Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
20. Apríl , 2024, 09:45:23
Strán: 1 2 [Všetko] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: snimacovy drot  (Prečítané 9434 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« kedy: 13. Marec , 2014, 16:57:20 »

viete niekto poradit, kde sa da kupit spulka medeneho lakovaneho drotu ? idealna hrubka 0,05 - 0,06mm. co som poguglil, tak bezne mavaju od 0,1mm.

tatko sa na stare kolena nudi, tak si vymysla zabavky a zaukoloval ma :)

dik.
Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #1 kedy: 14. August , 2014, 18:01:57 »

ja by som rovnako mal záujem o taký drôt tiež si idem vyrábať navíjačku na snímače ,
sa mi nahromadili odpálené snímače tak že pojdem do toho ...

písal som tomuto dovozcovi a neozval sa ... skúsim tam zavolať
http://www.copperplus.sk/cenniky.phtml?id3=39577
Sme výhradný dovozca medeného drôtu špičkového poľského producenta EKS ŚLĄSKA Sp. z o.o.,ktorý vyrába drôt vo vysokých teplotných a kvalitatívnych triedach v priemeroch 0,03 – 5,00 mm.



 už som si zohnal aj počítadlá  , mám 3 nechceš jedno ?
http://www.hengstler.de/en/s_c10010101/Counters/Totalizing_counters/Tico_731/


a magnety chcem kupovať od tialto
http://www.magnety.sk/alnico-tyc/
pred nedávnom tam mali kategoriu že magnety alnico pre gitarové snímače :D :D
http://www.magnety.sk/alnico-blok/
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #2 kedy: 14. August , 2014, 21:34:51 »

ja som uz nakoniec kupil drat cez ebay od nejakeho predajcu. nebolo to drahe, mam 2 spulky. kupoval som cez Progaca, mozno si bude vediet spomenut na ten shop...
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #3 kedy: 14. August , 2014, 21:36:19 »

... noooo ... takze tento :)

http://www.ebay.com/itm/141145346777#
Zaznamenané
Ted
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 132



« Odpoveď #4 kedy: 14. August , 2014, 21:37:22 »

skus vybrat cievku z dajakeho trafa ked mas doma :D
alebo z elektromotora :D
Zaznamenané

Epiphone Pro - 1 VS
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #5 kedy: 14. August , 2014, 22:49:26 »

skus vybrat cievku z dajakeho trafa ked mas doma :D
alebo z elektromotora :D
Osobne skusenosti s cievkou z trafa v snimaci? Aha ziadne, aj som si myslel ze sa len bavis  ?§!.
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #6 kedy: 14. August , 2014, 22:51:35 »

ja by som rovnako mal záujem o taký drôt tiež si idem vyrábať navíjačku na snímače ,
sa mi nahromadili odpálené snímače tak že pojdem do toho ...
Daj potom vediet, ake vysledky pridu, celkom ti drzim palce.  Na zdravie!
Co sa tyka magnetov skus oslovit aj Roberta tu z fora.
Co sa tyka cievok, tak mam rovnaky zdroj ako tu dal Rastis.
pozri napr. aj tu: http://www.mojotone.com/guitar-parts/Pickup-Wire

Inak tych drotov, co sa bezne pouziva pri stavbe snimacov je kopec. Osobne by som sa z jednym typom nezaobisiel, aspon 2-3 standartne typy mat po ruke. (Je jedno ci robis hubuckre alebo single).
Skor by som ti poradit zamerat sa na nejaku kategoriu zvuku, ktoru chces robit a podla toho vyberat cievku.
Pri snimacoch s vacsou impedanciou treba davat bacha na hrubku cievky s ktorou navijas, aby nebol snimac hrubsi ako je puzdro. Na zaciatok si testni s konkretnou cievkou, aky odpor ma cievka pri rovnakych otackach a aj svoju odchylku/toleranciu, lebo ta bude rozna ak navijas rucne.

PlainEnamel vs Formvar
AWG 41 alebo 42, 43, 44
.....

Mam poskusane rozne cievky aj magnety v humbuckroch aj v singloch, rad sa pobavim na tuto temu. Pripadne si robim zoznam, ktore zname snimace maju aky presny typ cievky.  Na zdravie!

Bajocko mas zratane, kolko jedna prerabka snimaca bude stat? (to len okrajovo)
« Posledná zmena: 15. August , 2014, 11:19:54 od Majo Fero » Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #7 kedy: 15. August , 2014, 10:40:58 »

Majo fero   Zdravíčko super príspevok


no keď ,že začínam od nuly som si robil len bežný googl rešerš

chcem poskúšať najprv výrobu P-90 snímačov , našiel som konštrukciu a rozmery  na youtube sú pekné tutoriály ..
je to jedna cievka  niečo ako singel čiže vývoj by mohol byť jednoduchší ...
niekde uvázdajú 10 000 a niekde 10 500  závitou atd... čím viacej závitou tým väčší výstup ale už ti výšky klesajú a pridáva sa hutnosť.... + širka výška cievky robí zvuk ako u jazzmastery máš ploche cievky zvuk je výškový jak hovado , ....

