Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
29. September , 2024, 05:28:06
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Uprava equalizeru  (Prečítané 9544 krát)
0 užívateľov a 8 Hostí prehliada túto tému.
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« kedy: 26. Júl , 2008, 12:46:14 »

caute,

Rozhodol som sa postavit klasicky, gitarovy, 5 pasmovy, graficky equalizer a potrebujem to do preampu, ktory som sa rozhodol postavit. jedna sa vsak o jednu vec. vacsina tychto EQ to ma riesene tak, ze sa tam pouziva aj indukcnost. to by ani nebol problem, ale problem je v tom, ze ta indukcnost je dost velka - asi okolo 1.5H na frekvencii okolo 100Hz. v SOS maju max do 33mH cievky. navijat sa mi to nechce a ani neviem, kde by mi to take male navinuli  :) tak som sa rozhodol, ze by som aj postavil EQ, kde je tato indukcnost nahradena gyratorom. gyrator je obvod, ktory simuluje/meni napriklad kapacity, indukcnosti. ma niekto skusenosti s takto riesenym EQ ?
Tie gyratory su zostavene bud z IO ( napr TL071 ) a 2 kondenzatorov a 1 rezistora alebo je moznost. ze sa namiesto IO pouzije tranzistor - tranzistorovej moznosti by som bol mozno aj dost nakloneny skrz mensi sum - predstalen: na kazde pasmo preba jeden gyrator, cize jeden IO a pasiem budem mat 5.

Dalsia vec je, ze asi priblizne na ake frekvencie by som mal tie suciastky prepocitat...stacia klasicke 80Hz, 250Hz, 750Hz, 2kHz a cojaviem 5-6kHz ?

takto je zapojeny ten gyrator ( inac co som pozeral, tak to ma tak zapojene vacsina skatulkovych EQ, len neviem preco sa v hlavach dava prednost tej normalnej indukcnosti )



a takto nejako je rieseny samotny EQ s tranzistormi ( ja by som ho ale trosku prerobil   :) )



http://www.belza.cz/audio/eq5b-sch.gif

pozeral som aj schemy BOSS ale ten tam ma operaky TL022, ktore som v SOS nevidel ( su nejake nizkonapatove )
« Posledná zmena: 26. Júl , 2008, 12:46:49 od mario bross » Zaznamenané

Valla
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2227


nikki sixx a palo horvath 4ever :D :D


« Odpoveď #1 kedy: 26. Júl , 2008, 12:54:02 »

to chces do hlavy ako korekcny clen?
Zaznamenané

Milujem Marshall Si píš!!!
piesok a strk to je marshalla popici zvuk :D
Chcem žiť, jak viem, v objatí náhod,
Veď celý svet mi leží pri nohách
ja nečakám na žiadny návod
mám svojich síl za celý národ.
 Skončím to trápenie s tou mojou výchovou,
nikdo si nevšimol, čo sa robí so mnou!!!!
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #2 kedy: 26. Júl , 2008, 13:31:05 »

uz som to v uvode pisal. potrebujem to do preampu a kedze je to EQ, tak asi na frekvencnu upravu, nie ?  Zdravíčko
Zaznamenané

Valla
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2227


nikki sixx a palo horvath 4ever :D :D


« Odpoveď #3 kedy: 26. Júl , 2008, 14:34:05 »

jo ale ja som myslel ako do lampovej hlavy ako to robi MB Zdravíčko
Zaznamenané

Milujem Marshall Si píš!!!
piesok a strk to je marshalla popici zvuk :D
Chcem žiť, jak viem, v objatí náhod,
Veď celý svet mi leží pri nohách
ja nečakám na žiadny návod
mám svojich síl za celý národ.
 Skončím to trápenie s tou mojou výchovou,
nikdo si nevšimol, čo sa robí so mnou!!!!
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #4 kedy: 26. Júl , 2008, 15:57:43 »

no sak nieco podobne chystam aj ja. len navrhnut vlastnu koncepciu nejakeho preampu  :) len chuti moc neni  Smútim Bavím sa skvele
Zaznamenané

Valla
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2227


nikki sixx a palo horvath 4ever :D :D


« Odpoveď #5 kedy: 27. Júl , 2008, 12:28:31 »

no sak nieco podobne chystam aj ja. len navrhnut vlastnu koncepciu nejakeho preampu  :) len chuti moc neni  Smútim Bavím sa skvele
nedavaj tam cievky je to velmi zlozite staci ti nieco podobne ako bolo v tesla disko ci jak sa to valalo, zmenou hodnoty odporu a kapacity ti znikne rozna frekvencna priepust ale su to same pocty Bavím sa skvele
Zaznamenané

