Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
21. September , 2024, 09:38:22
Strán: 1 2 [3] 4 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ako na spev?  (Prečítané 21854 krát)
0 užívateľov a 4 Hostí prehliada túto tému.
Slayertplsko
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 142


« Odpoveď #30 kedy: 24. Júl , 2010, 10:04:05 »

ak sa nájde taký učiteľ, čo by to učil, možno by sa aj dalo naučiť. Ale mám veľa kamarátov operných spevákov a nikto sa to neučil a ani tak nespieva. Mužský operný spev je postavený na normálnom hlase. Ženský zas naopak na hlavovom.

Jediný operný spevák, ktorého som zachytil, že spieva v mix voice, aspoň si to myslím podľa toho, čo počujem, je český spevák Štefan Margita.

No ved preto hovorim, ze mozno nie je az taky dobry napad hladat si ucitela tuna, lebo tu uz nikto neuci belcanto (aj ked to mozno tvrdia). Ja viem, ze je rozsirene vselico, ale to som neodporucal. Nedovolil by som si mu odporucit nieco, ked by mu radili pouzivat len hrudny hlas.

Jaime Vendera je rockovy spev a ta jeho kniha je (hlavne) pre rockovych spevakov, no techniky su v podstate tie iste ako v belcanto, s istymi rozdielmi (napr. zatial co on radi sustredit hlas na makke podnebie, belcanto na tvrde - no treba uznat, ze to druhe funguje lepsie). Jeffreyho Allena som celeho necital, ale takisto vyzera seriozne. A Richard Miller je v sucasnosti jeden z poprednych majstrov belcanto.

Premostenie registrov (alebo akokolvek to nazveme) pochadza prave z belcanto, mixed voice/mix sa povodne volal voce mista, chest voice sa povodne volal voce di petto, head voice voce di testa atd blabla. Presne o premosteni registrov je belcanto, teda okrem inych veci. To nevymyslel Seth Riggs, to tu bolo starocia. Ked si vypocujes opernych spevakov z prvej polovice minuleho storocia - Ruffo, Battistini, Amato, Bjoerling, Lauri-Volpi, Jersov, Lemesev, Sobinov, McCormack, Saliapin, Christoff, Melchior, Schorr, London a dalsi - vsetci premostuju. Priklad sa vsetkych (pretoc si na dve minuty, ak sa ti to nechce cele pozriet):


To vysoke D rozhodne nie je hrudny hlas, iste suhlasis. To, co ucia tvojich kamaratov, Tommymu asi moc nepomoze, ale belcanto urcite ano. To samozrejme neznamena, ze musi zniet ako operny spevak, on si uz styl vyberie sam. A pokial ide o spev z masky, videl som niekde na nete instruktazne DVD (alebo CD?) od typka, ktory zavrhoval vsetko (este dost nepeknou formou) a tvrdil, ze zalezi len na tom, aby si spieval z masky. Ale nebol to operny spevak, bol to rocker (hudobne na pomedzi Queensryche, Muse a Temple of the Dog) a nespieval najlepsie.

Tommy: Odporucil by som ti asi to Raise Your Voice, 2nd edition od Jaimeho Venderu. Je to napisane celkom vtipne, zrozumitelne, mas tam efektivne cvicenia - tri zakladne (portamento vo falzete, portamento v plnom hlase a to nechvalne zname messa di voce) a potom niekolko dalsich na ciastkove problemy/zaujmy. Mas tam aj vysvetlene tie agresivnejsie techniky, ktore ta iste zaujimaju (kedze si spominal Opeth).
Zaznamenané
kominak
nováčik
*
Príspevkov: 46


« Odpoveď #31 kedy: 24. Júl , 2010, 10:31:10 »


Zožeň si Bretta Manninga, je to to najlepšie, čo som zatiaľ na nete objavil za posledné roky.

uplny suhlas - momentalne nic lepsie asi nie je.  Ak nemas na cely zakladny program, kup si na zaciatok za 30 dolcov "Top 7 Vocal Exercises" - super cvicenia, tieto ti nedovolia spievat zle a naucis sa par veci o tom ako funguje tvoj hlas. Bolave hlasivky mozu byt obycajna "svalovka". Zacinajuci spevak by urcite nemal spievat dlhsie ako 20 minut v kuse! Vela zdaru  Na zdravie!
Zaznamenané
1pablo
Hosť
« Odpoveď #32 kedy: 25. Júl , 2010, 14:35:32 »

Keď už je tu takato téma chcel som sa spytať na LIVE čím je to že profi kapely maju perfektný spev a zrozumitelny
a pri amatérskych kapelkách to je zvečša zaniknuté? ako sa dá spraviť aby bol dominantný spev na koncerte.