čo je najdôležitejšie že si chcem ešte k navýjačke prirobiť meriace laboratorium čiže merač indukčnosti  , odpor ,
 a ešte som nedomyslel ako budem merať a zostavovať dáku charakteristiku snímača podla frekvecie...
čiže testovať len uchom nemá zmysel ...  Cmuk chlapci

zoženiem si dáky snímač originál a budem  merať a snažiť sa priblížiť k tým hodnotám
keď už budem vedieť dosiahnuť tie hodnoty pomerám originál snímače a uvidíme na aké know how prídem , pokial výrobcovia nepoužívajú veľké prímesi v tej medi tak by sa malo dať zostaviť pekný snímač ...

po P-90-ke by som sa chcel dať na výrobu klasických humbukerov ,

zase by som si požičal dáke originál snímače najlepšie rozopínateľne a pomeral jednotlivé cievky ...

cena prevíjania netuším ešte  keď si pre seba budem zavýjať je to lacnejšie ako kúpiť snímač za 70-100e :D
materiál keď trepnem bude stáť  20e ?? ked to budem hodinu zavýjať a zapájať a ďalšiu hodinu zalievať včelím voskom ....


časom keď to už rozbehnem  sa určite na bazoši najdu odpálené snímače kt treba prevynúť a v tom prípade ich rozoberiem a pozriem sa detailne na vinutie ....
« Posledná zmena: 15. August , 2014, 10:46:03 od tipek » Zaznamenané

Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #8 kedy: 15. August , 2014, 13:23:25 »

Pri cievkach obecne plati (ak pouzijes rovnaky magnet Alnico 2 alebo 5, nebaviac sa o rozdieloch co robi magnet so zvukom)
AWG42 formvar - (standart, najbeznejsia cievka) klasicky "rovny" zvuk (Fender 50te roky, moderne snimace)
AWG42 plain enamel - (standart, najbeznejsia cievka) jemne viac vysok, menej stredov, nehraju az tak okrajove pasma (Fender 60-70 roky, Gibson vintage zvuk)
AWG43 formvar - bezny drot skor na neck telecaster, alebo pri humbuckeroch 10-15kOhm (moderne snimace)
AWG44 formvar - vhodny skor pre vyssiu impedanciu 15-20kOhm (moderne snimace)


* cievky.JPG (43.59 KB, 400x901 - prehliadnuté 458 krát.)
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #9 kedy: 15. August , 2014, 13:43:11 »

musim zase smeknut klobuk pred Majovymi laboraciami a skusenostami, takto do hlbky som ja nikdy nesiel...

Tipek - na zaciatok si kup standardny drot, zozen nejake alnico tycinky, sprav si kostricku a namotaj singel. snaz sa, aby hral cca tak, ako bezne hravaju single, nech to ma cca ten output, aj tu charakteristiku. ak sa podari, sprav hned dalsie 2 do setu. snaz sa o identicku robotu. ak aj budu vo vysledku hrat "identicky", tak si na spravnej ceste a mozes zacat laborovat s priemermi, konstrukciami, magnetmi, atd...

moje chabe skusenosti z pred milion rokov som tu uz viacej razy spominal a kdesi po nete sa da najst aj moj clanok a vyrobny postup k tomu...

v skratke - motal som 3 single, kostricky rovnake, magnety rovnkake. v jednej situacii som pouzil drot 0,063mm. tento snimac hral suverejne najlepsie, kludne by obstal v konkurencii  - slabsi, zvonivy, nie ujacany... na dalsie dva som pouzil 0,05mm drot. tie boli o poznanie horsie. akoby menej vsetkeho, menej vysok, menej zabavy... rozdiely sice nie absolutne zasadne, ale predsa pocutelne...
Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #10 kedy: 15. August , 2014, 14:14:52 »

RASTIS

ja som sa dočítal že 0.5 sa dávajú ku krku a 0.6 ku kobylke ...  a keď už niekto motal tak použil radčej 0.6 a mal vystarané...

- a keď si to namotával si sa snažil to pekne namotať ako stroj každý závit vedľa seba alebo sa ti podarilo aj troška chaoticky dačo navinúť .. keď že koluje všade že ručne znejú lepšie tak by ma zaujímal vplyv pri nedokonalom navíjaný ...

