Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
27. Apríl , 2024, 00:27:54
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Nazvucenie kapely live  (Prečítané 12534 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Ergo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 153



« kedy: 15. Júl , 2011, 08:30:17 »

Myslim ze podobna tema tu nie je, teda aspon som ju nenasiel. Rad by som sa trosku povzdelaval v tomto smere, ked ze ako zacinajuca mlada kapela (plna tvrdohlavych ludi :D ), nemame ten luxus mat vlastneho zvukara a ani sa v tom este celkom dobre nevyzname  No hanbím sa... Narazam na klasicke podnikove hranie, kde si v podstate vsetko managuje samotna kapela.
V podstate mi ide o to, ako spravne postupovat ked sa nazvucuje kapela, na co si dat pozor. Ako nastavit EQ jednotlivych nastrojov (spevu) aby sa navzajom prilis nebily, ako v ramci moznosti fyzycky rozostavit jednotlive aparaty (ked ze nie su nazvucene mikrofonom).
Ako nazorny priklad uvediem taky "bezny" koncert, kde sa proste kapela rozlozi typom, tu sa mi paci, tu budem a dam si takuto hlasitost, pretoze to je uplne pop*** :), a jedine co sa mixuje su hlasitosti :)

Dufam ze to nie je prilis confusing :D
Zaznamenané
METALHAMMER
stály hosť
*****
Príspevkov: 935



« Odpoveď #1 kedy: 16. Júl , 2011, 16:05:10 »

Mno, popisem konkretny use case....lebo teoretizovat by sme mohli hodinu.

cize s mojou byvalou funky kapelou lorenz http://www.myspace.com/lorenzrk sme hravali v mensich a vacsich podnikoch.. (aj na podiach.a.le to je jasne ze tam ta zvuci niekto iny vzdy....)

cize zaklad je co ma kapela za ozvucenie.... ci nazvucujete aj gitary alebo to utiahnu sami..

v malom podniku sme si nosili hybridne bicie (ak akusticke aj elektronicke dokopy) basove kombo, gitarove kombo a dva sirokopasmove aktivne repraky..vlastny mix....ja som siel gitarou rovno do linky a mal som tam hodeny reverb.... lebo som hral iba obcas....

ked bol v podniku aparat tak sme nase sirokopasmove pouzivali ako odposluch....  ked nie isli sme cez ne dopredu a vyhulilo sa basove kombo

rozlozenie na podiu z pohôadu divaka... bicie vzadu, na pravo basove kombo (po nastaveni hlasitosti posunut do zadu tak aby bubenik pocul ale nebolo to prilis nahlas)
vlavo gitarove komb...to same...

nastavia sa hlasitosti tak aby to bolo vyrovnane vonku ak sa hra v malom klube bez PA... a potom sa riesi kto sa ako pocuje....
t.j. ked sa gitarista malo pocuje tak sa kombo vypodlozilo do vysky kedy sa uz pocuje dobre..popripade ked je velke podium moze sa gitarista posunut blizsie alebo dalej od svojho aparatu.. to iste  basa...

ak sa hra s PA...tak sa na podiu rozostavte tak aby ste sa hlavne vsetci dobre poculi.... hlasitosti ako to vyhovuje.... potom mikrak pred gitaru (popripade pred basove kombo...ale my sme chodili z linky)


mno co sa tyka frekvencii a zvucenia....

moj postup.. nie som zvukar kazdy to robi inac.... (hovorm o beznom mixpulte zaidne meracie mikrofony a antifeedback a podobne...)

do zapojeneho PA pustim kompletnu muziku..ale nieco kvalitne co mas dobre napocuvane a kde su vsetky frekvencie..... napr stinga, jamiroquaia, nieco s klavirom apodobne...

vonku popocuvas ako to je

na grafickom ekvalizery to nastavis aby to hralo vyrovnane s konkretnym PA..ak mas vlastne rovnaka krivka bude fungovat v akzdom podniku..akurat basy budem musiet kde tu ubrat kde tu pridat..lebo kazda miestnost je trochu ina...(preto som to nastavoval podla muziky .a nie rovno podla kapely.. pretoze sme mix nemali v predu ale na podiu skoro vzdy....)

potom si nastavis gain jednotlivych nastrojov...... to znamena gitarista zahra najsilnejsie ako bude (vacsinou na cistom zvuku neake pecky ) a pridavas gain kym ti to neklipuje (rozumej ..blika kontrolka clip ide do cerveneho a podobne) potom gain stiahni trochu naspet asi jednu osminu otacky..

