Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
19. Apríl , 2024, 20:18:49
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ako brnkať  (Prečítané 19921 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Janio
nováčik
*
Príspevkov: 13


« kedy: 23. Máj , 2011, 12:21:25 »

Čavte (Ak to tu už bolo, tak sa ospravedlňujem, nenašiel som môj "problém") Na gitare už mám nejaký ten piatok za sebou a s trsátkom nemám problém hrať. Lenže, ak hrám prstami (tuším sa to volá fingering) neviem s ktorým prstom na ktorú strunu brnknúť Smútim

Naučil som sa napríklad pesničku Canon in D a nemám problém zahrať lenže hrám len ukazovákom, čo sa mi zdá dosť blbé. Preto by som chcel zapojiť aj ďalšie prsty. Lenže, ako som vyššie spomínal neviem, či teraz mám brnknúť ukazovákom, alebo prostredníkom etc. Je nato nejaká technika, alebo niečo podobné ?

Zo začiatku som hral tak, ako mi bolo lepšie, čo sa mi asi stalo osudné pretože vždy používam len ukazovák (poprípade palec) a ak chcem iné prsty je mi to také neprirodzené a ťažké.

Mohli by ste mi to vysvetliť, alebo nejaký link, kde píšu, ako zapájať ostatné prsty etc. ? Ľavá ruka mi problémy nerobí, len tie prsty.

Vopred Vám ďakujem  Žmurk Jop a som samouk...
Zaznamenané
Krtko
*** BACHAR ***
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2659


« Odpoveď #1 kedy: 23. Máj , 2011, 17:46:50 »

Fingering je -  the manual manipulation of the clitoris, vulva, vagina, or anus for the purpose of sexual arousal and stimulation.. takze to si asi nemyslel. Zakladna poloha prstov pri hre by mala byt asi taka, ze pouzivas vsetky prsty ruky okrem malicka, prstenik je na tenkej E strune, prostrednik na H strune, ukazovak na G strune a s palcom hras basove strruny D,A,E. palcom brnkas po strune smerom z hora nadol a so zvysnymi 3 prstami do opacneho smeru, z dola nahor. Takto nejak ma vyzerat zakladna poloha, skus si aj popozerat nejake videa na youtube ze jak to vyzera v praxi.
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #2 kedy: 23. Máj , 2011, 17:57:11 »

5mg magnezium kazde rano .. nalacno.. a fingering bude popici uz za dva dni ..inak ak zahras canon D len ukazovakom sak to je pomaly uz do talentovej sutaze, naco to menit?  neviem ci ti tam nerobia sarapatu prave tie piatky.. vies jak to je.. po celom tyzdni sa chce clovek uz len opit a ked cvici tak vacsinou tomu neda viac nez 20 minut hmm
« Posledná zmena: 23. Máj , 2011, 17:58:53 od kaolko » Zaznamenané

Janio
nováčik
*
Príspevkov: 13


« Odpoveď #3 kedy: 24. Máj , 2011, 10:19:22 »

Krtko
Tak aj toto treba vedieť, nie ? Ja som čert.. No a späť k téme:Ďakujem, už mi to aj celkom ide, len niekde brnknem prostredníkom na G, alebo E... Všimol som si, že ja mám prsty zohnuté. Napr. z prstenníkom brnknem na strunu E a zohnem ho (prostredník a ukazovák mám tiež zohnutý) potom idem brnknúť na G tak ukazovák narovnám a brnknem, potom ho zase zohnem etc. Prsty mám dvihnuté (čiže nie sú položené na strunách), a asi aj preto sa mýlim. Je to nejaká chyba, ktorú by som sa mal snažil napraviť hneď teraz na začiatku, alebo to je v poho ?

 kaolko
Ďakujem. Prečo myslíš, že do talentovej ? Tento song sa mi nezdá, až taký ťažký... a keď som ho zahral ja, tak ho zahrá každý  ha ha ha Ja by som to, ani nemenil len brat sa z toho smeje a niekdy v budúcnosti by som mohol mať z tým problémy, preto teraz.
Mohol som sa takto učiť hneď na začiatku, ale keďže som samouk tak ma to vôbec nenapadlo, že robím niečo zlé a, že vôbec nejaká teória na gitaru je, som tiež nevedel... Popiskujem si
« Posledná zmena: 24. Máj , 2011, 10:21:47 od Janio » Zaznamenané
sevo
stály hosť
*****
Príspevkov: 995