- postup si napísal dobrý ale chcem to porovnávať s originálom kt budem mať a z toho chcem potom vzdychávať 100% porovnávačka aby som si neklamal že som voľačo spravil dobre

MAJO F.

tie konštrukcie snímačov si myslel teda rozmer cievky  výška šírka  ?  údajne širšie nižši emajú tučnejší ton a vyššie užšie zase ostrejší preto sú single  vysoké ,

ved nemusíme to tu ďalej rozoberať o tom založím zase podrobnú tému a budem sa o tom deliť tu so všetkymi  , ked budem mať úspešné výsledky tak recenzistov tu bude dosť :D :D
« Posledná zmena: 15. August , 2014, 14:16:21 od tipek » Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #11 kedy: 15. August , 2014, 14:19:14 »

snazil som sa pekne, ale kedze to bola vpodstate rucna praca, tak tie zavity nakoniec boli trochu kade-tade, nie jak zo stroja...

ja som zase pocul (davno a vtedy nebol ani internet), ze 0,05 sa pouzivaju hlavne na HB (mensie cievky, tak tensieho dratu sa da viacej namotat) a 0,063 na single. ale zase nijak velmi som po tom nepatral, ani si to neoveroval, takze rad si precitam trebars tie Majove skusenosti :)
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #12 kedy: 15. August , 2014, 16:22:02 »

tie konštrukcie snímačov si myslel teda rozmer cievky  výška šírka  ?  údajne širšie nižši emajú tučnejší ton a vyššie užšie zase ostrejší preto sú single  vysoké
Vacsinou su zauzivane vyska+sirka, aj kostricky vacsinou pouzivaju vsetci rovnake (ci single, humbuckre). Jedine co som sa stretol boli: kobylkovy tele, potom take tie noiseless single, ze mali inu vysku kostricky. Pri P90 neviem ci sa pouziva viac typov, ale kludne moze. Aky je tam presny rozdiel vo zvuku si nepamatam, ale tie standartne vysoke mi sli do ucha viac ako tie znizene.
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #13 kedy: 15. August , 2014, 17:01:25 »

Celkom dobra pomocka je aj toto:
AWG42 = 0,8kOhm na  1000otackach
AWG43 = 1kOhm na 1000otackach
AWG44 = 1,2kOhm na 1000otackach

1km AWG42 = 5,44kOhm
1km AWG43 = 7,03kOhm
1km AWG44 = 8,51kOhm
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #14 kedy: 15. August , 2014, 17:05:37 »

Pri navijani testovacieho kusu si sprav niekolko odbociek cievky koli meraniu, mozes snimac spravit aj s vyssim odporom ako by mal byt.

Povedzme chces robit 7kOhmove PAFko, tak ho navinies na cca 7,5kOhm a spravis si odbocky 6,50 6,75 7,00 7,25 7,50. Potom si ich mozes v gitare spravit na otocny prepinac a porovnavat rozdiely vo zvuku.  Na zdravie!
Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #15 kedy: 16. August , 2014, 08:56:13 »

Pri navijani testovacieho kusu si sprav niekolko odbociek cievky koli meraniu, mozes snimac spravit aj s vyssim odporom ako by mal byt.

Povedzme chces robit 7kOhmove PAFko, tak ho navinies na cca 7,5kOhm a spravis si odbocky 6,50 6,75 7,00 7,25 7,50. Potom si ich mozes v gitare spravit na otocny prepinac a porovnavat rozdiely vo zvuku.  Na zdravie!


presne to som chcel na tu p90ku že si spravim pri testoch odbočky po 250-500 závitoch  Je to frajer
Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 16. August , 2014, 15:21:17 »

- a keď si to namotával si sa snažil to pekne namotať ako stroj každý závit vedľa seba alebo sa ti podarilo aj troška chaoticky dačo navinúť .. keď že koluje všade že ručne znejú lepšie tak by ma zaujímal vplyv pri nedokonalom navíjaný ...
Vysokofrekvenčné cievky (napr. v rádioprijímačoch) sa majú namotávať "nadivoko", zmenšuje to parazitné kapacity. Možno to trochu pomôže aj v snímačoch, ale netuším do akej miery.
Na druhej strane, keď do toho malého priestoru chceš vtrepať čím viac závitov, musia byť pri sebe.
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #17 kedy: 16. August , 2014, 15:31:05 »

aj ja som pocul, ze nie uplne dokonale navynute snimace maju mat lepsie zvukove vlastnosti, tatko to tvrdil... ale skusenost nemam...
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #18 kedy: 16. August , 2014, 16:45:46 »

Abigail Ybarra to vysvetlovala v jednom videu (neviem ho najst) ako navija single-coil. A bolo to chvilku presne, chvilku chaoticky.
Zaznamenané
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #19 kedy: 16. August , 2014, 16:49:04 »

nasiel som
Zaznamenané
tipek
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2847


tovarne na kolena home made is the king


« Odpoveď #20 kedy: 18. August , 2014, 09:47:31 »

nasiel som

môže mi niekto to preložiť Huh! pls  No hanbím sa.. No hanbím sa..

ako už som sa zameral aj na ruku ako ide :D a všimol som si že ked ide zo spodu snímača na hor ide pomali a potom ide rzchlo späť a zase odspodu pomali :D :D :D  a potom ešte dalej ked s tým mikala :D :D :D to je teda hand made  :D :D :D

zase v iných videách idú pekne rovnako rukou z ľava do prava .... kto vie no ... napr niektoré single majú cievku namotanú ako hrubú rúru  a niektoré majú v strede viacej závitov ako na hornom a spodnom okraji ....
« Posledná zmena: 18. August , 2014, 09:52:11 od tipek » Zaznamenané

Strán: 1 2 [Všetko] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.057 sekund, 22 otázok.