Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
28. Apríl , 2024, 10:45:50
Strán: [1] 2 3 ... 5 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Yngsteenov Berseker  (Prečítané 17896 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« kedy: 15. September , 2007, 18:58:29 »

Berseker - adaptácia jednej Tesly ...

 Ja som čert.. (v kontexte rozbehnutej diskusie k SLO-100 a home made aparatom celkovo si užívam založenie tejto témy)


Odkedy si náš bubeník zakúpil nové väčšie paličky a k nim ešte väčšie bicie, začal som pociťovať intenzívnu potrebu zohnať si
niečo s dostatočne prierazným zvukom. Zhodnotil som svoje možnosť a rozhodol som sa risknúť home made alternatívu k bežne
dostupným celolampovým riešeniam.

Nakoľko nie som domáci kutil a už duplom nie elektrotechnik, oslovil som kompetentnejších. V podstate náhodou ak sa dobre pamätám tak cez inzerát, som narazil na výrobcu, ktorý sem tam prispieva aj sem do fóra pod nickom "Pole".

Inak sú myslím ešte s kamarátom známy skôr ako Konstant Amps.

V rámci zniženia nákladov, som sa rozhodol použiť čo najviac vecí zo starej Tesly Music 70. Konkrétne to nakoniec boli transformátori, kondenzátori, pätice, "magické oko" :) a krabica ktorá ma podľa pomerne kompaktnú formu. Celý projekt bol poňatý skôr funkčne ako dizajnovo. Ale nakoniec to vyšlo celkom do pohody, keď nie je človek detailista  :D .

Za predlohu pre predzosilovač sme nakoniec vybrali schému Dual Rectifiera od Mesa Boogie. V tomto som nemal presné predstavy, na original rectifier som nikdy nehral. Hrávam taký ľahký rock + nejaké pokusy o tvrdšie žánre.  Takže som to viacmenej riskol :) .

Nešlo mi o presnú kópiu Dualu, skôr o niečo podobné :).  Pole pridal do schémy aj pár svojich vylepšení  takže vznikla skôr voľná variácia na tému doma robená Mesa.

Ilustračné foto pôvodnej Music 70:






...a potom (fotil Pole pri odovzdávaní všetky fotky sú u neho na stránke http://www.konstant.kinecko.sk/foto/ine/mesa/index.htm - ale ako práve testujem nejde, možno začne vyskúšajte :) ) :

UPDATE:  Stránka sa presunula sem -  http://konstant.tk










Príprava na nástrek, echt "metalový" vzhľad :





Výsledkom je 2 kanál s týmito parametrami:

Koncový zosilovač

- 2 x EL34 (osadené NOS Tesly z 80 tych rokov)  - 50 W  (nameraných 65 W sínus), mal by fungovať aj s 6L6 len sa nastaví iný bias, to som ešte neskúšal.
- možnosť prepínať do triódového módu 25 W
- možnosť vypnúť spätnú väzbu v pripade že je zapnutá má koncák zvlášt scream a depth

Predzosilovač

- 4 x 12Ax7 (momentálne osadené Sovtek 12ax7 LPS) 
- orange kanál - gain, bass,mid,treble,presence,volume
- red kanál - gain, bass,mid,treble,presence,volume + prepínač vintage/modern,  cat.  caps
 
Efektová sľučka
- sériová (nakoľko tam nie je aj paralelná má to o jednu 12ax7 menej), je tam k nej aj jednoduchá aika kedy sa navoli kanál ku ktorému sa zapne


-----------------
Úpravy ktoré robil Pole oproti pôvodnej schéme (snáď niečo nepopletiem, keď tak ma on sám opraví v diskusii):

- samostatný bias pre každú lampu v koncáku
- prepínač výkonu pentóda/trióda
- galvanicky oddelený DI output
- nejaké zmeny v prepínaní slučky
- prekopaná logika prepínania kanálov
- pridané nejaké drobnosti na zniženie pukotavých zvukov pri prepínaní
- scream a depth pre koncák (presence a resonance)
- vypínanie spätnej väzby pre koncák (v originál mese by malo byť v rámci čistého kanála, či tak nejak)


