Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
22. September , 2024, 15:30:18
Strán: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Solovanie na base  (Prečítané 12124 krát)
0 užívateľov a 25 Hostí prehliada túto tému.
kubo63
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2100


West Coast


« Odpoveď #15 kedy: 15. August , 2011, 13:44:58 »

urcite z praveku rockovej hudby niektore pecky od The Who, tusim su krasne behy na base na My Generation...

Hlavne na Quadrophenii, co je pre mna najlepsi rockovy album.



Takto by mala basa slapat.
Zaznamenané
palii
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1608



« Odpoveď #16 kedy: 15. August , 2011, 13:47:56 »


tu je to pekne ale to je skor melodia
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2308



« Odpoveď #17 kedy: 15. August , 2011, 13:49:03 »

Tiez som chcel zavesit ten my generation ako priklad legendarneho sola ktore zludovelo...suhlas s piťuom..keď je v skladbe sólo (kľudne môže byť basa ako nosný nástroj okolo ktorej je vyskladaná skladba, a idem veru skúsiť také dačo nahrat asi :-D :-D ) musí sa mu prispôsobiť ostatná kapela, a musí to byť zapracované vkusne to je samozrejmé..podľa mňa to ani zďaleka nie je samoúčelné, resp. nemusí byť ak sa to správne zapojí :-)

vsak dobre, toto je uplne v poriadku:



a napriek tomu je solovanie na base v pesnickach uplna kravina, v drvivej vacsine pripadov  Ja som čert..
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #18 kedy: 15. August , 2011, 13:56:00 »

oddelil som skvelu temu bokom :)

vsak pome skusit najst priklady pesniciek, kludne aj roznych stylov, kde je dobre basove solo... nenapada ma osobne narychlo nic...

sú štýly, kde to, čo basa hrá v doprovode, je samo o sebe v podstate dobré sólo. 70 roky, čo si spomínam na skladby, všade basa šlapala a bola v muzike dosť nahlas - v samostatných skladbách, muzikáloch /napr Hair/.  Funky muzika toho obdobia bola hodne o base.   Proste čo malo byť nadupané a tanečné, tam basa bola výrazne počuť. A aj to naozaj šlapalo.

Vtedy sa nikto nepozastavil nad tým, že basa je výrazná v pesničkách a jej melodické a rytmické vyhrávky sú v skladbe častejšie ako gitarové.
Jeden z výrazných príkladov kapely, kde basa mala dôležitú funkciu je RHCP Žmurk

Odkedy sa diskotéka začala meniť na disco, house a pod a väčšinu produkcie vyrábajú nemuzikanti, basa stratila svoju úlohu. Aj v pesničkách len drží jednoduchú basovú linku /aby tam niečo basové vyvážilo ostatné frekvencie/. Je to škoda. A často sú skladby bez dobrej a počuteľnej basy mdlé a nijaké.

Nehovorím o metale, aj keď je veľká škoda, že aj tam je basa väčšinou veľmi potláčaná. Keď si zoberiem Iron Maiden, tam to bola naozaj muzika postavená na base a bicích. A pritom to boli chytľavé pesničky. Možno aj práve preto. :)
Zaznamenané

Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 15. August , 2011, 13:58:27 »

a napriek tomu je solovanie na base v pesnickach uplna kravina, v drvivej vacsine pripadov  Ja som čert..

je to úplne od veci v skladbách, kde tá basa nemá nijakú podstatnú úlohu a zrazu sólo mimo všetkého.  To je jasné. Také som asi ani nepočul. Žmurk
Zaznamenané

floydak
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 450



« Odpoveď #20 kedy: 15. August , 2011, 14:03:27 »

si myslim, ze v principe nie je rozdiel medzi gitarovym a basovym solom. ved je to ten isty nastroj co hra tie iste tony akurat o par oktav nizsie/vyssie a pripadne teda s inou farbou.

to ze prevazuju gitarove sola nad basovymi je zauzivana prax? alebo preto ze basa ma vacsinou rytmicku ulohu v skupinach a je teda zaneprazdnena ? :D alebo preto ze ludskemu uchu sa pacia samostatne viac vyssie tony ako nizsie?

