Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
20. Apríl , 2024, 14:04:48
Strán: 1 [2] 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Nazvucenie kapely live  (Prečítané 12532 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #15 kedy: 13. Marec , 2012, 17:10:42 »

...
a vobec, sak napiste aj jak hravate vy. staci strucne: vykon aparatu, nastavenie volume a typ bedne, resp. ine riesenie (jak branko). neni to sice 100% porovnatelne, ale aspon budem mat vstupy
Kokotina č. 1 je mat otoceny akykolvek box do ludi. Zbytocny hluk na podiu - skodi to kazdemu, jak ludom, tak kapele a zvukarovi. Nezijeme v 70tych rokoch, kde neboli PA a in ear.
Uz som videl x profi kapiel ako maju vzadu a dozadu otoceny, mimo ludi nasnimany jeden box a ostatok je bud prec alebo atrapa.

Na podiu ma byt relativne ticho, okrem bicich pochopitelne. A ak nejde o rokenrol.  Bavím sa skvele

Najlepsie riesenie je take, ze aparaty prec, dozadu nasnimat. Odposluchy prec. Kupit si inear (pripadne kvalitne sluchadla a tahat z cesty odposluchu kabel, pomocou ktoreho napojim sluchladla. Ja to tak pouzivam, ze mam "dvojkabel". Jeden do gitary a druha je 3.5 mm samica na sluchadla.) a mat svojho zvukara.

Ak uz s odposluchmi, tak s rozvahou, nech nie je zbytocny bordel. Obcas je zbytocne si davat celu kapelu do odposluchov. Ja som si isty cas nedaval nic, okrem gitary a samplov. Dnes, ked pouzivam sluchadla si mozem dat aj celu kapelu a zvuk mam ako z CD. Eliminacia hluku, pekne pocut kazdy nastroj a nemusi mi  jebat do ksichtu x wattov.
Zaznamenané

proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #16 kedy: 13. Marec , 2012, 17:14:06 »

Nezijeme v 70tych rokoch, kde neboli PA a in ear.


Uz boli vtedy.  :)
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #17 kedy: 13. Marec , 2012, 22:00:43 »

no prave, ze mne to nepride az tak jasna vec. totiz ak mam na podiu 4x12, tak mi pride pytat si to do odposluchu ako uplna kokotina. totiz predpokladam, ze ked ja sa ledva alebo vobec nepocujem, tak neexistuje sanca, ze z podia vylozene hucim.

je tento predpoklad spravny?

druha vec je, ze tie monitoriky vacsinou ledva vladzu tie spevy tak ako treba (cest par luxusne vybavenym miestam), takze velice pochybujem o tom, ze ked mi tam da niekto gitaru, budem ju odtial dobre pocut, stale ma to vracia len k tomu vytiahnut sa vyssie.

plus na tie nase koncerty zase nechodia megadavy, takze riesim dost aj to, co maju sancu pocut ludia pod podiom a z toho titulu mi znova pride kokotina davat si aparat potichucku a hulit odposluch

a vobec, sak napiste aj jak hravate vy. staci strucne: vykon aparatu, nastavenie volume a typ bedne, resp. ine riesenie (jak branko). neni to sice 100% porovnatelne, ale aspon budem mat vstupy

no to je tazko radit. ono cim viac si vyskusas rozne podia, tym viac faktorov vypozorujes... jednym za takych faktorov je, ako Ti vsetci kamosi, co prisli "na Teba" budu rozpravat, ze ta nepoculi a druhy gitarista Ta bude obvinovat, ze si reval na celom podiu :)

od akustiky podia a saly to zalezi uplne najviac. mam skusenost, ze ak mate dobry zvuk na podiu, ze sa pocujes dobre bez kompromisov a zaroven dobre citas aj zvuk ostatnej kapely, tak je dobre aj vsade vonku, pokial tam nesedi uplny blb. ale myslim, ze vacsinou su zvukari skorej OK a problem byva u kapiel... akurat ze castejsie sa natrafi na podia, kde zvuk zaboha nespravite a vzdy to bude nezrozumitelne a tam jedine nastavit co najrozumnejsie korekcie - casto pomoze prerobit korekcie na aparate viac, ako hlasitost, bezohaldu na to, ako divne ta gitara potom subjektivne zneje.... ale pokial je na podiu fakt ze gulas, tak radsej hram nahlucho, ako by som ho este sam mal dotvarat svojou ctenou gitarou.

