Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
05. Október , 2024, 21:10:51
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Setup akustiky - ma vyska prazcov vplyv na pohodlie hry?  (Prečítané 2972 krát)
0 užívateľov a 9 Hostí prehliada túto tému.
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« kedy: 28. Október , 2008, 20:31:40 »

Zdravim,
mam dve akusticke gitary. Dowina D-555 (dreadnought, polomasiv ceder) a Maris SJ-1 (superjumbo, preglejka). Uz v case kupy (cca pred tromi rokmi) som si vsimol, ze co sa tyka pohodlia pri hrani (tvrdost strun) su tieto gitary znacne rozdielne (aj ked su viac menej od toho isteho vyrobcu a obidve osadene rovnakymi strunami). Mariska je v pohode mekka prijemna ale Dowina je stale nejaka tvrda. Uz po kupe som na  Dowine znizoval nulty prazec aby som dostal struny nizsie. Trochu sa to zlepsilo ale stale to nieje ono. Zmieril som sa s tym a neriesil som to. No teraz som na obidvoch gitarach menil struny (vzdy davam rovnake 10-tky) tak mi to nedalo a zacal som do toho znovu vrtat. Prestudoval som si stranku "http://www.volny.cz/klobouk_dolu/pages/adjust.html" kde sa pise o nastavovani gitar. Zistil som ze obidve gitary maju priblizne rovnaky prehyb krku cca 0,2 mm a vyska stun nad oktavou je u Marisky 7/64 a u Dowiny 8/64 palca cize rozdiel minimalny. Skusal som na Dowine znizit struny dopnutim krku (aj za cenu drncania - prehyb 0,1 mm) a tak som sa dostal na vysku strun 7/64 palca, no pocit tvrdosti sa nezmenil. Spekuloval som kde moze byt problem a dosiel som k tomu ze jediny rozdiel ktory este medzi uvedenymi gitarami je, je hrubka prazcov. Mariska ma hrubsie prazce cca 1,15 mm a Dowina ma cca 0,9 mm. Sukromne som si vytvoril teoriu, ze pri nizsich prazcoch sa prst pri zatlaceni struny skor dotkne hmatnika a clovek tlaci vlastne do dreva ako proti stene a preto musi zatlacit viac, kdezto u drubsich prazcov dochadza ku kontaktu prsta z hmatnikom neskor a drevo hmatnika nebrani prstu v dotlaceni struny. Je tato moja teoria uplne scestna, alebo na tom moze nieco byt? Co si o tom myslite?

Vdaka za reakcie.
Sanc0
Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #1 kedy: 28. Október , 2008, 20:42:52 »

- na pocit tvrdosti strun moze mat vplyv aj uhol, pod ktorym sa lomi hlavica, pripadne rozdielna menzura (ale to asi nebude tvoj pripad)
- dohmat sa priehybom krku nenastavuje  ?§!. ked, tak zbrusit vlozku (plastik) v kobylke
- vyska/velkost prazcov moze mat vplyv na pohodlie (mne vyhovuju medium, nemam rad small, jumbu ani XJ)
Zaznamenané
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #2 kedy: 28. Október , 2008, 20:54:01 »

- na pocit tvrdosti strun moze mat vplyv aj uhol, pod ktorym sa lomi hlavica

Huh! nerozumiem, skusim nastudovat

- dohmat sa priehybom krku nenastavuje  ?§!. ked, tak zbrusit vlozku (plastik) v kobylke

to viem, chcel som len zrovnat podmienky. Nechcem este brusit vlozku sedla, nakolko rozmyslam o preprazcovani.

Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
romankrajno
Hosť
« Odpoveď #3 kedy: 28. Október , 2008, 20:54:19 »

Riešiť výšku strún je len strata času. Ja mám na rôznych gitarách rôznu výšku. Na niektoré veci vyhovuje nižší a na iné vyšší dohmat. Je to len sila zvyku. Pokiaľ nejde o extrémne veci tak to vôbec nerieš a cvič a zvykneš si na dohmat aký máš.
A s tou tvojou teóriou ak som to dobre pochopil...však keď zahráš nejakú notu tak sa struna vôbec predsa nedotýka dreva hmatníka
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #4 kedy: 28. Október , 2008, 21:00:15 »

Huh! nerozumiem, skusim nastudovat
hlava/hlavica/headstock zviera s krkom nejaky uhol, ten moze mat tiez vplyv na pocit tvrdosti strun

to viem, chcel som len zrovnat podmienky. Nechcem este brusit vlozku sedla, nakolko rozmyslam o preprazcovani.
ale nulak sme veselo zbrusovali :)
Zaznamenané
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #5 kedy: 28. Október , 2008, 21:01:41 »

