Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
01. Máj , 2024, 01:45:30
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: co to je alikvota?  (Prečítané 8098 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
pcmca
nováčik
*
Príspevkov: 36



« kedy: 01. Máj , 2005, 17:15:21 »

viete mi niekto povedat, co je to ta alikvota. chcel by som to vediet pomozte pls dik
Zaznamenané
Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 02. Máj , 2005, 22:18:37 »

tak ale do povodneho zvuku sa pridavaju jeho vyssie harmonicke a pod :) ten prispevok nebol vazny, ale myslim si, ze sa mierne prave pro toto dotyka temy :) a aby sa zvuk ""orezal"" na polovodicovych diodach, musi sa dost zosilnit, cize tie zanedbatelne zlozky zvuku sa takisto zosilnia predsa. mimo ano, uplne nie Beeee
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 02. Máj , 2005, 22:57:15 »

Oprava: martinLM - trochu mimo. Bavili sme sa tu doteraz... Lepsie ? :) Ja rozumiem, co si myslel, skreslenim sa pridavaju do zvuku dalsie alikvoty. Ale aj bez toho sa ton sklada z alikvot, ktore akurat patricnym zosilnenim, ci skreslenim lepsie pocut. Ale su tam bezohladu na skreslenie...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 02. Máj , 2005, 23:04:59 »

No a ked sme tomu uz porozumeli, domaca uloha: Tyka sa majitelov Stratocasterov, dla moznosti co najpodobnejsich k Fenderu. Podmienkou je singel pri krku (napriklad Locksmith, nech to nie je take anonymne :) ). Brnknite si flazolet na ktorejkolvek prazdnej strune nad 5-tym prazcom. Gitaru treba mat zapnutu do zosilovacu, zapnuty kobylkovy snimac. Flazolet sa normalne ozve. Prepnite si krkovy singel a skuste znovu tento flazolet brnknut. Zo zosilovacu sa neozve. Preco ? Spravne odpovede budu zlosovane, vyhry su.... no nechajme sa prekvapit :)...
Zaznamenané
Locksmith
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3186



« Odpoveď #4 kedy: 03. Máj , 2005, 00:06:42 »

lebo je inde uzol...
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #5 kedy: 03. Máj , 2005, 00:15:03 »

Alikvóty sú postavené na frekvenciách, ktoré sú v nejakom pomere k základnému tónu (ako napísala Katka) a práve farbu tomu tónu robí to, ako tieto alikvóty a v akých pomeroch (hlasitostne) navzájom a vzhžadom k základnému tónu znejú. Na gitare počujeme najmenej alikvót pri hraní nejakého tónu, keď sa zatlmia ostatné struny, ale keď zahráme napríklad e niekde na hmatníku bez tlmenia ostatných strún - tie rezonujú, rozozvučia sa, príp. aj ich alikvóty a celkovo je tón bohatší. Ako sa tu, Rasťo, spomenulo (aj od teba), alikvótne frekvencie musia rezonovať, aby doplnili farbu zvuku. Takže nevidím tam rozpor v tom, čo som hovoril predtým. Niekedy to proste nejde tak žahko, aby alikvótne frekvencie zneli tak, aby ich bolo viac počuť aj popri základnom tóne, preto sú niektoré nástroje tak skonštruované, že si pomôžu, či už dosadením rezonančných strún, na ktoré sa nehrá, len sa rozkmitajú pri hraní na struny na hranie určené (sitar, citera..), alebo vnútorným usporiadaním rezonančných dutín, ktoré umožňuje naraz počutežne znieť základnému tónu aj jeho alikvótam - napr. pri didjeridoo, ale aj pri alikvótnom speve - kde pri ostro spievaných hlbokých samohláskach cez dobre vytvorený rezonančný priestor v ústach sa spolu s tónom ozývajú aj vyššie harmonické frekvencie.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 03. Máj , 2005, 01:29:12 »