mozno to bude zniet ako klise - ale aj tie aranzmany vela zavazia. vzdy, ked sme hrali nejaku novu vec, kde sme este trebars tie arazmany nemali uplne vychytane, tak uz na podiu bolo pocut, ako neni vsetko zrozumitelne a nebolo to len o tom, ze by sme to nevedeli riadne zahrat. veci, ktore mame roky obohrate a po vsetkych strankach podotahovane, tak nam aj na najhorsich podiach zneli relativne zrozumitelne. a myslim, ze toto plati u kazdeho zanru, aj dvojgitaroveho metalu. neviem, co hrate teraz za muziku, ale pamatam si, ake - sorry - samoucelnosti ste mali trebars aj v Sign povymyslane a jak to nemohlo na ziadnom koncerte byt zrozumitelne tak, ako ste si vysnivali v skusobni. a to nemyslim rypavicne, ale sam si napisal, ze - citujem - snazim sa o relativne bohate aranze, takze aj na toto treba mysliet...

inak kvitujem uvahu, ze naco sa na klubovom podiu pri 4x12 boxe davat aj do odposluchu :)
« Posledná zmena: 13. Marec , 2012, 22:05:05 od rastis » Zaznamenané
yeah
Hosť
« Odpoveď #18 kedy: 13. Marec , 2012, 22:14:35 »

Ak uz s odposluchmi, tak s rozvahou, nech nie je zbytocny bordel. Obcas je zbytocne si davat celu kapelu do odposluchov. Ja som si isty cas nedaval nic, okrem gitary a samplov. Dnes, ked pouzivam sluchadla si mozem dat aj celu kapelu a zvuk mam ako z CD. Eliminacia hluku, pekne pocut kazdy nastroj a nemusi mi  jebat do ksichtu x wattov.
+ click ci? lebo mna to celkom slusne znervoznuje ked nepocujem aspon kopak a rytmicak v in eare aj s metronomom, mam vtedy dost vrazedne myslienky pocas koncertu v hlave :)
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 15. Marec , 2012, 11:36:17 »

Rastov prispevok mi vyznel ako najviac zmysluplny, cize skor sa este na koncertoch skusim povenovat korekciam, lebo tie som vnimal len okrajovo doteraz (akoze nakrutim si cca spokojny zvuk a potom uz sa moc tomu nevenujem, len trochu so stredmi pohnem). Co sa tyka tej poznamky o aranzoch - viem co myslis, ale:
1. k Signu - tebe to pripada mozno samoucelne, mne vobec, naopak, brutalne sa mi ta muzika prave kvoli tomu paci, plus ked som kukal posledny koncert, tak aj hlupa kamera to zaznamenala SKORO tak ako sme si to vysnivali pri nahravke, cize no problem...)
2. k tomu co hram teraz - je to cele o dost jednoduchsie, Sign bol oproti tomu tazka docentura... a hlavne v skusobni popisovany problem nemam - vsetko nam tam znie pekne, zrozumitelne a prehladne.

Brankov prispevok mi zas pride (neuraz sa) trochu mimo, pretoze kopec kapiel nema in-ear a napriek tomu znie dobre aj sa pocuju. Chapem, ze je to praktickejsie, ale to, ze je to praktickejsie este neznamena, ze je to jedine riesenie situacie. Ja teraz nemam umysel investovat, pricom chcem riesit priamo

Dalsia vec je s tym "hucanim do publika" - naschval som napisal, ze berem do uvahy aj male koncerty. Posledny sme hrali v Rock Cafe, tam nebolo PA vobec, resp. siel z neho len spev. Odposluchy boli totalne vykastrovane, neviem, ci to bolo vyhybkou,alebo su take napicu odprirody, ale bolo to len chlp od totalne nepouzitelneho. Cize neni inej sance ako riesit to, jak nahlas, s akymi korekciami a jasne, ze otoceny do publika.

