Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
27. Apríl , 2024, 17:12:30
Strán: 1 [2] 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Aka je to stupnica?  (Prečítané 13210 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #15 kedy: 07. September , 2008, 12:51:20 »

Ja tam pocujem skor spanielsku frygicku. :)
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Zeck
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1675


« Odpoveď #16 kedy: 07. September , 2008, 16:13:38 »

Ja tam pocujem skor spanielsku frygicku. :)

uz aj ja tam pocujem spanielov... :)
durova tonika robi svoje  Na zdravie!
Zaznamenané

"We're going to create something that they can't steal  because they can't play it." :-)   - Thelonious Monk
KLOBASA
nováčik
*
Príspevkov: 47



« Odpoveď #17 kedy: 21. Október , 2008, 13:49:11 »

zdravim páni, chcel by som sa spytat jaky je rozdiel medzi stupnicou e-frygickou a b- lokrijksou,  :-\su tam rovnake prstoklady
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #18 kedy: 21. Október , 2008, 13:52:27 »

zdravim páni, chcel by som sa spytat jaky je rozdiel medzi stupnicou e-frygickou a b- lokrijksou,  :-\su tam rovnake prstoklady

obsahujú rovnaké tóny, podobne ako aj s Cdur, Amol, Ddórskou a ďalšími.
Ide o to, že základný tón je iný. Zahraj si frygickú stupnicu tiež od H a budeš počuť medzi nimi rozdiel.
Zaznamenané

Dorian
stály hosť
*****
Príspevkov: 853



« Odpoveď #19 kedy: 23. Október , 2008, 15:02:31 »

zdravim páni, chcel by som sa spytat jaky je rozdiel medzi stupnicou e-frygickou a b- lokrijksou,  :-\su tam rovnake prstoklady

e frigicka ma tony e,f,g,a,h,c,d,e - je to e mol so znizenym 2 stupnom, cize tonina C dur, alebo  A mol
b lokrijska ma tony  za predpokladu, ze myslis ton "h"je to H mol so znizenym 2. a 5. stupnom, cize ostavas v tonine C dur, alebo A mol ma tony h,c,d,e,f,g,a,h,
Priatelu v tychto dvoch stupniciach neexistuju rovnake prstoklady. Su to len mody spolocnej toniny, cize maju len rovnake tony, ale uplne odlisne nalady!!
 Fuuha zíram Fuuha zíram
Zaznamenané

RnR & HD & tatarak & Jack Daniels
www.doriangrayband.com
KLOBASA
nováčik
*
Príspevkov: 47



« Odpoveď #20 kedy: 01. November , 2008, 11:52:04 »

ok, a este taka zaciatocnicka otazka, ze jak zistim ze je nejaka cast skladby, vyhravka, solo  hrana v e-frygickej alebo b- lokrijksej?Huh!    Popiskujem si
Zaznamenané

midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #21 kedy: 01. November , 2008, 11:58:26 »

ok, a este taka zaciatocnicka otazka, ze jak zistim ze je nejaka cast skladby, vyhravka, solo  hrana v e-frygickej alebo b- lokrijksej?Huh!    Popiskujem si
Tak ad1: Podla toho aky ma charakter, aku naladu ma  ta skladba(solo, vyhravka). Napriklad frygicka a lokricka su stupnice molove, este k tomu maju zmensenu sekundu, takze su take smutne az temne. Frygicka sa vyuziva napr. v metale, ale aj vo flamengu. Samozrejme nie je to pravidlo. Vyuzijes ju aj v jazze atd.

ad2: Da sa aj podla akordu: frygicka sa hra cez molovy akord (napr.:Am, Am7); lokricka cez zmenseny akord(Am7/5b)
« Posledná zmena: 01. November , 2008, 12:02:39 od midnightstranger » Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
KLOBASA
nováčik
*
Príspevkov: 47



