Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
16. Apríl , 2024, 22:21:49
Strán: 1 ... 68 69 [70] 71 72 ... 86 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Debata o politike  (Prečítané 259948 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1035 kedy: 16. Marec , 2012, 19:52:51 »

ono to moze byt iba myslienkovy experiment, ale myslim ze prave 40 rokov ktore tu boli a za nich vzniknute heslo "kto neokrada stat okrada svoju rodinu" hovori jasne v prospech toho experimentu.
rovnako mozem argumenty na reliabilitu toho clanku pozadovat aj ja... "kto neokrada stat okrada svoju rodinu" - dnes vystihuje obrovske megapodvody. Co sa kradlo vtedy? Miliony, alebo miliardy?  Sam vyvracias svoju teoriu  ?§!.

Iggy, aj tych 5 bodov o ktorych pises, ze su pravdive, som videl vyvratenych ekonomom, bolo to ale kdesi na slovenskom fore. Mozno sa ti to podari najst, ak ta to zaujima.
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1036 kedy: 16. Marec , 2012, 19:59:16 »

Priznaj sa, že ty si mal súkromného učiteľa a do školy si nechodil  Bavím sa skvele
ja som ucitel. Jednotkari nikdy nedopustia, aby prepadli koli par lajdakom. radsej ich budu doucovat. Samozrejme stat sa moze vselico - ak zadam samostatnu pracu v jednej triede a vsetci sa na to vykaslu, to este neznamena, ze je tato metode neefektivna a zla, ked vo vedlajsej triede pracuju sami uplne samozrejme a nepotrebuju ani dozor.
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1037 kedy: 16. Marec , 2012, 20:04:10 »

Do fázy komunizmu nikto nedošiel.

Komunizmus realne existuje - Kibuc
Zaznamenané
FunkyMonk
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 156


« Odpoveď #1038 kedy: 16. Marec , 2012, 20:19:32 »

Bordel v tom mas ty. Socializmus a Komunizmus su odlisne systemy uz len tym, ze v jednom funguju peniaze a v druhom nie. Komunizmus popiera triedne delenie, socialzimus nie, atd.. iste, maju mnoho spolocneho, ale nie su totozne.  Socializmus ma mnoho modelov. Svedska ekonomika sa casto oznacuje ako nordicky model socializmu kam patri aj dansko, finsko, island, norsko.
Ak si si nevsimol tak som reagoval na gardeho prispevok, ktory ani nahodou nepopisoval rozdiel medzi komunizmom a socializmom.

A) Komunizmus popiera triedne delenie? O ktorej verzii komunizmu teraz hovoris, ono ich je trochu viac. Ale pokial viem, tak (podla teorie) socializmus je cestou ku komunizmu. Samozrejme, mozno komunizmus je spolocnostou bez triednych rozporov, ale iba preto, ze zvitazila jedna trieda a ostatne boli roznymi sposobmi (a to poviem velmi diplomaticky) potlacene.
B) Ja som niekedy povedal ze komunizmus a socializmus su totozne?
C) Socializmus ma mnoho modelov - a co? Berme socializmus ako jednu z dvoch moznosti reakcie na industrializaciu, z ktorej jedna bola prirodzena (kapitalizmus) a druha bola vymyslena(roznymi myslitelmi, ale bavime sa asi o Marxovo-Engelsovskej linii) ako reakcia na jeho ocividne neduhy
D) Nordicky model socializmu? (Mala rada je rozdiel medzi socialnym statom a socializmom) Hovorime teraz o tom, ze to co sa deje vo svedsku sa socializmom nazvat jednoducho neda - preco?

Little product market regulation. Nordic countries rank very high in product market freedom according to OECD rankings
Low barriers to free trade. Strong property rights, contract enforcement, and overall ease of doing business.

Este raz, ale inak: Vysoku mieru prerozdelovania za socializmus nepovazujem, takisto ani socialnu siet. Za socializmus povazujem spolocne vlastnictvo vyrobnych prostriedkov, pod spolocnym myslim samozrejme statne. Rozne pokusy o nulovu nezamestnanost, ideologiu, ktora hlasa postup dejinami k vitazstvu proletarov, ktora sa vymedzuje voci kapitalizmu, imperializmu atd. Inac by si neveril ako malo podnikov vo Svedsku a inych krajinach patri statu.

