Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
29. September , 2024, 11:21:28
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: SE 5W gitarova hlava  (Prečítané 6555 krát)
0 užívateľov a 3 Hostí prehliada túto tému.
Wili
nováčik
*
Príspevkov: 62



« kedy: 16. Február , 2013, 15:51:11 »

Dnes som dokoncil moju 5W gitarovu hlavu. Takze strucny popis zapojenia:

Na vstupe su 2xJack konektory s rozdielnou vstupnou impedanciou/citlivostou. Nasleduje mala signalova pentoda EF86 s variabilnou katodou pre bright/fat zvuk, je tu moznost tiez prepinat ci elektronka funguje ako pentoda (vacsi gain, plnejsi zvuk) alebo trioda (nizsi gain, vyssia kvalita). Po tomto predzosilneni nasleduje klasicky katodovy sledovac s priamou DC vazbou (pouzil som 6N2P ale moze byt aj napr. ECC83 ktora je este lepsia, pretoze ma vyssie catohode-to-heater voltage, ale ruska 6N2P to zvlada tiez a ma krajsi zvuk). tento sledovac poskytuje dostatocne nizkoimpedancny vystup pre budenie korekcii a zabezpecuje tiez dost silne zosilnenie. Po korekciach a regulacii hlasitosti nasleduje velmi jednoduchy jednocinny koncovy stupen s 6P14P (alebo napr. EL84). Napajanie bez budenia je cca +300V. Povodne som mal zdroj priamo po usmerneni a filtrovani pripojeny na vystupak ale dost bolo pocut brum (cca 0,5V na vystupe), takze som musel napajanie spravit cez slabsi RC clen. Toto brum dokonale odstranilo a ziaden brum nepocut ani ked ucho prilozim k extremne citlivemu reproduktoru, keby nebola na panely kontrolka ani by som nevedel ze je zosilnovac zapnuty Som frajer Na odpore RC clenu, ktory napaja koncak sa prekuri cca 1W ale to vobec nevadi, pretoze za odstranenie brumu to stoji a koncak ma stale dostatok prudu pre max. vykon...

Chassis je z 0,6mm zink. plechu strieknuteho zakladnou farbou + vrchna cierna leskla. Popisky su urobene na ciernej matnej folii, ktora je nalepena ne celom prednom aj zadnom panely. Skrinka na zosilnovac je vyrobena z 12mm drevotriesky olepenej ciernou kozenkou, mriezka co je v predu je obycajna mriezka zo zeleziarstva na zajace alebo co ja viem co :D, proste s najmensimi okami ake mali.

Mozne modifikacie a vylepsenia:

Ak by niekto pozadoval este vyssi gain a skreslenie, moze v katodovom sledovaci pouzit v katode namiesto 100k odporu, hodnotu 56k, tym sa este viac orezu spicky sinusovky v jednej polvlne, ale klesne rozkmit. Pripadne namiesto elektronky EF86 pouzit na vstupe nejaku dvojitu triodu napr. vybornu 6N2P alebo ECC83 a tym padom ziskat este vacsie skreslenie a zosilnenie. Ale s EF86 je to pre mna plne postacujuce a paci sa mi menenie pentode/triode modu, pretoze to poskytuje velmi siroke spektrum roznych zvukov.

Zvuk:

Zosilnovac ma vykon 5W co je si myslim tak akurat. Nestrati sa ani v kapele, pretoze pri pouziti s dobrymi a citlivymi reproduktormi (napr. Celestion Vintage V30) ma naozaj riadny akusticky vykon. Mensi vykon zosilnovaca vidim skor ako vyhodu, kedze skreslenie sa da dosahovat velmi jendoducho nie len v predzosilnovaci ale aj prebudenim koncoveho stupna a tak ma velmi pekny a charakteristicky zvuk, pricom hlasitost este nie je taka, ze ma clovek zalahnute v usiach. Som velmi spokojny aj s rozmermi zosilnovaca lebo je maly, lahucky a velmi kompaktny na prenasanie.

nasleduju fotky, schema, a video s malou ukazkou. Nie som velmi extra dobry gitarista  Popiskujem si takze je to ake je, a kvalita zvuku z fotoaparatu je tiez zalostna  ?§!. , ale na info ako to asi hra to snad staci, pri velkom skresleni ten mikrofon vo fotaku uz nezvlada a zneje to divne, ale v reale to ma fakt uzasny zvuk. Snazil som sa hrat to iste pri roznych nastaveniach, aby bolo pocut vacsi rozdiel vo zvuku, v jednotlivych modoch.








