Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
01. Október , 2024, 23:38:21
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: kobylka na španielke  (Prečítané 2891 krát)
0 užívateľov a 5 Hostí prehliada túto tému.
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« kedy: 08. Október , 2007, 22:50:26 »

čaute,

Chcel by som Vás poprosiť o radu s kobylkou. Na flamenco španielke som menil kobylku. Vlastne len taký biely pásik na ktorom sú položené struny. Doteraz tam bol plastový, mierne drnčali struny tak som na odporúčanie zašiel do mäsiarstva a kúpil hovadziu špikovú kosť z ktorej som s pomocou tatka zhotovil novú kobylku  Na zdravie! Len je tu pár problémov...konkrétne...
Ako vysoko umiestniť struny? Teraz sú brutal hore, bojím sa aby to neurvalo to drevo v ktorom to drží tak je to podladené. Niekde som začul že jazzmai používajú mílové dohmaty, vysoko majú struny. Tón vraj vtedy omnoho lepšie znie ako keď je nízky dohmat, je to zase ale na úkor pohodlnosti hrania.
A ďaľsia vec ktorá ma trápi trochu viac ja to, že na jednej fl španielke za cca za 100 litrov som si všimol že kobylka má mierne šikmý spád, t.j. nad basovými strunami je vyššia ako nad tenkými strunami. Basové sú teda vyššie položené. Je to praktická záležitosť, alebo je to vec zvyku?
Predávajú tie biele srandy aj v hudobninách? Ak áno z akých materiálov, ktorý je na to najvhodnejší?
Môže výška kobylky nejak zmeniť ladenie? Na španielkach sa nedá ladiť oktáva-je presne spočítaná, keď sa dvihne struna pomocou kobylky teoreticky je dlhšia. Je to tak malý rozdiel že sa neprejaví? Alebo keď je struna umiestnená vyššie nad hmatníkom (hlavne vo vyšších polohách) a prekoná pri stlačení vačšiu dráhu myslím že sa o niečo viac prepne ako pri nízkom dohmate. Má to vplyv na výšku tónu-ladenie?
Trochu som to domotal, ale aj tak dík za rady :)
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #1 kedy: 08. Október , 2007, 22:57:12 »

neexistuje presna rada. cim vyssie struny budes mat, tym sice bude cistejsi ton, ale na ukor pohodlia a ladenia. v extremnych pripadoch uz nebude mozne ladit vobec. opacny extrem tiez poznas - ziadny ton, vsetko bzuci. musis najst kompromis. zbrusuj po desatinach milimetra (s kostou ziadny problem) a pozoruj, skusaj, zbieraj skusenosti. inu cestu nepoznam.
Zaznamenané
swordy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1888



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 08. Október , 2007, 22:58:31 »

no brmbolec:) neviem kto ti poradil ist kupovat kost a struzlikat kobylku  ?§!. da sa to jasne, ale musis mat presne miery. Jednoduchsie je ist do obchodu a kupit, tak uz budes smirglovat len spodok aby si mal struny vysoko ako chces.
Je pravda, ze sa meni spad na od nizkych strun po vyssie to by malo zostat.
No a vyska strun je tvoja osobna vec. Ale na flamenco urcite vysoko struny nepatria, dokanca sa davaju nizko aby pri silnych uderoch vrazali do prazcov, koli perkusivnemu efektu. No samozrejem neni dobry ani jeden extrem. :)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #3 kedy: 08. Október , 2007, 23:03:30 »

no brmbolec:) neviem kto ti poradil ist kupovat kost a struzlikat kobylku  ?§!. da sa to jasne, ale musis mat presne miery. Jednoduchsie je ist do obchodu ...

v obchode kupi bezne makky kus plastu. s kostou sa nadre jak hovado, ale ak to spravi dobre, ma to na cely zivot aj s lepsim zvukom. ovsem dnes je najjednoduchsie objednat si polotovar z umelej kosti od Sivcaka:

[img width= height=]http://www.sollerguitars.com/obchod/tmp/552005213145.jpg[/img]

aj s tym sa sice nadre niekolko hodin, ale stale lepsie, ako struzlikat to rovno z kosti.

ale pochopil som, ze teraz je to uz jedno a treba to len dosolichat.
Zaznamenané
swordy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1888



WWW
« Odpoveď #4 kedy: 08. Október , 2007, 23:07:59 »

neviem presne ake typy tychto "platkov" su, ale toto som mal presne na klasike, na flamencovej to mam inak robene. Hociten vrchny "schodik" co je vidno na tom vyssom obrazku je robeny koli ladeniu "gecka". Na mojej to uz nemam. A ladi lepsie :D
Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 08. Október , 2007, 23:14:23 »

Na starej kobylke som si tiež všimol nejaký dívný zárez nad géčkom. Má to nejaký význam? Je to seknuté dosť došpica, nad ostatními strunami som to nevidel. Svordy, je to koli ladeniu? Ak sa kosť osvedčí možno bude aj new ořech naľavo :) S tým ale asi bude brutal práca...
Rastis, tá umelá kosť je nejaký plast či čo?
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #6 kedy: 08. Október , 2007, 23:14:49 »

neviem presne ake typy tychto "platkov" su, ale toto som mal presne na klasike, na flamencovej to mam inak robene. Hociten vrchny "schodik" co je vidno na tom vyssom obrazku je robeny koli ladeniu "gecka". Na mojej to uz nemam. A ladi lepsie :D

hej, ty hovoris o kompenzacii. ja o materialoch - v beznom obchode kupis ako nahradny diel za par korun kusok makkeho plastu, ale ten sa casom vymacka a ako taky ani nema dobry vplyv na zvuk. kost je ina kava, akurat sa s tym treba prplat a chce to nejaku zrucnost. ten platok od Sivcaka je sikovny polotovar, ktory usetri kopec roboty, ale prplat sa s tym treba tiez. jasna vec - odniest gitararovi. ale vypyta si za to kopec penazi a ked je clovek sikovny a bavi ho to, spravi si to sam, no nie ?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #7 kedy: 08. Október , 2007, 23:19:12 »

