Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Nové smerovanie portálu  - podpora a propagácia aktivít členov fóra !!
20. Apríl , 2024, 01:34:37
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Taby VS Noty  (Prečítané 18067 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Ted
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« kedy: 14. Január , 2014, 21:24:31 »

Som klasicky samouk dokonca som sa odvazil dat na spanielku kovove struny :D [ma sice 30 rokov].A zacal som chodit toho roku na gitaru lebo som sa chcel naucit noty ale nejak sa to neviem naucit a stve ma to.Ovela lepsie sa mi hraje podla tabov tak neviem ci sa na to nemam vykakat... co mi poradite Huh!
Zaznamenané

Epiphone Pro - 1 VS
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #1 kedy: 14. Január , 2014, 22:01:27 »

na taby sa uplne vyser, ja som nikdy ich zmysel nepochopil.

a noty sa zamysli, ci potrebujes a do akej miery. chces vediet hrat rovno z not ? tak to sa ich musis jedine nabiflit jak nasobilku. z not hravaju profici napriklad vo velkych kseftovych telesach s velkym alebo casto meniacim sa repertoarom.

potom je uroven, ze noty poznas, precitas, ale zfeku ich nezahras, lebo az tak dobre ich citat nevies. ale nevadi to nikomu, pretoze z listu aj tak nikdy hrat nebudes.

no a dalsia uroven je, ze noty sice "nepoznas" v zmysle ze ich precitas z papiera, ale rozumies teorii, viec si odvodit rozne vztahy, vies co a ako stupnice, tvorit akordy, atd... toto je celkom sikovne ovladat, ale rozhodne k tomu nepotrebujes dokazat citat noty. myslim, ze to je taky pomerne najrozsirenejsi model medzi gitaristami...

ina vec je, ked hras klasiku a mas aj nejaky koncertny repertoar nauceny - tam to citanie not je dolezite. akosi si neviem predsatavit klasickeho gitaristu s tabmi alebo hrat uplne popamati a cvicit veci podla ucha :)
« Posledná zmena: 14. Január , 2014, 22:03:11 od rastis » Zaznamenané
Ted
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #2 kedy: 14. Január , 2014, 22:06:53 »

toto je pravda... ja podla not hrat nebudem lebo do not nezapises vsetko..ja som len ako chcel vediet aspon daco lebo v poslednom case si zacinam uvedomovat ze hudba je jak matematika musi vsetko do seba zapadat..
Zaznamenané

Epiphone Pro - 1 VS
tommy321
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 330



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 17. Január , 2014, 11:48:52 »

na taby sa uplne vyser, ja som nikdy ich zmysel nepochopil.

no a dalsia uroven je, ze noty sice "nepoznas" v zmysle ze ich precitas z papiera, ale rozumies teorii, viec si odvodit rozne vztahy, vies co a ako stupnice, tvorit akordy, atd... toto je celkom sikovne ovladat, ale rozhodne k tomu nepotrebujes dokazat citat noty. myslim, ze to je taky pomerne najrozsirenejsi model medzi gitaristami...


Mne osobne najviac pasuje kombinacia not + tabov, z not vycitam rytmus ale tony tam nevidim, nikdy som nemusel na to si pomozem tabmi a vetsina gitaristov co poznam to robi rovnako, ono ked clovek chce hrat moderne veci tak na to taby najde rychlejsie nez noty. takmer vsetko sa da najst do Guitar Pro, a tam si mozem zobrazit oboje a jak vravym, mne najviac pasuje kombinacia...
Zaznamenané

(Gitary:Ibanez RGT42DX, California (Strat kopia),M.Parker Akustika),(Aparat: Peavey 6505, Randall RX412M, Randall RG15XM) ,(Nahravanie:Tascam US-122MKII, Rode M3, Cubase 5)
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #4 kedy: 17. Január , 2014, 12:47:53 »

a potom kazdy dokaze zahrat For the Love of God s presnym Vaiovym prstokladom, je toho plny net ale poslednu peknu vlastnu originalnu gitarovu instrumentalku som naposledy pocul tusim fakt este od toho Vaia  Ja som čert..
Zaznamenané
tommy321
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 330



WWW
« Odpoveď #5 kedy: 17. Január , 2014, 13:07:27 »

a myslis si ze za to moze format? Bavím sa skvele ked clovek chce nieco skladat tak sklada, neni jedno ci to zapise v taboch alebo notach? uznavam ze noty su muzikantskejsie a rad by som vedel citat piesne len z not ale nikdy som to za 8 rokov nepotreboval, tym padom som sa k tomu nikdy nedokopal aby som sa to naucil.
Zaznamenané