Iny pripad bol koncert predtym - Moravany nad Vahom, nejaky kvazikulturak prerobeny na krcmu/klub alebo co. Zvuk jak v kupelni, ale po nas hral Konflikt a sice oni hraju len kila a potom terciove vyhravky + sola, kde sa Chodelka vytiahne, cize v zasade nie je potrebne riesit, co a ako pocut, lebo vzdy to pocut, ale aj tak sa mi vyslovene darilo rozpoznavat zvuk kazdeho gitaristu. Lenze v takychto pripadoch je problem, ze PA vacsinou hra az ZA prvym radom ludi nalepenych k podiu, takze nieco na nich predsa z toho podia hucat musi, inak nebudu pocut nic ine nez bicie, ci?

Mario: to je jasne, ze ked sa zohnes k aparatu, tak je zvuk iny, ale jednak ja si nastavujem taky, aby nebol "hnusne pilivy" ani pri priamom posluchu (lebo sam nenavidim vsetkych gitaristov, ktori to tak robia a ja to potom musim v randali trpet) a jednak nedokazem zozrat tvrdenie, ze ak to kua mam napriklad na 3/10 v skusobni, tak potom je v nejakom pomaly 10x vacsom klube 2/10 vela.

Neviem, nech nad tym rozmyslam ako a kolko chcem, vychadza mi len skusit to na najblizsom koncerte co najlepsie korekciami osetrit a potom "hucat". Sak uvidime aky bude feedback zvonku...

A vobec, nema to fungovat tak, ze ked som v klube a hram kua rokenrol nahlas, tak zvukar ma tu moju 4x12 vyuzit a z PA ju len "doplnit" tak, aby bola zazvucena cela sala? Lebo ja chapem, ze je mu lahsie, ked ja som ticho a on si potaha co chce jak chce, ale to, ze on ma tam vo svojej kukani vzadu cca v pohode zvuk predsa zdaleka nemusi znamenat, ze je v pohode zvuk aj tam, kde su naozaj ludia, ci picovinu trepem?
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #20 kedy: 15. Marec , 2012, 12:38:23 »

ono je asi problem ze ked si nazvuceny na mirkrak tak to clippuje pri vysokej hlasitosti preto zrejme zvukari picuju ze to ma ist tichsie..
 
inak fakt je ze s tym podiom ma Brano pravdu, najidealnejsie je mat vzadu box nazvuceny otoceny dpc niekam opacne.. aj ked mam dojem ze velke kapely to robia preto, lebo vzadu je technik co to ma cele pod palcom kebyze sa nieco udeje aby rychlo zareagoval..
na nasich lokalnych klubovych koncertoch na to nie je vacsinou ani cas ani miesto lebo ledva nejake backstage mame :)

a inak myslim ze korekcie su cesta.. ked sme hrali koncert tak ja som mal zvuk kde bolo vyslovene pomenej basov.. PAcko tomu potom dodalo objem a ked sa jemne doladili frekvencie na konzole tak to vonku znelo plnsie ale stale citatelne.. takisto som sa pocul vyborne aj na stage-i, takze si myslim ze aspon ja to takto budem riesit vzdy..  ale zas my mame 1 gitaru len..
kebyze sme 2 gitary tak by som to riesil este radikalnejsie tymi nastaveniami ze este viac stredov a vyssich strednych nech je pocut kazdy ton lebo tento song si to zasluzi:D
Zaznamenané

Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #21 kedy: 15. Marec , 2012, 13:06:25 »

ono je asi problem ze ked si nazvuceny na mirkrak tak to clippuje pri vysokej hlasitosti preto zrejme zvukari picuju ze to ma ist tichsie..
not legit: na ziadnom koncerte ani v skusobni som nehucal tak, jak som hucal, ked nas rasto nahraval.
 
