Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. Marec , 2024, 15:49:53
Strán: [1] 2 3 ... 96 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Teoretizovanie o Fenderoch  (Prečítané 342644 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Stano
stály hosť
*****
Príspevkov: 833


Daj tónu dušu !!!


WWW
« kedy: 04. Marec , 2013, 07:11:25 »

Kedze tu chybala takato tema, zakladam ju. Ano je to ako protipol k teme Teoretizovanie o Gibsonoch a ties tato tema vznika po jej vzore.  Na zdravie!

Mozeme sa tu bavit o vseliakych Fenderoch - straty, tele, ampy atd. V produkcii firmy Fender sa za tych niekolko desatroci uz toho vyrobilo strasne vela. Ci to bolo dobre alebo zle, je na kazdom z nas - na osobnych preferenciach konkretneho hraca, ktory si vybera svoje idealne spojenie gitara - amp.

Pre mna osobne je spojenie Fender strat a Fender amp (tweed alebo blackface) TOP a vzdy sa vratim len k takejto kombinacii. Kvalitnym klonom Fender produkcie sa samozrejme nevyhybam.

Zakladne info o jednotlivych etapach firmy/znacky Fender:

Pre CBS era - od cca 1946 do roku 1965 (Leo Fender - Fender Electric Instruments Company)
L-Series (koniec roku 1962 do roku 1965) - SN na neckplate zacina "L". Neskor sa pouziva taketo oznacenie/SN aj pre straty z Custom Shop produkcie, ked sa jedna o reedicie gitar z rokov 63 a 64.
                          
CBS era od 1965-1984 teda cca 20 rokov trapenia a 10 rokov utrpenia ( Columbia Broadcasting System) Zdravíčko
                         - CBS 60 era - od 1965-1971 - este pomerne dobre a cenene obdobie
                         - CBS 70 era - od 1971-1981 - velke kolisanie v kvalite a late 70 - vyrazny upadok produkcie
                         - CBS 80 era - od 1981-1984 - v roku 1984 - kratkodobe docasne zastavenie produkcie v USA
F.M.I. era od 1984 do sucastnosti (Fender Musical Instruments)

Fender Custom Shop - in 1987, Fender USA founded the 'dream factory', the Fender Custom Shop

od roku 1982 do sucastnost - Fender Stratocaster - Reissue era:
http://www.fenderreissue.com/fender-stratocaster-reissue-strat-information
Fullerton Era (1982-1984) Fender Reissues: http://www.fenderreissue.com/fullerton-era
Corona Era (1985-present) Fender Reissues: http://www.fenderreissue.com/corona-era

"DAN SMITH era" - nastroje vyrabana zaciatkom 80-tych rokov v USA. Jednalo sa o produkciu, ktora bola poznacena snahov vratit sa k povodnej kvalite pre CBS ery.

California Series - lacnejsia varianta USA Fender gitar vyrabana od v 90-tych rokoch. Na hlave je napis - California Series a SN zacina AMXN......


BIG HEAD HISTORY - The Strat with the Big Head! A short history - http://amsterdamguitarcompany.com/korte-geschiedenis-strat/

viacej najdete tu:
http://www.strat-central.com/
http://www.fundinguniverse.com/company-histories/fender-musical-instruments-company-history/
http://www.strat-central.com/external/datingfender.htm
http://www.guitarrepairbench.com/guitar-dating/fender-serial-number.html
http://www.gregsguitars.net/Fender_Serial_Numbers.html

Dalsie info co nie je na tych strankach tak najdete na http://www.strat-central.com/ ako odkazy v casti Bibliography - na spodku je Links
« Posledná zmena: 20. Júl , 2018, 07:24:16 od Stano » Zaznamenané

Sivcak 56 stratocaster, Keller 70 custom ash strat, Klema SJ200, HOT Amps, JT-Amps Screamer 808
stevino179
Hosť
« Odpoveď #1 kedy: 04. Marec , 2013, 07:21:40 »

 Bravooo , super bude toto moja oblúbena téma , strat forever , mohol by tu niekto trocha spracovať trocha genézu stratu , dreva , profily krkov ako sa vyvíjali
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 04. Marec , 2013, 11:07:18 »

no som zvedavy ake uspechy tato tema zozne  Bavím sa skvele

stretol som teraz trochu zblizsia Stratocaster 79nu hardtail, cize pevna kobyla bez paky. je to z "najupadkovejsieho" Fender obdobia, telo takmer bez vybratia na laket a brucho, pomaly rovna doska. jasen, kupodivu zdaleka nie taky tazky, ako bolo pri tychto rocnikoch bezne.

