Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
20. Apríl , 2024, 08:04:53
Strán: 1 2 [Všetko] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Simulácia MIC preampu  (Prečítané 7200 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Lario1
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« kedy: 03. December , 2013, 12:29:38 »

Zdravím, poznáte nejakú digitálnu simuláciu nejakého predzosilňovača na spev najlepšie vo forme VST pluginu? Napr. namodelovaný Neve, Joemeek atď.... Na gitary je tých simulácií plnú niť, ale na vokál som nič také nenašiel.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #1 kedy: 03. December , 2013, 13:22:51 »

to z principu nemoze fungovat.

co sa deje v git. preampe ? zosiluje. a ? a robi cely zvuk, skreslenie + dava moznost kreativne pracovat s farbou zvuku. skreslenie a pracu s farbou VST zvladne hravo, funkcia zosilovania defacto odpada.


co sa deje v  mic. preampe ? zosiluje. a ? uz nic moc dalsie, s farbou sa pracuje minimalne, skorej v intenciach miernej korekcie, ako kreativnej zmeny. z tohto hladiska si ani neviem predstabit, ako by malo to VST fungovat a co by malo vlastne simulovat. na pracu s farbou predsa pouzi ekvalizer a funkciu zosilnenia alebo predzosilnenia vo VST hladat nemozes.

aku mas predstavu o tom, ako zneju preampy co spominas ? aky je podla Teba v nich rozdiel ?
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 03. December , 2013, 22:18:51 »

V reáli tie preampy znejú každý inak. Neve je Neve, TAC je TAC, Telefunken je Telefunken. Je to dané obvodovou stavbou, použitými trafami a podobne. Tie rozdiely vo farbe zvuku sú dosť veľké.

Dobré simulácie má modernplugin. Je tam vo free balíku toho viac. Nedávno som našiel aj link na starý modernplugin a tam sú aj simulácie Neve. Stiahol som si to a používam.

Ale nechce sa mi to teraz hľadať.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 03. December , 2013, 23:23:36 »

vsak to je jasne, ze kazdy preamp ma trochu inu farbu, ale ruku na srdce - aky musis mat retazec a ake mikrofony pouzivat, aby si ocenil vlastnosti konkretnych preampov ?

a simulacia teda spociva v com ? v tom farebnom zafarbeni ? vsak na to je jednak ekvalizer a naco simulovat farbu nejakeho slavneho mikrofonneho preampu, ked miesto Nojmanu 87 mas mozno Soundking a cele to zenies cez 16bitovy onboard prevodnik ?

raz som videl plugin, co simuloval rozne mikrofony - boli tam kadejake zname dynamicke, aj kondikove modely a tiez to bol v skutocnosti len taky cudny neprakticky ekvalizer.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #4 kedy: 03. December , 2013, 23:43:41 »

... a hlavne. to sa bude simulovat preamp na zvuk, ktory uz bol cez nejaky preamp nahraty ? cesta bola mikrofon -> mikrofonny preamp -> prevodnik - > plugin simulujuci preamp ? a ten plugin aj nejakym sposobom odstrani "pecat" toho preamu, ktorym to uz predtym realne preslo ?  Popiskujem si
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 03. December , 2013, 23:52:03 »

Veď ja to dobre viem:-) Ale keď je plugin zadarmo - no nestiahni si ho:-)
Nedávno som nahrával spevy na Neumann U87 - starý typ a žiadny preamp, okrem toho v zvukovke, som nepotreboval:-)

Faktom je, že tú originál farbu preampu equalizérom neurobíš, ale toto platí naozaj asi len v prípade, že nahrávaš čistý analóg.

Ja už teraz nahrávam mikrofóny priamo cez mix do zvukovky, bez equalizácie a bez čohokoľvek. Ale treba mať na to dobrý mikrofón a speváka.
Zaznamenané

brko
miestny štamgast
******
Príspevkov: 1948



WWW
« Odpoveď #6 kedy: 03. December , 2013, 23:55:25 »

mozno blba otazka. ale ked ste sa mi tu tak natisli
ako to vlastne funguje s peakmi pri nahravanim spevov.
sa pouzije dajaky plugin kompressor/limiter priamo pri nahravani alebo treba mat na to externu vecicku
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 04. December , 2013, 00:13:12 »

neprevalit prevodnik, takze nastavit out na preampe max. stipku pod nulu a nahravat 24bit. ak si si neni isty, aku velku dynamiku budes nahravat, tak mozes dat za ten preamp pre istotu limiter, ale vsetko este v analogu pred prevodnikom.
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 04. December , 2013, 00:16:23 »

Podľa mňa je ideálne, keď nahrávaš mikrofón do PC a potom jeho zvuk upravuješ pluginmi, nahrať ho celkom bez úprav v ceste. Čiže mikrofón - zvukovka. Peaky si treba ustrážiť na citlivosti - gain.
Robím to tak, že nahrám so spevákom najskôr tiché pasáže a potom silné. A medzitým si prestavím GAIN na vstupe.
Mal som compressor-limiter, aby mi peaky ustrážil, ale každý takýto prístroj v ceste medzi mikrofónom a vstupom zvukovky mení nenávratne farbu zvuku. Tak som ho dal preč a nahrávam priamo.

