Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
25. Apríl , 2024, 15:23:04
Strán: 1 ... 9 10 [11] 12 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: STUPNICE  (Prečítané 100297 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #150 kedy: 15. Júl , 2011, 18:35:55 »

Veď to ani tak nezáleží na tom, či nejako súvisia tam tie dve stupnice. Skör je to o tom, čo sa deje v tom 'podklade'.
Zaznamenané

19kacka87
okukávač

Príspevkov: 1


« Odpoveď #151 kedy: 29. December , 2011, 19:07:49 »

Myslím si, že toto si pekne napísal, čítam to tu a snažím sa niečo naučiť, som tu nová a je to fakt kvalitné forum...až na to že musím fakt cvičiť, cvičiť a cvičit ale ty to tu dobre vysvetluješ...budem rada ak mi niekedy odpovieš na moje otázky, kedže začínam s hrou, vopred dakujem...:-)
Zaznamenané
majo
nováčik
*
Príspevkov: 10



« Odpoveď #152 kedy: 20. Január , 2012, 14:14:24 »

ja mam par otazok :-) trosku som si pozeral podhalansku stupnicu. je to kombinacia lydickej a mixolydickej stupnice, cize zvysena kvarta a nizena septima. ake to bude mat predznamenanie? jeden # a jedno b?

potom otazka ohladne akordov. ak si vezmeme tuto stupnicu od C, tak tony budu C    D    E    F#    G    A    B    C, z toho mi vysli akordy C    D    Ezm  F#zm  Gm   Am   Bzv. ktore z nich su subdominanta a dominanta? klasicky vzorcek I IV V nefunguje, pretoze v V nam chyba ten citlivy ton :-) dik
Zaznamenané
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #153 kedy: 21. Január , 2012, 18:11:02 »

Táto stupnica vychádza z g mol melodickej a jej systému. Resp. je to štvrtý stupeň z g mol melodickej. Bude mať 1b a 1#, ale predznamenaním by som to nenazval. Je to len jeden z typov mixolydickej stupnice s typickou farbou #11, tak to aj treba brať. Môžeš to v podstate použiť všade kde by si normálne hral mixolydickú. Je to len iná farba, viac fusion/jazz system.
Zaznamenané

Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #154 kedy: 22. Január , 2012, 10:52:24 »

ja mam par otazok :-) trosku som si pozeral podhalansku stupnicu. je to kombinacia lydickej a mixolydickej stupnice, cize zvysena kvarta a nizena septima. ake to bude mat predznamenanie? jeden # a jedno b?

potom otazka ohladne akordov. ak si vezmeme tuto stupnicu od C, tak tony budu C    D    E    F#    G    A    B    C, z toho mi vysli akordy C    D    Ezm  F#zm  Gm   Am   Bzv. ktore z nich su subdominanta a dominanta? klasicky vzorcek I IV V nefunguje, pretoze v V nam chyba ten citlivy ton :-) dik

tato stupnica sa pouziva na akordy ktore niesu doskalne. Napr si v C dur a pride akord Eb7,Ab7,D7,Db7,Bb7,Gb7 tak hras tuto stupnicu.  V tonalnej hudbe kde sa pouziva predznamenanie nemoze byt  tonalne centrum lebo je to dominantny akord ktory sa chce rozviezt. Maximalne v Blues ked chces mat lydian dominant sound na tonike. Preto sa ani nema zmysel zamyslat nad ake to ma predznamenanie. V modalnej harmonii ju hras cez vsetky Dominant 7 akordy s tenziami (9,#11,13). V modalnej harmonii sa tiez predznamenanie moc nepouziva.

