Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
27. Apríl , 2024, 22:28:54
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ako na to? (Učebnica, prip. PC škola)  (Prečítané 6883 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Hosť
« kedy: 04. Jún , 2005, 13:44:38 »

Zdrwim fs. gitaristov a dakujem za toto forum.. Moja otazka: Hram asi 4 roky na gitaru (3 - akustika, 1 - elektr.).. Pred tym som hraval asi 6-7 rokov na klavir takze noty ako tak poznam.. Na gitaru ale hravam bez not, ciste podla sluchu.. Stve ma ale ze ak sa chcem pripojit do nejakeho JAMu, kt. obcas okolo mna bezi, pripajam sa obtiazne.. Preto by som chcel radu od profikov, ci extistuje kniha, alebeo este lepsie PC skola, s ktorej ste sa ucili priamo VY. Chcem sa poriadne naucit jak stupnice, akordy, tak techniky az po tie najslozitejsie (flazety atd.).. Diki za kazdu radu
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #1 kedy: 06. Jún , 2005, 15:38:13 »

Skus sa vo svojom okoli popytat na nejakeho ucitela. Knihy pomozu ale vacsonou je lepsie, ked ti k tomu aj niekto nieco povie. Pripadne ukaze, ako to pouzijes v praxi. Odkial si?
Zaznamenané
joe_yaanosheeck
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 83


« Odpoveď #2 kedy: 13. Jún , 2005, 19:01:58 »

velmi dobre su podla mna knihy od Lubosa Andrsta Jazz, Rock, Blues I,II Sindler: Kytarova praktika Joe M. Goldstein: Jazz Guitar Method mrkni aj na stranku www.playjazzguitar.com ,ponuka tam Chris Starding svoju ucebnicu play what you hear, ale to vyjde dost mastne, nevidel som to ,ale podla referencii na nete je to dobre ,ale kazdy svoje vychvaluje
Zaznamenané
Jimi Cimbala
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1705



« Odpoveď #3 kedy: 14. Jún , 2005, 14:20:34 »

...podla mna najlepsou skolou su koncerty./zaznamy koncertov/ V gitarovych skolach gitaristi ukazuju jedno a na koncerte hraju druhe. A hlavne...zobrat si nahravku,spomalit si ju a pekne ton po tone si ju stahovat.... Podla mna niet lepsej skoly.....
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 14. Jún , 2005, 22:43:13 »

Treba systém do učenia - na to sú potrebné školy, učitež... A sťahovanie skladieb, sól, rytmov od rôznych muzikantov je neocenitežná skúsenosť.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 14. Jún , 2005, 23:14:25 »

Pitu - kolko si mal ucitelov ?
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 15. Jún , 2005, 00:23:05 »

Na husle ma viedla celý prvý cyklus ZUŠ jedna učiteľka - Klatová, popri nej tam boli viacerí učitelia teórie. Potom som sa učil rok na gitaru sám, naučil som sa sám hrať na gitare z nôt a potom som mal na ľud. konzerve 4 roky učiteľa na gitaru starého cigánskeho pánka Eremiáša. Tam som sa pravdupovediac naučil zlé držanie pravej aj ľavej ruky, lebo on nebol vlastne klasický gitarista, ale taký všehomuzikant. Bola to ale vlastne aspoň dobrá škola vnímania muziky. Celé držanie pravej aj ľavej ruky som potom zmenil asi v 20 rokoch na správne, lebo som popri elektrike začal veľa cvičiť klasiku. Mal som dosť kamarátov klasikov, tak sme ňou dosť žili. Väčšinou chodili ku Grófovi, kde som tiež absolvoval pár hodín. Asi v tom období som rok chodil aj raz za mesiac k Andymu Kellenbergerovi, bol som 2x na týždennom workshope so Šebanom a Jakabčicom, kde som sa tiež snažil nabrať čo najviac informácií. Niekedy potom som zbehol k Igorovi Jančárovi, či by ma neučil, zahral som mu a povedal, že ma nemá čo naučiť. Bol som vtedy na návšteve u Fera Grigláka aj Henry Tótha, kde mi tiež dosť dalo také celovečerné spoločné brnkanie s každým z nich. Ešte sa mi páčilo na jednom festivale asi pred 10 rokmi vystavoval nejaký výrobca gitary a tam som si niekoľko hodín zajamoval so Žorom Enčevom?(veľmi dobrý skôr Malmsteenovský typ gitaristu) z Titaniku. Tiež dosť dobrá skúsenosť. Pozrel som si kvantum škôl a snažil sa z nich vybrať dobré veci. Popri tom a celý čas potom som si najväčším učiteľom sám. Veľa techník napr. som si dotvoril po svojom. Na usmernenie je fajn každé stretnutie s dobrým gitaristom, učiteľom. Nesprávne návyky trvá dosť dlho odstraňovať. Zažil som to práve asi v 20 rokoch - pravá(v klasike) aj ľavá ruka(vo všetkom). Teraz napríklad mením úplne držanie trsátka a štýl hrania zápästím len z vlastného popudu. Niežeby doterajšie bolo zlé, ale chcem obsiahnuť aj ďalší štýl, uvoľniť pritom ostatné prsty. Viac podľa vzoru cigánskych gitaristov Rosenberga a Lagreneho. Hrajú predsa len inak ako elektrickí gitaristi. Keby som vedel, že nebudem mať čas toľko cvičiť, tak sa do toho nepustím, lebo by som sa do pôvodnej formy nevrátil ani za rok. Ale chcem to zvládnuť do 2 mesiacov, tak cvičím 5-7 hodín denne. Vlastne som začal od nuly, nič som nevedel pravou rukou zahrať, trénujem znovu po rokoch vybrnkávanie, rytmus pravej ruky, komplet všetky skladby, čo som hral od minimálnej rýchlosti, zlepšuje sa to každým dňom. Lebo zatiaľ hrám fakt zle, keď si to niekto na koncerte nevšimne, tak to je strašným mojim sústredením sa na každý tón. Kto je pozorný, bude vidieť do konca leta tie zmeny. :)
« Posledná zmena: 18. Január , 2010, 15:09:36 od Pitu » Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 15. Jún , 2005, 00:35:27 »

