Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. September , 2024, 15:18:00
Strán: 1 [2] 3 4 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: DIY Hi END lampvy zosilnovac, made by Pole  (Prečítané 12737 krát)
0 užívateľov a 10 Hostí prehliada túto tému.
pole
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 190



WWW
« Odpoveď #15 kedy: 15. December , 2008, 07:52:16 »

No je to vec vkusu. Takáto konštrukcia typu drevené šasi s holými lampami a trafami je u hifi lampáčov dosť častá, povedal by som, že asi 90% týchto strojov je riešených práve takto. Podľa mňa je to podstatné, aby si hifista už pri pohľade na nažhavené lampy povedal, že tá hudba znie cez to ináč, lepšie ... keď u niektorých dokáže zásadne zmeniť zvuk výmena kábla ku repráku (čo je fyzikálna blbosť, ale to na nich neplatí). Subjektívny dojem je pre týchto ľudí jednoducho nespochybniteľný argument, naopak meranie je pre nich nepodstatné.


Treba pocut, porovnavat slepy test Trandak /Lapa. Rozdiel je a pocutelny
A tie kable k repram niesu az taky blud. Hlavne zapojenie reprier. Bi wiringove a podobne ked je kazdy reprak zo sustavy pripojeny odelenym vodicom k ampu. A tiez kvalitnejsie kable maju lankovite navzajom odelene vodice. To je preto lebo uz pri cca 8KHz sa uplatnuje TZV skinov efekt a takoto odelene lanka od seba ho odstrania.... Ale aj ja si myslim ze 10000x viac urobi vymena repra za lepsie, a lespia akustika v izbe nez daky kabel..
Zaznamenané

tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #16 kedy: 15. December , 2008, 07:53:52 »

od kial maš tu medenu platnu či čo to je šasy....


rozpiš presnejšie zapojenie čo to vlastne je to diy čim sa to liši od normalneho koncaku atd....
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #17 kedy: 15. December , 2008, 07:56:08 »

Ak to hrá aspoň tak ako to vyzerá tak neni o čom  Na zdravie! . Super robota.
Však hej ... ono ale hodne záleží, čo na tom počúvaš. Rocková nadupaná nahrávka na tom bude asi moc zahltená a utiahnutá, to ako keby si ju po všetkých tých maximizéroch a multiband limitéroch prehnal ešte raz cez kompresor. Na symfoňák sa to tiež moc nehodí, kvôli dynamike, ktorá u 2x50W na ten brutálny rozsah jednoducho nestačí. Lampa je asi najlepšia na hudbu s pomerne riedkou aranžou a dosť malou dynamikou signálu, napríklad folk, akustický unplugged softrock, bluegrass atď ... tam dokáže tú hudbu akoby "nafúknuť", dať jej objem, plnosť.
Zaznamenané
udry
Hosť
« Odpoveď #18 kedy: 15. December , 2008, 07:59:03 »

Však hej ... ono ale hodne záleží, čo na tom počúvaš. Rocková nadupaná nahrávka na tom bude asi moc zahltená a utiahnutá, to ako keby si ju po všetkých tých maximizéroch a multiband limitéroch prehnal ešte raz cez kompresor. Na symfoňák sa to tiež moc nehodí, kvôli dynamike, ktorá u 2x50W na ten brutálny rozsah jednoducho nestačí. Lampa je asi najlepšia na hudbu s pomerne riedkou aranžou a dosť malou dynamikou signálu, napríklad folk, akustický unplugged softrock, bluegrass atď ... tam dokáže tú hudbu akoby "nafúknuť", dať jej objem, plnosť.
No toto asi rozputa riadnu diskusiu. :)
Zaznamenané
yngsteen
stály hosť
*****
Príspevkov: 1006



« Odpoveď #19 kedy: 15. December , 2008, 08:00:48 »

No ja som skôr narazil na zmienky že práve "symfóňák" na tom hrá lepšie "pocitovo" .  ?§!.
Zaznamenané
pole
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 190



WWW
« Odpoveď #20 kedy: 15. December , 2008, 08:02:36 »

Chasis je MED 1,5ka kupena v dakej Ferone 3500sk za 1*1m tabulu  Bacha na vec kamo!
Rezana vodnym lucom, potom seliako brusena lestena lakovana.

A zapojenie je to PARAler Push Pull.
JE to omnoho zlozitejsie zapojenie nez bezne Push Pull. Potrebuje 2 anodove zdroje na kanal, 2 Ug1 zdroje, Vystupak je vyvedeny z katod koncovych lamp tym padom je vystup s nisou impedanciou, nepotrebuje ma podsate trafo vyvedeny ani stred.
Ma to velmi male skreslenie, dobru vazbu s reprosustavou a tak
Na nete toho moc nieje ale ak mas Amarske radia na CD kukni 2000/3 (vyslo to na casti tusim az do 6ky)
Tam o tom pisu teoriu aj schema je prakt rovnaka
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #21 kedy: 15. December , 2008, 08:04:32 »