takto postupuj pre vsetky nastroje mikrofony apodobne.. master mas zatial stiahnuty...

potom si pridas master asi na polovicu a kapela nech zahra daku pesnicku apopridavas volume kazdemu tak aby bol ten mix ako tak.

ak mas volume bezce na vsetkych nastrojoch moc nizko..tak uber na koncaku (alebo na aktivnych bedniach) a popridavaj ich.. najlepsi eked budu vsetky okolo stredu alebo trocha vyssie

co sa tyka gitary a EQ.... zalezi velmi od polohy a typu mikrofonu .. ja odporucam velmi blizko repraku asi 5 cm od stredu... z gitary sa snazit dostat hlavne vyssie stredy.... ci m menej bass a vysok tym to tam bude lepsie sediet..ale zasa na ukor plnosti zvuku takze jeto vzdy o kompromise.... daval som trocha reverbu

basa.... bud linkou abo mikrofonom.... EQ mno snazil som sa odstranit frekvencie okolo 800 hz .. pridat okolo 40 - 100 hz a ak ches zvuk strun tak pridat vysky.... nepredpokladam ze by si mal parametricke vysky..ak tak potom okolo 2khz mi fungovalo... ziadny reverb

spev.... mno kazdy vie ako ma znit ludsky hlas.. tk sa treba snazit aby tak znel aj vonku... uberal som skoro na vsetkych typoch mikrofonov asi 3 - 5 db zo stredov od 500 do 1000 Hz .. vysok tolko aby č a š a s neznelo zle... a basov tolko aby to bolo hlasitostne vo vysokych aj nizkych polohach vyrovnane...

my sme spievali minimalne 4 cize to treba rozhodit aspon trochu do sterea aby to nebol gulas....je pekne ked to koresponduje s postavenim ludi na podiu....

mno bicie to je cela veda... budem pisat o akustickych lebo take asi mate.. mo v malych kluboch nezvucit vobec.... vo vacsich prizucit kopak..... bez kompresoru z toho moc dobry zvuk nedostanes (ten punch sa roby hlavne compresorom...)..ale snaz sa vyhodit stredy okolo 400 hz pridat okolo 100 hz  a pridat okolo 1-2 KHz tam jeten mlask hlavne pri rockovej muzike sa pridava viac... my sme hrali take funky disco cize my sme ho tam moc nepchali....

rytmicak... tam je casto problem ze ma vela vysok... struny trebe kde tu zatlmit trocha a stiahnut vysky nad 4k

preto tie frekvencie uberat a stahovat aby sa ti nastroje namskovali medzi sebou....postupnost musi byt asi takato

20 -100 hz basa 100-200hz punch a bass z kopaku od 200 do 500 hz znova basa ..  od 500 do 900 je to take ako z krabice a nosove.. tu treba mat co najmenej veci... su tu niektore frekvencie spevu  gitara apodobne.. tu treba davat navacs pozor...

od 1 - 3 kHz je tam mlask z kopaku aj sykavky z mikraku vyzky z gitary takze aj toto ja pasmo kde si treba dat pozor.... a mat tie frekvencie rozhodene.... (dam priklad ... ked napriklad nastavis spev ze zrozumitelny je ked mas pridane 3k tak tam potom uz nedavaj gitaru ....tej urci okolo 1,5 kHz)

potom su uz sykavky a cinely....

prepac..asi je to take zmetene co som napisal......ale zvukarina nie je o pisani..ale o pocuvani.. a case...... ide o to ..ze podla mna kazdy hudobnik by vedel spravit aspon obstojny live mix....ale jednemu to trva 5 hodin a je potrebne aby to trvalo pol hodiny maximalne.. a tam ide hlavne o skusenosti.... my sme napriklad mali svoj mix pevne nestaveny a urobili sme len male upravy oproti skusobni.....

na tom linku hore je ukazka co nam liezlo z mixu..... je to minimalne upravovane..... asi ma tu zdrbu ze to je take diletantske zvucenie..ale ked ma clovek obmerzene prostriedky tak aj tak sa musi hrat..nesmie to cloveka odradit...
Zaznamenané
Ergo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 153



« Odpoveď #2 kedy: 18. Júl , 2011, 06:55:49 »

