Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
29. Apríl , 2024, 02:05:47
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: "oprava" lampacu online (Acoustic G100)  (Prečítané 2612 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« kedy: 11. Máj , 2014, 16:06:09 »

pred par rokmi som naslepo kupil zosik Acoustic, cisto na doplnenie zbierky. nikdy predtym som na nom nehral, takze ani neviem, ako ma zniet.

kus, co dorazil je v perfektnom stave zvonka, aj zvnutra. asi sa na nom hralo len minimalne. hra v podstate velmi nahovno, mozno preto sa na nom nikdy poriadne nehralo :)

sam mam dlhorocne skusenosti s jeho starsim bratom model 160, co je defacto takmer Mark od Mesa Boogie, sevsim vsudy. cesky zberatel Pirk mi tvrdil, ze zvukovo by medzi starsim 160 a novsim G100 nemal byt ziadny zasadny rozdiel. to iste mi tvrdil aj moj tatko, ktory mal tiez kedysi k dispozicii oba modely.

preto som dost neprijemne prekvapeny z toho mojho kusu. cisty kanal je taky ako ma byt, pekny, mozno az trochu moc ostry, ale s kerekciami a EQ sa z neho da spravit vsetko.

skresleny je strasne , ale fakt strasne zahlteny v basoch. ani sa to neprejavuje, ze ma vela basov, skorej je velmi gumeny a nema ziadny attack. ak niekto pamata na "gain boost" na starych Mark II alebo "bass boost" na Acoustic 160, tak tak nejak zneje toto moje. proste nepouzitelne. na tych Markoch to vlastne podla schem vypne cele korekcie, takze na cistom to subjektivne zdvihne basy a hlasitost, skresleny akurat poriadne zahlti.

mal som to teraz u tatka, nech sa v tom porype. logicky nas napadlo, ze to bude presne len trivialna zalezitost s prepinanim tych boostov. akurat na tom zosiku je problem len so skreslenym kanalom, cisty je uplne v poriadku. navyse G100 ma ten "bass boost" rieseny inac, neodpaja cele korekcie, ale len prepina cosi na ich basovej casti.

tak sme mysleli, ze budu tie korekcie posahane inym sposobom. bohuzial sa k nim strasne debilne dostava, tak sme zostali len v teoretickych uvahach. akurat neskorej sme si vsimli, ze na rozdiel od Markov alebo 160, toto G100 ma korekcie az ZA skreslenim, nie PRED skreslenim. to znamena, ze ta kokotnost vo zvuku vznika pravdepodobne uz niekde v tej sekcii drive, ktoru obstarava cela V2 a do korekcii to ide uz take.

lampy sme samozrejme skusali rozne, v nich problem nie je. skusali sme iny preamp do koncu a v konci problem nie je. kedze cisty kanal je OK, tak je ozaj problem asi v tej V2 sekcii. jedine, ze by to prave takto malo hrat, ale mam referencie, ze to tak hrat nema.

mal to doma chvilu FFamp, ale vydumal len to, ze to hra nahovno :)

nechce sa Vam niekomu skusit mrknut schemy, ci by Vas nenapadlo, co skusit ?

tu je preamp:

http://elektrotanya.com/acoustic_g100t_combo_guitar_amp_sch.pdf/download.html

merali sme s tatkom napatia:

V1/1 a=216V K=1,25V
V1/2 a=235V K=1,58V

V2/1 a=186V K=1,55V
V2/2 a=253V K=2,14V

V3/1 a=331V K=2,92V
V3/2 a=167V K=42,4V G=30V

invertor
V4/1 a=277V K=125V G=111V
V4/2 a=271V K=125V G=115V

Davaju tie cisla zmysel ? Tatko tvrdi, ze asi aj hej...

vdaka :)


Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #1 kedy: 11. Máj , 2014, 16:06:57 »

... a ze treba upozornit, ze cele meranie prebehlo, ked bolo v zastrcke 242 Voltov !
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 11. Máj , 2014, 16:32:09 »

Ja by som asi vyradil to prepínanie tými fotočlánkami, či čo to tam je. Proste to dostať z obvodu preč. Celkom.

Tie, ktoré majú byť nekonečný odpor v prípade gain kanálu, preškrabať a tie, ktoré majú mať 0 ohmov skratovať.

Potom to treba skúsiť aj bez korekcií. Proste ich vyradiť.