velka hlava, 3 sroby, lakovany krk, gulaty profil, klasika. na palisandrovom hmatniku perletove gulky, nie plastove. sunburst s povodne ciernymi bokmi, po rokoch vyblednute do hovnovej hnedej.

zvuk velmi ostry, az skleneny, s vyraznym attackom. dost specificky oproti klasickym starym modelom alebo modernejsim. sustain slusny, vsak hardtail... ...
Zaznamenané
stevino179
Hosť
« Odpoveď #3 kedy: 04. Marec , 2013, 11:14:40 »

ono v tých fendroch je už riadny chaos/aspon pre mna/  teraz bežne vidno nove usa za 600e , a to už človek neviem čo je ok strat a čo ni . maš aj foto tej 79,
Zaznamenané
Stano
stály hosť
*****
Príspevkov: 833


Daj tónu dušu !!!


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 04. Marec , 2013, 12:07:22 »

no som zvedavy ake uspechy tato tema zozne  Bavím sa skvele

stretol som teraz trochu zblizsia Stratocaster 79nu hardtail, cize pevna kobyla bez paky. je to z "najupadkovejsieho" Fender obdobia, telo takmer bez vybratia na laket a brucho, pomaly rovna doska. jasen, kupodivu zdaleka nie taky tazky, ako bolo pri tychto rocnikoch bezne.

velka hlava, 3 sroby, lakovany krk, gulaty profil, klasika. na palisandrovom hmatniku perletove gulky, nie plastove. sunburst s povodne ciernymi bokmi, po rokoch vyblednute do hovnovej hnedej.

zvuk velmi ostry, az skleneny, s vyraznym attackom. dost specificky oproti klasickym starym modelom alebo modernejsim. sustain slusny, vsak hardtail... ...

Mal som niekolko USA stratov z tohoto obdobia a dost sa lisili ako vahou tak detailami. Vcelku sa naozaj priklanam k tomu ze to nie je moc dobre obdobie u Fenderu ale do 72/74 roku boli straty uplne v pohode - dobre. Od 72/74 do 82 by som skor povedal ze cena pomerne vysoka ale nie adekvatna kvalite (od 1500e do 2500e).

Ja som mal strat 78 podla SN to ale bola 79 (presny rok sa da zistit podla osadenia a datume na krku/tele/pickguarde) s tremolom a oproti 79 ktora bola hardtail bola asi o 1kg tazsia. Okrem toho nemala take kontury - bol to skor uz tele, nieco ako tu pise rastis.

Na druhu stranu 69 strat na ktorom som hral to uz bola uplne ina liga ako vahou tak celkovo zvukom, aj ked sa da povedat ze tieto straty z velkou hlavou boli ostrejsie, prieraznejsie take rockove.
Zaznamenané

Sivcak 56 stratocaster, Keller 70 custom ash strat, Klema SJ200, HOT Amps, JT-Amps Screamer 808
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #5 kedy: 04. Marec , 2013, 12:26:55 »

ja som uz tiez poskusal nejake banjocastre a vyslo mi ze najlepsie su squier bullet  ha ha ha
Zaznamenané
stevino179
Hosť
« Odpoveď #6 kedy: 04. Marec , 2013, 12:29:15 »

ono by bolo zaujímave scharakterizovať čo je synonymum stratocastera - materiály menzura hrúbka krku snimače......
je mi jasne že teraz straty nie su v mode frčia načančane LP a ine zlepeniny ale strat si svoje miesto zaslúži je to fenomen a pre mňa top nastroj
Zaznamenané
cubo
inventár podniku
*******
Príspevkov: 4588



« Odpoveď #7 kedy: 04. Marec , 2013, 12:39:26 »

Na zdravie!
Zaznamenané
stevino179
Hosť
« Odpoveď #8 kedy: 04. Marec , 2013, 12:57:59 »

ja si pod stratom predstavujem skor toto a nie to plocho znejúce akože strat
Zaznamenané
glamrocker
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 695



« Odpoveď #9 kedy: 04. Marec , 2013, 13:02:07 »

ja si pod stratom predstavujem skor toto a nie to plocho znejúce akože strat


no z toho videa je to fakt pocut jak hovado
Zaznamenané
Stano
stály hosť
*****
Príspevkov: 833


Daj tónu dušu !!!


