Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
28. Marec , 2024, 18:21:59
Strán: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: STUPNICE  (Prečítané 100165 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
zakky
Hosť
« Odpoveď #120 kedy: 01. Marec , 2010, 21:20:20 »

zaspievaj si ho tam :)

ale inak tak ze si zistis ake tony obsahuju tie akordy a potom prides na to ktora stupnica ma tie iste :) ale podla mna ta prva moznost je lepsia
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #121 kedy: 01. Marec , 2010, 21:29:34 »

Ako mam robit take veci ,ze mam nejaku skladbu co ja viem v Ddure a chcem spravit solo doprovod ide ze D,A,hmi,fismi,G,D,G,A ako mam k tomuto spravit solo ? ak poznam nejake zakladne stupnice ,pomozte mi ,,ps som lama  Zdravíčko

a co sa vlastne pytas ? vsak to mas uplne najlepsi doprovod na improvizaciu v Ddur, ono to tusim aj je nieco konkretne, ze ? - jednoducho tam vymysli z tonov Dduru nejake solo. alebo si improvizuj obyc. molovu pentatoniku od H a skus sa tam logicky stale nejako vracat k tomu tonu D, aby si ako ukazal, ze ten beres ako zakladny ton a to je cele, ostatne je na nejakom tom melodickom citeni a fantazii...
Zaznamenané
daniels
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 70



« Odpoveď #122 kedy: 05. Marec , 2010, 10:15:30 »

vdaka  Zdravíčko
Zaznamenané

hrat neviem ale snazim sa ......
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #123 kedy: 08. Marec , 2010, 11:58:47 »

a skus sa tam logicky stale nejako vracat k tomu tonu D, aby si ako ukazal, ze ten beres ako zakladny ton a to je cele, ostatne je na nejakom tom melodickom citeni a fantazii...
tuto vetu by som vynechal ale inak presne tak. Niekedy ludia chcu strasny navody ako to mam zahrat co presne tam mam hrat. Jednoducho si zober ten doprovod a  vyhraj sa s tym. Skusaj D dur stupnicu a vypis si to solo. Skusaj co znie dobre.
Zaznamenané

sv.Patrik
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 234



« Odpoveď #124 kedy: 04. Máj , 2010, 07:37:44 »

Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #125 kedy: 04. Máj , 2010, 11:44:13 »

Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.

to máš presne tak ako sa z písmen abecedy tvoria vety..  Treba sa naučiť ten jazyk, mať nejakú myšlienku a tú povedať.

Sólo je vlastne výber tónov zo stupnice, ktorý má nejakú myšlienku, rytmické frázovanie, melodiku, pohybuje sa v určitej harmónii..
Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #126 kedy: 04. Máj , 2010, 11:50:13 »

Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.

ide o permutacie a kombinacie premennych vramci clenov n1-n12 danej oktavy,  ktore musia sediet do tempa a taktu danej pesnicky.. prepac ale lahsie to neviem povedat
Zaznamenané

palii
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1608



« Odpoveď #127 kedy: 04. Máj , 2010, 12:12:45 »

Ja by som sa chcel opýtať,ako vznikajú so stupníc sóla.Prave sa ich učím,ale keď sa naučím nejaku stupnicu neviem ako s toho mam sólo urobiť.
podla mna to inak neni az taka blba otazka :)
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #128 kedy: 04. Máj , 2010, 12:15:34 »

je to frekventovana otazka na ktoru neexistuje jednoznacna odpoved.. je to asi ako keby si sa opytal ze ci je voda velmi mokra alebo je menej mokra ako bola vcera..  vlastne skor zistim odpoved na otazku ci existuje Boh nez na toto  Bavím sa skvele
Zaznamenané

zakky
Hosť
« Odpoveď #129 kedy: 04. Máj , 2010, 12:20:02 »

no vsak ked vies stupnicu tak vies ktore tony ti budu v sole zniet dobre, tak vies ktore mas pouzit to ako si to uz pokombinujes je tvoja vec
Zaznamenané
sv.Patrik
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 234



« Odpoveď #130 kedy: 04. Máj , 2010, 14:23:34 »