A teraz to podstatné zvuk. Ten nemôžem zatiaľ nejako extra posúdiť z jednoduchého dôvodu, nemám  poriadny box, doma
mi to zatiaľ hrá cez repro čo je v Line6 kombe ktoré sa k tomu práve nehodí. A to hlavne, ešte to neprešlo skúškou s kapelou  :D. Ale to bude trvať  nakoľko sme teraz bez skúšobne.

Aj ked už som si tam pár mne sympatických zvukov nakrútil aj pri takej skoro izbovej hlasitosti.

Pri odovzdávaní sme mali požičaný Marshall 1936 box a jeho majiteľ tam mal aj  Les Paula od Epiphone s aktívnymi EMG snímačmi. Zvuk začal byť vždy zaujímavý až ked sa to poriadne osolilo ale na to tam vtedy neboli podmienky. Neskutočne to hučalo.
Pri zoznamovaní z gainovými možnosťami z toho na striedačku liezol buď "rammstein" alebo  "cannibal corpse"  :D .


Čo sa týka charakteru zvuku tak z môjho subjektívneho pohľadu som meno zvolil veľmi vhodne, je to masaker  :). Aj keď cez ten line6 reprák to nejako vážne neberiem.  Na celkovo agresívnom charakter sa podieľajú hlavne tie sovteky v preampe. Pri skúšaní sme mali po ruke Mesa Studio preamp tak sme ich tam cvične prehodili a vyskúšali cez môj koncák, preamp hned chytil podobný nádych ako ten v hlave.

Bude sa dať ešte slušne čarovať ohľadom celkového zvuku keď sa mi dostanú do rúk nejaké zaujímavé lampy. Čo som čítal na prvú pozíciu je že vraj dobrý TUNG-SOL.

Čo sa týka remeselného spracovania tak je podľa mňa na to aký mal Pole rozpočet výborné. Resp. každý nech si spraví názor z fotiek. Berserker síce vyzerá ako keby sa vrátil z poriadnej rezby ale všetko je na svojom mieste a funkčné. Min vrchný kryt sa ešte chystám striekať :).

Zatiaľ s tým robím ako prasa z joystickom, ale už sa mi podarilo natočiť aj niečo čo sa mi páčilo. Ale nahrať to tak aby sa mi to páčilo aj potom to už je iná káva :). Niečo som stvoril systémom  "DI output - Line in - Guitar Rig ako speaker simulátor" ,sú to skôr také ilustračné náhrávky ako referenčné :) . (Uvítam každú radu ako tie nahrávky vylepšiť Žmurk )


« Posledná zmena: 17. September , 2007, 13:00:51 od yngsteen » Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #1 kedy: 15. September , 2007, 19:01:16 »

Ukážky, berte ich z rezervou neviem to poriadne nastaviť ani nahrať   Som frajer .

Sú to súrové nahrávky z DI outputu prehnané cez Guitar Rig čo by speaker simulátor :) .

* backlight_repro_sim_red_vintage.mp3 (551.83 KB - stiahnuté 319 krát.)
Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #2 kedy: 15. September , 2007, 19:02:14 »

Ďalšia ... (kto rozpozná skladbu má bezvýznamné plus za predstavivosť  :D ...)

* backlight_repro_sim_red.mp3 (745.71 KB - stiahnuté 319 krát.)
« Posledná zmena: 15. September , 2007, 19:05:58 od yngsteen » Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #3 kedy: 15. September , 2007, 19:03:38 »

... a ešte jedna, v podstate to isté čo prvá len miesto vintage je tam prepnutý modern mód.

