Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
29. Marec , 2024, 07:49:20
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Hmatnik v zalostnom stave... ako ho ocistit?  (Prečítané 18445 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
smajly
nováčik
*
Príspevkov: 8


« kedy: 20. November , 2008, 16:20:24 »

Ahojte,
mam gitaru (ak sa to tak da nazvat) Diamant, roky nepouzivanu, co je na nej vidno. Vidno na nej, ze predtym bola roky pouzivana....
Chcem sa spytat, co sa tyka cistenia zvyskov potu na hmatniku - cim sa najlepsie odstranuje?

A tiez je poskodeny lak na hmatniku a je drsny. Da sa zbrusit horna vrstva laku aby som zrovnal nerovnosti?
Nechcem kupovat novu gitaru, o prelakovani som cital na tomto fore a v domacich podmienkach je to otrocina a u gitarara sa to vzhladom na stav a model gitary, vobec neoplati.

Necakam rady typu - zahod a kup si novu... Na to by som prisiel aj sam .) Len chcem dat tuto moju trosku do lepsieho stavu.

Prikladam fotky.

Vdaka za kazdu radu



* Hnus01.jpg (33.85 KB, 640x479 - prehliadnuté 777 krát.)

* Hnus02.jpg (35.9 KB, 640x479 - prehliadnuté 775 krát.)

* Hnus03.jpg (45.95 KB, 640x479 - prehliadnuté 798 krát.)
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #1 kedy: 20. November , 2008, 16:22:09 »

na tvojom mieste by som len poriadne vycistil hmatnik a sral na to, neoplati sa do toho vrazit ani 20 sk
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #2 kedy: 20. November , 2008, 18:01:42 »

hrubu spinu daj dole hranou trsatka. Potom zober novu viledu a drsnou stranou poriadne vycisti cely hmatnik. potom to handou zotri do cista. Zober detsky olej, alebo olivovy olej, alebo mandlovy olej a jemne naolejuj hmatnik. prvu vrstvu nechaj vsiaknut. Ak by to hmatnik rychlo vypil, daj aj druhu, ale  tu uz nenechaj vsiaknut, ale zotri asi po minute dole. Hmatnik bude ako novy.
Ten lak neviem ci sa ti vyplati brusit, jedine ak by si to chcel nanovo olakovat, alebo aspon niecim napustit.
Zaznamenané
Roberto
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3467



« Odpoveď #3 kedy: 20. November , 2008, 18:30:56 »

nastriekaj to WD40 a riadne vycisti.
Zaznamenané

“Hot funk, cold punk, even if it's old junk, it's still rock and roll to me.” ~ Billy Joel

"Using a pedal for dirt with a great vintage Marshall is like driving a Ferrari with an automatic transmission. It's still a Ferrari but you can sure as have a lot more fun with a manual."
Radomír
stály hosť
*****
Príspevkov: 980



« Odpoveď #4 kedy: 20. November , 2008, 18:37:18 »

Ide zima.Do krbu.  Žmurk Kup si sadu čistiacich prostriedkov dunlop a makaj čisti.Trpezlivost.Pražce prebrusit.To si tu najdi ako.Len či sa oplatí.Možno ten krb bude lepšia volba  Popiskujem si
Zaznamenané

Nečum-uč sa,cvič a hraj!Nech si dobrý ako VAI :)
mcmaros
stály hosť
*****
Príspevkov: 1173


Max for President!


« Odpoveď #5 kedy: 20. November , 2008, 19:24:48 »

Spina sa da cistit aj kefkou. Ak neni moc silna, tak aj zubnou. Inac na tych prazcov su riadne kopce.
Zaznamenané

styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #6 kedy: 20. November , 2008, 19:43:43 »

na spinu na hmatniku - kefku a bud WD40 alebo hocijaky iny cistiaci pripravok vhodny na drevo a potom pretriet nejakym pripravkom na baze oleja, alebo moze posluzit aj pripravok s ktorym sa cistia struny (dobry vysledok s GHS Fast Fret)

na lak - prebrusit a vylestit aby to nebolo drsne a viac by som sa s tym nesral (zbytocna robota u takejto "gitary"), ale ak by sa ti velmi chcelo, tak sa mozes pokusit o refinish, je to dobry pokusny "kralik"
« Posledná zmena: 20. November , 2008, 19:45:57 od styrioci » Zaznamenané
smajly
nováčik
*
Príspevkov: 8


« Odpoveď #7 kedy: 20. November , 2008, 21:08:45 »

Dakujem za rady. Vidim, ze najjednoduchsie bude odstranit asi ten bordel co mam na hmatniku.
S lakom - skusim teda na hmatnik jemny smirgel a prelestenie. Zozltnutie lemovania ale asi neodstranim.
Prelakovaniu som sa chcel vyhnut, a budem sa nadalej snazit... len dufam, ze si to viac nedobabrem ako to je, a chctiac ci nechtiac budem musiet skusit co to obnasa. Ale pravdou je, ze tato gitara je na to ako stvorena .)