« Odpoveď #22 kedy: 01. November , 2008, 12:41:35 »

no dik za pomoc, len si zabudol ze som zaciatocnik, takze tomu vyjadreniu ze frygicka sa hra cez molovy akord, som nejak nepochopil  Nechajte ma vydýchať
Zaznamenané

midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #23 kedy: 01. November , 2008, 13:01:21 »


ad2: Da sa aj podla akordu: frygicka sa hra cez molovy akord (napr.:Am, Am7); lokricka cez zmenseny akord(Am7/5b)

Preto som Ti tam uviedol priklad.  Žmurk Ale ked Ti to este nie je jasne, tak sa kludne pytaj dalej Na zdravie!
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 01. November , 2008, 14:05:03 »

ok, a este taka zaciatocnicka otazka, ze jak zistim ze je nejaka cast skladby, vyhravka, solo  hrana v e-frygickej alebo b- lokrijksej?Huh!    Popiskujem si

stále si nepochopil, že e-frygická má základný tón E, b-lokrická má základný tón B.
Zaznamenané

asdfg
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1693



« Odpoveď #25 kedy: 01. November , 2008, 15:01:18 »

ok, a este taka zaciatocnicka otazka, ze jak zistim ze je nejaka cast skladby, vyhravka, solo  hrana v e-frygickej alebo b- lokrijksej?Huh!    Popiskujem si
stále si nepochopil, že e-frygická má základný tón E, b-lokrická má základný tón B.

tiez v tom nemam uplne jasno.... cize v pripade na ktory sa Klobasa pytal konkretnu stupnicu urcim podla toho do akeho akordu hram, je to tak? (kedze obe tieto stupnice obsahuju rovnake tony)
Zaznamenané
midnightstranger
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1612


nech sa práši...


WWW
« Odpoveď #26 kedy: 01. November , 2008, 15:44:03 »

stále si nepochopil, že e-frygická má základný tón E, b-lokrická má základný tón B.


tiez v tom nemam uplne jasno.... cize v pripade na ktory sa Klobasa pytal konkretnu stupnicu urcim podla toho do akeho akordu hram, je to tak? (kedze obe tieto stupnice obsahuju rovnake tony)
V podstate v tomto pripade ano, ale treba pamatat na to, ze kazda ta stupnica ma iny charakter, inu naladu.Pretoze napr. do akordu Am mozem hrat aj ine stupnice okrem frygickej aj dorsku, aiolsku, harmonicku molovu, melodicku, pentatonicku, bluesovu atd.
Zaznamenané

Mam na haku ci je niekde gitara alebo nie je ... kaslite na gitary a radsej viac pocuvajte. Žmurk
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #27 kedy: 01. November , 2008, 16:06:00 »

stále si nepochopil, že e-frygická má základný tón E, b-lokrická má základný tón B.


tiez v tom nemam uplne jasno.... cize v pripade na ktory sa Klobasa pytal konkretnu stupnicu urcim podla toho do akeho akordu hram, je to tak? (kedze obe tieto stupnice obsahuju rovnake tony)

Hej. Ide o to, v akej tónine (tzn aký je základný tón a akord) sa hrá.

Aj Cdur a Amol majú rovnaké tóny presne ako E-frygická a H-lokrická, ale každá táto stupnica má iný základný tón a akord, z ktorého vychádza.
Zaznamenané

asdfg
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1693



« Odpoveď #28 kedy: 01. November , 2008, 16:18:31 »

vdaka...
Zaznamenané
KLOBASA
nováčik
*
Príspevkov: 47



« Odpoveď #29 kedy: 28. Marec , 2009, 11:04:51 »

vedel by mi niekto poradit v akej stupnici je tato skladba??? Pomoooc!  a jak to zistim?? Zdravíčko


:\HUDBA\Metallica\Garage, Inc\CD 1\09 - Whiskey in the Jar.mp3  -nechce mi to uploadnut, tak dufam ze to každy pozná  :)
« Posledná zmena: 28. Marec , 2009, 11:09:21 od KLOBASA » Zaznamenané

Strán: 1 [2] 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.112 sekund, 22 otázok.