Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
28. Marec , 2024, 22:43:03
Strán: 1 [2] 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Standby ! škodná u lampákov ?  (Prečítané 16131 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
lava_ruka_boha
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 70


« Odpoveď #15 kedy: 19. Február , 2015, 10:42:20 »

neviem, ale ako som to cital tak debata nie je o tom ze stand by povazuje za skodnu u lampacov, ale o tom ci ho tam treba alebo nie a celkom pekne aj odovodnil ze nie, aj s tym ze zivotnost to lampam aj tak nepredlzi. to ze v niektorych pripadoch moze skodit je len cast debaty, ktora vyplynula z toho ci tam ten stand by treba alebo nie. Tiez suhlasim s Iggy-m ze v argumentacii je napresvedcivejsi Tube Guru. Inak sa kazdy vsade odvolava len na to ze to setri lampy, ale co sa tyka argumentacie, to uz nikto tak neodovodnil ako prave Tube Guru svoj nazor.
Zaznamenané
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #16 kedy: 19. Február , 2015, 14:29:44 »

...Tiez suhlasim s Iggy-m ze v argumentacii je napresvedcivejsi Tube Guru. Inak sa kazdy vsade odvolava len na to ze to setri lampy, ale co sa tyka argumentacie, to uz nikto tak neodovodnil ako prave Tube Guru svoj nazor.
Tube Guru píše, že:
"Pan Fender jej tedy nekriticky převzal i do svých zesilovačů a nějak pozapomněl, že anodové napětí v řádu stovek Voltů u nástrojových zesilovačů nevytvoří tak silné el. pole, aby mohlo vytrhávat materiál ze studené katody."
Fakt, že lampy časom zmenia zisk a výkon aj v gitarových zosíkoch však svedčí o inom - nič iné lampy neopotrebúva, iba vytrhanie celých molekúl materiálu zhlukmi letiacich elektrónov (okrem prerušenia žhaviaceho vlákna, samozrejme).
Takže ja a Brďo tu tvrdíme, že keď lampou netečia prúd, opotrebúva sa menej, ako keď prúd tečie.
Tube Guru tvrdí, že je to to jedno.
Vyber si.
Zaznamenané
lava_ruka_boha
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 70


« Odpoveď #17 kedy: 19. Február , 2015, 16:45:27 »

ved prave:  "anodové napětí v řádu stovek Voltů u nástrojových zesilovačů nevytvoří tak silné el. pole, aby mohlo vytrhávat materiál ze studené katody". a toto nikto nikde rozumne nevyvracia. fakt ze lampy casom zmenia zisk a vykon v gitarovych zosikoch moze svedcit akurat tak o tom, ze na ten zosik hras. cele je to len o tej minutke nahrievania sa lampy so stand by alebo bez. ocenujem snahu vyzdvihnut dolezitost stand by pri zapinani, ale bohuzial stale nikto rozumne nevyvratil tvrdenie Tube Guru-a. neporovnavame tu situaciu kedy su alebo nie su lampy pod prudom 2 hodiny, taku dobu nepotrebujem mat zosik v stand by mode, rovno ho vypnem. jednoducho ako napisal Tube Guru, nevytovri sa tak silne el. pole, aby mohlo vytrhavat material zo studenej katody.
Zaznamenané
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #18 kedy: 19. Február , 2015, 18:07:32 »

ved prave:  "anodové napětí v řádu stovek Voltů u nástrojových zesilovačů nevytvoří tak silné el. pole, aby mohlo vytrhávat materiál ze studené katody". a toto nikto nikde rozumne nevyvracia.... jednoducho ako napisal Tube Guru, nevytovri sa tak silne el. pole, aby mohlo vytrhavat material zo studenej katody.
Ty asi nečítaš, (alebo ja nerozumne vyvraciam) Bavím sa skvele
...Fakt, že lampy časom zmenia zisk a výkon aj v gitarových zosíkoch však svedčí o inom - nič iné lampy neopotrebúva, iba vytrhanie celých molekúl materiálu zhlukmi letiacich elektrónov...
Keby mal ten Guru pravdu, lampy by vydržali večne.
Zaznamenané
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 20. Február , 2015, 12:13:44 »

ja som lavej ruke boha povdacny, ze mi robi pravu ruku. napisal vsetko, Andrej, mozno ani Ty necitas celkom pozorne.

Tvoju poslednu obhajobu velmi lahko obratim proti Tebe: preco teda tie lampy pri aparatoch so stand-by nevydrzia vecne, hm?  Popiskujem si

Tube Guru skratka pise, ze pri beznych operacnych podmienkach gitarovych zosikov je tento rozdiel prakticky neexistujuci. nazhavena/nenazhavena, je to proste jedno. Navyse, ako som spominal, pri audiofilskych zosikoch, kde mam za to (ale kludne ma oprav), ze z hladiska prevadzky tych lamp je to plusminus to iste, co pri gitarovych, ziadne standby nebyva. preco?
« Posledná zmena: 20. Február , 2015, 12:16:19 od Iggy » Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #20 kedy: 20. Február , 2015, 13:38:02 »

Navyse, ako som spominal, pri audiofilskych zosikoch, kde mam za to (ale kludne ma oprav), ze z hladiska prevadzky tych lamp je to plusminus to iste, co pri gitarovych, ziadne standby nebyva. preco?