Treba pocut, porovnavat slepy test Trandak /Lapa. Rozdiel je a pocutelny
A tie kable k repram niesu az taky blud. Hlavne zapojenie reprier. Bi wiringove a podobne ked je kazdy reprak zo sustavy pripojeny odelenym vodicom k ampu. A tiez kvalitnejsie kable maju lankovite navzajom odelene vodice. To je preto lebo uz pri cca 8KHz sa uplatnuje TZV skinov efekt a takoto odelene lanka od seba ho odstrania.... Ale aj ja si myslim ze 10000x viac urobi vymena repra za lepsie, a lespia akustika v izbe nez daky kabel..
Ja netvrdím, že nie je rozdiel medzi hifi lampou a tranzistorom. Je, a dosť brutálny. Otázkou je, či je to práve to, o čo sa hifisti snažia ... je smiešne naháňať nejaké stotinky promile skreslenia u prehrávačov, a potom na koniec reťazca zavesiť mašinu, ktorá má skreslenie väčšie o niekoľko rádov, a o dynamike prenosu škoda hovoriť ...

A ten kábel, to je tiež ďalšia hovadina. Ten rozdiel medzi stotisícovým supermega káblom a obyčajnou repro dvojlinkou s dostatočným priemerom vodiča je takmer nemerateľný. Vo zvuku sa teda nijak neprejaví, keďže najmenšia počuteľná zmena signálu je 3 dB a to by na tom dráte museli byť takmer 50% straty výkonu a brutálne veľký kapacitný zvod. Poriadne dimenzovaná dvojlinka urobí presne to isté ako predražená uhlíková p*čovina za 100 litrov. Samozrejme je jasné, že rozdiel spraví "šnúra na prádlo" vs poriadne hrubý vodič ... to je o impedancii. Ale pokiaľ je impedancia vodiča rádovo menšia ako impedancia repráku a výstupná impedancia zosíka, nič sa nedeje.
« Posledná zmena: 15. December , 2008, 08:06:49 od Predator » Zaznamenané
pole
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 190



WWW
« Odpoveď #22 kedy: 15. December , 2008, 08:04:47 »

Však hej ... ono ale hodne záleží, čo na tom počúvaš. Rocková nadupaná nahrávka na tom bude asi moc zahltená a utiahnutá, to ako keby si ju po všetkých tých maximizéroch a multiband limitéroch prehnal ešte raz cez kompresor. Na symfoňák sa to tiež moc nehodí, kvôli dynamike, ktorá u 2x50W na ten brutálny rozsah jednoducho nestačí. Lampa je asi najlepšia na hudbu s pomerne riedkou aranžou a dosť malou dynamikou signálu, napríklad folk, akustický unplugged softrock, bluegrass atď ... tam dokáže tú hudbu akoby "nafúknuť", dať jej objem, plnosť.

Teoreticke domnienky ziadna prax!
Hi End lampacie niesu navrhnute k tom aby sli do kompresie, a skresleni. a 2x40W na ucinych (citlivych -100dB/m/W) bedniach plne staci na Iron maiden v koncertnej hlasitosti
Zaznamenané

tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #23 kedy: 15. December , 2008, 08:07:39 »

to je neičo ako toto nie?
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Glasboden-Amp-von-Falk_Eichmann/Glasbodenamp.htm

AR poznam je to tam tiež pekne spracovane
Zaznamenané

pole
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 190



WWW
« Odpoveď #24 kedy: 15. December , 2008, 08:07:56 »

Ja netvrdím, že nie je rozdiel medzi hifi lampou a tranzistorom. Je, a dosť brutálny. Otázkou je, či je to práve to, o čo sa hifisti snažia ... je smiešne naháňať nejaké stotinky promile skreslenia u prehrávačov, a potom na koniec reťazca zavesiť mašinu, ktorá má skreslenie väčšie o niekoľko rádov, a o dynamike prenosu škoda hovoriť ...

A ten kábel, to je tiež ďalšia hovadina. Ten rozdiel medzi stotisícovým supermega káblom a obyčajnou repro dvojlinkou s dostatočným priemerom vodiča je takmer nemerateľný. Vo zvuku sa teda nijak neprejaví, keďže najmenšia počuteľná zmena signálu je 3 dB a to by na tom dráte museli byť takmer 50% straty výkonu a brutálne veľký kapacitný zvod. Poriadne dimenzovaná dvojlinka urobí presne to isté ako predražená uhlíková p*čovina za 100 litrov.