naladme bicie o 4 oktavy nizsie, vyrobme nastroj nazvyme ho superbasa co bude o 4 oktavy nizsie od normalnej basy (aj ked by to uz ludske ucho nepoculo) a zrazu ma normalna basa ulohu gitary v sucasnych skladbach.

uz som zabudol co som chcel tymto prispevkom povedat  Popiskujem si, pravdepodobne iba zvysujem pocet lebo mam komplexy z toho ako tu ma vela ludia viac prispevkov  Smútim
Zaznamenané

jednoducho som ignoroval axiomu
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2308



« Odpoveď #21 kedy: 15. August , 2011, 14:06:07 »

sú štýly, kde to, čo basa hrá v doprovode, je samo o sebe v podstate dobré sólo. 70 roky, čo si spomínam na skladby, všade basa šlapala a bola v muzike dosť nahlas - v samostatných skladbách, muzikáloch /napr Hair/.  Funky muzika toho obdobia bola hodne o base.   Proste čo malo byť nadupané a tanečné, tam basa bola výrazne počuť. A aj to naozaj šlapalo.

Vtedy sa nikto nepozastavil nad tým, že basa je výrazná v pesničkách a jej melodické a rytmické vyhrávky sú v skladbe častejšie ako gitarové.
Jeden z výrazných príkladov kapely, kde basa mala dôležitú funkciu je RHCP Žmurk

Odkedy sa diskotéka začala meniť na disco, house a pod a väčšinu produkcie vyrábajú nemuzikanti, basa stratila svoju úlohu. Aj v pesničkách len drží jednoduchú basovú linku /aby tam niečo basové vyvážilo ostatné frekvencie/. Je to škoda. A často sú skladby bez dobrej a počuteľnej basy mdlé a nijaké.

Nehovorím o metale, aj keď je veľká škoda, že aj tam je basa väčšinou veľmi potláčaná. Keď si zoberiem Iron Maiden, tam to bola naozaj muzika postavená na base a bicích. A pritom to boli chytľavé pesničky. Možno aj práve preto. :)

ale vsak ano - ked napisem, ze nmi nechyba basove solovanie v pesnickach, neznamena to, ze degradujem funkciu basy na zvukoplnic. vsak ano - strasne vela veci je vyskladane na basovych ostinatoch, vyhravkach, grooveoch... ...

ja som sa len pozastavil, ako sa pisala reportaz z nejakej metalovej kapely, kde autor prispevku frflal, ze koko*t zvukar nevytiahol basu a ze ked basak nayvse zacal solovat, tak zostalo trapne ticho... tak som si to predstavil a prve co ma napadlo, tak ze naco preboha soloval a druhe co ma napadlo, ze jak to musel mat asi cele nastelovane... jasne ze som tam nebol, jasne ze tu kapelu nepoznam, kludne sa im aj dodatocne ospravedlnujem, keby sa sem nahodou sli registrovat :) .... vsak som aj zacal ten prispevok tym, ze bude trochu politicky nekorektny :)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2308



« Odpoveď #22 kedy: 15. August , 2011, 14:10:30 »

si myslim, ze v principe nie je rozdiel medzi gitarovym a basovym solom. ved je to ten isty nastroj co hra tie iste tony akurat o par oktav nizsie/vyssie a pripadne teda s inou farbou.

to ze prevazuju gitarove sola nad basovymi je zauzivana prax? alebo preto ze basa ma vacsinou rytmicku ulohu v skupinach a je teda zaneprazdnena ? :D alebo preto ze ludskemu uchu sa pacia samostatne viac vyssie tony ako nizsie?

naladme bicie o 4 oktavy nizsie, vyrobme nastroj nazvyme ho superbasa co bude o 4 oktavy nizsie od normalnej basy (aj ked by to uz ludske ucho nepoculo) a zrazu ma normalna basa ulohu gitary v sucasnych skladbach.

