Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
24. Apríl , 2024, 21:42:08
Strán: 1 2 [3] 4 5 ... 12 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: STUPNICE  (Prečítané 100285 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Hosť
« Odpoveď #30 kedy: 06. Máj , 2004, 19:38:17 »

chalani tato harmonia je trosku komplikovanejsia vec. takze niekde sa mozete dopocut rozne veci ako napriklad, ze v mollovej tonine sa kvoli nedoskalnym tonom vyskituje trinast kvintakordov ,kym v durovej iba sedem. nedoskalne tony sa odvodzuju v mollovej stupnici od molovych modov / napr. aj na to tie mody su/. tak na tieto veci sa uplne vykaslite. nieco v tomto zmysle tu uz bolo prezentovane ,ale cloveku ktory nevie pracovat zo zakladmy su tieto veci na nic a iba ho miatnu. ""pentatonika je sucast diatoniky"". takze vsetko co sa vztahuje na adur diatonicku sa vztahuje aj na adur pantatonicku. hlavne pracujte v diatonike. kvintakordy na vsetkych stupnoch a melodie tiez v prislusnej diatonickej stupnici. ziadne disonancie ,ani nic v tom duchu. zaklady a potom pekne postupne dalej...
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #31 kedy: 09. Máj , 2004, 14:36:40 »

http://www.looknohands.com su tam akordy a dost vela stupnic.
Zaznamenané
matolf
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 164


« Odpoveď #32 kedy: 10. Máj , 2004, 13:28:14 »

mam par otazok: co je dominanta? a co subdominanta? co je doskalny a nedoskalny?
Zaznamenané

dal by som si palacinky
Hosť
« Odpoveď #33 kedy: 10. Máj , 2004, 20:49:52 »

dominanta je akord postaveny na 5. stupni stupnice. subdominanta je otocena dominanta ,cize 5. stupen opacnym smerom. normalne to je 4. stupen stupnice. cde F gah C def G ah C de F G ah to je o harmonii a su to tri zakladne akordy. durovej toniny cdur /akord na 1. stupni je tonika/. da sa nimi harmonizovat cela tonina a ostatne akordy sluzia na spestrenie.
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #34 kedy: 10. Máj , 2004, 20:55:59 »

a este doskalny je patriaci ton do toniny a nedoskalny je nepatriaci ton do toniny. napriklad akord cdur sa sklada s doskalnych tonov ,patriacich do toniny cdur- ceg. a akord hdim je alterovany septakord /zmenseny/ v tonine cdur-hdfas. ton as nepatry do toniny cdur ,cize je nedoskalny.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #35 kedy: 11. Máj , 2004, 00:38:08 »

akord na 5 stupni opačným smerom - to by som teda nepochopil, keby som nevedel, o čo sa jedná. Tonika (T) - akord na 1. stupni (v Cdure - ceg), Subdominanta (S) - akord na 4. stupni (v Cdure - fac), Dominanta (D) - na 5. stupni (ghd). Dokopy tvoria kadenciu - čiže sled akordov, ktoré utvrdzujú tóninu. To znamená, že keď ich zahráš za sebou (T S D T), už podža počutia vieš, v akej si tónine.
Zaznamenané

Hosť
« Odpoveď #36 kedy: 11. Máj , 2004, 16:17:39 »

matolf to pochopil. a k tej kadencii. kadenciu nemusia tvorit len tieto akordy. 4.stupen mozeme nahradit 2. ,alebo 6. stupnom. a su este aj plovicne kadencie ,ktore su zakoncene na 5. stupni namiesto 1. /stupne chap ako akord na urcitom stupni/
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #37 kedy: 11. Máj , 2004, 16:59:45 »

Subdominanta na 2. stupni (ale septakord - v Cdure: dfac) sa aj viac používa namiesto Subdominanty na 4.stupni (fac), lebo ju v sebe celú obsahuje.
Zaznamenané

