Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
27. Apríl , 2024, 20:20:28
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: ako spravne nazvat hodnoty not a urcit BPM ?  (Prečítané 3399 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« kedy: 23. Február , 2010, 10:58:46 »

nejak som tu nevidel zalozenu temu o danej veci.. mam len jednu mozno primitivnu otazku ale doteraz si nie som isty ako ist na veci..

podla coho sa urcuje tempo songu? priklad - vymyslim si part a teraz je otazka ze ci ho mam zapisat ako dajme tomu 16tiny na 90 alebo 8iny na 180..  (extremne povedane)
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #1 kedy: 23. Február , 2010, 14:56:33 »

mam zato, ze "tuky" su stvrtky. BPM - beats per minute, tak to je pocet stvrtiek za minutu.
Zaznamenané
homar
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3635



« Odpoveď #2 kedy: 24. Február , 2010, 10:33:33 »

mam zato, ze "tuky" su stvrtky. BPM - beats per minute, tak to je pocet stvrtiek za minutu.
tak to aj je
Zaznamenané

Fender Stratocaster, Epiphone Les Paul Standard
Marshall JCM 900 MkIII, Marshall 1960B Lead
TC-Electronic Nova System
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #3 kedy: 24. Február , 2010, 10:37:01 »

mam zato, ze "tuky" su stvrtky. BPM - beats per minute, tak to je pocet stvrtiek za minutu.

nerozumieme sa.. ja len neviem ci beat ktory mam udat su stvrtiny na 200 alebo osminy na 100 kedze je to prakticky to iste..
Zaznamenané

mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #4 kedy: 24. Február , 2010, 10:44:37 »

kaolko, to je absolutne jedno, ale ale dobra je aj prehladnost taktu, cize nejake 16 tiny tam davat, ak mas rychlost hry beznu je zbytocne...
Zaznamenané

udry
Hosť
« Odpoveď #5 kedy: 24. Február , 2010, 10:56:47 »

 ... podla taktu -  či máš polovy, štvrtovy, osminový alebo šesnastinový...   Na zdravie!  alebo sa nad osnovu vyznačí napr. štvrtova  nota= 120
« Posledná zmena: 24. Február , 2010, 10:59:49 od udry » Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #6 kedy: 24. Február , 2010, 10:58:03 »

no, ok ako ja si vzdy volim 4/4 ale potom neviem ci mam dat tempo 100 a zapisovat tam 16tiny alebo 200 a stvrtiny chapes.. :D stale je to to iste nie?
Zaznamenané

reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #7 kedy: 24. Február , 2010, 11:05:37 »

no, ok ako ja si vzdy volim 4/4 ale potom neviem ci mam dat tempo 100 a zapisovat tam 16tiny alebo 200 a stvrtiny chapes.. :D stale je to to iste nie?
Je to úplne jedno, ale však keď tam hráš rýchle veci tak zvolíš rýchlejšie tempo, aby sa ti to lepšie zapisovalo, nemusel si tam písať veľmi malé hodnoty ako 32tiny a podobne, ale keď budeš písať slaďák kde máš pomalú melódiu tak bz bola blbosť zvoliť rýchle tempo a písať tam jednu notu cez 3 takty. A potom tiež treba brať ohľad na zápis bicích.
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
much
stály hosť
*****
Príspevkov: 762



« Odpoveď #8 kedy: 24. Február , 2010, 11:06:01 »

no, ok ako ja si vzdy volim 4/4 ale potom neviem ci mam dat tempo 100 a zapisovat tam 16tiny alebo 200 a stvrtiny chapes.. :D stale je to to iste nie?

hehe nikto ti nerozumie,tvoj problem je ovela subtilnejsi:)
inak presne toto som ja riesil svojho casu (nieze by som to vyriesil)... ono su styly kde je to dane tradiciou ( swing, bluegrass a neviem co este) ako sa to zapisuje, co su osminy a co stvrtiny preto ked niekto povie ze hra bluegrass v 130 bpm tak si to viem presne predstavit a nerozmyslam ci to nahodou neni dva krat pomalsie ci rychlejsie

ale ty hras nejaky progresivny metal tak tam to asi nie je jednoznacne, asi sa treba pozriet na oficialne zapisy nejakych zanrovo podobnych skladieb aj ked myslim ze to asi je formalne jedno, pochybujem ze tam plati nejaky uzus...ale mozno som vedla...ale tiez by ma to zaujimalo
Zaznamenané
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 24. Február , 2010, 12:27:00 »

