Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. Marec , 2024, 15:12:51
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Standby ! škodná u lampákov ?  (Prečítané 16130 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
mirostrat
stály hosť
*****
Príspevkov: 1118


zlomená Jolana Iris


« kedy: 30. Január , 2015, 22:59:08 »

zaujímavá debata ohladom standby u lampákov , už je trocha upravená tuším , majú k tomu čo povedať  fóristický odborníci ? http://hudebniforum.cz/komba-zesilovace-reproboxy/pouziti-standby-u-lampovych-zesilovacu-ano-ci-ne-t41667.html
« Posledná zmena: 30. Január , 2015, 23:04:02 od mirostrat » Zaznamenané

http://bandzone.cz/lustifon      chcem hlučný lampák čo sa mi na kolo stane do košíka
brdo prvy
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2914



« Odpoveď #1 kedy: 02. Február , 2015, 13:24:42 »

V tom vlakne co si dal je podla mna niekolko pravdy a aj omylu.
Podla mna na gitarovy amp , vypinac Standby patri.
Kto si mysli ze ho nepotrebuje ,nech si ho nechava stale zapnuty, ale ja ho radsej budem pouzivat  Bavím sa skvele

... uz len taka situaci: trepete sa v zime kade tade 2hodky autom na koncert.Z kufra vytiahnete zosik premrznuty na kost niekde ,kde je teplo.
Nemusim snat vysvetlovat princip oroseného piva , no a to iste vznika aj v tom ampe , no a co sa asi tak stane ,ked tam razom pacnem 500VDC  ?  Bavím sa skvele
Nieje snat lepsie mat amp nejaky cas zapnuty bez High Voltage kym sa zohreje ?

Tak isto pri servisovani.Je to naramne prijemne po kazdej zmene cakat kym sa lampy opät nazhavia a aj pre tie lampy je to nesmierne setrne ich pokazde vypinat a opät zase zhavit.
« Posledná zmena: 02. Február , 2015, 13:27:03 od brdo prvy » Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #2 kedy: 16. Február , 2015, 11:12:25 »

mne to prisla celkom presvedciva argumentacia zo strany Tube Guru a dodam len tolko, ze na tych nasich audiofilskych aktivkach (2x2 jednocinne A-Class 35W koncove monobloky JJ osadene 2A3) tiez ziadny stand-by nie je, comu som sa vzdy cudoval a teraz uz asi chapem.

brdo, orosene pivo nie je trochu demagogia? zosik predsalen nie je platna na sporaku a myslim, ze nabeh teploty jeho vnutornosti s/bez standby je vzhladom na fyzikalne vlastnosti vody irelevantny. teda to sa mi tak vidi, preto sa skor pytam, nez tvrdim  Na zdravie!
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #3 kedy: 16. Február , 2015, 13:52:00 »

brdo, orosene pivo nie je trochu demagogia? zosik predsalen nie je platna na sporaku a myslim, ze nabeh teploty jeho vnutornosti s/bez standby je vzhladom na fyzikalne vlastnosti vody irelevantny. teda to sa mi tak vidi, preto sa skor pytam, nez tvrdim  Na zdravie!
s tym pivom to bolo len pre predstavu, ze zober si ako sa 6 stupnove pivo v pohari orosi pri izbovej teplote. a to iste sa ti stane aj v zosiku. teplota a zohrievanie vnutornosti  je irelevante, podstatne je, ze voda je vodiva. dalej asi netreba vysvetlovat
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 16. Február , 2015, 14:42:09 »

teplota a zohrievanie vnutornosti  je irelevante, podstatne je, ze voda je vodiva. dalej asi netreba vysvetlovat
no je to relevantne, pretoze kondenzacia vody je fyzikalny jav, ktory ma svoje zakonitosti. ak dokaze dochadzat k jej priebeznemu odparovaniu, nema sa ako vytvorit kondenzat, preto sa ti napriklad sklo, na ktore fuka vzduch, resp. ktore zahrejes, neorosi. a preto tiez hovorim, ze zrovna stand-by asi s tymto nema vela spolocne. napr. elektronkam je to imho uplne jedno, tie su hermeticky uzavrete. celkovo mi nejak nevie napadnut konkretny priklad, kde v zosiku by bolo riziko vzniku kondenzatu, ktore by navyse nejak zmienkyhodne znizoval stand-by stage.
« Posledná zmena: 16. Február , 2015, 14:43:09 od Iggy » Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
crespi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 585



« Odpoveď #5 kedy: 16. Február , 2015, 14:43:08 »

V zasade by sa ziadna elektronika (vratane laptopov, televizorov atd.) nemala hned pustat po prichode z vonku, pokial sa ide zo zimy do tepla.  Popiskujem si
Zaznamenané
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 16. Február , 2015, 15:53:29 »

zaujímavá debata ohladom standby u lampákov...

V tom vlakne co si dal je podla mna niekolko pravdy a aj omylu.
Podla mna na gitarovy amp , vypinac Standby patri.