Myslím že som tomu trošku pochopil.. Na zdravie!
Zaznamenané
samaelilith
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 71


Gu!tArt Nixon


WWW
« Odpoveď #131 kedy: 05. Máj , 2010, 00:43:50 »

ako cvicit? nejake zaujimave cvicenia?
pisal som Pitku-ovi, akym sposobom nech zadava cvicenia do toho mojho programu.. http://www.tevatron.eu/modusy.txt , ak mate nejake napady na cvicenia dajte vediet
« Posledná zmena: 05. Máj , 2010, 00:55:44 od samaelilith » Zaznamenané

marrtin
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1784


"There are no facts, only interpretations." F. N.


« Odpoveď #132 kedy: 05. Máj , 2010, 14:20:32 »

ide o permutacie a kombinacie premennych vramci clenov n1-n12 danej oktavy,  ktore musia sediet do tempa a taktu danej pesnicky.. prepac ale lahsie to neviem povedat
to by som netvrdil, všetky poltony hrané nie sú, existuje istá skupina akordov, ktoré tvoria určitú náladu, je to istá harmonická myšlienka a to je vlastne kostra, no a tie akordy sú z určitých tónov, ked si povyberáš tie tony z týchto akordov dostaneš stupnicu z ktorej môžeš tvoriť melódiu ostatné tony, ktoré nie sú v tejto skupine môžu byť použité veľmi citlivo ako prechodné no a v skladbe sa tie skupiny akordov môžu ešte posúvať modulovať inam
typický príklad jednoduchý a priamy: máš dáku jednoduchú pesničku kde máš toniku C, subdominatu F a dominatu G, tiato akordy vystihujú celú škálu c duru, no a z týchto tonov poskladáš melodiu a harmonizuješ týmito funkciami...ale to je základ, máš aj iné harmonické funkcie, na každom tone môžeš postaviť akord a nie iba kvintakord...a celú túto omáčku môžeš hrať v iných obmenách, keď začneš II. stupňom, akordom Dmol, tak z týchto tonov ako základný ton zostavýš D dórsky mod, posunie sa ti subdominatta aj dominanta o jeden stupeň, keď v C dure bola tonika C, tak v D dorskej bude tonika D moll, subdominata G dur a dominata A mol a toto celé možeš posúvať vyššie E bude ďaľší mod teraz neviem ako sa volá  :) F...G... A bude aiolský mod inak a moll prirodzená, v každom mode sa ti posúvajú funkcie tonika subdominata, dominata, v A molle to bude T=Am, S= Dm, D= Em
« Posledná zmena: 05. Máj , 2010, 14:21:17 od marrtin » Zaznamenané

Les Paul + Marshall, čo iné?
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #133 kedy: 05. Máj , 2010, 14:24:07 »

lenze potom mas este gitaristov co hraju do C duru aj ine ako C ionsky :) kadeake stupnice s kopou citlivych tonov.. niektori to dokonca hraju aj na umenie aj ked je pravda ze netrafili v tom momente polohu co chceli  Bavím sa skvele  a mozes hrat kludne aj chromaticku stupnicu :) a uz tam je tych tonov 12
« Posledná zmena: 05. Máj , 2010, 14:25:54 od kaolko » Zaznamenané

marrtin
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1784


"There are no facts, only interpretations." F. N.


« Odpoveď #134 kedy: 05. Máj , 2010, 14:38:55 »

ale ved sa nehrá iba jonsky, hrajú sa všetky mody daných možností akordov v určitej harmonickej myšlienke, ja som dal iba jednoduchý príklad, ked nemá šajn čo si má chlapec vybrať, máš farebné korálky, z ktorých poskladáš jak tony melodie, tak akordy, občas môžeš prihodiť korálik, ktorý nieje daný harmoniou, ale tých základných farieb sa držíš ako kostry, alebo sa mýlim?
« Posledná zmena: 05. Máj , 2010, 14:40:27 od marrtin » Zaznamenané

Les Paul + Marshall, čo iné?
Strán: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.053 sekund, 23 otázok.