WWW
« Odpoveď #4 kedy: 24. Máj , 2011, 10:26:41 »

Stiahni si taby ako 97,8 % zacinajucich gitarisov samoukov, na Nothing else matters a trenuj Bavím sa skvele
Zaznamenané

...vtedy bolo dobre lebo ine nebolo a teraz lebo
sa take už nerobí...
Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #5 kedy: 24. Máj , 2011, 10:31:30 »

Zameraj sa na Country, tam mas vybrnkavania po fas.
Zaznamenané

kuko6
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 171


« Odpoveď #6 kedy: 24. Máj , 2011, 11:10:07 »

prsty na G,H,E alebo na D,G,H podla skladby a palcom zbytok, a obcas aj malickom.. aspon mne sa tak dobre hra, ale teraz prvy krat sa nad tym zamyslam, ze ako .. som nevedel, ze aj toto niekto rozobera
Zaznamenané
sevo
stály hosť
*****
Príspevkov: 995



WWW
« Odpoveď #7 kedy: 24. Máj , 2011, 13:15:43 »



Tu mas pekne video aj s umelymi nechtami Bavím sa skvele
Zaznamenané

...vtedy bolo dobre lebo ine nebolo a teraz lebo
sa take už nerobí...
Janio
nováčik
*
Príspevkov: 13


« Odpoveď #8 kedy: 28. Máj , 2011, 10:29:14 »

Sevo
Ja som s tým tiež začínal pred dvomi rokmi... Teraz sa púšťam do ťažších vecí...

Branko
Väčšinou hrám s trsátkom také rockové... No niekedy (ako teraz) chcem niečo také pekné, ako Mad World.

kuko6
Ja by som to nerozoberal... Ale lietať po všetkých strunách len s ukazovákom je na infarkt  Bavím sa skvele

Ďakujem Vám Žmurk
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 28. Máj , 2011, 11:30:56 »

Pri fingerpicking sa palcom väčšinou hrá basová linka a pri rozkladoch akordov najnižší tón.

Ostatnými prstami hráš:
- ak ide o melodickú linku, väčšinové pravidlo je striedať pravidelne ukazovák s prostredníkom. Tu ide aj o to, či hráš hru s dopadom alebo bez. Pri hre s dopadom sa to pravidlo mení vždy pri prechode na hrubšiu strunu.  Opýtaj sa na to nejakého klasického alebo flamenco gitaristu z tvojho okolia.

- pri rozkladoch akordov (kde palcom hráš najnižší tón) spravidla ukazovákom hráš najbližšiu strunu k sebe, ďalšiu prostredníkom a prstenníkom tú najďalej od seba (najtenšiu). Malíček je najkratší a málokto hrá aj s ním. Podľa toho, aké struny hráš, si to rozdelíš.  Je plno etud a cvičení na pravú ruku, kúp si prípadne nejakú klasickú gitarovú školu, prípadne popozeraj základné lekcie klasických, flamenco alebo fingerpicking gitaristov na youtube.
Zaznamenané

sevo
stály hosť
*****
Príspevkov: 995



WWW
« Odpoveď #10 kedy: 28. Máj , 2011, 12:13:49 »

Sevo
Ja som s tým tiež začínal pred dvomi rokmi... Teraz sa púšťam do ťažších vecí...

A zahras to jednym prstom? Je to jednoduche, ale rozklad prstov tam treba. Alebo skus klasiku, ja som v ZUS-ke hral toto npr., na rozcvicenie super



A kopu dalsich..
Zaznamenané

...vtedy bolo dobre lebo ine nebolo a teraz lebo
sa take už nerobí...
Janio
nováčik
*
Príspevkov: 13


« Odpoveď #11 kedy: 27. Jún , 2011, 20:44:27 »

Prepáčte, že som tu tak dlho nebol, ale mal som toho dosť...  Nechajte ma vydýchať

Pitu Ďakujem, len tu v mojom okolí sa nemám koho pýtať, tak to vyzerá, že na giatare som jeden z naj... Asi sa budem musieť prihlásiť na Zušku... odporučáte to ? Či lepšie samoukovi ?