(Gitary:Ibanez RGT42DX, California (Strat kopia),M.Parker Akustika),(Aparat: Peavey 6505, Randall RX412M, Randall RG15XM) ,(Nahravanie:Tascam US-122MKII, Rode M3, Cubase 5)
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #6 kedy: 21. Január , 2014, 14:46:42 »

zalezi od toho co si hral tych osem rokov. Pokial budes vediet citat poriadne noty tak je sanca ze ta zavolaju do projektu kde ti nikto nebude musiet vysvetlovat ze pozri.... tuto chyt 3 4 8 a dalsi takt..... je 4 4 0 .... krasa...
Mna osobne dojimaju skusky 99 percent slovenskych kapiel kde ja pridem na skusku a 3 hodiny si tukam do mobilu leboclenovia sa nevedia dohodnut ci to je to : ta / ta / ti / ti alebo je to : ta / ti / ti / ta. A zabiju 80 percent casu skusky riesenim nezmyslov, ktore si do dalsej skusky aj tak nezapamataju. Potom skusaju pol roka na jeden koncert. Sak si tu frazu zapisem a vzdy ked to miesto ma pristtak to tak zahram....
Pre mna je notove pismo jeden skill ktory mi dava moznosti, graficku predstavu o rytme a zvysuje moju hodnotu na 'trhu prace'. Takze preco by som do toho neinvestoval cas :)
Zaznamenané

PS1984
stály hosť
*****
Príspevkov: 1036


...


« Odpoveď #7 kedy: 21. Január , 2014, 15:46:45 »

zalezi od toho co si hral tych osem rokov. Pokial budes vediet citat poriadne noty tak je sanca ze ta zavolaju do projektu kde ti nikto nebude musiet vysvetlovat ze pozri.... tuto chyt 3 4 8 a dalsi takt..... je 4 4 0 .... krasa...
Mna osobne dojimaju skusky 99 percent slovenskych kapiel kde ja pridem na skusku a 3 hodiny si tukam do mobilu leboclenovia sa nevedia dohodnut ci to je to : ta / ta / ti / ti alebo je to : ta / ti / ti / ta. A zabiju 80 percent casu skusky riesenim nezmyslov, ktore si do dalsej skusky aj tak nezapamataju. Potom skusaju pol roka na jeden koncert. Sak si tu frazu zapisem a vzdy ked to miesto ma pristtak to tak zahram....
Pre mna je notove pismo jeden skill ktory mi dava moznosti, graficku predstavu o rytme a zvysuje moju hodnotu na 'trhu prace'. Takze preco by som do toho neinvestoval cas :)

ja používam často tablatúry. vždy si ich narýchlo porovnám so skladbou, že či sú správne. Ak áno tak potom ich presnejšie preštudujem (či je dodržaný sled piesne - počet opakovaní slohy, refrenov atď).
V konečnom dôsledku potom začnem vnímať viac aj ostatné nástroje v skutočnej piesni. To čo som dovtedy dobre nepočul mi potom akokeby viac "vystupovalo" do popredia.

Je fajn keď niekto povie, že naťahaj si to z ucha ale bol som svedkom toho ako niekto hral nejakú pieseň xy rokov a potom zostal prekvapeny keď som mu ukazal čo je zapísané a dal som mu to porovnať s pesničkou...

samozrejme neplatí to vždy. ten kto počuje naozaj dobre tak ten to má ľahšie.

Inak ja zvyknem používať tablatúry, hlavne na piesne od Deep purple a Rainbow z japonského trhu. Tam sú fanatici do týchto kapiel a vydávajú celé tzv. song booky, ktoré obsahujú kompletný notový zápis a hneď podtým aj tablatúrový.
Zaznamenané

Learning to play with a big amplifier is like trying to control elephant.
killo
stály hosť
*****
Príspevkov: 1352



« Odpoveď #8 kedy: 21. Január , 2014, 15:54:26 »

zalezi od toho co si hral tych osem rokov. Pokial budes vediet citat poriadne noty tak je sanca ze ta zavolaju do projektu kde ti nikto nebude musiet vysvetlovat ze pozri.... tuto chyt 3 4 8 a dalsi takt..... je 4 4 0 .... krasa...
Mna osobne dojimaju skusky 99 percent slovenskych kapiel kde ja pridem na skusku a 3 hodiny si tukam do mobilu leboclenovia sa nevedia dohodnut ci to je to : ta / ta / ti / ti alebo je to : ta / ti / ti / ta. A zabiju 80 percent casu skusky riesenim nezmyslov, ktore si do dalsej skusky aj tak nezapamataju. Potom skusaju pol roka na jeden koncert. Sak si tu frazu zapisem a vzdy ked to miesto ma pristtak to tak zahram....
Pre mna je notove pismo jeden skill ktory mi dava moznosti, graficku predstavu o rytme a zvysuje moju hodnotu na 'trhu prace'. Takze preco by som do toho neinvestoval cas :)

ta nesmes hrat s pankacmi :-D
« Posledná zmena: 21. Január , 2014, 15:54:56 od killo » Zaznamenané

Captain SEXXX !!
tommy321
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 330