Citácia
Originally posted by Pitu ...a tam som si niekožko hodín zajamoval so Žorom Enčevom?(vežmi dobrý skôr Malmsteenovský typ gitaristu) z Titaniku...
Toho si pamatam, bol skvely gitarista aj showman :1:
Zaznamenané
Jimi Cimbala
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1705



« Odpoveď #8 kedy: 15. Jún , 2005, 09:40:57 »

...pripajam sa....s nim si zajamovat....to musela byt parada!
Zaznamenané

Jimi Cimbala
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1705



« Odpoveď #9 kedy: 15. Jún , 2005, 09:46:37 »

PITU:Mozno ani nevies,ako ti rozumiem!Ked tocim v studiu,tak rozklady a sola vseobecne zvyknem nahrat dost rychlo,ale na nejakej jednoduchej vybrnkavacke sa dokazem niekedy fakt zaseknut...dynamika,presnost,farba...netreba podcenovat zaklady...to su velke pravdy co si napisal!
Zaznamenané

guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 15. Jún , 2005, 09:50:34 »

Páni ja môžem preštudovať 100 knižiek a nepohnem sa nikam chvížu chápem a za dva dni zabudnem o čom to bolo ...bez vedenia nie je velenia... A kedže učitež nie je tak to nijak extra nevidím. Smútim
Zaznamenané

tatko fóra
Mr.Lado
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 452



WWW
« Odpoveď #11 kedy: 23. November , 2005, 22:51:32 »

Akurat citam Pituov prispevok o drzani trsatka ja tiez teraz menim styl drzania od povodneho co som drzal.. Takze tiez si myslim ze je dobre mat ucitela aby ti ulahcil prve kroky a naucil ta zakladne drzanie a system.Lebo potom je tazke sa opravovat.. no uvidim jak mna bude dlho trvat zmena...
Zaznamenané

Sex, Gitary a Nu-Metal
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 23. November , 2005, 23:19:08 »

Ja som trsátko nedržal zle, len som prechádzal na iný štýl držania - zo systému držania ako pero medzi ukazovákom a palcom na viac zahnutý ukazovák. To je veľmi nepríjemná zmena, nevedel som mesiac hrať vôbec - to bolo v júni. Ale potom som začal prechádzať od augusta do októbra na úplne nový systém - vyvíjal som nový typ trsátka s úchytkou a pred troma týždňami som aj začal ohýbať špičku trsátka, takže je to niečo úplne nové a vždy som si musel zvykať na novú zmenu. Bol to najhorší prechod v doterajšej histórii môjho hrania. Musel som cvičiť strašne veľa, inak by nebola šanca sa dostať na pôvodnú úroveň. Takže od začiatku júna až do začiatku novembra som sa snažil odznovu hrať to čo som sa naučil predtým. A od úplného začiatku - vybrnkávanie na prázdnych strunách a základné prstové cvičenia od úplne pomalého tempa. Preto som si dal aj postaviť gitarové trenažéry, aby som nestrácal čas a cvičil všade, kde sa dá. Inak by mi to trvalo o hodne dlhšie. Ale už konečne začínajú byť pokroky aj viditeľné. Hlavne teraz už začínam dosť kombinovať prstové hranie s trsátkovým. Nie som ešte na to 100% zvyknutý, ale časom sa s tým stotožním úplne.
« Posledná zmena: 18. Január , 2010, 15:11:15 od Pitu » Zaznamenané

Martinlm
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 7479



WWW
« Odpoveď #13 kedy: 24. November , 2005, 11:33:54 »

Preco si zacal ohybat spicku trsatka? Resp. co to znamena?
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 24. November , 2005, 15:37:56 »

Nechce sa mi to rozpisovať teraz. Keď budem mať nejaký foťák k dispozícii zas, nafotím ho a trošku priblížim potom čo a ako. Žmurk
Zaznamenané

Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.124 sekund, 22 otázok.