Rozdiel je v tom ze trandak voci lampe produkuje uplne iny typ skreslenia. Sak ste gitaristi poznate to. Vychadza to z prenocovych, vstupnych a vystupnych charakteristyck tychto prvkov
A kdezto pri beznom bipolare vadi uz aj promile skreslenia THD (je ho jednoducho pocut) u lampy napocut ani 1 pecentne skreslenie
Zaznamenané

pole
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 190



WWW
« Odpoveď #25 kedy: 15. December , 2008, 08:09:02 »

to je neičo ako toto nie?
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Glasboden-Amp-von-Falk_Eichmann/Glasbodenamp.htm

AR poznam je to tam tiež pekne spracovane
JJ to je presne ono :)
Len si odmisli zopar lamp v koncaku a mas moju schemu...
Zaznamenané

predator
Hosť
« Odpoveď #26 kedy: 15. December , 2008, 08:11:27 »

Teoreticke domnienky ziadna prax!
Hi End lampacie niesu navrhnute k tom aby sli do kompresie, a skresleni. a 2x40W na ucinych (citlivych -100dB/m/W) bedniach plne staci na Iron maiden v koncertnej hlasitosti
Tu nejde o to, aby išli do skreslenia. Tu ide o to, že kompresiu danú vysokonapäťovým mäkkým zdrojom má každý lampáč, je to dané princípom. Ďalej nejde o hlasitosť, ale o neskreslený prenos špičiek signálu. Poriadny rev sa dá urobiť, to je pravda, to však nie je o hifi .... Uvedom si, že každý lampáč má už z princípu harmonické skreslenie zopár percent, určite viac ako 5. Je to fyzika, to sa nedá vyriešiť. Lampy holt nie sú lineárne a aj výstupák má nejakú hysteréznu krivku, takže  Huh! Huh! Huh!
Zaznamenané
predator
Hosť
« Odpoveď #27 kedy: 15. December , 2008, 08:16:17 »

Rozdiel je v tom ze trandak voci lampe produkuje uplne iny typ skreslenia. Sak ste gitaristi poznate to. Vychadza to z prenocovych, vstupnych a vystupnych charakteristyck tychto prvkov
A kdezto pri beznom bipolare vadi uz aj promile skreslenia THD (je ho jednoducho pocut) u lampy napocut ani 1 pecentne skreslenie
To však stále nič nemení na veci, že také niečo nemá absolútne nič spoločné s verným prenosom. Nemám proti tomu nič, tie mašiny znejú príjemne a mäkko, subjektívne čisto, ale nemalo by sa to nazývať hifi.

A s tým promile počuteľného skreslenia je to tiež také na hrane ... pochybujem, že by si to počul, reprák sám o sebe má 2 až 4 % THD. Možno by si počul rozdiel pri prenose harmonických intervalov (malá a veľká tercia, sexta), to čaro lampáčov je okrem iného v tom, že na výstupáku sa vzájomne odčítajú zložky intermodulačného skreslenia ... ale opäť to nemení nič na veci, že toto proste verný prenos nie je.
« Posledná zmena: 15. December , 2008, 08:17:53 od Predator » Zaznamenané
pole
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 190



WWW
« Odpoveď #28 kedy: 15. December , 2008, 08:27:32 »

S kompresiou je to tak ze pokial je ten amp projektovany ako ma byt, to jest ma silny zdroj ta sa neprejavuje ako v gitarovom ampe.... Nehladiet na to ze o takuto kompresiju skrz maky zdroj sa da uvazovat aj pri polovodicovej technike a podla mna este viac.

Lampac nema 5p skreslenie zasadne toto malo napr 1,2percenta pri plnom vybudeni do zataze Merane masinou Audio precision one. A posluchova bytova hlasitost je o dost mensa a pri nisom vykone napr 5W uzasne klesne aj skreslenie

Teraz nieje THD ako THD.
THD je vlasne sucet vsetky harmonickych co si zosik vytvori k povonemu signalu. Ale nevravi to nic o podieli a zlozeni tych ci onych harmonickych. Napr u lampacou sa prejavuju hlavne parne, u bipolarov naopak, u Fetu vyrazne vystrkuje rosky 4 a 7 ma. Je to dane charakteristikami aktivnych prvkov (Bipolar fet lampa)

takze preto sa neda povedat ze 1percentne skreslujuca lampa je horsia ako 0,05pecentny bipolar....
Uznavam ze ked sa chceme strikne pozerat na meracie pristroje tak pri lampovych ampoch sa neda vraviet o presnom prenose (cistej neskreslenej reprodukcii) ale v uchu niesu ziadne meraky a clovek skreslenia neparnimi harmonickymi vnima ovela intenzivnejsie nez parne. A to sa nebavim o prebudeom ampe ale aparate pracujucom v lin oblasti (ktora nieje nikdy linearna vdaka nelinearnim charakteristikam suciatok:)

ALe taketo debaty mozeme viest do nekonecna ci ano ci nie :)
Treba to pocut podla na to hra prijemne.
Mne slo hlavne o to ze bolo zadanie postav mi lampac postavil som
Tu chcem ukazat ako som to zvladol po konstrukcnej stranke a
nechcem sa dohadovat ci je lampa na hi fi blbost alebo nie.:)
Na to su ine debatne kruzky a ine weby
Takze Peace, a odteraz uz riesit len konstrukcne zalezitosti, ako desing, schemy, osadenie lampami, dostupnost materialu, cenu...

« Posledná zmena: 15. December , 2008, 08:29:40 od pole » Zaznamenané

udry
Hosť
« Odpoveď #29 kedy: 15. December , 2008, 08:30:28 »

Cena?
Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 4 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.085 sekund, 23 otázok.