Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
02. Október , 2024, 13:32:46
Strán: [1] 2 3 ... 5 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: tonova clona TBX  (Prečítané 13258 krát)
0 užívateľov a 17 Hostí prehliada túto tému.
MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« kedy: 22. Február , 2008, 08:54:39 »

pred pár dnami sa mi dostal do ruk stratocaster - Claptonov blackie z artist serie, ročník 2002 so snímačmi lace sensor.
na prvý pohlad taká obyčajná gitara, ale po zapojení to bol vážny nástroj. Čo ma na nej zaujalo bola elektronika, konkretne TBX tonova clona. ovládacie prvky na gitare sú riešené - volume, TBX tonova clona a mid boost.

čo vlastne je TBX. je to pasívny prvok ktorý sa skladé z potenciometru s dvomi bežcami kondenzátoru a odporu. v strede dráhy je aretácia (stupen 5 na pot.). v tejto polohe gitara hrá klasicky ako s 250k pot. na tonovej clone. ked sa uberá (krúti proti smere hodinových ručičiek 5 - 0) tak funguje ako klasicka tonova clona - ubera vysky.
Mna najviac prekvapilo ked som TBX vytocil naplno - 10. bolo to akoby som potocil presence na aparate, alebo prepol na "bright". zvuk sa priostril a bol agrasívnejší bez toho aby zmizli basy.

Po tejto skusenosti s blackiem som hned na druhy den montoval TBX do svojej gitary. Zapojil som ho ako spolocnu tonovu clonu pre vsetky snimace. Dufal som, ze to bude robit rovnaký efekt ako na tom claptonovi, ale mal som aj kusok pochybnosti, pretože blackie ktoreho som držal bol aktiv. Po namontovaní a odskúšaní som nechápal ako moze taka "malickost" tak ovplyvnit zvuk, pricom je to pasívny prvok!

Doporucujem vsetkym co chcu zo svojej gitary dostat ostrejsi ton. Zaroven sa chcem spytat, ci ma niekto z Vas TBX namontovane na gitare a aka je skusenost s nim. Celkom by ma zaujmalo ako funguje s HB snimacmi.

Zaznamenané

FALLGRAPP
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #1 kedy: 22. Február , 2008, 09:55:07 »

TBX by som montoval na vsetky straty, dava nastroju uplne inu dimenziu. Pri polohe 5 je to klasicky singel s tonovou clonou naplno. Ale mna tiez velmi zaujala poloha 10. To je presne ten typ zvuku, ktory sa tazko dostava so singlov. Az sklovite vysky. Mam skusenost, ze snimac ktory ma taketo sklovite vysky nema dobre basy a je vystupom slaby, kedze ma malo zavitov. Potvrdil mi to aj Fender CS69 singel, vyborna farba zvuku, ale malo basov a hlasitosti. TBX sme skusali na aktivnom Claptonovi s LaceSensors a SCNoiselessoch - ktore maju dostatok basov aj vystupu. Pre mna uplna supa. A dam to tiez na novy strat ktory kupim.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #2 kedy: 22. Február , 2008, 10:16:57 »

ja som tomu nikdy neprisiel na chut. spociatku som pri zbeznom pohlade ani nepochopil, ze normalny zvuk je v strede toho potaku. a divil som sa, naco tam ta aretacia je a preco je to v krajnej polohe tak tenke. az neskorej mi doslo, ze je to vlastne kombinovana clona, ktora do jednej strany ubera vysky a do druhej strany trochu bere prec basovu zlozku signalu. kedze je to pasivna kondikova vec, nic nepridava, len ubera. a mne sa ten vykastrovany zvuk prave vobec nepaci, je to presne ten tenky Stratocaster, ktrory nemam rad :)
Zaznamenané
misofg
stály hosť
*****
Príspevkov: 931

ABCDEFUCK


« Odpoveď #3 kedy: 22. Február , 2008, 10:26:09 »

Kde sa tá sranda dá kupiť? Najlepšie cez net. A čo tá sranda stojí? By som to aj skúsil na svojom MichalMane.
 Na zdravie!
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #4 kedy: 22. Február , 2008, 10:28:10 »

to je v podstate len o tom potaku a spravnej hodnote kondiku. predpokladam, ze to Fender predava dokopy, cize skus Marris, pripadne nech Ti objednaju. Alebo klasika z nejakeho americkeho suciastkoveho portalu.
Zaznamenané
MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« Odpoveď #5 kedy: 22. Február , 2008, 10:37:23 »

kedze je to pasivna kondikova vec, nic nepridava, len ubera.
presne, ale je to konstrukcen spravene tak, ze ked je to naplno, tak tam tých vysiek je naozaj viac!! ako ked je pouzity 250k tone pot. cize ked si to cele das dohromady - klasicky pot. tone aj ked je naplno otvoreny ubera vysky. TBX to prave kompenzuje. podla mna to basy neubera, len meni ich farbu.
Zaznamenané