Neviem, ci pri audio zosiku su koncove lampy namahane takisto ako pri plne vypecenom gitarovom lampaci.  Popiskujem si
« Posledná zmena: 20. Február , 2015, 17:00:40 od proghopik » Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #21 kedy: 20. Február , 2015, 13:43:13 »

preco teda tie lampy pri aparatoch so stand-by nevydrzia vecne, hm?
Jasná odpoveď: Lebo nemajú to standby večne vypnuté!  Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele


Tube Guru skratka pise, ze pri beznych operacnych podmienkach gitarovych zosikov je tento rozdiel prakticky neexistujuci. nazhavena/nenazhavena, je to proste jedno.
Tube Guru píše jedno, ja píšem iné. Vysvetlil som, prečo nemá pravdu.

Navyse, ako som spominal, pri audiofilskych zosikoch, kde mam za to (ale kludne ma oprav), ze z hladiska prevadzky tych lamp je to plusminus to iste, co pri gitarovych, ziadne standby nebyva. preco?
Audiofilské zosíky nehrajú "na rundy". Standby je potrebný hlavne počas pauzy medzi rundami, ak pauza trvá do 20 minút, je lepšie nechať žhaviaci prúd ale vypnúť katódový prúd.
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #22 kedy: 20. Február , 2015, 13:59:13 »

Jasná odpoveď: Lebo nemajú to standby večne vypnuté!  Bavím sa skvele Bavím sa skvele Bavím sa skvele

Tube Guru píše jedno, ja píšem iné. Vysvetlil som, prečo nemá pravdu.
Audiofilské zosíky nehrajú "na rundy". Standby je potrebný hlavne počas pauzy medzi rundami, ak pauza trvá do 20 minút, je lepšie nechať žhaviaci prúd ale vypnúť katódový prúd.

Ak nemám pravdu, oprav ma Andrej:-)

Ak je pripojené anódové napätie (stanby on) preteká elektrónkou, aj pri nevybudení (keď nehrám), kľudový prúd, z čoho logicky vyplýva, že elektróny vyletujú - sú vytrhávané - elektrónka sa opotrebúva, čo znižuje jej životnosť. Neviem síce o koľko, ale je mi to jedno.

Ja som mal a mám rád standby preto, lebo nemusím čakať na nažhavenie elektróniek a môžem hneď hrať.

Skúsme si predstaviť situáciu, že dostanem nápad na svetový hit, ktorý by mi mohol zarobiť šialené lóve. Zapnem aparát a kým čakám na nažhavenie, nápad zabudnem Bavím sa skvele

Ešteže mám standby a elektrónky nažhavené deň a noc Na zdravie!

 
Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #23 kedy: 20. Február , 2015, 16:10:46 »

Skúsme si predstaviť situáciu, že dostanem nápad na svetový hit, ktorý by mi mohol zarobiť šialené lóve. Zapnem aparát a kým čakám na nažhavenie, nápad zabudnem Bavím sa skvele

Ešteže mám standby a elektrónky nažhavené deň a noc Na zdravie!
Bavím sa skvele   Bavím sa skvele   Bavím sa skvele
Ako som písal, na dlhšie, ako cca 20 minút sa už oplatí vypnúť aj hlavný vypínač.

A ten svetový hit napíšeš vďaka výbornému tranzistorovému zosíku - žiadne standby, žiadna čakacia lehota Si píš!!! (vyzerá to ako reklama na rýchle bankové služby).
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #24 kedy: 21. Február , 2015, 11:50:28 »

Len keď "Vráť mi tie hviezdy" už ktosi napísal ha ha ha
Zaznamenané

Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #25 kedy: 21. Február , 2015, 14:29:29 »

Len keď "Vráť mi tie hviezdy" už ktosi napísal ha ha ha
Robo Grigorov, určite hrá na tranzistoráku Si píš!!!
Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #26 kedy: 21. Február , 2015, 15:02:45 »

Robo Grigorov, určite hrá na tranzistoráku Si píš!!!

No vidíš to Zdravíčko

Nemusel žhaviť:-)
Zaznamenané

proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #27 kedy: 28. November , 2016, 20:36:47 »

Tu je o tom tiez clanocek.

http://www.wiredguitarist.com/2016/11/13/tube-amp-destruction/
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Vladis
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 116



« Odpoveď #28 kedy: 28. November , 2016, 21:10:20 »

Tak som z toho teraz debil...zhavit, ci nie?  Neviem
Nezda sa mi, ze ludia typu napr. ako Randal Smith by nevedeli, co robia, ked uz dokazali tie zosiky vymyslet...
Zaznamenané
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #29 kedy: 28. November , 2016, 23:23:52 »

zhavit ano, ale kludne aj stylom, ze to zapnes (power + stand by) a nechas so stiahnutym volume - cca 30s - 3min

vacsinou je v gitarovom zosiku standby na 2 veci, pokial nie je spraveny ako "mute" switch, ze v podstate necha bezat lampy so slabym prudom, cize nedojde ku cathode poisoning, ale ani nebezia na plny vykon
Zaznamenané
Strán: 1 [2] 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.042 sekund, 23 otázok.