Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
06. Október , 2024, 23:48:27
Anketa
Otázka: Akú povrchovú úpravu preferujete?
Nitrocelulóza
Polyuretán
Vosky
Oleje
Žiadne (na surovo)
polytúry

Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Povrchové úpravy  (Prečítané 4779 krát)
0 užívateľov a 8 Hostí prehliada túto tému.
Ďu-FFO
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 135



« kedy: 26. Marec , 2009, 13:23:30 »

túto tému zakladam aby bolo vkope čo a ako o povrchových úpravách pre všetkých ktorý buď vyrábajú alebo renovujú svoj nástroj. Bol by som rád keby sa tu rozoberali výhody aj nevýhody rôznych povrchov.
Tak pre základ:
1. Nitrocelúlozové
2. Polyuretánové
3. Olejové : napr. fermež
4. Voskové -prírodné: napr. včelí vosk
                  - syntetické: na báze ropy
5. Polytúry: napr. šelaky, francúzka polytúra
Zaznamenané

tenson LP, Kustom Quad100 HEAD, Kustom 4x12
Ďu-FFO
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 135



« Odpoveď #1 kedy: 26. Marec , 2009, 13:46:03 »

s toho čo viem tak:
nitrocelulóza -výhody: vytváta tenké vrstvy, je šetrný voči drevu, drevu dodáva "ostrosť" tónu
                     -nevýhody: malá odolnosť voči oteru, veľká krehkosť, na smreku praská v smere letokruhov
  - je dobrý v kombinácií s jelšou
Polyuretán - v: tvrdý, pružný, vodeodolný lak, v závislosti od výrobcu je svetlostály
                  -nv: vytvára hrubú vrstvu ktorá často dusí vybrácie dreva
  - používaný na všetky druhy drevín
Oleje - v: oleje sú najšetrnejšie pre dýchanie dreva a šírenie vybrácií, nemá čo popraskať Žmurk,   
         -nv: minimálna odolnosť voči vlhku, žiadna odolnosť voči oteru, je potrebné raz za čas náter pakovať, nekryje              póry pri otvoreno pórovitých drevinách (dub, jaseň, mahagón)
Vosky -v: vysoká vodeodolnosť, dobrá vodivosť vibrácií, necháva drevo dýchať
          -nv: malá odolnosť voči oteru,
  - poznáme vosky na prírodnej a syntetickej báze
Polytúry -v: dobrá vodivosť vibrácií, necháva drevo dýchať, sú pomerne tvrdé
             -nv: niesú odolné voči vode, slabá odolnosť voči oteru, vysoká krehosť
  - napríklad šelak je klasická polytúra používaná oddávna na hudobné nástroje hlavne klasické
  - vznikajú rozpustením tuhého XY v liehu
  - dobre sa správa v kombinácii s mahagónom
« Posledná zmena: 26. Marec , 2009, 13:56:26 od Ďu-FFO » Zaznamenané

tenson LP, Kustom Quad100 HEAD, Kustom 4x12
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #2 kedy: 26. Marec , 2009, 13:46:51 »

laky - trvanlive, viac zakonzervuju drevo aj zvukuvo, nedovolia tak drevu dychat. ked chcem lak a nechcem aby ovplyvnoval velmi zvuk, tak tenky nitro napr. teraz ma miso_kolo na 7-string Keller PRS, majo fero to ma na PRS-ke na palisandorvom krku
zvysok (vosk, olej, fermez..) - osobne povazujem prijemnejsie aj na omak, vyzaduje si to vacsiu starostlivost, menej (resp skoro vobec) ovplyvni zvuk nastroja ako hruba vrstva laku..

tak v skratke

tie zvukove vlastnosti by som az tak velmi neriesil, na celkovy zvuk ma vplyv vela faktorov, povrchovka je len jednym z nich. pri volbe povrchovky by som si zvazil, ci chcem aby bolo vidno kresbu dreva, alebo chcem farbu, ci som hovado a pravidelne si zajebavam gitaru pivom, jedlom, obucham ju o vsetko mozne, co mi viac vyhovuje na dotyk (vela gitar ma lakovane telo a voskovany krk), ci mi nevadi narocnejsia udrzba atd atd..

« Posledná zmena: 26. Marec , 2009, 13:49:05 od styrioci » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #3 kedy: 27. Marec , 2009, 11:09:55 »

nitrocelulozny lak vekom zltne. ma tendenciu vnutri praskat, hlavne ked sa gitara necha v chladnejsom prostredi - vidno to na vela starych gitarach s hrubsou vrstvou. sam mam asi milimetrovu vrstvu acetonaku a po asi 15 rokoch je ten lak sama prasklina, ale vidno to iba pod urcitymi uhlami. na druhej strane to vyzera velmi sexi  Som frajer

dobra povrchovka je fermez, hlavne sa aj lahko robi. mechanicku odolnost velku asi nema, ale vyborne vyzera a je aj na omak. mam ju na krku.
Zaznamenané
Ďu-FFO
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 135



« Odpoveď #4 kedy: 27. Marec , 2009, 12:35:29 »

ja som zvažoval že by som dal včelý vosk na krk a na telo ešte neviem ale asi tam dám len nitrocelulózu... jeden chlapík mi poradil ako sa to má "správne na nášať" aby to bolo na gitare čo najlepšie
Zaznamenané

tenson LP, Kustom Quad100 HEAD, Kustom 4x12
palii
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1608



« Odpoveď #5 kedy: 27. Marec , 2009, 13:07:16 »

poradte mi prosim...  som uchyl a chcem si prestriekat svoj  squier tele obycajnym sprejom z baumaxu na peknu zelenu. ten squier je nejaky anniversary rocnik (nesmiat sa, vazne je  Som frajer ) a preto ma taky special finnish, ktory chce vyzerat trosku ako relic. mne sa zda ze na nom vobec nie je lak, iba ta farba.

islo by ju teda prestriekat tak ze by sa povodna farba nemiesala do tej novej? proste mozem ist do toho vulgarne obycajnym sprejom a potom ju nalakovat?

takto nejak vyzera povodne...