Na starej kobylke som si tiež všimol nejaký dívný zárez nad géčkom. Má to nejaký význam? Je to seknuté dosť došpica, nad ostatními strunami som to nevidel. Svordy, je to koli ladeniu? Ak sa kosť osvedčí možno bude aj new ořech naľavo :) S tým ale asi bude brutal práca...
Rastis, tá umelá kosť je nejaký plast či čo?

tomu sa hovori komopenzacia - ani na elektrike nemas vsetky kamene zarovno, ked to ma ladit

to co predava Sivcak je nejaky synteticky material, vola sa TUSQ. Sivcak mi pisal, ze je to to iste, ako GraphTech (oni to aj predavaju alebo dokonca vyrabaju), iba biele. Je to lahsie ako kost, ale povedal by som, ze kusok tvrdsie. Zbrusit z toho milimeter je docela dlha zaberacka :).

http://www.graphtech.com/tusq_info.php
Zaznamenané
swordy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1888



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 08. Október , 2007, 23:20:04 »

rastik urcite:)
Ja ho neodhovaram od kosti, prave naopak. Ale tiaz by som to navrhoval tak, ako ty rastik. Objednat a hotovo:) pomom uz len pilnikovat spodok.
Brmbolec- Ano to je koli ladeniu. Gitara ma temperovane ladenie a hento predllzi trocha strunu. No neviem presne preco to niekde je a niekde nie. LEbo aj na gitarach za 100litrov som videl len "obycajnu" kost bez toho schodu.
Zaznamenané

Prasito
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 127



« Odpoveď #9 kedy: 09. Október , 2007, 09:32:24 »

zvysenie kobylky na basovych strunach je pretoze maju vacsi rozkmit a drncali by, nee  :)
Z mojej skusenosti ked som vymienal kobylku viem, ze vyska dokaze zmenit zvuk dost drasticky, je to tym ze na prednu dosku sa vyvija iny tlak v kolmom smere, zvysenim sa mi zosilnili basy. Cize snazil by som sa dostat vysku na priblizne rovnaku uroven ako bol original. Nizkou kobylkou riskujes drncanie a problemy s uchytenim struny, ked sa moze klzat v dosledku nizkeho pritlaku a s tym spojene rozne pazvuky.
V zasade kazda zmena ti moze ovplyvnit ladenie, cim kvalitnejsia gitara tym vsak menej. Pokial to vyrabas rucne mozes si vyrobit tie kompenzacne vybrusy, zvacsa sa davaju na H a G strunu. Kazdopadne ked sa preto rozhodnes, skusaj ladenie s kvalitnymi novymi strunami.
Zaznamenané

Podľa všetkých známych fyzikálnych zákonov čmeliak nemôže lietať. Našťastie čmeliakovi fyzika nič nehovorí.
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 21. Február , 2008, 17:30:39 »

helou, mám taký problém
Kobylka je na španielke opäť vymenená za plastovú z dôvodu neladenia gitary  Bavím sa skvele
Skúšal som vyrábať aj kompenzačné výbrusy na strune G, ale aj keď plast zbrúsim úplne na minimum tak pri skúšaní oktávy je skutočný tón oproti flanžoletu o cca 10 centov vyššie. Struny by mali byť ok.
Keď som sledoval krk tak som si všimol že je mierne prehnutý dopredu.
Riešenie by bolo zoštelovať krk trochu dozadšie, tým pádom by sa zvýšila dĺžka struny a oktáva by mohla teoreticky sadnúť.
Lenže háčik je v tom že som na španielke neobjavil žiaden šroub na zoštelovanie (ani z vnútra tela ako býva)
Sú vyrábané aj španielky bez možnosti zoštelovania krku?
Sú spočítané presne na nejakú tvrdosť strún a keď sa dajú tvrdšie tak to môže robiť neplechu?
A ešte mi vŕŕŕta hlavou jedna vec, prečo sa tam vôbec dávajú kompenzačné výrezy?
Teoreticky by mali byť dĺžky všetkých strún od E po e rovnaké. Prečo niektoré bez nichladia pri tom istom pražcovaní a niektoré nie? Je to materiálom strún, alebo to má niečo dočinenia s temperovaným a prirodzeným ladením?
posledná otázka skôr do témy http://forum.gitaristi.sk/index.php/topic,50467.0.html
dííík za odpovede :)
« Posledná zmena: 21. Február , 2008, 17:31:33 od brmbolec » Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 21. Február , 2008, 17:33:08 »

Španielky sa nerobia s výstužou. Preto už pri kúpe treba dávať veľký pozor na ladenie, výšku strún, prehnutie krku a pod..
« Posledná zmena: 21. Február , 2008, 17:33:24 od Pitu » Zaznamenané

brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #12 kedy: 21. Február , 2008, 17:38:00 »

Španielky sa nerobia s výstužou. Preto už pri kúpe treba dávať veľký pozor na ladenie, výšku strún, prehnutie krku a pod..

hmm, díík
som občas na španielke videl nejakú šroubu v tele zľavej strany, to potom bolo asik len spojenie krku s telom
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.049 sekund, 23 otázok.