Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
29. Apríl , 2024, 05:43:11
Strán: [1] 2  Všetko |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: ladenie oktav  (Prečítané 11958 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
pincell
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 120



« kedy: 26. Júl , 2005, 14:05:26 »

Zdravim pocujte mam rozladene oktavy teda na vysokom E-cku mi ubieha na dvanastke polton na H-cku na dvanastke o stvrt tonu...skusil som zmenit nastavenie kobylky-nic...prosim poradte mi..
Zaznamenané

Neexistuje velky talent bez velkej vole
                                Honore de Balzac
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #1 kedy: 26. Júl , 2005, 14:43:24 »

Jedna vec, treba dať nové struny - ak sú dosť staré, ladenie na 12 pražci hodne klesá. Potom poriadne doladiť oktávy posunutím kameňov na kobylke, cez ktoré idú struny. Ak už sú nadoraz a gitara sa nedá aj tak naladiť, je zle nasadená kobylka, resp. zle vypočítané jej presné miesto, čo je dosť vežká konštrukčná vada. Treba ju posunúť, čo na elektrike je dosť vežký problém. Záleží od typu kobylky a spôsobu umiestnenia na gitare. Dúfam, že to teda nebude kobylkou a pomôže výmena strún a doladenie oktáv.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 26. Júl , 2005, 15:05:58 »

A este pre istotu navod: Ak znie ton na 12-tom prazci vyssie, ako flazolet nad 12-tym prazcom, treba kamen na kobylke posuvat smerom od krku dalej. Ak znie ton na 12-tom prazci nizsie, ako ten flazolet, treba posuvat kamen smerom ku krku. Nepises, co je to za gitaru. Ak je to spanielka, kde je kobylka prilepena je to uplne ina debata, ako ked je to elektrika. A pri elektrike je rozdiel, ci je kobylka iba polozena (Jolana) alebo vsrobovana (vsetky ostatne bezne gitary). Takze ak chces vediet viac, napis presnejsie...
Zaznamenané
pincell
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 120



« Odpoveď #3 kedy: 26. Júl , 2005, 15:35:41 »

Takze struny su stare tri tyzdne takze tam by problem byt nemal...presnejsie je to Yamaha Pacifica Pac-112 teda kobylka je vsrobovana...na nizkom E-cku ton na dvanastke ubieha asi o par % (ladim to na elektronickej ladicke)vyzsie dal som kamienky postupne az uplne ku kobylke a stale tam tych par %...na B-cku ton ubieha asi o strvt tonu nizsie teda som kamienky daval blizsie ku krku az na koniec kde srob drzi kamienok nic...to iste na vysokom E-cku len tam ton ubieha nizsie o polton...konstrukcna vada to asi nie je pretoze problem nastal len prednedavnom a tu gitaru mam asi 1 aj pol roka priblizne...struny skusim vymenit ale v com by este mohol byt problem??
Zaznamenané

Neexistuje velky talent bez velkej vole
                                Honore de Balzac
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 26. Júl , 2005, 15:47:15 »

Posledná možnosť je, že sa dosť ohol krk pri zmene tvrdosti strún, tým pádom by sa struna dĺžka struny zmenila, ale to by musel byť rapídny rozdiel, aby si to cítil aj pri hraní. Jedine, že by sa svrkla gitara :hm: :) Bolo by to treba vidieť. Ak si z BA, tak je dosť žudí, čo by ti pomohlo, Rastis tiež určite.
Zaznamenané

pincell
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 120



« Odpoveď #5 kedy: 26. Júl , 2005, 16:01:47 »

Hej som z bratislavy a presiel som 9 na 10 ale to uz asi pred dvoma mesiacmi alebo viac uz presne neviem...
Zaznamenané

Neexistuje velky talent bez velkej vole
                                Honore de Balzac
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 26. Júl , 2005, 16:43:30 »

Teoreticky ak bola gitara predtym s ladenim len-len, tak zmenou geometrie (9 -> 10) sa to mohlo sposobit, ze to nechce ist dostelovat. Trebalo by vidiet, ak si z BA mozes mi napisat PM/mail...
Zaznamenané
pincell
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 120



« Odpoveď #7 kedy: 01. August , 2005, 13:29:35 »

takze problem vyrieseny stacilo nove struny dat...:)
Zaznamenané

Neexistuje velky talent bez velkej vole
                                Honore de Balzac
Ivoss
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 154



« Odpoveď #8 kedy: 31. Október , 2005, 01:07:43 »

Rastis asi sommoc velky laik,ale co je to ten flazolet?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 31. Október , 2005, 01:21:00 »