Kolko nedorozumeni kvoli slovickam.


Zaznamenané
FunkyMonk
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 156


« Odpoveď #1039 kedy: 16. Marec , 2012, 20:21:54 »

Komunizmus realne existuje - Kibuc
Tam kde sa on pokusali neuspel: Kolektivní hospodaření izraelských kibuců se od 80. let 20. století dostávalo do stále větších ekonomických problémů. V roce 2000 byla z 257 kibuců více než polovina zadlužená. Od 90. let 20. století proto začal proces privatizace. V roce 2007 už jen cca 30 % z nich zachovávalo tradiční kolektivní hospodaření. Během procesu privatizace si kibuc zachovává některé společné aktivity, ale jeho členové jsou odměňováni individuálně a pobírají běžnou mzdu za vykonanou práci. Zároveň se nově umožňuje individuálním zájemcům získat v kibucu pozemky pro výstavbu rodinných domů.[6] Privatizací prošel roku 2007 i nejstarší kibuc Deganija.

Zaznamenané
FunkyMonk
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 156


« Odpoveď #1040 kedy: 16. Marec , 2012, 20:23:01 »

ja som ucitel. Jednotkari nikdy nedopustia, aby prepadli koli par lajdakom. radsej ich budu doucovat. Samozrejme stat sa moze vselico - ak zadam samostatnu pracu v jednej triede a vsetci sa na to vykaslu, to este neznamena, ze je tato metode neefektivna a zla, ked vo vedlajsej triede pracuju sami uplne samozrejme a nepotrebuju ani dozor.
Samozrejme, ze ak v jednej triede nepracuju tak je metoda zla. Prave tato trieda si rozhodne zasluzi inu metodu ci co?
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1041 kedy: 16. Marec , 2012, 20:25:29 »


Kolko nedorozumeni kvoli slovickam.
presne tak. aj odbornici si niekedy v tomto odporuju. Ja prave socializmus vnimam ako hustotu socialnej siete, ktora moze a nemusi mat kolektivne vlastnictvo - to je uz skor to smerovanie ku komunizmu, podla mojho nazoru  Žmurk
Zaznamenané
FunkyMonk
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 156


« Odpoveď #1042 kedy: 16. Marec , 2012, 20:28:44 »

presne tak. aj odbornici si niekedy v tomto odporuju. Ja prave socializmus vnimam ako hustotu socialnej siete, ktora moze a nemusi mat kolektivne vlastnictvo - to je uz skor to smerovanie ku komunizmu, podla mojho nazoru  Žmurk
Samozrejme mozes pouzivat svoje vlastne definicie, len problem je v tom, ze rec sluzi na komunikaciu medzi ludmi. A ked si stado vychodi nejake cesticky, tak povazujem za najlepsi (najefektivnejsi, najbezbolestnejsi a najma jediny sposob ako mat realny styk so stadom) sposob chodit po tych cestickach. (teraz hovorim o jazyku, nie o konformnosti)
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1043 kedy: 16. Marec , 2012, 20:29:04 »

Tam kde sa on pokusali neuspel: Kolektivní hospodaření izraelských kibuců se od 80. let 20. století dostávalo do stále větších ekonomických problémů. V roce 2000 byla z 257 kibuců více než polovina zadlužená. Od 90. let 20. století proto začal proces privatizace. V roce 2007 už jen cca 30 % z nich zachovávalo tradiční kolektivní hospodaření. Během procesu privatizace si kibuc zachovává některé společné aktivity, ale jeho členové jsou odměňováni individuálně a pobírají běžnou mzdu za vykonanou práci. Zároveň se nově umožňuje individuálním zájemcům získat v kibucu pozemky pro výstavbu rodinných domů.[6] Privatizací prošel roku 2007 i nejstarší kibuc Deganija.
otazka stoji tak, ze preco - nutne je poznamenat, ze bezpenazny vstyk existoval len vo vnutri.