Milujem Marshall Si píš!!!
piesok a strk to je marshalla popici zvuk :D
Chcem žiť, jak viem, v objatí náhod,
Veď celý svet mi leží pri nohách
ja nečakám na žiadny návod
mám svojich síl za celý národ.
 Skončím to trápenie s tou mojou výchovou,
nikdo si nevšimol, čo sa robí so mnou!!!!
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #6 kedy: 27. Júl , 2008, 12:40:36 »

co je na tom zlozite ? a EQ z tesla disko...nie dakujem  Žmurk


no nikto dalsi k teme ?
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #7 kedy: 27. Júl , 2008, 12:44:03 »

co je na tom zlozite ? a EQ z tesla disko...nie dakujem  Žmurk


no nikto dalsi k teme ?

Ono tá koncepcia EQ z Tesly Disco (gyrátory miesto cievok) nie je zlá, používa sa často, aj u hi-end analógových ekvalizérov. Konkrétne u toho EQ boli problémom iba menej kvalitné operačné zosilňovače, ktoré dosť šumeli (vtedy ale nič lepšie ako MAA 501 nebolo). Ale postav tú istú schému s poriadnymi modernými operákmi a bude hrať skvele.
« Posledná zmena: 27. Júl , 2008, 12:44:43 od Predator » Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #8 kedy: 27. Júl , 2008, 12:46:31 »

pockaj v Tesla disco boli gyratory ? ja ze ina take klasicke RC cleny...
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #9 kedy: 27. Júl , 2008, 12:47:01 »

Boli, v každom pásme jeden, tvorený operačným zosilňovačom. S pasívnymi členmi predsa neurobíš +-12dB zdvih, ako to mali tieto Tesly. A videl som od toho schému, bola dosť podobná tomu, čo si zavesil hore na začiatku témy, len miesto tranzistorov boli gyrátory s OZ.
« Posledná zmena: 27. Júl , 2008, 12:50:36 od Predator » Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #10 kedy: 27. Júl , 2008, 12:50:32 »

no tak to je to, co sa chystam robit :) a boli tam operacne zosilovace, alebo tranzistory ? vies co mna najviac nasiera na tom ? ta nutnost symetriky. to by som potom asi musel dat este zvlas sekundar len na to, aby som mal dobru zem...lebo mam skusenosti, ze umela zem nieje az taka idealna ( mam na mysli pripad, ked spravis z povedzme 20V symetrickych +-10V cez napatovy delic )
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #11 kedy: 27. Júl , 2008, 12:54:18 »

no tak to je to, co sa chystam robit :) a boli tam operacne zosilovace, alebo tranzistory ? vies co mna najviac nasiera na tom ? ta nutnost symetriky. to by som potom asi musel dat este zvlas sekundar len na to, aby som mal dobru zem...lebo mam skusenosti, ze umela zem nieje az taka idealna ( mam na mysli pripad, ked spravis z povedzme 20V symetrickych +-10V cez napatovy delic )

Boli tam OZ. A nakoniec, dá sa urobiť aj nesymetrické napájanie s plávajúcim stredom. Tá umelá zem nepláva, keď to máš riešené stabilizátorom alebo spoň zenerkou. Ale dnes už prakticky každé trafo má vyvedený stred vinutia, takže napájanie nie je problém urobiť aj klasicky. A nakoniec, dá sa urobiť zdvojovačom symetrické napätie aj z nesymetrického trafa. Možnosti tu teda sú.
Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #12 kedy: 27. Júl , 2008, 12:57:54 »

hmm, tak ja to skusim s tymi OZ kupim nejake nizkosumove...ked ja sa bojim sumu, ten tranzistor by bol mozno predstalen lepsi.

ma niekto BOSS GE-7 sumi dost ? lebo v nom su pouzite OZ.
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #13 kedy: 27. Júl , 2008, 13:00:28 »

ten tranzistor by bol mozno predstalen lepsi.

Nebol, OZ má lepšiu linearitu a priaznivejšie impedančné hodnoty, ktoré menej ovplyvňujú naladenie priepustí, ako samostatný diskrétny tranzistor. Aj zo šumového hľadiska je to OK, moderné OZ majú na vstupnom člene J-FET tranzistory pre vysokú vstupnú impedanciu a nízky šum.
« Posledná zmena: 27. Júl , 2008, 13:01:19 od Predator » Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #14 kedy: 27. Júl , 2008, 13:28:26 »

dik, pustim sa do toho  Zdravíčko

dam tam pasma 80Hz, 250Hz, 750Hz, 2500Hz a 5000Hz...to by malo byt akurat, to potom prepocitam.
Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.046 sekund, 23 otázok.