Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. Marec , 2024, 15:39:35
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Výška snímačov  (Prečítané 5083 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
wendy
okukávač

Príspevkov: 1


« kedy: 28. Marec , 2014, 16:52:53 »

Som začínajúca gitaristka, mám Squier Stratocaster a menila som si pickguard a teraz neviem ako mám nastaviť výšku snímačov.  Vedel by niekto poradiť?
Zaznamenané
telcontar
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 433


« Odpoveď #1 kedy: 28. Marec , 2014, 17:05:41 »

http://www.premierguitar.com/articles/Adjusting_Stratocaster_Pickup_Height_Pt-1

ak teda vies po anglicky
Zaznamenané

Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.
vitalitask
nováčik
*
Príspevkov: 67


« Odpoveď #2 kedy: 31. Marec , 2014, 16:54:48 »

Tieto návody z internetu sa mi najviac páčili:

Štandardné nastavenie u typov Stratocaster sa deje nasledovným spôsobom: pritlačme strunu e1 (pozn. tenké e) na poslednom pražci (21,22) a dotiahnime malým skrutkovačom snímače do takej výšky, aby medzi strunou a vrcholmi magnetov bola vzdialenosť cca 2,5 mm. Spravme to isté na strune E6 ( pozn. hrubé E) ale vzdialenosť medzi strunou a vrcholmi magnetov bude cca 3,5 mm. . Touto cestou dosiahneme, že najbližšie ku strunám bude snímač u kobylky v polohe e1 a najďalej snímač krkový v polohe E6. Vo všeobecnosti single majú byť (obzvlášť na Stratocastroch) nastavené tak, že sú bližšie k strune e1 než E6. Dosahuje sa tým väčšia vyváženosť zvuku: basovým strunám necháme viac potrebnej brilancie a tenkým strunám pridáme trochu hutnosti vo výškach.

Zdroj http://www.blog.demomusicradio.com/nieco-pre-gitaristov-zoradenie-nastroja/

Pri meraní je treba stlačiť struny na poslednom pražci (pri prednom snímači) a posuvným meradlom zmerať vzdialenosť medzi spodnou stranou struny a vrchnou plochou pólového nástavca. Použite hodnoty uvedené v tabuľke ako východzie. Každý snímač sa nastavuje individuálne a pri konečnom stave by mala byť vzdialenosť medzi strunou a krkovým snímačom väčšia ako vzdialenosť medzi strunou a snímačom pri kobylke. Taktiež odstup snímačov od basovej struny E je väčší ako medzi pólovými nástavcami a tenkou strunou E. Optimálne nastavenie jednotlivých snímačov sa líši v závislosti od intenzity ich magnetického ťahu:

Typ snímača - Hrubá struna E - Tenká struna E
Texas Specials - 8/64?“ (3.6 mm) - 6/64?“ (2.4 mm)
Vintage style - 6/64?“ (2.4 mm) - 5/64?“ (2 mm)
Noiseless Series - 8/64?“ (3.6 mm) - 6/64?“ (2.4 mm)
štandardný Single-Coil - 5/64?“ (2 mm) - 4/64?“ (1.6 mm)
Humbucker - 4/64?“ (1.6 mm) - 4/64?“ (1.6 mm)
Lace Sensors - Ľubovoľná vzdialenosť umožňujúca strune voľnú vibráciu.

Zdroj: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/TIPY-TRIKY-NASTAVENIA-Firemne-hodnoty-nastavenia-pre-Stratocaster~15~cerven~2007/


Debata o nastavovaní snímačov:
http://forum.gitarista.sk/showthread.php?t=3979
Maj sa
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #3 kedy: 31. Marec , 2014, 17:11:38 »

Vyska snimacov je velmi individualna doslova pri kazdej gitare (samozrejme aj gitaristovi)  :). Aj ked mas dokonca rovnake snimace, moze byt vhodne ich na roznych gitarach nastavit rozne vysoko. Velmi zalezi aj od aparatu a samozrejme aj strun, ake mas natiahnute.

V skratke skusaj si to nastavovat na cistom zvuku aj potom na skreslenom podla ucha postupne, nech mas co najlepsi kompromis sustainu (alebo skor sily signalu), konkretnosti (ked su uz prilis vysoko, ton straca dynamiku a citatelnost pri riffoch alebo akordoch) a vyvazenosti vsetkych strun (nech napr. nehraju basove hlasnejsie ako vyskove). Nejake 100% univerzalne pravidla na toto proste neexistuju, podobne ako trebars pri nastaveni vysky strun. Je to velmi subjektivne.  :)
« Posledná zmena: 31. Marec , 2014, 17:14:05 od proghopik » Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #4 kedy: 01. Apríl , 2014, 09:36:31 »

ja som vzdy postupoval tak, ze na kobylovom snimaci na tenkych strunach co najblizsie, aby struna este nevrazala. potom na hrubych strunach tak, aby to bolo hlasitostne vyrovnane, kedze hrube struny hraju hlasnejsie. a takto presne isto som postupoval aj na dalsich strunach, aby neboli pri prepinani snimacov hlasitostne skoky, ani pri brnkani na tenkych ci hrubych strunach. treba to pocuvat zasadne na cistom zvuku.

Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #5 kedy: 01. Apríl , 2014, 10:22:44 »

ja som vzdy postupoval tak, ze na kobylovom snimaci na tenkych strunach co najblizsie, aby struna este nevrazala.