Co sa tyka metody - nie je zla, ale treba ju prisposobit danej triede. cize ako metoda sa da pouzit aj u tych, co su lajdaci, ale musi tam byt este cosi naviac - pretoze im chyba motivacia, treba ju u nich systemovym prvkom vytvorit
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1044 kedy: 16. Marec , 2012, 20:30:29 »

Samozrejme mozes pouzivat svoje vlastne definicie, len problem je v tom, ze rec sluzi na komunikaciu medzi ludmi. A ked si stado vychodi nejake cesticky, tak povazujem za najlepsi (najefektivnejsi, najbezbolestnejsi a najma jediny sposob ako mat realny styk so stadom) sposob chodit po tych cestickach. (teraz hovorim o jazyku, nie o konformnosti)
Na zdravie!
Zaznamenané
FunkyMonk
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 156


« Odpoveď #1045 kedy: 16. Marec , 2012, 20:37:34 »

otazka stoji tak, ze preco - nutne je poznamenat, ze bezpenazny vstyk existoval len vo vnutri.

Co sa tyka metody - nie je zla, ale treba ju prisposobit danej triede. cize ako metoda sa da pouzit aj u tych, co su lajdaci, ale musi tam byt este cosi naviac - pretoze im chyba motivacia, treba ju u nich systemovym prvkom vytvorit


Ok, toto sa mi nechce riesit, snad len k tomu myslienkovemu experimentu.

Podla mna by vsetci neprepadli pretoze by ucitel nikdy nemal poziciu/gule na to, aby nechal prepadnut celu triedu. Co by sa dialo by bolo to, ze ucitel by postupne znizoval latku tak, aby sa vsetci zachranili = to su tie istoty. Vsetci malo, ale predsa.

Dufat, ze ti studenti budu radsej doucovat ostatnich len, aby vsetci neprepadli je sice podla mna velmi naivne, ale aj keby, tak je to prudko neefektivne, kedze by mohli svoj talent vyuzivat tisickrat lepsie, a ucitel by bol v konecnom dosledku plateny za velke hovno.

Ta neefektivnost sa mi zda ako dolezita crta socializmu.
Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1046 kedy: 16. Marec , 2012, 20:58:37 »

Ok, toto sa mi nechce riesit, snad len k tomu myslienkovemu experimentu.

Podla mna by vsetci neprepadli pretoze by ucitel nikdy nemal poziciu/gule na to, aby nechal prepadnut celu triedu. Co by sa dialo by bolo to, ze ucitel by postupne znizoval latku tak, aby sa vsetci zachranili = to su tie istoty. Vsetci malo, ale predsa.

Dufat, ze ti studenti budu radsej doucovat ostatnich len, aby vsetci neprepadli je sice podla mna velmi naivne, ale aj keby, tak je to prudko neefektivne, kedze by mohli svoj talent vyuzivat tisickrat lepsie, a ucitel by bol v konecnom dosledku plateny za velke hovno.

Ta neefektivnost sa mi zda ako dolezita crta socializmu.

prave preto je to chybna analogia, lebo z nej vyplyva kopec veci, ktore nemusia byt pravdive. Co sa tyka doucovania - z hladiska efektivity casovej ano, je to neefektivne pre tych silnejsich - ale pociatocna neefektivita sa da vnimat ako investicia, ktore vedie k dalsej efektivite - casom sa ti slabsi studenti zlepsia. Je to tiez najlepsi sposob ako preniknut hlboko do problemu - castokrat nieco spoznas az vtedy, ked to niekomu musis vysvetlit - to je aj dovod, preco existuje ustna odpoved a preco sa uctel tvari, ze tomu nerozumie. Mimochodom je to tiez jedna z metod ucenia, a to nehovorim o vychovnom vplyve.. Nechcem ist velmi do hlbky, lebo to tu nikoho nezaujima. Je tam vela kauzalnych vztahov a vyriect sud, ze by to bolo neefektivne je prinajmensom silne odvazne Žmurk
ale keby sme chceli ist do spiku kosti, tak ten experiment by sa nikdy ani len nezacal, pretoze ucitel nesmie presadzovat ziadnu ideologiu, moze viest o nej debatu a diskusiu, ale nesmie presadzovat svoj pohlad na vec Žmurk
Mimochodom, viem o jednom konkretnom pripade, kde ucitel nechal prepadnut celu triedu Žmurk
Co sa tyka ucitela, nerobi hovno, ten robi presne to, za co je plateny - je totiz plateny od casu, cize oduci svoju hodinu riadne ako ma; clanok sa tykal iba pripravy studentov a ich vysledkov v testovani (ale vsetci vieme, ze kazdy ucitel ochotne douci studenta aj zadarmo, ak o to student ma naozaj zaujem)
Zaznamenané
FunkyMonk
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 156