Modalna harmonia nepozna nic ako I IV V7. Preto ti to samozrejme nebude fungovat.

keby ta to moc zmiatlo co som napisal kludne sa pytaj.
« Posledná zmena: 22. Január , 2012, 11:02:36 od Lubo » Zaznamenané

majo
nováčik
*
Príspevkov: 10



« Odpoveď #155 kedy: 22. Január , 2012, 16:38:04 »

cize by som to nemal brat ako normalnu stupnicu, ale skor ako nejake vybocenie hej? ako je napr. melodicka, alebo harmonicka stupnica
Zaznamenané
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #156 kedy: 22. Január , 2012, 16:52:55 »

su dve situacie. Tonalita a modalita.

V tonlnej hamonii existuje takzvany jav ktory sa vola tritonova substitucia. Nahradis dominantny akord inym dominantym ktore je o tritonus vyssi(nizsie). Takze namiesto G7 hras Db7. Tieto dva akordy maju spolocne najdolezitejsie tony treciu a septimu preto su zamenitelne. Znaci sa to  'Sub V' Preve na tieto akordy sa hra lydian b7(podahlanska,mixo#11). Dalsie akordy na ktore sa to hra je II. dominatny stupen D7 v C dur alebo bVII dominanty stupen Bb7 tiez.

Priklad Cmaj7 A7 Dmi7 G7. Dominaty substituujem tritonovou substituciou a mas Cmaj7 Eb7 Dmi7 Db7. Cez Eb a Db hras lydian b7.

V modalnej hramonii proste pride dominant7(#11) akord tak to hras cez to.

Priklad Fmi7, Db7(#11),Dmi7,Fmi7 to su akordy zo znamej skaldby Cantaloupe Island. Cez Db7 hras proste lydian b7.

Mozes si taky akord zobrat ako centralny akord v skladbe harmonia uz bude ale modalna takze hocijake akordy mozes spajat s hocijakymi. Takze uz nic ako I IV V neexistuje. Na kazdy akord hras nieco ine.

« Posledná zmena: 26. Január , 2012, 14:09:12 od Lubo » Zaznamenané

brko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1948



WWW
« Odpoveď #157 kedy: 22. Január , 2012, 17:52:59 »

 Bavím sa skvele co to blaboces
Zaznamenané

majo
nováčik
*
Príspevkov: 10



« Odpoveď #158 kedy: 25. Január , 2012, 23:00:53 »

zaujimave :-D ok, staci mi, ze sa na urcity akord proste prepnem. dik


Priklad Cmaj7 A7 Dmi7 G7. Dominaty substituujem tritonovou substituciou a mas Cmaj7 Eb7 Dmi7 Gb7.


a este, ako si dostal z G7 Gb7?
Zaznamenané
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #159 kedy: 26. Január , 2012, 14:08:38 »

to je chyba to ma byt Db7. opravim to
Zaznamenané

majo
nováčik
*
Príspevkov: 10



« Odpoveď #160 kedy: 28. November , 2013, 16:09:12 »

uz mi to doslo :-D dik
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #161 kedy: 28. November , 2013, 22:15:05 »

a trvalo Ti to len rok a 10 mesiacov  Bavím sa skvele
Zaznamenané
Pánsky
nováčik
*
Príspevkov: 66


Ivanka pri Nitre.


« Odpoveď #162 kedy: 16. December , 2013, 21:29:31 »

hmm. pozeram ze forum gitaristi.sk je rozsiahlou zbierkou informacii...dobra stranka!
Zaznamenané
epiphonic
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 734



« Odpoveď #163 kedy: 16. December , 2013, 23:50:13 »

odhliadnuc od toho mnozstva balastu ktory sa tu nachadza, mas pravdu  Bavím sa skvele
Zaznamenané

slow riffs / bong hits
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #164 kedy: 17. December , 2013, 02:41:15 »

odhliadnuc od toho mnozstva balastu ktory sa tu nachadza, mas pravdu  Bavím sa skvele

Ten balast je jednym z hlavnych dovodov, preco tu este chodime. Bavím sa skvele
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: 1 ... 9 10 [11] 12 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.075 sekund, 22 otázok.