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 04. Marec , 2013, 13:10:07 »

ono v tých fendroch je už riadny chaos/aspon pre mna/  teraz bežne vidno nove usa za 600e , a to už človek neviem čo je ok strat a čo ni . maš aj foto tej 79,

Je pravda ze teraz uz v USA vyrabaju pomerne siroku skalu stratov (tele atd.) od 600e do 30.000e.
Moja skusenost je taka, ze kazdy strat ma nico do seba, ale vo vseobecnosti su rozdieli medzi nimi v novej produkcii dost konzistentne a napr. sdandard hra vzdy plus minus rovnako, tak isto aj special atd.

Nejaky zaklad rozdelenia je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Stratocaster
« Posledná zmena: 04. Marec , 2013, 13:16:25 od Stano » Zaznamenané

Sivcak 56 stratocaster, Keller 70 custom ash strat, Klema SJ200, HOT Amps, JT-Amps Screamer 808
Stano
stály hosť
*****
Príspevkov: 833


Daj tónu dušu !!!


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 04. Marec , 2013, 13:11:48 »

ono by bolo zaujímave scharakterizovať čo je synonymum stratocastera - materiály menzura hrúbka krku snimače......
je mi jasne že teraz straty nie su v mode frčia načančane LP a ine zlepeniny ale strat si svoje miesto zaslúži je to fenomen a pre mňa top nastroj

to ze strat nie je v mode je podla mna blbost. Minimalne sa pouziva rovnako ako LP. Skor je uz vela kvalitnych kopii a klonov stratu vid. Suhr, NashGuitars, G&L, atd.
Zaznamenané

Sivcak 56 stratocaster, Keller 70 custom ash strat, Klema SJ200, HOT Amps, JT-Amps Screamer 808
Stano
stály hosť
*****
Príspevkov: 833


Daj tónu dušu !!!


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 04. Marec , 2013, 13:15:51 »

ja si pod stratom predstavujem skor toto a nie to plocho znejúce akože strat


Podla mna toto je strat:



Mark Knopfler o strate:


« Posledná zmena: 04. Marec , 2013, 13:17:03 od Stano » Zaznamenané

Sivcak 56 stratocaster, Keller 70 custom ash strat, Klema SJ200, HOT Amps, JT-Amps Screamer 808
stevino179
Hosť
« Odpoveď #13 kedy: 04. Marec , 2013, 13:15:59 »

takže základ drevo bahenný jasen alebo jelša , krk-hmatník maple , alebo javor palysander, prípadne javor - eben
a čo hrúbka krku - prepodkladam že origo strat je strat z obdobia Leo Fendra teda do roku 196...
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #14 kedy: 04. Marec , 2013, 13:18:31 »

no som zvedavy ake uspechy tato tema zozne  Bavím sa skvele


Na temu o Gibsonoch sa nebude hrabat. Žmurk


stretol som teraz trochu zblizsia Stratocaster 79nu hardtail, cize pevna kobyla bez paky. je to z "najupadkovejsieho" Fender obdobia, telo takmer bez vybratia na laket a brucho, pomaly rovna doska. jasen, kupodivu zdaleka nie taky tazky, ako bolo pri tychto rocnikoch bezne.


Ja som mal zo starsich 79nu natural s pakou. Palisander hmatnik tiez, bola tazka asi aj 5 kil. Bola ako zaliata v skle, normalne hrubsie telo ako sme zvyknuti. Napodiv hrala fajn, mala super sustain a peknu brilanciu, len bola taka trochu sterilna akoby. Bol to pomerne ostry Strat, ale to boli aj skorsie 70s. Krk mal strasne tlsty. Potom som hodne hral na 74ke hardtail, to bol vahou uplne lahucky, z jelse, pekne rezonoval a znel o dost lepsie ako ta 79na. Krk mal oproti 79ne strasne tenucky. Najlepsi Strat co som skusal bola 70/71ka este so 4 srobmi. Ten hral velmi drevene, tlsto a mal vyslovene taky 60s hendrixovsky zvuk, krk mal tiez pomerne tenky. Tiez bol z jelse a velmi lahucky rezonantny. Cize CBS era podla mna na tom bola podobne ako Gibsony v tych rokoch, celkovo tiez plati, cim starsie - spravidla tym lepsie. Mal som potom a skusal kopec japonskych Stratov, z nich niektore smelo mohli konkurovat americkym a mnohe zneli lepsie ako 79na co som mal. Custom Shopy som skusal nejake, popravde ziaden ma nejako extra nenadchol, zvukovo mi pridu pomerne tenke a ostre, podobne 70s Stratom. Osobne by som mal radsej 70-74 Strat ako hociaky Custom Shop.
« Posledná zmena: 04. Marec , 2013, 13:21:37 od proghoper » Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Strán: [1] 2 3 ... 96 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.049 sekund, 23 otázok.