Sevo Tak samozrejme nehrám všetko jedným prstom (ak treba brnknúť na 3 struny tak použijem, ale väčšinou som hral len s ukazovákom.)
Tie pesničky (ak sa to tak dá nazvať) sú prekrásne... Už ich viem zahrať... Beeee

Mimochodom vedeli by ste ešte niečo podobné sem dať ? :)

Ďakujem
Ste fakt borci Žmurk
« Posledná zmena: 01. Júl , 2011, 22:25:11 od Janio » Zaznamenané
Pánsky
nováčik
*
Príspevkov: 66


Ivanka pri Nitre.


« Odpoveď #12 kedy: 10. Február , 2015, 21:05:24 »

Pri fingerpicking sa palcom väčšinou hrá basová linka a pri rozkladoch akordov najnižší tón.

Ostatnými prstami hráš:
- ak ide o melodickú linku, väčšinové pravidlo je striedať pravidelne ukazovák s prostredníkom. Tu ide aj o to, či hráš hru s dopadom alebo bez. Pri hre s dopadom sa to pravidlo mení vždy pri prechode na hrubšiu strunu.  Opýtaj sa na to nejakého klasického alebo flamenco gitaristu z tvojho okolia.

- pri rozkladoch akordov (kde palcom hráš najnižší tón) spravidla ukazovákom hráš najbližšiu strunu k sebe, ďalšiu prostredníkom a prstenníkom tú najďalej od seba (najtenšiu). Malíček je najkratší a málokto hrá aj s ním. Podľa toho, aké struny hráš, si to rozdelíš.  Je plno etud a cvičení na pravú ruku, kúp si prípadne nejakú klasickú gitarovú školu, prípadne popozeraj základné lekcie klasických, flamenco alebo fingerpicking gitaristov na youtube.

zdravim ta Pitu. tym co si teraz napisal si ma celkom slusne domylil  :). doteraz som hral presne ako pises, ked sa jedna o melodicku linku tak som pouzival len ukazovak a prostrednik. prstenik som do hry vobec nezapajal. kedze predpokladam ze to nie je spravne patral som po tom ako spravne hrat melodicku linku vsetkymi troma prstami. nasiel som jednu celko zaujimavu stranku kde je o vysvetlene ale je to tazke aj ked samozrejme zvladnutelne. a teraz citam ze tu pises ze sa to hra len dvoma prstami. tak som  toho jelen teraz. mozes mi teda poradit co robit? kaslat proste na to a hrat vsetko dvoma prstami, pripadne troma ale hocijako-halabala alebo z tym raz a navzdy prestat a konecne sa naucit tu techniku troch prstov. myslis ze ma zmysel to zacat cvicit ? ide o tom ze nacvicit su tuto techniku ked som dlhe roky hral inak da dost zabrat ale zas chcel by som sa posunut dalej. je to potrebne podla vas? samozrejme mam na mysli klasicku gitaru. proste to co zahrat zahram aj dvoma prstami....v com je teda tak dolezite zacat pouzivat aj prostrednik pri melodickych linkach?
« Posledná zmena: 10. Február , 2015, 21:10:54 od Pánsky » Zaznamenané
Pánsky
nováčik
*
Príspevkov: 66


Ivanka pri Nitre.


« Odpoveď #13 kedy: 10. Február , 2015, 21:09:26 »

tiez som dost dobre nepochopil kde ten pan vysvetloval ze sa hra v poradi a-m-i -a-m-i.   logickejsie aj jednoduchsie by mi to predsa prislo a-m-i-m-a   pripadne naopak i-m-a-i-m-a   vie mi to niekto uviest na spravnu mieru pripadne dajte nejaky link kde to je vysvetlene. ja som hladal a moc toho sa neda najst .bol by som velmi vdacny.
« Posledná zmena: 10. Február , 2015, 21:13:03 od Pánsky » Zaznamenané
frakos
stály hosť
*****
Príspevkov: 1368



WWW
« Odpoveď #14 kedy: 10. Február , 2015, 22:35:49 »

neviem nic o brnkani prstami, ale nedavno som videl toto... sa mi to podoba na to na co sa pytas, ale ide obasu..neviem ci to je nejake univerzlne pravidlo, ze aj pre gitaru...ak sa nehodi tak sorry  Žmurk

Zaznamenané

Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.045 sekund, 22 otázok.