Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
02. Máj , 2024, 10:29:28
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Nepravidelné delenie bodkovaných nôt  (Prečítané 1774 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
samojed
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 101



« kedy: 07. Júl , 2009, 15:26:26 »

Veci okolo nepravidelného delenia nôt sú mi jasné až na jednu vec. Ako zapísať rozdelenie noty s bodkou (nie však staccatovou, ale tou, ktorá signalizuje predĺženie hodnoty noty o polovicu Žmurk) na noty s rovnakým trvaním, ktorých počet nie je mocninou dvojky? Napríklad, ako zapísať rozdelenie polovej noty s bodkou (tri doby) na povedzme päť nôt rovnakej dĺžky? Existuje na to nejaký špeciálny zápis alebo je to možné zapísať s pomocou už známej semiotiky?
Zaznamenané

Kam by som chodil? Na dvor...
Roztancujem ja týmto publikum? Roztlieskam ja týmto publikum?
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 07. Júl , 2009, 15:37:09 »

Myslim, ze sa to da značit ako polyrytmus. Da sa 5 stvrtovych not a tie sa daju do svorky a hore sa napiše 5:3. Tzn. 5 stvrtovych not na dobu 3. Neni to klasicka patola na 1 dobu ale 3. Inak ja osobne nepoznam iny zapis, ale je mozne ze existuje.  Na zdravie!
Zaznamenané

samojed
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 101



« Odpoveď #2 kedy: 07. Júl , 2009, 20:38:40 »

Som sa s takým niečím ešte nestretol a preto som sa pýtal. Učebnice hudobnej teórie takýto prípad vôbec nerozoberajú. Napíšu tam, že nebodkované noty sa delia na noty, ktorých počet nie je mocnina dvojky a bodkované sa delia na na noty, ktorých počet je mocnina dvojky, no nič viac.
Zaznamenané

Kam by som chodil? Na dvor...
Roztancujem ja týmto publikum? Roztlieskam ja týmto publikum?
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #3 kedy: 08. Júl , 2009, 13:37:16 »

Veci okolo nepravidelného delenia nôt sú mi jasné až na jednu vec. Ako zapísať rozdelenie noty s bodkou (nie však staccatovou, ale tou, ktorá signalizuje predĺženie hodnoty noty o polovicu Žmurk) na noty s rovnakým trvaním, ktorých počet nie je mocninou dvojky? Napríklad, ako zapísať rozdelenie polovej noty s bodkou (tri doby) na povedzme päť nôt rovnakej dĺžky? Existuje na to nejaký špeciálny zápis alebo je to možné zapísať s pomocou už známej semiotiky?
robi sa to presne tak, ako napisal urmo
Zaznamenané
samojed
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 101



« Odpoveď #4 kedy: 08. Júl , 2009, 16:14:22 »

A neviete, ako to zapísať v Sibeliovi? Tam je síce možnosť zapísať to "as ratio", ale možnosti sú už vopred napchaté v rozbaľovacom menu.
« Posledná zmena: 08. Júl , 2009, 16:20:34 od samojed » Zaznamenané

Kam by som chodil? Na dvor...
Roztancujem ja týmto publikum? Roztlieskam ja týmto publikum?
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.082 sekund, 22 otázok.