoré sa opiera. Že som neni taký kokôt?  ;DTak sa na to niekedy vrhnem a bol by v tom čert na koze jel, keby som volačo s teho nevydoluval!
Ale zistil som ešte niečo. Poltóny (teda na 1.pražci) sú nadladené, cca o 15-18%, samozrejme podľa toho, ako silno stlačím strunu. Asi by to chcelo trošku znížiť kobylku a ešte posunúť kamene.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #9 kedy: 04. September , 2007, 10:10:01 »

Ked je ton na prvom prazci viac, ako polton (casty neduh), znamena to, ze bud je osadeny cely nulty prazec zle (prepocitat vzdialenost 0lty - 1vy prazec cez menzuru a 12tu odmocninu z dvoch) alebo su nedostatocne hlboko narezane drazky na struny - treba riadne vyriesit, lebo potom moze clovek ladit oktavy do nevidim.
Zaznamenané
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 04. September , 2007, 11:15:18 »

Ked je ton na prvom prazci viac, ako polton (casty neduh), znamena to, ze bud je osadeny cely nulty prazec zle (prepocitat vzdialenost 0lty - 1vy prazec cez menzuru a 12tu odmocninu z dvoch) alebo su nedostatocne hlboko narezane drazky na struny - treba riadne vyriesit, lebo potom moze clovek ladit oktavy do nevidim.

dá sa napísať presne ten vzorec?
Zaznamenané
Spago
stály hosť
*****
Príspevkov: 783


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 19. September , 2007, 22:24:25 »

oskusaj toto: http://www.stewmac.com/FretCalculator
Zaznamenané
majso
stály hosť
*****
Príspevkov: 1133



« Odpoveď #12 kedy: 01. Február , 2008, 14:43:00 »

Caute, mam taky problem nemozem naladit oktavu na tenkom Ecku, ostatne struny v pohode ale na tom Ecku to nijak raz nejde stale je ta oktava podladena.. moze to byt v tom ze tie struny su uz dost stare?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #13 kedy: 01. Február , 2008, 15:12:13 »

dost mozne. jak su stare ? co je to za gitaru ?
Zaznamenané
majso
stály hosť
*****
Príspevkov: 1133



« Odpoveď #14 kedy: 01. Február , 2008, 18:49:50 »

dost mozne. jak su stare ? co je to za gitaru ?
No struny su D'addario 0.10 a su stare asi tak 3-4 mesiace co uz je asi pomerne dost :) a gitara to je Jackson JS1
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.277 sekund, 23 otázok.