« Odpoveď #1047 kedy: 16. Marec , 2012, 21:15:21 »

Nesuhlasim, a uz sa mi to ani nechce riesit. Len mam pocit, ze chces pritknut ucitelom, ziakom a celkovo ludom vlastnosti a cas, ktory nemaju. Ak je najlepsi didakticky pristup nechat ziakov ucit to spoluziakov, tak neviem preco sa to uz davno nerobi. Ja si spominam akurat tak na pekny dril a silne presadzovanu autoritu ucitela, ako patentu na rozum. Skor mam pocit, ze ti co nechcu/nevedia pochopit/ucit sa vec nepochopia/nenaucia sa ani ked ich uci ucitel, ani ked ich uci spoluziak.

Toto je uz skor vec preferencii, ale skor som za to, aby ti ktori chcu excelovat mali moznost excelovat (a takych je malo), a ti co sa nechcu ucit boli prinajlepsom vedeni k tomu aby sa naucili zaklady, a snazit sa v tychto nejako zapalit ohen po poznani.

Ak to v nejakej triede funguje tak, ze ucitel oduci svoje, ale ze sa doucuju ziaci navzajom, aby boli vysledky dostatocne mozno by mala skola zacat platit ziakom a ucitela vyrazit, alebo vyrazit vsetkych ostatnych ucitelov a ten jeden ukaze kazdej triede ako sa doucovat.

EDIT: V skutocnosti by totiz ziaci obetovali viac casu uceniu druhych ako ucitel samotny, a ocividne by boli aj efektivnejsi ako on, ak cakame ze zlepsia nedostatocne vysledky celej triedy.
« Posledná zmena: 16. Marec , 2012, 21:19:05 od FunkyMonk » Zaznamenané
midlo
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 548



« Odpoveď #1048 kedy: 16. Marec , 2012, 21:24:10 »

Toto je uz skor vec preferencii, ale skor som za to, aby ti ktori chcu excelovat mali moznost excelovat (a takych je malo), a ti co sa nechcu ucit boli prinajlepsom vedeni k tomu aby sa naucili zaklady, a snazit sa v tychto nejako zapalit ohen po poznani.
presne tak to ale je. aby si preliezol nemusis mat jednotky Žmurk  co sa tyka tej metody - moze sa robit ako skupinova praca - ale je to nadstavba, nejake zaklady mat musis - nieco sa treba, zial, nabiflit.  preco si to nezazil, ak si zhruba mojho veku - vtedy sa u nas tak neucilo, aj teraz sa tato metoda pouziva pomerne malo.  
Inac, mas treizvy pohlad na svet.
Dakujem za rozumnu diskusiu  Na zdravie!

,,Ak to v nejakej triede funguje tak, ze ucitel oduci svoje, ale ze sa doucuju ziaci navzajom, aby boli vysledky dostatocne mozno by mala skola zacat platit ziakom a ucitela vyrazit, alebo vyrazit vsetkych ostatnych ucitelov a ten jeden ukaze kazdej triede ako sa doucovat." Pozor, to je mylny predpoklad, vedomosti a zrucnosti sa ziskavaju tvrdou drinou. Nemozes cakat od ziadneho ucite, ze ta nacui hrat na gitare - to sda musis naucit sam, on ti iba ukaze co kde a ako
« Posledná zmena: 16. Marec , 2012, 21:25:54 od midlo » Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #1049 kedy: 17. Marec , 2012, 00:27:46 »

http://www.sme.sk/c/6303018/radicova-nasla-king-konga.html

Preto letel Galko
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: 1 ... 68 69 [70] 71 72 ... 86 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.044 sekund, 23 otázok.