Nejde len o BPM, velku ulohu tam zohrava aj feel danej pesnicky alebo sola, co ja viem co. Cize kontrast rytmika-solista. Double-time, half-time feel. Uplne inak budu zniet 16stky, ked bude ich hrat solista double time a rytmika normalne a opačne takisto. Podla mna tam už ide o to aky efekt to ma mat než ci plati 225 pr polove noty alebo sestnastky  Popiskujem si
Zaznamenané

Slayertplsko
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 142


« Odpoveď #10 kedy: 24. Február , 2010, 14:32:04 »

Najprv si musis urcit doby. Napr. hras melodiu, kde kazdy ton zabera pol doby. Mozes to zapisat:
1, osminky
Potom je doba stvrtova a metrum (takt) bude x/4 (x je pocet dob v takte). Tempo potom urcis ''stvrtova nota = napr. 120''
2, stvrtky
Potom je ale doba polova a metrum x/2. Tempo zas bude ''polova nota = 120'' (vsimni si, ze tempo je tu rovnake ako v prvom priklade, lebo rozdiel tu robi hodnota doby, nie bpm)
3, i inac

Ale k tomu, co si sa pytal. Neviem, ci ta spravne chapem, takze skusim.
Mas napr. 4/4 metrum a osem not. A ty chces vediet, ci mozes nechat to 4/4 a zapisat to ako osem osminiek pri tempe napr. 100 a mat tak cely takt zaplneny alebo to zapisat ako osem sesnatiniek a mat len polku taktu zapisanu? Chces vediet, ci je to jedno, hej? Nie je to jedno. Ani keby si v pripade sestnastiniek zmenil 4/4 na 2/4 (aby si mal cely takt), ani tak by to nebolo jedno.

Ak by si silou mocou chcel tie sesnastiny, tak tempo nechas rovnake, ale hodnotu doby zmenis zo stvrtovej na osminovu, cize 4/8. Myslim, ze by si mohol napisat aj 2/4, ale urcite by si musel jasne uviest, ze osminka je doba, nie stvrtka (na to staci hore napisat ''osminova nota = 100'').
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #11 kedy: 24. Február , 2010, 15:30:02 »

kurňa, tak si ju mal založiť, toto o čom sa bavíš je téma o rytmike, nie?


nebudem tu zakladat stupidne temy s jednou otazkou, proste som to dal sem tak nevidim v com je problem. Na stupidne temy o ciernych gitarach tu mame este stale dost uzivatelov, vdaka za pochopenie..  nie nie je to tema o rytmike.
mne sa jedna len o to podla coho sa urcuje BPM skladby. to je cele.. lebo ked nieco hram co si zlozim a potrebujem to zapisat tak neviem ci hram 16tiny na 100 alebo 8tiny na 200bpm.. lebo dlzka danej noty je predsa rovnaka 8ina na 200= 16ina na 100..  zavisi to len podla toho ako si do toho klepkam a potom to zapisem len ma zaujimalo ci sa da podla nieco drzat.. mozem vecer spravit dva nazorne priklady, ja chapem ze oba zapisy budu zrejme spravne lebo proste matematicky to vychadzat bude, len sa mi jedna ako sa to riesi v praxi..
« Posledná zmena: 24. Február , 2010, 16:15:44 od kaolko » Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #12 kedy: 24. Február , 2010, 16:38:23 »

rozdelil som to a vymyslel som tomu aj nazov  Som frajer
Zaznamenané
urmo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 372



WWW
« Odpoveď #13 kedy: 24. Február , 2010, 19:33:14 »

Este prikladam myslim ze jeden z najexemplarnejsich prikladov tejto zalezitosti, pesničku co som neposul asi 6 rokov neviem preco som si na nu spomenul  :)



kontrast - intro/hlavny riff - half time/normal. Tempo sa nezmenilo, zmenil sa iba feel. Kvazy "2/2" presiel na "4/4", ale je to blbost takto to zapisovat proste intro je normalne 4/4 len je to half-time.
Zaznamenané

Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.068 sekund, 22 otázok.