Schema:


« Posledná zmena: 16. Február , 2013, 15:55:48 od Wili » Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 16. Február , 2013, 16:03:55 »

Pekné. Páči sa mi, keď sa niekto vie takto doma vyzúriť z elektrónkami a ešte ovláda aj teóriu. Len tak ďalej.
Zaznamenané

reeller_sk
stály hosť
*****
Príspevkov: 1432


My best friends are Jim, Jack and Johny


« Odpoveď #2 kedy: 16. Február , 2013, 18:15:03 »

Velmi dobre to vypada, mohol by si este spravit ukazky na nejaky normalny mikrak, aby bolo pocut aj ten skresleny zvuk. Ale znie to o moc pouzitelnejsie ako napriklad co tu nedavno niekto daval podobny zosilovac.
Zaznamenané

I love my VHT!
"proste, vzdy ked si ten final pustim, tak si spomeniem na ten regresivny bordel (kazdy hral iny rytmus, ale nie ako dream, ale ako metallica)"
:D:D...
stevino179
Hosť
« Odpoveď #3 kedy: 16. Február , 2013, 18:46:47 »

pekna praca naozaj , da sa to prepínat aj na triodu na 3W , lebo 5 je na doma vela a do skušobne malo
Zaznamenané
Wili
nováčik
*
Príspevkov: 62



« Odpoveď #4 kedy: 16. Február , 2013, 18:49:22 »

nie neda sa prepinat vykon, ale dalo by sa to spravit jednym prepinacikom... ale myslim ze pri tak malych vykonoch je to zbytocne, ved ked chces nizsi vykon uberies master volume... prepinat sa da trioda/pentoda len na vstupnej elektronke. Ono tych 5W je dost vela ked mas dobre citlive reproduktory, ked poriadne pridas tak s prehladom s tym prehlucis bicie ze ich bude ledva pocut.
« Posledná zmena: 16. Február , 2013, 18:51:29 od Wili » Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #5 kedy: 16. Február , 2013, 18:53:57 »

pekne, male sikovne..skor to vyzera byt na cleany aparat. tie posledne ampy s tymi netradicnymi malymi pentodami v preampe co si robil su vsetko otrasne, nepouzitelne, pokazene fuzoidne, skreslene zvuky. jediny skresleny zvuk co znel normalne z tych tvojich ampov bolo to soldano.   Žmurk
Zaznamenané
stevino179
Hosť
« Odpoveď #6 kedy: 16. Február , 2013, 18:58:44 »

jasne uhra mal som podobne , na stoličke na plne gule prehlušilo aj bicie  ale na doma sa ta trioda hodí  Zdravíčko
Zaznamenané
Wili
nováčik
*
Príspevkov: 62



« Odpoveď #7 kedy: 16. Február , 2013, 19:20:01 »

Ono aj tie ostatne moje zosilnovace hraju super, len sa to blbo nahrava lebo pri velkej hlasitosti(ked to zacina mat dobry zvuk) tak mikrofon na fotaku to nezvlada a zneje to hnusne... mozno preto tento malicky sa javi zvukom dobry lebo nema taky vykon a lepsie sa to nahrava trochu, ale na zivo tie vacsie maju asi lepsi zvuk, aspon mne sa to tak zda.
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #8 kedy: 16. Február , 2013, 20:28:15 »

vsak daj ten fotak dalej, uplne na druhu stranu miestnosti, mimo os repraku, resp mimo hlavny zdroj zvuku, pripadne otoc bednu bokom, alebo opacne - reprom ku stene. nebude skreslovat mikrofon na fotaku, zvuk bude sice "poddekovy", ale bude sa dat lepsie odhadnut ako to hra ako ked to vsetko chrapci a navyse prograc bude krochkat blahom