* backlight_repro_sim_red_modern.mp3 (554.69 KB - stiahnuté 319 krát.)
« Posledná zmena: 15. September , 2007, 19:05:20 od yngsteen » Zaznamenané
BrokenWings
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1539



« Odpoveď #4 kedy: 15. September , 2007, 19:21:30 »

Ja si nepomôžem,ale mne sa to celkom páčilo a pripadá mi to ako sympatický nápad.Zvuk sa mi páčil a ak ide z toho to čo si popísal,tak fasa....akurát tá investícia s boxom bude trošku väčšia .Ale teraz ,keď hrám do PA-čka to ešte neriešim.Možno skončím ako ty :)
« Posledná zmena: 16. September , 2007, 14:54:16 od BrokenWings » Zaznamenané
FeFe
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 140



« Odpoveď #5 kedy: 15. September , 2007, 19:22:22 »

mne osobne sa ten zvuk dost paci :) hned by som tu hlavu bral keby ju nechces  Popiskujem si
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #6 kedy: 15. September , 2007, 19:23:07 »

jj zvuk je fajn..dalsi dokaz (namiesto slubov Bavím sa skvele ), ze aj robene veci mozu hrat slusne  :)
Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #7 kedy: 15. September , 2007, 19:25:38 »

Dík  ... to som rád že sa páči ...  som z toho ešte mierne vyoraný je tam strašne veľa nastavovačiek  :)  .. .aj tie to ukážky vznikali pomerne dlho metódou pokus omyl .. nakoniec ma na správny smer naviedol jeden Rastisov návod ako robiť s mesa korekciami čo som vyštrachal na fóre  ..  Zdravíčko
« Posledná zmena: 15. September , 2007, 19:26:05 od yngsteen » Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1004



« Odpoveď #8 kedy: 15. September , 2007, 19:37:36 »

J.Zvuk sa mi páčil a ak ide s toho to čo si popísal,tak fasa....

...  jj iba gitara - kábel -  DI output do line in na PC  a GR  ... žiadne efekty, ale s tou simuláciou som sa celkom vyhral, nastavoval som  kým sa mi to nezačalo páčiť, nie je to žiaden default  Žmurk .
« Posledná zmena: 15. September , 2007, 19:38:08 od yngsteen » Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 15. September , 2007, 19:59:22 »

Ďalšia ... (kto rozpozná skladbu má bezvýznamné plus za predstavivosť  :D ...)

...mal som to tuším nahraté na nejakej starej kazete black sabbathu, je to správne? :)  ....zvuk je vcelku fajín
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 15. September , 2007, 20:58:00 »

Aha, toto poznam z pole-ho strany, pekne. Cez Guitar Rig to nehra moc pekne, ta ukazka tusim na youtube (? uz fakt neviem) vyzerala ale velmi slubne.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #11 kedy: 15. September , 2007, 21:07:04 »

.. nakoniec ma na správny smer naviedol jeden Rastisov návod ako robiť s mesa korekciami čo som vyštrachal na fóre  ..

o co konkretne islo ?
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #12 kedy: 15. September , 2007, 21:44:48 »

celkom podareny amp z toho vznikol, pekne Na zdravie!
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
Darthez
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2196



« Odpoveď #13 kedy: 15. September , 2007, 22:07:29 »

Ďalšia ... (kto rozpozná skladbu má bezvýznamné plus za predstavivosť  :D ...)

BS_ Symptom of the universe
Zaznamenané

BOOGIESOUND

za rock  Bacha na vec kamo! a za gemer  Na zdravie!
exhumer
stály hosť
*****
Príspevkov: 1477


Egatimer


« Odpoveď #14 kedy: 15. September , 2007, 22:15:15 »

Z tychto ukazok clovek moc ani nerozozna ci to hra dobre alebo zle... akurat rozozna ci to hra uplne zle alebo nie. Daj tam nejaky blues, rock, metal, cisty zvuk...
Zaznamenané

WEIRD THRASH
Strán: [1] 2 3 ... 5 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.103 sekund, 22 otázok.