V tej debate sa považuje standby za škodnú, ale to platí iba v prípade, keď je elektrónkový usmerňovač a kondenzátor v zdroji za vypínačom. Vtedy sa pri zapnutí standby kondík prudko nabíja cez tú elektrónku.
Ak máte usmerňovač kremíkový, nieje problém. Zosíky typu "dual rectifier" má aj tak väčšina gitaristov prepnutá na kremík, lebo to lepšie hrá (predpokladám, že mi budú odporovať všetci, ktorí to naskúsili).
Takže ak trváte na lampovom usmerňovači, dajte si skontrolovať a prípadne prerobiť poradie vypínača a kondíka.
Lebo Brďo má pravdu, ten vypínač tam patrí a je dobré ho používať.
Zaznamenané
Bhlokvva
stály hosť
*****
Príspevkov: 1031



WWW
« Odpoveď #7 kedy: 17. Február , 2015, 18:32:10 »

Andrej, Brdo, otazka. Ked som aparat nevytiahol z mrazaku a normalne ma cakal v skusobni pri izbovej teplote... Je lepsie zhavit iba s power, alebo hned zapat aj standby (samozrejme s masterom na 0)?
Zaznamenané

Aky je rozdiel medzi vranou?
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 17. Február , 2015, 22:52:24 »

... Je lepsie zhavit iba s power, alebo hned zapat aj standby (samozrejme s masterom na 0)?
Princíp je, že nemáš zaťažiť (vybudiť) studené lampy - to znižuje ich životnosť. Zapni žhavenie najmenej pol minúty pred hraním, radšej minútu. A zapni standby až keď ideš hrať a vypni v pauze tak 10 - 20 min.
Zaznamenané
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #9 kedy: 18. Február , 2015, 10:23:20 »

zdravím,
dávnejšie ma niekto presviedčal o tom, že je lampáč potrebné aj "odžhavovať". Čiže keď sa vypína tak najprv standby, nejakú dobu počkať a až potom vypnúť. Je to pravda či blud?
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #10 kedy: 18. Február , 2015, 13:42:55 »

dávnejšie ma niekto presviedčal o tom, že je lampáč potrebné aj "odžhavovať". Čiže keď sa vypína tak najprv standby, nejakú dobu počkať a až potom vypnúť. Je to pravda či blud?
To je blud, jediný význam standby je nebudiť lampy so studenými katódami. Vypínať môžeš v akomkoľvek poradí, ale zvyčajne nechceš pri vypnutí šupu do reprákov, tak vypneš standby a za pár sekúnd hlavný.
Zaznamenané
Bhlokvva
stály hosť
*****
Príspevkov: 1031



WWW
« Odpoveď #11 kedy: 18. Február , 2015, 15:52:42 »

Princíp je, že nemáš zaťažiť (vybudiť) studené lampy - to znižuje ich životnosť. Zapni žhavenie najmenej pol minúty pred hraním, radšej minútu. A zapni standby až keď ideš hrať a vypni v pauze tak 10 - 20 min.

Ale jasne, ja zhavim aj tak vzdy aspon 5 min. Ale ked som minule po vymene EL84 chcel nastavit bias, tak aj cez 20 minut od zapnutia trvalo, kym sa ustalili na anodach napatia a mohol som zacat nastavovat. Preto sa pytam, ze ci neni lepsie pustit hned VN, nech sa to povyrovnava. Ale asi je to jedno, tie kondiky sa nabiju za sekundu a to 20 min. kolisanie bolo sposobene asi len teplotou lamp, pripadne okolitych suciastok.
« Posledná zmena: 18. Február , 2015, 15:53:42 od Bhlokvva » Zaznamenané

Aky je rozdiel medzi vranou?
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #12 kedy: 18. Február , 2015, 16:28:46 »

ja len podotykam, ze pointou tej diskusie nalinkovanej hore bol fakt, ze tym anodam to pri napatiach v gitarovych zosikoch absolutne nema sancu vadit. Andrej tu tiez poukazuje iba na tento jav, no nezaobera sa tym, ci je skutocne v aplikacii, ktoru tu rozoberame, relevantny.

Z mojho pohladu zostava najpresvedcivejsi v argumentacii prave ten Tube Guru z hudebniforum.cz a pokial sa rovno aj myli, pripada mi celkom tragikomicke, ze nikto nedokaze vecne a pochopitelne vysvetlit, v com.
« Posledná zmena: 18. Február , 2015, 16:29:05 od Iggy » Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
brmbolec
stály hosť
*****
Príspevkov: 906



WWW
« Odpoveď #13 kedy: 18. Február , 2015, 17:14:53 »

To je blud, jediný význam standby je nebudiť lampy so studenými katódami. Vypínať môžeš v akomkoľvek poradí, ale zvyčajne nechceš pri vypnutí šupu do reprákov, tak vypneš standby a za pár sekúnd hlavný.

Dík Andrej, moje tušenie sa potvrdilo :)
Zaznamenané

Malé, ale potešia :)
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #14 kedy: 18. Február , 2015, 20:05:04 »

ja len podotykam, ze pointou tej diskusie nalinkovanej hore bol fakt, ze tym anodam to pri napatiach v gitarovych zosikoch absolutne nema sancu vadit. Andrej tu tiez poukazuje iba na tento jav, no nezaobera sa tym, ci je skutocne v aplikacii, ktoru tu rozoberame, relevantny.

Z mojho pohladu zostava najpresvedcivejsi v argumentacii prave ten Tube Guru z hudebniforum.cz a pokial sa rovno aj myli, pripada mi celkom tragikomicke, ze nikto nedokaze vecne a pochopitelne vysvetlit, v com.
Veď píšem:
V tej debate sa považuje standby za škodnú, ale to platí iba v prípade, keď je elektrónkový usmerňovač a kondenzátor v zdroji za vypínačom...
On sa nemýli, ale zovšeobecňuje. Väčšina zosíkov nemá aj lampový usmerňovač aj standby medzi ním a kondenzátorom. To sú ale dve nutné podmienky, aby bola pravda to, čo sa tvrdí o tej škodlivosti.
Zaznamenané
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.043 sekund, 23 otázok.