A s tou tvojou teóriou ak som to dobre pochopil...však keď zahráš nejakú notu tak sa struna vôbec predsa nedotýka dreva hmatníka

Struna nie ale prst ano, pri nizsich prazcoch. Pri vyssich prazcoch sa  prst dotkne hmatnika neskor, alebo vobec nie.
Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #6 kedy: 28. Október , 2008, 21:03:01 »

Struna nie ale prst ano, pri nizsich prazcoch. Pri vyssich prazcoch sa  prst dotkne hmatnika neskor, alebo vobec nie.
a co si drevorubac? vsak strunu mackam tak, aby znel ton a nie tak, aby som citil hmatnik
Zaznamenané
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #7 kedy: 28. Október , 2008, 21:03:46 »

ale nulak sme veselo zbrusovali :)

ano, to bolo pred tromi rokmi. Myslel som ze sa to spravi  :)
Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #8 kedy: 28. Október , 2008, 21:06:57 »

a co si drevorubac? vsak strunu mackam tak, aby znel ton a nie tak, aby som citil hmatnik

mam mekke prsty (hram malo) a struna sa mi asi dost hlboko zabori do prsta. Pri nizkych prazcoch zrejme dochadza ku kontaktu. Ja viem ze keby som cvicil viac neprekazalo by mi to, ale ja som taky stoural. Chcem proste prist veci na kloub  :) Pozeral som este na ten sklon hlavy a obidve gitary ho maju skoro rovnaky. Mariska ma mierne ostrejsi co by sa malo prejavit negativne (ak som spravne pochopil ako to funguje) ale je to presne naopak takze tym to nebude.
« Posledná zmena: 28. Október , 2008, 21:25:43 od sanc0 » Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
joe
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4779


HEEEJ JOE !!!!!!


« Odpoveď #9 kedy: 28. Október , 2008, 21:22:18 »

nerozmyšlaj nad somarinami a radšej cvič ,tie teorie su od veci na každu gitaru sa hra inak jedna je tvrda druha makka a nič s tym nespraviš a ani na to neprideš prečo ,radšej cvič a nech ti stvrdnu.... Bavím sa skvele
Zaznamenané

Zeck
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1675


« Odpoveď #10 kedy: 28. Október , 2008, 21:28:38 »

(...) radšej cvič a nech ti stvrdnu.... Bavím sa skvele

tak tak, nech ti radsej stvrdne...  Bavím sa skvele
Zaznamenané

"We're going to create something that they can't steal  because they can't play it." :-)   - Thelonious Monk
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #11 kedy: 28. Október , 2008, 21:31:46 »

tak tak, nech ti radsej stvrdne...  Bavím sa skvele
A sme tam , kde sme chceli byt :) . Suhlasim ze treba cvicit, ale nechcem sa zmierit s tym ze sa gitara neda doladit k spokojnosti. Myslim si ze ked sa najde pricina najde sa aj riesenie.
Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #12 kedy: 28. Október , 2008, 21:39:41 »

nie kazdy nastroj ti musi sadnut, vtedy je jednoduchsie poslat ho prec a kupit nieco ine, ako sa v tom rypat  Žmurk
Zaznamenané
Zeck
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1675


« Odpoveď #13 kedy: 28. Október , 2008, 21:46:27 »

A sme tam , kde sme chceli byt :) .

ved ju odnes k gitararovi a daj si poradit, ze co sa s tym da robit, prip. nech ti to aj rovno nastavi, neviem co chces riesit... Zdravíčko
Zaznamenané

"We're going to create something that they can't steal  because they can't play it." :-)   - Thelonious Monk
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #14 kedy: 29. Október , 2008, 11:04:04 »

Zda sa ze s tymi prazcami som klepol klinec po hlavicke. Vadim (Dorian) v recenzii na gitaru Klema pise:

"Hmatník je osadený nízkymi a tenkými pražcami, vďaka ktorým gitara vynikajúco ladí vo všetkých polohách, ale z druhej strany navodzujú pocit tvrdšieho dohmatu, aj keď struny sú pomerne nízko (cca 3,5mm nad dvanástym pražcom). Tu ešte pouvažujem, či si gitaru nenechám u majstra prepražcovať pre lepší pocit pohodlia."

BTW o tom preprazcovani uvazujem aj ja, ale zrejme to urobim az ked bude potrebna vymena z titulu opotrebenia. Zatial vydrzim.
« Posledná zmena: 29. Október , 2008, 12:48:01 od sanc0 » Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.087 sekund, 23 otázok.