Wow, ze sa ti to chcelo pisat  Žmurk. Kazdopadne dik za rady, tak nejako som si predstavoval odpoved  Na zdravie!. Hrame taky Hard Rock a vacsinov hravame v podnikoch (mensich, vacsich - tazko povedata) a zvucime sa samy. Z bicich zvucime z drvivej vacsiny iba kopak a to tiez len ked treba. Nevyznam sa poriadne v tych Herzoch, ale viem co to hovoris, uz len zistit ze ako kde co na mixe ... Sme 2 gitaristi a aparaty (ani basove) nezvykneme zvucit, cize tam netusim ako by som podla tych EQ priradzoval Hz, ale predpokladam ze hlavne su stredy. Do mixu inak davame len spev a vokaly, popripadne ten kopak.\

Teraz v piatok hrame v hummenom, tam zrejme bude nejaky zvukar, tak sa mu musim divat cez rameno, ze co jak robi  Bavím sa skvele.
Zaznamenané
tibor7
stály hosť
*****
Príspevkov: 962


« Odpoveď #3 kedy: 18. Júl , 2011, 08:19:34 »



nastavia sa hlasitosti tak aby to bolo vyrovnane vonku ak sa hra v malom klube bez PA... a potom sa riesi kto sa ako pocuje....
t.j. ked sa gitarista malo pocuje tak sa kombo vypodlozilo do vysky kedy sa uz pocuje dobre..popripade ked je velke podium moze sa gitarista posunut blizsie alebo dalej od svojho aparatu.. to iste  basa...

TO s tou výškou git. aparátu si napísal super, je to dôležité- tak to má byť. Mnoho gitaristov bohužiať ale miesto toho si radšej aparát vyhúli a to je zle...

« Posledná zmena: 22. Júl , 2011, 08:36:22 od mario bross » Zaznamenané
METALHAMMER
stály hosť
*****
Príspevkov: 935



« Odpoveď #4 kedy: 18. Júl , 2011, 23:26:36 »

dakujem za pochvalu ohladom vysky aparatu hh.....jasne.... treba pozorvat zvukarov...... i ked dakedy sa stane ze zvukar je hluchy..alebo ma inu predstavu o zvuku.... z vlastnej skusenosti mam hlavne ten kopak.... hrali sme raz taky pop rock a on spravil taky kopak... proste cisty metal...

ale este jednu radu dam.... kedze nezvucite gitary.

ked hra clovek sam na aparate tak si rad prida basy aby to znelo hutne a plno aj bez basy.... na koncerte tieto gitarove basy robia dost bordel....

cize rada je stredy su na koncerte basy... a basy su na koncerte nepriatel.....  jasne ze to zasa netreba prehanat..ale robil som to bezne ze na koncerte som mal polovicu basov oproti skusobni ked som si skusal sam.....

ak mate dlhe kable tak sa mozete postavit aj dolze z podia a zahrat naraz aj s bubenikom a basakom  daku najneprehladnejsiu cast neakej pesnicky..... a pomente si kludne miesta aby ste poculi ako to budu mat diviaci....

ked mate kratke kable tak sa postriedajte...ze gitarista s basakom a ty pojdes do publika a tak... k bicim aby to bolo vyvazene  a aby ste neliezli basakovy do kapusty

ked na jednej strane publika nepocut jednu gitaru a na druhej druhu tak ich dajte blizsie ku bubenikovy a natocte smetom na protilahly roh miestnosti...
Zaznamenané
Ergo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 153



« Odpoveď #5 kedy: 19. Júl , 2011, 07:37:30 »

dakujem za pochvalu ohladom vysky aparatu hh.....jasne.... treba pozorvat zvukarov...... i ked dakedy sa stane ze zvukar je hluchy..alebo ma inu predstavu o zvuku.... z vlastnej skusenosti mam hlavne ten kopak.... hrali sme raz taky pop rock a on spravil taky kopak... proste cisty metal...
Hej a niekedy nema predstavu vobec :D, asi pred mesiacom co sme hrali na Kolonica Feste, to vyzeralo asi tak ze zvukara splasili v krcme za flasku ....  ?§!. Bolo to dostatocne zle  Si píš!!!


ale este jednu radu dam.... kedze nezvucite gitary.

ked hra clovek sam na aparate tak si rad prida basy aby to znelo hutne a plno aj bez basy.... na koncerte tieto gitarove basy robia dost bordel....

cize rada je stredy su na koncerte basy... a basy su na koncerte nepriatel.....  jasne ze to zasa netreba prehanat..ale robil som to bezne ze na koncerte som mal polovicu basov oproti skusobni ked som si skusal sam.....
.
.
.