FALLGRAPP
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #6 kedy: 22. Február , 2008, 10:53:33 »

principialne ale ubera - kondik ma vlastnost, ze cez neho lezu len vysky. cize ked sa nechaju cez neho vysky poslat do zeme, zvuk otupie. ked sa naopak ale zapoji tak, aby cez neho liezli len vysky a zvysok sa posiela do zeme, v skutocnosti ubera basy. spravne trafenou hodnotou kondiku sa da utrafit to spravne "akurat" aby vznikol dojem, ze zvuk sa rozjasni. ja to poznam hlavne z beznych USA standardov, kde to na moj vkus zvuk hlavne stensuje. na aktivite to nepoznam a DeLuxov som mal v ruke iba malicko a nikdy som sa tam s tym nezapodieval, takze neviem...
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #7 kedy: 22. Február , 2008, 10:55:16 »

TBX naplno je vlastne 1M potak cez 022 kondik + filter na basoch
TBX na polovici je 250k odpor cez 022 kondik filter na basoch nefuncny

pri klasickom TONE naplno je to 250k potak cez 022 kondik - cize to znie viac zastreto

cize klasicke TONE a TBX na polovicu je to iste
len je tam moznost tym vacsim odporom ako keby uplne odstranit TONE z cesty, cize zvuk znie viac ostro. Mne sa to velmi paci. A zvysi sa aj hlasitost o nieco.

Este spomeniem, ze snimac zapojeny bez potakov a kondikov, cize napriamo hra realne, cize vsetky mozne pasivne upravy su vzdy len v uberani na zvuku. To len pre kostolny poriadok.  :)
« Posledná zmena: 22. Február , 2008, 10:57:41 od dr.karpathorky » Zaznamenané
MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« Odpoveď #8 kedy: 22. Február , 2008, 11:17:51 »

principialne ale ubera - kondik ma vlastnost, ze cez neho lezu len vysky. cize ked sa nechaju cez neho vysky poslat do zeme, zvuk otupie. ked sa naopak ale zapoji tak, aby cez neho liezli len vysky a zvysok sa posiela do zeme, v skutocnosti ubera basy.
to je pravda, ale on tak nie je zapojeny, a ak by malo fungovat v TBX to co si tu napisal, tak by tam museli byt dva kondiky - jeden cez ktory by sa prepustilo len pasmo vysiek a druhy cez ktory prejde cele pasmo okrem basov...
Zaznamenané

FALLGRAPP
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #9 kedy: 22. Február , 2008, 11:23:03 »

dajte schemu vnutorneho zapojenia, jak ide signal...nech si to viem predstavit poriadne.
Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #10 kedy: 22. Február , 2008, 11:38:19 »

hej, treba schemu nech sa vidi, ak je ten kondik zapojeny. ono, cele to pasivne zariadenie funguje ako RC filter. akurat, co by mohlo byt, ze na pasivnych snimacoch moze "zozrat" trosku signalu, ako klasicke pasivne korekcie. ten potak moze byt zapojeny tak, ze raz sa meni na dolnopriepustny filter (integracny) a raz na hornopriepustny  filter (derivacny). ale to len tak tipujem, ked som este nevidel schemu :)
Zaznamenané

MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« Odpoveď #11 kedy: 22. Február , 2008, 11:43:29 »

takto je to zapojene, schemu si podla toho dokaze kazdy predstavit
kondik je .022 odpor 82k pot. 1m a druhy asi 250k

na fender.com je o TBX napisane:
TBX = Treble Bass Expander. This detented, stacked 250K / 1-Meg control enhances your tonal palatte without the use of a battery. From "0" to "5" the TBX is your standard tone control, but once you pass "5" you start to decrease the resistance which allows more bass, treble, presence and output to flow to your amp.
« Posledná zmena: 22. Február , 2008, 11:55:08 od MaTeS » Zaznamenané

FALLGRAPP
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #12 kedy: 22. Február , 2008, 12:10:45 »

uff, to je dost blbe, ze tie potaky maju rozne odpory drah. take tandemove maju vzdy rovnake hodnoty odporu pre obe drahy (aspon tie bezne dostupne)
Zaznamenané

MaTeS
stály hosť
*****
Príspevkov: 1353


digitál je digitál, ten ničím nenahradíš ..


« Odpoveď #13 kedy: 22. Február , 2008, 12:26:40 »

uff, to je dost blbe, ze tie potaky maju rozne odpory drah. take tandemove maju vzdy rovnake hodnoty odporu pre obe drahy (aspon tie bezne dostupne)
preto to stoji 438Sk a nie 50 ako normalny potenciometer..
Zaznamenané

FALLGRAPP
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #14 kedy: 22. Február , 2008, 12:41:25 »

nevadi, ojebeme inac ha ha ha
Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 ... 5 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.058 sekund, 23 otázok.