Prazce su tiez poriadne zodrane, zvazujem, ci sa pustit do prebrusenia. Preprazcovavat sa mi to nechce davat, vsak sa to neoplati, radsej naozaj prilozit tie peniaze k novej gitare....

Este raz vdaka.

Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #8 kedy: 20. November , 2008, 21:12:50 »

tie prazce su zrele na vymenu, ale to sa neoplati.. prebrusovanim by si sa dostal tak na uroven bezprazcovej gitary :)

ako som ti napisal, cokolvek zlozitejsie, sa u tej gitary neoplati, to fakt dolozit na novu gitarku alebo prepit  :) ale ak sa ti do toho bude velmi chciet, tak kludne do toho, len si myslim, ze to bude strata casu aj penazi  Zdravíčko
Zaznamenané
smajly
nováčik
*
Príspevkov: 8


« Odpoveď #9 kedy: 20. November , 2008, 21:54:42 »

preprazcovat na hento pokial nema ozaj dobry zvuk nema zmysel.

ak si z TT a netrufas si zabrusit prazce ozvi sa Bavím sa skvele Na zdravie!

tie prazce su zrele na vymenu, ale to sa neoplati.. prebrusovanim by si sa dostal tak na uroven bezprazcovej gitary :)

ako som ti napisal, cokolvek zlozitejsie, sa u tej gitary neoplati, to fakt dolozit na novu gitarku alebo prepit  :) ale ak sa ti do toho bude velmi chciet, tak kludne do toho, len si myslim, ze to bude strata casu aj penazi  Zdravíčko

Tak po zvazeni casu stravenom pri bruseni prazcov a vysledku veduceho k nutnosti preprazcovania, asi sa do toho nepustim :)

Vycistim ten krk, vylestim, aby nebol drsny a poskladam...  Drzal som v rukach uz aj horsie Jolany, tato je hratelna aj v takomto stave, tak si ju odlozim ako pamiatku, ze aj na niecom takomto sa da hrat :)
Zaznamenané
Slayer24
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 355


Fuck art, let's kill!!!


« Odpoveď #10 kedy: 21. November , 2008, 13:47:42 »

mám jednu otázku: čo hovoríte na natieranie hmatníka DIAVou po očistení?
Zaznamenané
Radomír
stály hosť
*****
Príspevkov: 980



« Odpoveď #11 kedy: 21. November , 2008, 15:06:30 »

mám jednu otázku: čo hovoríte na natieranie hmatníka DIAVou po očistení?
Diavu nie  Si píš!!! Dunlop olej.alebo ine oleje k tomu vhodné.Ako tu už niekto písal.olej z vlašských orechov.Vraj pretlačí či rozomelie-vytlačí olej a už roky spokojný.Diava obsahuje chemikalie .To je na lakovaný nábytok nie na palisander ktorý to vsiakne.
Zaznamenané

Nečum-uč sa,cvič a hraj!Nech si dobrý ako VAI :)
Slayer24
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 355


Fuck art, let's kill!!!


« Odpoveď #12 kedy: 21. November , 2008, 21:03:17 »

hmm... zatiaľ som sa stretol len s protichodnými názormi... tak sa ešte niekto vyňadrite... ale neviem kde do pozajtra kúpim dáky olej... hmm... no nič no...
Zaznamenané
Sammko
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 625


muck :-*


« Odpoveď #13 kedy: 22. November , 2008, 00:36:50 »

nazdar  Zdravíčko tiez som zistil ze mam hmatnik pekne zasvineny od potu a tak som rozmyslal cim to vycistit ..... tak mi oco poradil ze mamka ta ma nejake handricky PRONTO su navlhcene nejakou chemikaliou (je to urcene na cistenie nabytku ) a stym to islo nadherne dole ..... mate s tym skusenosti ? neznicim tym nejako palisander ? dakujem za odpovede
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #14 kedy: 22. November , 2008, 12:27:13 »

hmm... zatiaľ som sa stretol len s protichodnými názormi... tak sa ešte niekto vyňadrite... ale neviem kde do pozajtra kúpim dáky olej... hmm... no nič no...

raz za rok pri nejakej vymene strun vycistim hmatnik od nanosov obycajnym liehom. zostane trochu bledsi, ale po hodinovom hrani chyti zase od prirodzenej mastnoty prstov svoju povodnu farbu. nikdy som nepouzil nic ine.
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.04 sekund, 22 otázok.