Urcite vyskusam, mam natocenych dost basov na aparate momentalne :D
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 13. Marec , 2012, 14:25:58 »

nadviazem, po poslednom koncerte som mal totiz zase odozvu, ze ma nebolo pocut a uz mam z toho nervy, lebo sa mi to deje uz vecnost...

mam 4x12 (rovna), vzdy ju davam na zem a vzdy sa snazim mat ju natocenu cca symetricky so spevakovym aparatom (tiez 4x12). tak, aby obe bedne smerovali k nejakemu pomyselnemu stredu publika. sam potom stojim mierne z osi, aby som sa slusne pocul.

vychadzam z toho, ze lepsie sa budem pocut dalej od aparatu, nez ked mi bude hucat do noh, no doteraz som ctil pravidlo, ze sa zvucim tak, aby som prilis nehucal, lebo to, ze sa nepocujem ja neznamena nutne, ze ma nepocut von. to chcem odteraz zmenit - cize ak sa jasne a vyrazne nepocujem (kludne na ukor druhej gitary a pripadne spevu), budem pridavat, kym nebudem spokojny. a budem srat na zvukarov, ked mi (aj ked mam master_volume=2 z 10) budu pilit usi s tym, ze sa mam dat tichsie.

otazka, ci povazujete tento moj napad za dobry.

dalsia otazka je, co s priestormi. dovolim si tvrdit, ze podniky sa dramaticky lisia, co do kvality zvuku na podiu aj ked za ten si zodpoveda hlavne kapela. aky velky vplyv ma podla vas akustika miestnosti na to, ako sa pocuje kapela? mne totiz skusenost ukazuje, ze velmi velky a neviem ako to vyriesit - radsej stisit, alebo radsej pridat?

Len pre istotu: hrame metal, dve gitary, obe hi-gain 50W lampa do 4x12 rovnej bedne, snazim sa o relativne bohate aranze, preto je dolezite rozpoznat napriklad riff vramci vypusteneho kila alebo vyhravku v ramci riffu atd. na sola mam samostatny vytiahnuty kanal.

« Posledná zmena: 13. Marec , 2012, 14:30:39 od Iggy » Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
garde
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2967



« Odpoveď #7 kedy: 13. Marec , 2012, 16:10:04 »

....pokiaľ to bude ťahané do PA a zvukár stiahne kanál na ktorom budeš tak Ti to nič nepomôže....snáď toľko že Ťa v prvých radoch bude slušne počuť z pódia....teda zvukár by ťa mal vytiahnuť, neviem či sa Ti to stáva s tým istým zvukárom, ale zvukár je ten čo počuje ako ideš von, či Ťa je veľa alebo málo....
Zaznamenané

"povedz debilovi, že je debil a neuverí ti"
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #8 kedy: 13. Marec , 2012, 16:35:12 »

iggy podla mna narazal na nieco ine. No neni nic horsie ako sa na koncerte nepocut, cize ak nemate odposluchy na podiu, tak by som sa pridal na aparate, ved neni ani ina moznost. Ak mate odposluchy, tak jasne aparat tichsie, aby v prednej rade neomdlievali a poziadat o vytiahnutie na odposluchu. Ale to sa mi zda jasna vec, tak mozno som nepochopil  Bavím sa skvele

btw teraz co bolo turne HSPK tak vyborne - ziadne zvucenie, iba prisla kapela a zacali hrat, vsetko nastavene a presne :)
Zaznamenané

Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #9 kedy: 13. Marec , 2012, 16:35:40 »

Treba vyrobky od Fractalu a inear do usi a zvukarovi povedat nech len vytiahne sablu. Vybavene zvucenie na veky. :)
Zaznamenané

mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #10 kedy: 13. Marec , 2012, 16:38:14 »

cize s mojou byvalou funky kapelou lorenz http://www.myspace.com/lorenzrk

to je nahravane nazivo ? velmi slusne  Fuuha zíram
Zaznamenané

Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 13. Marec , 2012, 16:42:58 »

iggy podla mna narazal na nieco ine. No neni nic horsie ako sa na koncerte nepocut, cize ak nemate odposluchy na podiu, tak by som sa pridal na aparate, ved neni ani ina moznost. Ak mate odposluchy, tak jasne aparat tichsie, aby v prednej rade neomdlievali a poziadat o vytiahnutie na odposluchu. Ale to sa mi zda jasna vec, tak mozno som nepochopil  
no prave, ze mne to nepride az tak jasna vec. totiz ak mam na podiu 4x12, tak mi pride pytat si to do odposluchu ako uplna kokotina. totiz predpokladam, ze ked ja sa ledva alebo vobec nepocujem, tak neexistuje sanca, ze z podia vylozene hucim.