Citácia
Originally posted by locksmith lebo je inde uzol...
Nespomenulo sa, ze vzdy sa vsetky uzly nachadzaju 2x. Okrem toho na 12 prazci, ten je iba jeden. Z toho vyplyva, ze flazolet na 5 prazci (1/4 struny od nulteho prazcu) sa nachadza aj v 1/4 struny od kobylky. Cize tam ma svoj druhy uzol. No a toto miesto sa na Stratocasteroch nachadza presne nad polovym magnetovym nastavcom na krkovom singli. Znamena to, ze ak chytim strunu nad piatym prazcom, zastavi sa v oboch uzloch, takze struna sa presne nad krkovym snimacom nebude chviet a vysledok z aparatu je ticho. V pripade humbuckeru nic take nenastane, pretoze struna sa v tom mieste nechveje iba v jedinom bode, no humbucker ma cievky 2. Je to uz trolinku mimo temy, ale vyplyva z toho, ze typ snimacov a ich umiestnenie ma velky vplyv na to, ake flazolety sa ozvu a ake nie...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 03. Máj , 2005, 01:43:34 »

Pitu - ja rozumiem, co myslis, ale aj tak je to trochu mimo. Alikvotne tony zneju sucasne s tonom, alikvota=cast. Vete alikvótne frekvencie musia rezonovať nerozumiem. Takto som urcite nic ja nespominal. Hovoril som o kmitani ako fyzikalonom procese, vysvetloval som na priklade rozkmitanej struny alikvoty a snazil som sa vysvetlit, ako vznikaju flazolety. Ty si hovoril o tom, ako dalsimi rezonanciami mozu za istych okolnosti vznikat dalsie alikvoty, s cim suhlasim, ale neplati to vzdy, pretoze rezonanciou nemusi vzniknut iba alikvota. Prikladom je rezonancia vrchnej dosky spanielky, pri ktorej dochadza hlavne k zosilneniu zvuku vziknuteho kmitanim strun. Vznikaju samozrejme aj dalsie alikvoty (preto kazde drevo hra inac). Bolo by ale divne vysvetlovat alikvoty na prednej doske spanielky, pretoze tam ide o ne az na druhom mieste.
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #8 kedy: 03. Máj , 2005, 08:56:08 »

Pokus ""Neck Strat"" sa zdaril uz davnejsie, ked som si to vsimol. Je to tak Rastis a Locksmith. :lease
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 03. Máj , 2005, 09:55:35 »

Rastis, tak som o tom aj písal. A už dosť. :) Bavíme sa presne o tom istom, len som navrch spomenul, že sa alikvótne frekvencie snažia niektoré nástroje zvýrazniť inými rezonátormi. Takže to môžem dohnať ešte do extrému - vedel by som si predstaviť miestnosť najlepšie drevom obloženú, kde by boli po stenách natiahnuté struny a naladené na všetky tóny (frekvencie). Viete si to predstaviť dúfam, celá stena obložená - struna vedža struny. A v tej miestnosti potom zahrať na španielku nejakú skladbu. Počuli by ste ako sa struny na stenách rozoznievajú, určite by to bol pekný zážitok. Jednoducho sa to dá otestovať na gitare, ako zvýrazňujú ostatné struny alikvóty nejakého tónu. Brnknite prázdnu A strunu bez tlmenia ostatných strún a potom len ju zastavte. Budete počuť, že ostane znieť ešte tón e2 - alikvótne frekvencie struny A rozozvučali najtenšiu strunu e aj alikvótu najhrubšej struny E (flažolet na 5 pražci). A vete - alikvótne frekvencie musia rezonovať - treba rozumieť tak ako je napísaná (Rastis spomínal, že rezonancia je iné ako alikvóta, čo je jasné) Rezonancia je v praxi výška amplitúdy frekvencie. O flažoletoch sme sa bavili v téme flažolety, flažolet je v podstate zahraná alikvóta struny. Keď hovoríme o alikvótnom hraní, treba mať na mysli, že majú znieť súčasne alikvóty so základným tónom. Takže keď sa zahrá len flažolet, neznie nám základný tón.
Zaznamenané

katarina
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 725


spanilá deva


« Odpoveď #10 kedy: 03. Máj , 2005, 11:19:37 »

:)
Zaznamenané

Locksmith
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3186



« Odpoveď #11 kedy: 03. Máj , 2005, 16:27:27 »

inak, s alikvotami sa dost hra aj v didgeridoo. je to vlastne na nich zalozene.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 03. Máj , 2005, 22:05:09 »

O tom som písal. :)
Zaznamenané

Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.048 sekund, 22 otázok.