Spevak si kupil do skusobne takuto hracicku

ze ci by to dokazalo robit zazraky aj live

alebo poraddte co zo spevom diky:)
Zaznamenané
yeah
Hosť
« Odpoveď #33 kedy: 25. Júl , 2010, 14:42:39 »

Keď už je tu takato téma chcel som sa spytať na LIVE čím je to že profi kapely maju perfektný spev a zrozumitelny
a pri amatérskych kapelkách to je zvečša zaniknuté? ako sa dá spraviť aby bol dominantný spev na koncerte.

Spevak si kupil do skusobne takuto hracicku

ze ci by to dokazalo robit zazraky aj live

alebo poraddte co zo spevom diky:)
A teraz srandujes? :) No, ono je to trebars v nasich podniemkach poriadnym nazvucenim, to znamena, ze profi kapela ma vlastneho zvukara, ktory sa nespara v nose, ma know how a je to jeho job. Amaterske kapely bezia v lepsom pripade na (v zvukarskom folklore uz zludovela fraza) "autopilota"  Bavím sa skvele V horsom niekde v zaprdenej krcme ani zvukar neni  :) Tak si vyber  Na zdravie!
Zaznamenané
1pablo
Hosť
« Odpoveď #34 kedy: 25. Júl , 2010, 14:54:27 »

mi  chces povedať ze zvukarska firma dovoli kapelnemu zvukarovy tam hybat kolikmy ktore nikdy napr predtym vzivote nevidel?

niežeby sa to nedialo len parkrat sa nam stalo ze proste nie aj ked profi kapely mali svojeho zvukara
« Posledná zmena: 25. Júl , 2010, 15:02:34 od 1pablo » Zaznamenané
yeah
Hosť
« Odpoveď #35 kedy: 25. Júl , 2010, 15:38:48 »

mi  chces povedať ze zvukarska firma dovoli kapelnemu zvukarovy tam hybat kolikmy ktore nikdy napr predtym vzivote nevidel?

niežeby sa to nedialo len parkrat sa nam stalo ze proste nie aj ked profi kapely mali svojeho zvukara
chcem povedat, ze 80% nasich zvukarov nevie poriadne co robi a tych 20 % urobi zvuk len profi kapelam a na ostatne jebe  Na zdravie!
Zaznamenané
Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #36 kedy: 25. Júl , 2010, 15:40:59 »

chcem povedat, ze 80% nasich zvukarov nevie poriadne co robi a tych 20 % urobi zvuk len profi kapelam a na ostatne jebe  Na zdravie!
Povedal by som, ze 90 % nevie nic, 5 % sa robi, ze nieco vie a tych zvysnych 5% sa uci v Cechach.  Bavím sa skvele Na zdravie!
Zaznamenané

yeah
Hosť
« Odpoveď #37 kedy: 25. Júl , 2010, 15:55:54 »

mi  chces povedať ze zvukarska firma dovoli kapelnemu zvukarovy tam hybat kolikmy ktore nikdy napr predtym vzivote nevidel?

niežeby sa to nedialo len parkrat sa nam stalo ze proste nie aj ked profi kapely mali svojeho zvukara
Este tak poviem... ze u nas aj ked maju kapely svojich zvukarov/technikov, tak casto sa este aj ti tvaria, ze "vsak si odnes sam", "urob si/nastav si..." V tomto smere je to u nas daleko za opicami, lebo kazdy je zvyknuty odjebavat so zalozenymi rukami. Neviem ci niekde existuje inde, ze ty niekoho platis ako technika a on ti ide diktovat, ze jak je najlepsie (rozumej pre neho najlahsie) urobit Bavím sa skvele

K tvojmu povodnemu prispevku len tolko, ze ked manazer zajednava koncert, tak je dopredu dojednane, ze budu mat svojho zvukara a maju na liste napisane ake je technicke zabezpecenie. Akonahle kapela dojde, "firemny" zvukar sa prata het.
Zaznamenané
jtakac
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1702