alebo investuj do nejakej jazdenej 1/2 vstupovej jednoduchej zvukovky, sm57 a tie nahravky budu hned o x-tried lepsie. potom sa bude pindat sice na hru, ale tak to je, vzdy sa riesia nedostatky ak prilis trcia nad ozajstnu podstatu veci  Bavím sa skvele Na zdravie!
Zaznamenané
Sammko
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 625


muck :-*


« Odpoveď #9 kedy: 17. Február , 2013, 07:45:23 »

velmo pekne radio  Na zdravie! len tak dalej !
Zaznamenané

BrokenWings
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1539



« Odpoveď #10 kedy: 17. Február , 2013, 22:10:20 »

Skús sa fakt vyhrať s ukážkami, inak krásna práca.

Chalan dal parádne ukážky domorob-a napr. sem:

http://hudebnibazar.cz/inzerat.php?ID=746819&page=7&kategorie=110000&nabpop=vse&region=&ins=50&order=
Zaznamenané
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #11 kedy: 17. Február , 2013, 22:24:44 »

pane boze.. ze mb mark  Bavím sa skvele to vite ze ano.. uplne to tak hra..
Zaznamenané

brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #12 kedy: 19. Február , 2013, 08:58:47 »

Skús sa fakt vyhrať s ukážkami, inak krásna práca.

Chalan dal parádne ukážky domorob-a napr. sem:

http://hudebnibazar.cz/inzerat.php?ID=746819&page=7&kategorie=110000&nabpop=vse&region=&ins=50&order=
... tak toto sa uz aj podoba na slusny gitarovy zosilovac zatial co hento qvazi 5 watove radio s tych ukarok iba prdzi.
Pokial je to zapojene podla tej schemy tak sa ani nedivim, ale uznavam ,ze to moze byt aj spatne odsnimane.
Kolko mas na anode tej 84ky ?
Pozrel si si to vôbec osciloskopom ?
Zaznamenané
Wili
nováčik
*
Príspevkov: 62



« Odpoveď #13 kedy: 19. Február , 2013, 14:08:25 »

Brdo jasne ze to meram osciloskopom bez toho sa gitarovy zosilnovac postavit neda. Napajanie bez budenia je +300V na vystupak, cize na anode je o nieco menej. Koncak pracuje v triede A, kludovy prud je 63mA. Nie je tam EL84 ale este o kusok lepsia ruska 6P14P.

Tu je zvukova ukazka nahrata studiovym mikrofonom, najprv je EF86 prepnuta ako trioda, potom ako pentoda, skusane skor s vyssim nastavenim gainu, korekcie v strede. Hrane cez box s 4x12" Greenback.

http://www.uloz.to/xtMK7mf/micro-amp-mp3

Inak mam zaroven aj nahrate ostatne gitarove hlavy (ten 18W biely, potom soldano a mesa boogie)tak to podavam do clankov k nim....

Tu je este zvukova ukazka mesa boogie, na ten zosilnovac tu nie je clanok tak to davam sem:

http://www.uloz.to/xdBZ6Pt/mesa-boogie-mp3



najprv kanal1 clean/pushed, potom kanal2 raw, vintage, modern, potom kanal3 raw, vintage, modern
« Posledná zmena: 19. Február , 2013, 14:19:53 od Wili » Zaznamenané
brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #14 kedy: 19. Február , 2013, 15:30:38 »

Napajanie bez budenia je +300V na vystupak, cize na anode je o nieco menej. Koncak pracuje v triede A, kludovy prud je 63mA. Nie je tam EL84 ale este o kusok lepsia ruska 6P14P.
ty ma tak ojebavas jak cigani stat  Bavím sa skvele
pri Ua 300VDC a Ik 63 mA katodovy bias by sa ti aj ta soviecka lampa 5 minut roztopila .
Pri Ua 300V ti tou lampou moze bezpecne tiect tak maximalne 40mA ,ale aj to uz je mimo pracovneho bodu cize asi mas spatne meraky ,alebo ja uz neviem co sa mi to snazis nakecat.Cize uz asi viem preco to v limitacii prdzi.
Zaznamenané
Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.088 sekund, 23 otázok.