inak fakt je ze s tym podiom ma Brano pravdu, najidealnejsie je mat vzadu box nazvuceny otoceny dpc niekam opacne..
furt toto mam problem zozrat. otacanie boxov, co som si doteraz hocikde po koncertoch vsimal, je stale mensinovou zalezitostou. to ako co? oni jedini maju zvuk, ostatni ne? to prve. to druhe je, otazka, ktoru som polozil dvakrat a nikto nereagoval - ti ludia vpredu, co pocuju hlavne podiovku potom co? jebat na nich? po tretie, ak neni odposluch ani PA, tak neotacas nic, ale zvuk musis mat. ak je to mozne, potom je to mozne zreplikovat aj s PA a nesilit gitary do odposluchov (co mi furt este pripada ako chujina a rastov suhlas ma v tom utvrdzuje).

Ale ako dakujem za vstupy vsetkym, aspon to takto premielam dokolecka a zacinam mat aspon predstavu, co vyskusam.
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
mario bross
*** BACHAR ***
inventár podniku
***
Príspevkov: 8210



« Odpoveď #22 kedy: 15. Marec , 2012, 13:16:56 »

iggy je to tym, ze jemu to je pohodlnejsie a potom ten zvuk znie dobre v celom priestore v podstate. Lebo ked ides z bedne nahlas a PA by si pouzil len na "doplnenie", tak to bude strasne smerove. Ten "maly" gitarovy box je smerovy. A na to aby to bolo v kapele prierazne, tak to musis nastavit stredovo a vyskovo. A ked toto ucinis, tak uz to zacina rezat. Cize preto je vhodnejsie, ked to nastavis tichsie a korekcne prierazne pre Teba na podiu a on Ta domixuje do odposluchu a to co ide von si uz opat korekcne upravi aby to bolo ok ako celok zas. Lebo to, co sedi korekcne Tebe aby si sa pocul je ine, ako gitara korekcne potrebuje zniet von.

Jo - Mam odskusane ze 4x12" pocujem dobre, ked som nejake 3m od nej a take podia su malokedy velke ( aj druhy gitarista to potrebuje, bicie a pod... ). preto mam radsej odposluch. bedna je na image Bavím sa skvele
Zaznamenané

garde
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2967



« Odpoveď #23 kedy: 15. Marec , 2012, 13:18:06 »

....riešiš tu 3 úrovne 1. zvuk do PA, 2. zvuk na podiu, 3. zvuk na podiu aj z podia bez PA....zaujímalo by ma že ako to máte vybavené v skúšobni, spevovy aparát, gitary a basa vlastné ampy a bicie na sucho Huh! ....
Zaznamenané

"povedz debilovi, že je debil a neuverí ti"
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #24 kedy: 15. Marec , 2012, 13:30:04 »

....riešiš tu 3 úrovne 1. zvuk do PA, 2. zvuk na podiu, 3. zvuk na podiu aj z podia bez PA....zaujímalo by ma že ako to máte vybavené v skúšobni, spevovy aparát, gitary a basa vlastné ampy a bicie na sucho Huh! ....
no dobre, ale podiovy zvuk je furt podiovy zvuk. hotove. ten ma zaujima. nasledne samozrejme riesim, co pocut von, ano, to je dalsia tema. je to take domotane, no.

v skusobni je to klasika - vsetko ma svoj aparat, bicie na sucho. rozmiestneni sme tak, ze si predstav stvorec ABCD. na usecke CD su umiestnene bicie, v rohu C je basove kombo, smerujuce do stredu, v rohoch A a B su gitary, smerujuce osovo symetricky na bubenika. spevovy aparat je cca v strede usecky BC smerujuci na spevaka, ktory stoji medzi stredom miestnosti a stredom usecky DA. Predpokladam, ze zeny tuto temu necitaju, takze rozumiet by mal kazdy...  Bavím sa skvele
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #25 kedy: 15. Marec , 2012, 13:40:27 »

zvuk vonku nemas ako asi ovplyvnit moc.. a hlavne.. kedze stojis hore a hra to pred tebou do ludi nikdy si nebudes moct byt isty ako to tam zneje.. takze je to asi aj jedno..
Zaznamenané

Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #26 kedy: 15. Marec , 2012, 13:43:45 »

Este raz - cim vacsi hluk na podiu ( je to jedno odkial ide, ci z boxu, ci z odposluchu), tym horsie. Najlepsia alternativa je box otocit dozadu zarovno s bubenikovym chrbatom a vybavene. Radsej si pridat z odposluchu gitaru jak hulit na podiu. Skodi to sebe, kapele, zvukarovi a ludom.

Iggy, nebud tvrdohlavy jak tie decka, co si kupuju prve gitary a just kupia kokotinu.  Na zdravie!

Ty nemas co davat vonku bordel z podia. PAcko ma na starosti zvukar a ked mu tam budes jebat rozne dalsie zvuky z boxov, tak opat zle. Na podiu ma byt ticho, okrem bicich.
Zaznamenané

Branko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 13057


Myšlienky tvoria veci!


« Odpoveď #27 kedy: 15. Marec , 2012, 13:44:55 »

Inak presne pre "bordel" nechodim na metalove koncerty, lebo maloktori metalisti vedia byt pokorni a znizit svoje ego sucasne s potakom Volume.
Zaznamenané

Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #28 kedy: 15. Marec , 2012, 13:52:29 »

Iggy, nebud tvrdohlavy jak tie decka, co si kupuju prve gitary a just kupia kokotinu.  Na zdravie!
no sak som aspon otvorene priznal, ze mam problem to zozrat. cize postup bude, ze sa proste dam hlasnejsie, popresviedcam korekcie a uvidim. ak to nepofunguje ako ma, dalsi pokus bude pootacat to vsetko do picic, kludne si to postavim pred seba a nasmerujem na bubenika. bude ma pocut on, ja a hotove. potom poreferujem.
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #29 kedy: 15. Marec , 2012, 14:37:28 »

ono je asi problem ze ked si nazvuceny na mirkrak tak to clippuje pri vysokej hlasitosti preto zrejme zvukari picuju ze to ma ist tichsie..
to je blbost. bezne dynamicke micy ti znesu vela dB, na mic preampoch je gain, ak ide prilis silny signal, ktory sa da stiahnut. skor sa tazko miesa zvuk, ked ti z podia reve bedna do ludi a gitara lezie aj z PA cez mikrak

ale jednak ja si nastavujem taky, aby nebol "hnusne pilivy" ani pri priamom posluchu (lebo sam nenavidim vsetkych gitaristov, ktori to tak robia a ja to potom musim v randali trpet)
ja by som na tvojom mieste zacal reisit tvoj problem presne tu. ked pocuvas zvuk priamo z osi repraku, tak je tam zvuk najvyskovejsi a najrezavejsi.. to je uplne prirodzena vlastnost a uplne normalne, cim dalej si od osi, tym menej vysok. cize ked si nastavujes zvuk podla toho aby ti to dajme tomu neskriekalo, ked stojis v osi repraku, tak sa nediv, ze mimo bedne sa nepocujes napodiu vobec, lebo sa stracas vo zvysnom bordeli. stredy a vysky su kamosi. zniet mate dobre kapela ako celok, nie gitarista si nastavi super zvuk, ktory sice sam o sebe znie dobre, ale v kapele sa strati. takze by som odporucil skusit nastavit presne ten vyskovy zvuk, ktory sa ti nepaci a nemienis ho trpiet, pretoze ti ludia si to nenastavuju preto aby tiranizovali ludi pred bednou, ale preto, ze prelieza cez kapelu..
« Posledná zmena: 15. Marec , 2012, 14:38:55 od styrioci » Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.053 sekund, 22 otázok.