Čo to robí, keď točíš basmi?

Pardon... čistý kanál ide dobre...

A potom vymeniť kondenzátory v sekcii V2.
« Posledná zmena: 11. Máj , 2014, 16:33:28 od Sanchez » Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2177


WWW
« Odpoveď #3 kedy: 11. Máj , 2014, 16:44:33 »

...skresleny je strasne , ale fakt strasne zahlteny v basoch. ani sa to neprejavuje, ze ma vela basov, skorej je velmi gumeny a nema ziadny attack...
Prvé by som zmeral, či sa veľmi nemení anódové napätie pri vybudení. Musíte byť dvaja, jeden meria napr medzi kostrou a standby vypínačom a druhý zahrá prudko na skreslenom zvuku - to napätie by nemalo poklesnúť o desiatky percent. Ak áno, chybu by som videl vo vyschnutých elytoch v zdroji. Keď to napájanie veľmi lieta, tak to tak blbo zahltí attack. (pri elektrónkových usmerňovačoch to lieta viac, preto sa mi viac páčia kremíkové).

Druhá vec, možno by pomohlo zmenšiť kapacitu katódových kondíkov C5 a C7, ale nie som si vôbec istý. To by zmenšilo ovplyvnenie zvuku zmenou napájania, ale tiež to uberie basy.
Možno ich stačí vymeniť, ako píše Sanchez.
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #4 kedy: 11. Máj , 2014, 16:55:20 »

Ja som raz opravoval Mišovi Kolovi hlavu Framus a podobne sa tam prejavovala tá závada. Robili to tie fotočlánky.

To anódové môže padať pri vybudení, ale to by cítil aj na čistom kanáli ako kompresiu. A vlastne... tak to môže aj identifikovať.
Ak bude kompresia aj na čistom kanáli, tak je to zdroj.

A ešte by som zmeral odpory R8 a R13 a vymenil C4.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 11. Máj , 2014, 17:49:17 »

...
To anódové môže padať pri vybudení, ale to by cítil aj na čistom kanáli ako kompresiu. ...

je pravda, ze cisty komprimuje celkom dost, foter tvrdil, ze to ma urcite podzhaveny koniec, a tak aj bolo. po upraveni biasu sa to trochu pozmenilo, ale moc sme sa na to uz nezameriavali, tak neviem...
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #6 kedy: 11. Máj , 2014, 18:05:43 »

Pozrite to anódove napätie, či neklesá príliš pri vybudení - ale treba dynamicky hrať.

No a potom sa uvidí.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #7 kedy: 11. Máj , 2014, 22:48:31 »

a este som zabudol napisat, ze ten skresleny kanal okrem toho, ze je zahlteny, tak nema ani ziadne vysky. proste nastavim si perfektny mohutny a ostry cisty zvuk jak na Twin Reverbe, s velmi konkretnym ostrym attackom a pomerne dlhym doznievanim (to by mohla byt ta kompresia co spomina Sanchez ? aj ked nepocul som este kompresor, ktory by vedel hentaky attack, skorej to doznievanie je podozrive)... a akonahle sa to prepne na skreslenie, attack je v prdeli, cele je to zahltene a strati to komplet vysky, jak ked sa zatiahne tonova clona gitare...

este mi napadlo, ci nemoze na tom kanaly zosik kmitat niekde v infra pasme. foter ale tvrdi, ze tento typ zapojeni v infra pasmach nekmitava (?)
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #8 kedy: 12. Máj , 2014, 07:23:42 »

Mne to celé príde tak, že tam niečo v tom stupni V2 "vadí" a ľahko by to mohli byť tie fotočlánky.
Pre začiatok by som ich fakt vyradil a až potom by som hľadal ďalej.
Zaznamenané

brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #9 kedy: 12. Máj , 2014, 09:34:37 »

Dojdi si na pivo a kukneme ci kmita alebo kera mrna temu je,lebo to by aj mna zaujimalo ,ale dufam ze je to spravene jak ta 160 ,tak to bude uzasne nieco v tom laborovat .
Zaznamenané
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2177


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 12. Máj , 2014, 11:31:31 »

...ten skresleny kanal ... nema ani ziadne vysky...
Je tam dvojitá tónová clona R19 + C9 a R20 + C10, tie kondíky treba zmenšiť, alebo aj odpory, skús začať skratovaním R19.
Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.1 sekund, 22 otázok.