U Fendrov to sedi casto lepsie vyssie, ale toto prave u PAFkoidnych snimacoch uz je prilis vysoko vacsinou. Skor zneju lepsie, ked su nizsie, zneju plnsie a konretnejsie. Casto som udiveny, ked vidim, az ako nizko maju nastavene PAFka na starych Burstoch, casto aj pod urovnou ramikov. Takisto aj trebars novsie Burstbuckery nezneju dobre, ked su nadoraz pod strunou.

Inak recept na najlepsi zvuk na klasickych humbuckeroch je jednoduchy: struny asppn 10, idealne 11 a snimac nizsie oproti 9nam a snimacom nadoraz vysoko. :)

« Posledná zmena: 01. Apríl , 2014, 10:23:07 od proghopik » Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #6 kedy: 01. Apríl , 2014, 10:45:33 »

v prvom prispevku bola rec prave o Strakaci, tak som nejak podvedome pisal o singloch... u HB je hlavne aj sirsie rozmedzie sily vystupov, cize aj viacej faktorov na zohladnenie, atd...
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #7 kedy: 01. Apríl , 2014, 11:09:39 »

Hej hej, u klasickych singloch treba ozaj dost vysoko, najma kobylkovy snimac - tam je to prakticky nutnost ho dat co najvyssie.
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #8 kedy: 01. Apríl , 2014, 11:37:25 »

Ja sice niesom gitarista a gitaru mam viacmneje len ako skusobny pristroj  Bavím sa skvele ale humbakre som vzdy nastaval od ucha tak ,aby skresleny crunch signal nebol zahlteny a ked som to potom len zo zaujmu zmeral, tak vzdy mi to vychadzalo okolo 4-5 mm od strun.Single bude asi ina kapitola ,ci ?
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #9 kedy: 01. Apríl , 2014, 11:50:43 »

Ja sice niesom gitarista a gitaru mam viacmneje len ako skusobny pristroj  Bavím sa skvele ale humbakre som vzdy nastaval od ucha tak ,aby skresleny crunch signal nebol zahlteny a ked som to potom len zo zaujmu zmeral, tak vzdy mi to vychadzalo okolo 4-5 mm od strun.Single bude asi ina kapitola ,ci ?

Single hej, to by bolo prilis nizko a najma pri kobylkovom by to uz netahalo, najma pri starych aparatoch. :)

Na humbuckeroch inak zavazi aj, ako mas vysoko srobiky. Ked ich mas rovno s krytom a snimac vyssie, tak zneje trochu hutnejsie a maksie (moze sa aj trosku zahlcovat). Ked ho das nizsie a vysrobujes viac srobiky na tu istu uroven, tak trosku v nom zvyraznis jednu cievku akoby a bude to hrat trosku cistejsie a ostrejsie.

Kopa ludi si ich nastavuje tak, ze HB znizi pri basovych strunach a vytiahne tam viac srobiky (aby zneli cistejsie a konkretnejsie) a na vyskovej strane zas presne naopak. U PAFkoidnych HB tieto hrania sa s nastavenim vedia narobit prekvapujuce zmeny. :)
« Posledná zmena: 01. Apríl , 2014, 11:51:17 od proghopik » Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
pista58
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 6966



« Odpoveď #10 kedy: 01. Apríl , 2014, 11:55:19 »

progy donesiem ti nastavit moju basu, ja na takuto alchymiu nemam nervy - su tam len dva HB bez stelovatelnych srobikov, ides do toho?  ha ha ha
Zaznamenané

o-yep sro
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #11 kedy: 01. Apríl , 2014, 12:01:43 »

progy donesiem ti nastavit moju basu, ja na takuto alchymiu nemam nervy - su tam len dva HB bez stelovatelnych srobikov, ides do toho?  ha ha ha

Tak Ty roztancovavas masy pred podiami, verim, ze sa Ti potom uz nechce hrat sa takto. Ja som čert.. To je skor zabava pre pivniciarov.  Bavím sa skvele

Ale vazne, tieto veci vedia ovplyvnit zvuk.

Inak existuje este teoria, ze humbuckery maju mat kvazi cikcakovite nastavenie srobikov, ze nech ta medzera na nom sa stretava s co najmensou plochou struny (pokial ich nastavis jednotlivo podla radiusu strun), udajne to menej zerie signal. Popiskujem si Nechajte ma vydýchať Bavím sa skvele Inak aj Gibson tak fabricky na niektorych gitarach nastavuje snimace, kukni trebars toto foto.

https://www.google.com/search?q=humbucker+zigzag+poles&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=45s6U-DTAsGp7AbF3YG4BA&ved=0CAcQ_AUoAg&biw=1600&bih=799#facrc=_&imgdii=_&imgrc=lwGNGNqOgpNDBM%253A%3BNhvbW2dmnrkVnM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.stewmac.com%252Ftradesecrets%252Fnewsletter%252Fts0018%252Fts0018h.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.stewmac.com%252Ftsarchive%252Fts0018.html%3B257%3B171

"also, by adjusting them in this way, your screws should arrange in a / \ / \ / \ zig-zag pattern, try to put 'em that way since this puts more metal underneath the strings... that should do it..."
« Posledná zmena: 01. Apríl , 2014, 12:05:39 od proghopik » Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #12 kedy: 01. Apríl , 2014, 13:22:20 »

kedze tam je tolko faktorov tak ja to riesim aj tak len podla ucha.. nastavim si to tak ako sa mi to paci a hotovo.. zavisi to od gitary, ampu, hraca.. od prakticky vsetkeho.. cize .. whatever.. treba zrobit tak aby dobre bolo.. spravna odpoved je ze snimace sa nastavuju tak, ze ked tocim srobovakom v smere hodinovych ruciciek tak snimac ide dole, ked opacne tak hore..  Bavím sa skvele
Zaznamenané

Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.039 sekund, 22 otázok.