uz som zabudol co som chcel tymto prispevkom povedat  Popiskujem si, pravdepodobne iba zvysujem pocet lebo mam komplexy z toho ako tu ma vela ludia viac prispevkov  Smútim

no neviem... vlastne viem, ale nechce sa mi to rozpisovat... ono to tak skratka vzniklo, ze hlboke tony sa na nejake melodicke preludovanie az tak nepouzivaju. to bude mat XYZ faktorov, ze preco. napriklad aj preto, ze nase rozlisovancie schopnosti su v tych pasmach uz dost obmedzene, ze rozladenu basu za istych okolnosti nejako ako tak v tom pasme zamaskujes, kdezto vyssie frekvencie nam budu usi trhat viac.... ze aj sirenie sa zvukovych vln v tych pasmach je uplne ine, ako vo vyssich pasmach... a tak nejak preto asi sa zauziva, ze tie spodnejsie registre sa pouzivaju viacej na doprovod, ako solo....

Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #23 kedy: 15. August , 2011, 14:11:11 »

ja som sa len pozastavil, ako sa pisala reportaz z nejakej metalovej kapely, kde autor prispevku frflal, ze koko*t zvukar nevytiahol basu a ze ked basak nayvse zacal solovat, tak zostalo trapne ticho... tak som si to predstavil a prve co ma napadlo, tak ze naco preboha soloval a druhe co ma napadlo, ze jak to musel mat asi cele nastelovane...

z tohoto mi jednoducho vychádza, že pravdepodobne nebolo basáka počuť vôbec, keď ho nebolo dokonca počuť ani na sóle. Ak bola tá muzika postavená dosť aj na base, tak je to asi trápne vo výsledku pre tú kapelu, keď zvukár basu navytiahol. A o to horšie počas sóla, keď je to pre ľudí 2-násobné prekvapenie - zrazu basa sólo, keď doteraz ani nebola ??  - a nič nieje počuť ??

Kapela predpokladám basu počula a asi aj basák sa počul. Žmurk
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2308



« Odpoveď #24 kedy: 15. August , 2011, 14:15:50 »

z tohoto mi jednoducho vychádza, že pravdepodobne nebolo basáka počuť vôbec, keď ho nebolo dokonca počuť ani na sóle. Ak bola tá muzika postavená dosť aj na base, tak je to asi trápne vo výsledku pre tú kapelu, keď zvukár basu navytiahol. A o to horšie počas sóla, keď je to pre ľudí 2-násobné prekvapenie - zrazu basa sólo, keď doteraz ani nebola ??  - a nič nieje počuť ??

Kapela predpokladám basu počula a asi aj basák sa počul. Žmurk

no len ze tam hrali vraj kapely pred / po, kde basa bola... ak som to teda spravne pochopil. tak reku, ze preco by zvukar zrazu na tuto kapelu basu nazapol... ze ci to nebolo fakt o tom, ze solujuci basgitarista mal nejaky paradny solovaci zvuk nastelovany, co sa na velkom podiu popri ostatnych nastrojoch akosi nepresadil...
Zaznamenané
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #25 kedy: 15. August , 2011, 14:25:29 »

tak reku, ze preco by zvukar zrazu na tuto kapelu basu nazapol...

poznal som na Slovensku x takýchto "zvukárov".  Žmurk
Zaznamenané

kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #26 kedy: 15. August , 2011, 14:26:40 »

no len ze tam hrali vraj kapely pred / po, kde basa bola... ak som to teda spravne pochopil. tak reku, ze preco by zvukar zrazu na tuto kapelu basu nazapol..

lebo nahoda je blbec a niektori ludia tiez :)
Zaznamenané

styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #27 kedy: 15. August , 2011, 14:27:26 »

hlavne ked uz basak hra pekne vyhravky do pesnicky, tak by sa aj mal vediet spravne hybat na podiu a robit showku
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #28 kedy: 15. August , 2011, 14:33:40 »

hlavne ked uz basak hra pekne vyhravky do pesnicky, tak by sa aj mal vediet spravne hybat na podiu a robit showku

brian may jake tam ma PRS kkt! pekne :D
Zaznamenané

cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #29 kedy: 15. August , 2011, 14:35:34 »

preco nesolovat na base... kludne by som to stravil aj v radiovej pesnicke, ja kludne prezijem aj solo na triangel ak je dobre umiestnene Na zdravie!
Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.035 sekund, 23 otázok.