* annivsquier.jpg (88.84 KB, 1000x750 - prehliadnuté 432 krát.)
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #6 kedy: 27. Marec , 2009, 13:08:33 »

nerob to, ta modra je pekne
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
palii
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1608



« Odpoveď #7 kedy: 27. Marec , 2009, 13:15:42 »

nerob to, ta modra je pekne
praveze moc nie, na fotke to vyzera ziarivejsie ale neni. ja sa chcem len pohrat, vzdy som chcel mat zelenu gitaru ja zelena zelen 
Zaznamenané
Ďu-FFO
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 135



« Odpoveď #8 kedy: 27. Marec , 2009, 14:39:10 »

a aký je to sprej?
Zaznamenané

tenson LP, Kustom Quad100 HEAD, Kustom 4x12
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #9 kedy: 27. Marec , 2009, 14:46:22 »

no ved skus  ha ha ha  ale ked sa ti bude ta zelena ošuchavat bude videt tu modru pod tym... ani hruba vrstva moc nevyrieši....

a ked sa zle spoja tie farby bude sa ti to lupat....a podobne....
spevak v vypsanej fixi mal tak nejako nastriekanu gitaru.....





videl som aj taky tuning že si kupil zelenu pasku a oblepil celu gitaru :-D
« Posledná zmena: 27. Marec , 2009, 14:47:58 od tipek » Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2309



« Odpoveď #10 kedy: 27. Marec , 2009, 14:47:47 »

poradte mi prosim...  som uchyl a chcem si prestriekat svoj  squier tele obycajnym sprejom z baumaxu na peknu zelenu. ten squier je nejaky anniversary rocnik (nesmiat sa, vazne je  Som frajer ) a preto ma taky special finnish, ktory chce vyzerat trosku ako relic. mne sa zda ze na nom vobec nie je lak, iba ta farba.

islo by ju teda prestriekat tak ze by sa povodna farba nemiesala do tej novej? proste mozem ist do toho vulgarne obycajnym sprejom a potom ju nalakovat?

takto nejak vyzera povodne...

v pohode si kup hocijaky zeleny sprej a nastriekaj to, nic sa Ti nezmiesa. umy ju predtym nejakou mydlovou vodou, nech ju odmastis a davaj pozor na stekance. pri praci vetraj. po nahodnom poziti vyhladaj okamzite pomoc lekara.
Zaznamenané
johnzo
stály hosť
*****
Príspevkov: 1051


A ČO SI TY UROBIL PRE DOBRO SOCIÁLEHO ŠTÁTU?!


« Odpoveď #11 kedy: 27. Marec , 2009, 14:53:26 »

v pohode si kup hocijaky zeleny sprej a nastriekaj to, nic sa Ti nezmiesa. umy ju predtym nejakou mydlovou vodou, nech ju odmastis a davaj pozor na stekance. pri praci vetraj. po nahodnom poziti vyhladaj okamzite pomoc lekara.

 Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele

nič nestriekaj, načo?
Zaznamenané

keby som mal hrat na gitare, nemal by som cas tak pekne Vam sem vypisovat  Zdravíčko
gitara bez paky neni ani gitara ale plavacie prkno
[/quot
radyus
nováčik
*
Príspevkov: 23


« Odpoveď #12 kedy: 27. Marec , 2009, 16:22:13 »

Moj kamarat si daval striekat gitaru do auto-lakovne vcelku dobre to vyzeralo a myslim, ze ten lak aj co to vydrzi...

inac mam otazku:
kdesi som cital, ze v krajinach EU je nitrocelulozny lak zakazany... co je na tom pravdy?? alebo pouzivate este stare zasoby??  Som frajer
Zaznamenané
Racius
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 243



« Odpoveď #13 kedy: 27. Marec , 2009, 16:45:50 »

Moj kamarat si daval striekat gitaru do auto-lakovne vcelku dobre to vyzeralo a myslim, ze ten lak aj co to vydrzi...

inac mam otazku:
kdesi som cital, ze v krajinach EU je nitrocelulozny lak zakazany... co je na tom pravdy?? alebo pouzivate este stare zasoby??  Som frajer
priemyselné použitie vo veľkom, lebo nie je šetrný k prírode.
Gibson má udelenú vínimku, pretože je to akési dedičstvo tá továreň.
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #14 kedy: 27. Marec , 2009, 16:49:41 »

poradte mi prosim...  som uchyl a chcem si prestriekat svoj  squier tele obycajnym sprejom z baumaxu na peknu zelenu. ten squier je nejaky anniversary rocnik (nesmiat sa, vazne je  Som frajer ) a preto ma taky special finnish, ktory chce vyzerat trosku ako relic. mne sa zda ze na nom vobec nie je lak, iba ta farba.

islo by ju teda prestriekat tak ze by sa povodna farba nemiesala do tej novej? proste mozem ist do toho vulgarne obycajnym sprejom a potom ju nalakovat?

takto nejak vyzera povodne...
ked to chces mat len tak bodajby, tak chod do toho vulgarne a postupuj podla toho, co pisal rastis.
ked to chces mat aspon trochu seriozne, tak v prvom rade by trebalo zbrusit povodny lak aj s farbou az na drevo, a nastriekat to nanovo.. (lak aj farbu)
« Posledná zmena: 27. Marec , 2009, 16:50:24 od styrioci » Zaznamenané
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.113 sekund, 25 otázok.