Ivoss - toto je z inej debaty, ale flazolety su tam vysvetlene pekne od podlahy :):
Citácia
Originally posted by rastis Locksmith sa nemyli :1:. No a teraz presne: Alikvota znamena doslova cast niecoho. Cize ak si to premietneme do praxe... Napriklad pri tone alebo este lepsie pri brnknuti na strunu vychadzajme z toho, ze ton, ktory sa ozve po brnknuti sa sklada z viacerych (respektive je ich veru dost vela :) )alikvot (casti), ktore zneju sucasne. Kmit struny je zlozity fyzikalny proces, ale su v nom iste pravidla. Napriklad take, ze v 1/2 struny sa nachadza bod, kde prechadza kmitanie hodnotou 0. Ak sa kmitanie struny v tomto mieste zastavi - napriklad dotykom prstu na 12-om prazci pri prazdnej strune (co je presna polovica kmitania), struna v tom bode zostane stat. Kmitat bude uz iba na zvysku svojej dlzky, na oboch polovickach samozrejme rovnako. Akurat iba jednu polovicku snimaju snimace (druha polovicka kmita nad hmatnikom). Z povodneho tonu zostane zniet uz iba jeho alikvota (cast), ktorej sa hovori flazolet. Kedze sme zastavili strunu v polovicke, flazolet zneje o oktavu vyssie, ako povodny ton. Bod, kde sme kmitanie struny zastavili sa vola uzol kmitania. Tieto uzly sa nachadzaju vsade po celej dlzke struny. Najlepsie zneju prirodzenych zlomkoch dlzky - 1/2, 1/3 atd. , ale ozvu sa vsade, niekde lepsie, niekde horsie, niekde iba na poriadne vybudeny zosilovac (cez skreslenie), niekde su alikvoty az v takych vysokych frekvenciach, ze ich nepocujeme, ale su tam... Alikvoty sa spominaju aj pri skresleni (limitacii) zvuku. Aj tu sa myslia alikvotami casti zvukoveho spektra, princip vzniku je v teorii podobny, v praxi samozrejme ale ide o nieco ine. Vysvetlovanie je trosku komplikovanejsie (aspon pre mna), takze dufam, ze to zatial staci takto. :)
Inak cela debata bola tu: http://gitaristi.sk/files/viewtopic.php?fid=22&tid=633
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #10 kedy: 21. Január , 2006, 20:41:41 »

Nechcel som vytvarat novu temu tak to pisem sem....nexem robit pokusy na gitarke tak sa radsej spytam

Prave som si naladil gitaru na Dckove ladenie, teda o ton dole...
A Floyd sa mi teraz dal trocha dozadu ...chapete co tym myslim... mam tam 9ny struny
Kde mam nastelovat aby som mam Floyda zasa vo vodorovnej polohe.... Smútim
Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #11 kedy: 21. Január , 2006, 20:48:36 »

Obráť gitaru..na druhej strane by si mal mať umelohmotný kryt. Odšróbuj ho a pod ním by si mal nájsť spodnú stranu floyda, ktorá drží na troch pružinách. Tie sú ukotvené na plechovej súčiastke, ktorá je pripevnená ku telu gitary dvoma skrutkami. Tými musíš hýbať. Môžeš aj experimentovať s počtom pružín, aby ti vyrovnali pnutie strún.
Zaznamenané

Hosť
« Odpoveď #12 kedy: 21. Január , 2006, 20:51:36 »

myslis prepnut jednu na ine miesto
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #13 kedy: 21. Január , 2006, 20:54:00 »

jo .jednu som dal prec..ostali tam dve...uz je to rovnejsie.......skusim znova doladit
Zaznamenané
Altostratus
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2211


Ääliö, älä lyö! Ööliä läikkyy!!


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 21. Január , 2006, 20:55:04 »

Myslel som ubrať/pridať..štandardne tam býva miesto na 5 pružín.

Ale keďže si spomínal, že si podladil gitaru a nechal si si 9iny struny, tak budeš musieť povoliť tie dve veľké skrutky, ktoré držia tú kovovú súčiastku s pružinami na tele gitary. Rovnomerne ich povoľuj a floyd by sa ti mal postupne vrátiť do pôvodnej polohy


Inak tiež som si svojho času podladil deviny, ale strašne blbo sa mi na tom hralo...bolo to mäkké a v sólach som namiesto celých tónov zrazu z ničoho nič začal vyťahovať tercie a kvarty...to len tak mpomimo, že pri podladení by som odporučil tvrdšie struny
Zaznamenané

Strán: [1] 2  Všetko |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.073 sekund, 22 otázok.