Hosť
« Odpoveď #38 kedy: 12. Máj , 2004, 20:44:28 »

zaklady su: -intervaly -diatonicka stupnica -tonina -kvintakordy na siedmich stupnoch -tonika ,dominanta ,subdominanta -ostatne akordy v tonine -pribuznost akordov -spajanie akordov -obraty akordov -vedenie hlasov v akordoch napis co ti neni az take jasne a ty co vedia sa ti pokusia pomoct...
Zaznamenané
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #39 kedy: 16. Máj , 2004, 10:14:22 »

-kvintakordy na siedmich stupnoch? -pribuznost akordov? to bude nieco s tonmi, ktore maju tie akordy spolocne daktore a tak nie? -spajanie akordov? to je ked das akodru iny bas? -vedenie hlasov v akordoch? tusim, ale to bude blbost to moje tusenie. Ostatne mi je vsetko jasne. Este cojaviem, nejake ostatne harmonicke funkcie keby som vedel, nielen toniku, dominantu, subdominantu.. a pouzitie.. som zvedavy, komu sa bude chciet vykydavat na tuto temu... a tolko otazok... sak to je hotova veda okolo kazdej z tichto tem nie? no tak!
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #40 kedy: 16. Máj , 2004, 13:01:10 »

Tak ešte raz. Dobrá knižočka na všetko ohžadne teórie a harmónie je od Jaroslava Kofroňa: Učebnica harmónie. Bol som sa pozrieť v Redute(BA) minulý týždeň a stále ju majú, dokonca aj s cvičebnicou, kde sa dá na príkladoch precvičiť harmonizovanie melódie, vedenie hlasov a pod. Drahá nie je, ja som ju kúpil pred asi dvoma rokmi (kvôli tomu, že je prehžadne napísaná) za 229,-. Pre úplného začiatočníka by som ešte pred tým odporučil si kúpiť nejakú učebnicu teórie, kde sú základy podrobnejšie rozpísané, ale v tejto knižke je naozaj všetko.
Zaznamenané

Hosť
« Odpoveď #41 kedy: 16. Máj , 2004, 14:17:26 »

uplne jednoducho: stupnica ma sedem stupnov /napr. cdur- cdefgah/ na kazdom stupni mozes postavit kvintakord. cdur ,dmoll ,emoll ,fdur ,gdur ,amoll ,hm-5. pribuznost je to co si napisal. kvintakordy mozu mat rovnake dva alebo jeden ton. /napr. cdur- CEg ,amoll-aCE : cdur- ceG ,gdur- Ghd/ ide o to ze ich mozes nahradzat./akordy/ spajanie akordov znamena aky akord nasleduje po predchadzajucom /tzv. stupajuce ,klesajuce a maximalne progresie/ to ked das akordu iny bas je obrat akordu. /das do basu terciu ,alebo kvintu akordu/. a to suvisi aj s vedenim hlasov. ak bas v akorde stupa tak sopran v akorde by mal klesat. a to docielis obratmi./to sa tyka skor klasiky/ najlepsie as to naucis na notovej osnove lebo je tam jasne viditelne stupenie a klesanie.
Zaznamenané
Gunner
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 575



« Odpoveď #42 kedy: 24. Máj , 2004, 20:39:59 »

Pani neviete kde by som mohol zohnat nakresy stupnic na hmatniku(vyjadril som sa asi dost nepochopitelne, tak skocte na http://cosmos.oninetspeed.pt/slashguitarpage/SoundlikeSlash.html tam je spravene A-cko)
Zaznamenané

Keep rockin´
Hosť
« Odpoveď #43 kedy: 25. Máj , 2004, 06:16:41 »

Aserus. Vyskusaj tu: < http://www.dasys.cz/kamzi/Guitar/Scales/Scales.asp > < http://sweb.cz/EldoradoGuitar/Stranky/Default.htm > < http://www.pixy.cz/apps/stupnice/index.html?D-A-F#-D-A-D >
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #44 kedy: 25. Máj , 2004, 08:28:40 »

uz som sem pisal tuto adresu ,ale uz ani sam neviem kde. je to fakt brutalna stranka. su tam akordy, a asi sto druhov stupnic. je to fakt prehladne urobena stranka. robil to daky maximalista. viac tam uz toho ani nemohlo byt. www.looknohands.com
Zaznamenané
Strán: 1 2 [3] 4 5 ... 12 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.086 sekund, 22 otázok.