« Odpoveď #38 kedy: 25. Júl , 2010, 15:59:23 »

a neni to aj tak, ze ked je nejaky fest a vystupuje tam viac kapiel, tak tym prvym vzdy naschval dokurvia zvuk, aby nahodou neboli lepsi, ako headlineri..aspon som to tak niekde pocul  Bavím sa skvele
Zaznamenané

mam 3 cinske gitary a POD, ale to nevadi, lebo zvuk je vraj v prstoch
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #39 kedy: 25. Júl , 2010, 16:29:44 »

a neni to aj tak, ze ked je nejaky fest a vystupuje tam viac kapiel, tak tym prvym vzdy naschval dokurvia zvuk, aby nahodou neboli lepsi, ako headlineri..aspon som to tak niekde pocul  Bavím sa skvele
na kazdom koncerte to byva tak, ze mensie kapely maju urobeny zvuk ledabolo (ledabolo netreba brat doslovne, niekedy je to horsie, inokedy lepsie az super) a headliner ma zvuk na bomby..niekedy doslova vypeckovany na bomby
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #40 kedy: 25. Júl , 2010, 16:32:26 »

mi  chces povedať ze zvukarska firma dovoli kapelnemu zvukarovy tam hybat kolikmy ktore nikdy napr predtym vzivote nevidel?

niežeby sa to nedialo len parkrat sa nam stalo ze proste nie aj ked profi kapely mali svojeho zvukara


no.. ak je vas kapelny zvukar teda lepsi nez zvukari z danej firmy, tak take ako 'nevie co su to za koliky'nemoze ani len existovat.. ak mate normalneho zvukvoveho technika tak ked mu povedia ze kde ma vystupy, kde na sablone mate vyclenene veci pre vas tak jasne ze vas zvukar vie co ma robit potom..  myslim tym napriklad ze pridete na festak s vlastnym zvukarom - ano jasne ze vas zvukar bude sahat na mix lebo  ved na to tam je nie? naproti tomu je druhy pripad napriklad ked sa hra koncert pred znamou kapelou (ako napr hrali r2d tu v BA nedavno) dostali pridelene na sablone linky a bolo vybavene. nazvucil im to ich technik ak sa nemylim (hlavne aj kvoli tomu aby sa nestalo ze budu mat nahodou lepsi zvuk nez kapela co ide po nich).. ak clovek potom pride s argumentom- no, ale ved my mame vlastneho zvukara tak je pravdepodobne ze ak to ma pod palcom jebly stage manager tak si toho zvukara mozete zavriet do backstageu (alebo vam da druhu moznost- mozete ist dpc) ... ale to sa vacsinou kapelam co hraju pred Cmorikom u nas asi moc nestava takze pohoda  Bavím sa skvele
Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #41 kedy: 25. Júl , 2010, 16:33:15 »

Povedal by som, ze 90 % nevie nic, 5 % sa robi, ze nieco vie a tych zvysnych 5% sa uci v Cechach.  Bavím sa skvele Na zdravie!

a do ktorej kategorie patria moji 2 znami co tu studuju v UK ? :D ci to sa rata az do 200%?  Bavím sa skvele
Zaznamenané

1pablo
Hosť
« Odpoveď #42 kedy: 25. Júl , 2010, 17:14:35 »

Ja som zazil už všeliake pristupy raz si na nas skušali aparaty, pak zas na dalsej akci pocas hrania balili aparaty to ma dorazilo brutal, najlepe co bolo tak to asi v trenčíne hrali sme tam len mi prisiel meststky zvukar len koli nam a maximalna spokojnost aj serioznosť,

on to az tak nesere ze sa tam technici pohybuju mozno ani ten zvuk by nevadil keby su ludia hluchy ale niekedy to uz aj publikum pocituje ze toto neni kapelou no.
Zaznamenané
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #43 kedy: 25. Júl , 2010, 19:01:31 »

ja mam s trencinom tiez pozitivne skusenosti a hlavne s pianom  :) pekny pristup aj ludia si chvalili zvuk
Zaznamenané

yeah
Hosť
« Odpoveď #44 kedy: 25. Júl , 2010, 21:27:14 »

Spat k teme, akurat vcera a dnes som si prechadzal tu skolu Bretta Manninga a je to naozaj skvele  Na zdravie!
Vedel som o nom uz skor, kedze je personal coach spevacky Haley Williams z mojej oblubenej bandy Paramore a videl som nejake videa na youtube s nou u neho. Toto je sice len taky malilinky vycuc (aj ked je na 12 cds) z jeho know how, ale aj tak je to dost, ze fajn, dnes som podla toho troska trenoval  Bavím sa skvele
Zaznamenané
Strán: 1 2 [3] 4 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.066 sekund, 23 otázok.