je tento predpoklad spravny?

druha vec je, ze tie monitoriky vacsinou ledva vladzu tie spevy tak ako treba (cest par luxusne vybavenym miestam), takze velice pochybujem o tom, ze ked mi tam da niekto gitaru, budem ju odtial dobre pocut, stale ma to vracia len k tomu vytiahnut sa vyssie.

plus na tie nase koncerty zase nechodia megadavy, takze riesim dost aj to, co maju sancu pocut ludia pod podiom a z toho titulu mi znova pride kokotina davat si aparat potichucku a hulit odposluch

a vobec, sak napiste aj jak hravate vy. staci strucne: vykon aparatu, nastavenie volume a typ bedne, resp. ine riesenie (jak branko). neni to sice 100% porovnatelne, ale aspon budem mat vstupy
« Posledná zmena: 13. Marec , 2012, 16:46:06 od Iggy » Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 13. Marec , 2012, 16:50:09 »

neviem či sa Ti to stáva s tým istým zvukárom, ale zvukár je ten čo počuje ako ideš von, či Ťa je veľa alebo málo....
stalo sa mi minimalne so styrmi roznymi zvukarmi, ze mi povedali, aby som sa dal tichsie a potom po koncerte mi kamosi, co boli rozmiestneni rozne po miestnosti, hovorili, ze ma nebolo pocut vobec, alebo iba slabo.
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #13 kedy: 13. Marec , 2012, 16:50:25 »

pozri ja mam tiez 4x12" a ked sme hrali v piane, tak vzdy bol postup ten, ze som si bednu dal nabok podia a natocil k mne ( je tam velke podium ). Hlasitost som si nastavil mozno na 2-3 co je taka poloskusobnova hlasitost.  Ostatne mi dali do odposluchu a povedal som nech mi tam da hlavne stredy - myslim na odposluch a von nech si nastavi co chce.  Potom jedna pesnicka na skusku na overenie ci je vsetko pocut. To je ked mas dobru aparaturu a silne odposluchy.

Ked su silne neni, tak hold sa musi beda trosku vytavit a idealne ju nasmerovat tak aby nesla priamo do publika, ale najlepsie Tebe z boku. Do publika ma valit iba to co ide z PA presne namiesne, lebo ked mi ma revat gitara do hlavy to je naprd - a aj reve ak mas podium v urovni hlavy. Sak sa skus zohnut na uroven kolien a hraj, hnusny rezavy zvuk  :)

Ak ani to nepomoze, tak si to iba vytav a nech si zvukar vravi co chce - ked sa nepocujes, tak ako mas inac hrat ? to je vec toho klubu.

Jo a na akustike tej miesnosti 100% zalezi
Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #14 kedy: 13. Marec , 2012, 16:52:20 »

no.. ked som hral koncert v randali tak som bol vcelku dost nahlas vypeceny aj som sa pytal zvukara ze ci to nemam dat tichsie a ze kludne sa este pridaj..a to je nejak 90w zosik co hlasitostou je podobne 50w samozrejme ale trochu rozdiel tam bude nejaky decibel dva..

 v akych priestoroch to bolo ze si mal problem s hlasitostou? bolo to zvucene na mikrak alebo rovno z podia ste sli v style british rock stars pub ze sa zvucia len bicie a spev?

 mozno bude stacit vypiect stredy viac nahor pokial hravas nejake take pasaze melodickeho charakteru alebo riffy kde potrebujes nechat vyzniet 440ms kazdy jeden ton. resp doladit s druhym gitaristom zvuk tak aby on bol jemne vykastrovany na tie jeho beglajty a ty budes skor stredovejsi takze sa pocut budes

- moj nazor je ze (a zrejme to tak zvyknem robit) ze budem mavat bednu naboku po strane otocenu do stredu podia pokial budem zvuceny na mic, lebo nevidim dovod aby to hucalo do ludi (evergrey tak napriklad vzdy hravali), aby slo vsetko von len z PAcka..
 
« Posledná zmena: 13. Marec , 2012, 16:55:04 od kaolko » Zaznamenané

Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.112 sekund, 22 otázok.