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 22. Január , 2014, 12:45:15 »

zalezi od toho co si hral tych osem rokov. Pokial budes vediet citat poriadne noty tak je sanca ze ta zavolaju do projektu kde ti nikto nebude musiet vysvetlovat ze pozri.... tuto chyt 3 4 8 a dalsi takt..... je 4 4 0 .... krasa...
Mna osobne dojimaju skusky 99 percent slovenskych kapiel kde ja pridem na skusku a 3 hodiny si tukam do mobilu leboclenovia sa nevedia dohodnut ci to je to : ta / ta / ti / ti alebo je to : ta / ti / ti / ta. A zabiju 80 percent casu skusky riesenim nezmyslov, ktore si do dalsej skusky aj tak nezapamataju. Potom skusaju pol roka na jeden koncert. Sak si tu frazu zapisem a vzdy ked to miesto ma pristtak to tak zahram....
Pre mna je notove pismo jeden skill ktory mi dava moznosti, graficku predstavu o rytme a zvysuje moju hodnotu na 'trhu prace'. Takze preco by som do toho neinvestoval cas :)

hram hlavne metal a nepovazujem sa za muzikanta, robim to len pre seba takze nejaky "trh prace" ma nezaujima. inak kym som hral v kapele tak sme fungovali na GPcku, bolo to tak ze kazdy sa ucil doma, skladanie sme tiez riesili doma a spolu sme naozaj len skusali, jediny kdo skladal na mieste bol bubenik, si vymyslal rytmy a potom ich sam vnasal do GPcka.

Ja si ale myslim ze ta ta ti ti alebo ta ti ti ta alebo bars  aj ratatatata sa da rovnako dobre zapisat aj v taboch, s ucitelom gitari sme to tak robili, clovek akurat potrebuje 6 pruzkov miesto tych ja neviem kolko ich je v notovom zapise... ked sa k tabom dokreslia nozicky tak sa da naznacit aj rytmus, je to o preferencii.

aj ked teda prizam sa chcel by som nahrat Ave Mariu na gitare, a citanie not by sa mi teraz celkom hodilo...  Bavím sa skvele
Zaznamenané

(Gitary:Ibanez RGT42DX, California (Strat kopia),M.Parker Akustika),(Aparat: Peavey 6505, Randall RX412M, Randall RG15XM) ,(Nahravanie:Tascam US-122MKII, Rode M3, Cubase 5)
Ted
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #10 kedy: 22. Január , 2014, 19:51:34 »

taby su super lebo sa do nich da zapisat viac..neviem si predstavit nejaky song od nugenta alebo od hendrixa zapisany v notach ale ked som s tym zacal tak sa to aj naucim..ved si platim 8e na mesiac taze..
Zaznamenané

Epiphone Pro - 1 VS
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #11 kedy: 22. Január , 2014, 19:54:55 »

taby su super lebo sa do nich da zapisat viac.....

no to rozhodne  Bavím sa skvele
Zaznamenané
tommy321
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 330



WWW
« Odpoveď #12 kedy: 23. Január , 2014, 06:10:31 »

da sa do not zapisat umele flazolety a tlmenie? (pitch harmonics a palm muting) alebo sa to riesi podobne ako v taboch a proste sa tam hodi znacka PM pripadne PH?
Zaznamenané

(Gitary:Ibanez RGT42DX, California (Strat kopia),M.Parker Akustika),(Aparat: Peavey 6505, Randall RX412M, Randall RG15XM) ,(Nahravanie:Tascam US-122MKII, Rode M3, Cubase 5)
Lubo
stály hosť
*****
Príspevkov: 908


-- JAZZ --


« Odpoveď #13 kedy: 11. Február , 2014, 11:20:31 »

da sa setko. Taby su fajn ja proti nim nic nemam. sam si veci na gitaru pisem do GP. Len hovorim ze ak sa uz bavime v rovine ze: podme sa zivit hudbou.... tam sa clovek ktory nevie citat noty aicky pripravuje o vela dobrych hrani.
Zaznamenané

tommy321
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 330



WWW
« Odpoveď #14 kedy: 11. Február , 2014, 13:54:41 »

a bavime sa v tej rovine?  Na zdravie!
pre mna a typujem aj pre hromadu inych na fore pritomnych je hranie skor hobby, ani kapelu som nikdy nebral ako viac, myslim ze malokomu sa dneska postasti aby sa hudbou naozaj dokazal zivit, a este mensiemu percentu sa to podari tak ze pri tom hra to co ich naozaj zaujima...
Vediet citat z not je urcite krasne, ale nepacia sa mi nazory "echte" (holier than thou) muzikantov ktory taby aicky odsudia ako vtakovinu, ked evidentne funguju.
Trochu je to mozno odveci ale ked premyslam nad touto temou napadne ma instruktazne video kde Mustaine ukazoval nejake finty, a evidentne nemal tucha ze co vlastne hra (myslim tym toninu, proste teoreticky popis), sam to povedal. Proste sa to naucil vsetko od ucha dotiahol to dalej nez kdokolvek tu na fore, tym chcem len povedat ze nie je vsetko len o teorii, je to len pomocka.
Zaznamenané

(Gitary:Ibanez RGT42DX, California (Strat kopia),M.Parker Akustika),(Aparat: Peavey 6505, Randall RX412M, Randall RG15XM) ,(Nahravanie:Tascam US-122MKII, Rode M3, Cubase 5)
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.042 sekund, 22 otázok.