Aj keď nie celkom priamo, ale mikrofón, mixpult s trafami v preampoch a potom zvukovka. Tie trafá v preampe mixpultu trocha dokážu peaky eliminovať.
« Posledná zmena: 04. December , 2013, 00:19:07 od Sanchez » Zaznamenané

Lario1
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« Odpoveď #9 kedy: 09. December , 2013, 13:02:08 »

Keď sme boli v štúdiu nahrávať, tak sme skúšali nahrávať spev priamo do zvukovky a potom cez preamp. A bol tam obrovksý rozdiel vo zvuku. Sama o sebe zvukovka bola high end, ale aj napriek tomu bez preampu to znelo horšie. Ten Joemeek preamp čo tam bol tak proste tomu spevu akoby celkovo pridal presence a bol podstatne krajší už bez použitia akýchkoľvek pluginov. A podľa mňa sa tam menila dosť aj farba zvuku. Nie žeby to znelo ako keby spieval kompletne iný človek ale znelo to inak. Cez zvukovku to bolo presne ako originálny hlas ale cez preamp to bolo teplejšie a krajšie, ale pridal sa aj trošku šum.

Takže preto som si tú simuláciu predstavoval ako niečo, čo pridá ten charakter tomu spevu alebo pridá vyššie harmonické frekvencie ho hlasu a takú ako keby miernu saturáciu ako keď prehráva kotúčový magnetofón. Ono by to mohol byť aj podstate nejaký ekvalizér.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #10 kedy: 09. December , 2013, 13:32:08 »

jeden z mojich najoblubenejsich ekvalizerov, free:

http://varietyofsound.wordpress.com/2010/08/17/booteq-mkii-updates-to-version-2-1/

toto je tiez dobre, ale drahe:

http://www.waves.com/bundles/ssl-4000-collection
Zaznamenané
Lario1
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« Odpoveď #11 kedy: 09. December , 2013, 22:26:49 »

Veď pri tom prvom EQ čo si dal link, píše, že preamp simulator tiež.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #12 kedy: 09. December , 2013, 22:34:53 »

no vsak dobre ale je to logicky nezmysel. v skutocnosti je to ekvalizer s enhancerom na spodnom aj vrchnom pasme + vie trolinku aj prisaturovat, ale fakt len mierne. uplne to iste zvladnu pluginy, co su defaultne trebars v Cubase, akurat nie su take pekne, ako toto  Neviem
Zaznamenané
Lario1
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 180



« Odpoveď #13 kedy: 10. December , 2013, 11:50:13 »

Dosť programov, ktoré sľubujú lampový charakter alebo saturáciu z tých čo som skúšal tak mi prídu len ako ekvalizéry. A aj tie drahšie od waves keď som mal demo verzie. Typickým znakom podľa mňa je to, že sa pridajú výšky alebo presence... Proste keď som pridal na každú stopu daný plugin (napr. simuláciu kotučáka v defaultnom nastavení) tak celá nahrávka hrala zrazu ostrejšie, takže si myslím, že tento efekt by som dosiahol aj miernou úpravou EQ.

PS. Prečo je ten SSL EQ od Waves taký drahý? Veď musí robiť presne to čo ten free EQ čo si dal odkaz. Hardwarové krabky ešte pochopím rozdiely kvalite EQ. Myslím ti, že tieto pluginy by mali ekvalizovať všetky rovnako či si robím vlnovky na free grafickom EQ alebo točím peknými poťákmi na drahom waves, ktorý vyzerá ako SSL konzola...
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #14 kedy: 10. December , 2013, 13:14:52 »

je drahy lebo:

Collection includes four meticulously modeled plugins based on the legendary SSL 4000 Series: the SSL E-Channel, the SSL G-Master Buss Compressor, the SSL G-Equalizer and the G-Channel

a nie je uplne jedno aky EQ, nie vsetky funguju rovnako..

pouzivat default presety hocicoho je kravina
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #15 kedy: 10. December , 2013, 14:25:13 »

waves je draha firma a simuluju legendarne HW. porovnanie s originalom samozrejme nemam, ale vo vseobecnosti tato ich SSL rada je povazovana za kvalitny SW. v kazdom pripade ta cena je len zlomok toho, co by stal HW, navyse toto mozes pouzit za jedny peniaze hocikolko krat Ti komp zvladne.

a ozaj nezneju vsetky SW EQ rovnako, ani nie su parametrovo rovnake.

vo vseobecnosti moda simulovat lampovy charakter je zvlastna, ale ludia (zakaznici) na to dobre reaguju, tak SW firmy im vyponukaju cokolvek a budu k tomu tvrdit tiez hocico...
Zaznamenané
gm_viktor
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683



« Odpoveď #16 kedy: 10. December , 2013, 16:46:54 »

pouzivat default presety hocicoho je kravina
default presety su super zaciatocna cesta, ze ked nevies ako to dosiahnut, prekilkas si to a nieco co sa k tomu blizi uz si len prisposobis..drviva vacsina ludi aj tak EQ ani poriadne pouzivat nevie  :)
takze hodis si tam nieco predrobene a uz to len dokrutis - ale ako take, bez ziadnej upravy asi nikdy nebudu fugnovat, to je pravda :)
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11903



« Odpoveď #17 kedy: 10. December , 2013, 17:32:19 »

default presety su super zaciatocna cesta, ze ked nevies ako to dosiahnut, prekilkas si to a nieco co sa k tomu blizi uz si len prisposobis..drviva vacsina ludi aj tak EQ ani poriadne pouzivat nevie  :)
takze hodis si tam nieco predrobene a uz to len dokrutis - ale ako take, bez ziadnej upravy asi nikdy nebudu fugnovat, to je pravda :)
to jasne..ja som myslel, ze myslel akoze "default" nastavanie - zvacsa vsetko v strede
Zaznamenané
gm_viktor
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 683



« Odpoveď #18 kedy: 10. December , 2013, 21:59:53 »

to jasne..ja som myslel, ze myslel akoze "default" nastavanie - zvacsa vsetko v strede
no, to je utopia :) aj ked, nikdy nevies, obcas vie aj ten zakladny sadnut, ale je to skor nahoda :D
Zaznamenané
Strán: 1 2 [Všetko] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.037 sekund, 22 otázok.