Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
19. Apríl , 2024, 19:56:19
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Nastavenie krku - nefunkčný truss rod  (Prečítané 6659 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
traktor
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 700


« kedy: 05. Máj , 2015, 09:40:35 »

Nazdar,

mám jeden problém, hľadal som na nete a neviem čo s tým.Potrebujem nastaviť krk, keďže mi trocha drnčia struny.
Robím to tak, že dám capo na 1 pražec, prstom prichytím strunu v polohe kde začína telo a pomaly nastavujem podľa mierky.
Na druhej gitare mi to funguje super, ale na Vintage V100 ( kopia Les Paul ), nech to povoľujem hocako,  struny sú stále moc blízko hmatníka,
ako keby to ani nič nerobilo.
Dokonca sa mi podarilo úplne vytočiť ten "nut" ( neviem ako sa to volá po slovensky).
Čo s tým ?

Diky za radu
« Posledná zmena: 05. Máj , 2015, 09:43:13 od traktor » Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #1 kedy: 05. Máj , 2015, 11:20:56 »

V prvom rade si treba naštudovať na čo je nastavenie výstuhy krku a na čo je nastavenie výšky kobylky.

Ak chceš vyššie struny, tak zdvihni kobylku.

Ak máš malé (žiadne), alebo veľké prehnutie krku (luk), tak nastavuj výstuhu.

Ale nezabudni, že výstuha krku sa nastavuje pri POVOLENÝCH strunách!!!
Zaznamenané

traktor
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 700


« Odpoveď #2 kedy: 05. Máj , 2015, 11:28:21 »

V prvom rade si treba naštudovať na čo je nastavenie výstuhy krku a na čo je nastavenie výšky kobylky.

Ak chceš vyššie struny, tak zdvihni kobylku.

Ak máš malé (žiadne), alebo veľké prehnutie krku (luk), tak nastavuj výstuhu.

Ale nezabudni, že výstuha krku sa nastavuje pri POVOLENÝCH strunách!!!

čítal som o tom dosť aj pozeral videa a všade je, že treba najprv nastaviť krk a potom kobylku,
o strunách niekde, že má byť naladená, inde, že nie... na druhej gitare som s tým nemal vôbec problém
« Posledná zmena: 05. Máj , 2015, 11:28:40 od traktor » Zaznamenané
Sanchez
stály hosť
*****
Príspevkov: 802



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 05. Máj , 2015, 11:31:04 »

Povolené struny treba mať preto, lebo ak potrebuješ výstuhu pritiahnuť, struny Ti vytvárajú spätný ťah, výstuha je príliš zaťažená a môžeš ju odtrhnúť - zničiť.

Čo sa možno už aj stalo...
« Posledná zmena: 05. Máj , 2015, 11:45:09 od Sanchez » Zaznamenané

crespi
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 585



« Odpoveď #4 kedy: 05. Máj , 2015, 12:44:51 »

Ty chces povolit vystuz a spravit trochu luk?

Najskor zdvihni kobylu a skus, ci pomoze. Ak to nezaberie, skus dat hrubsie struny. Ja odkedy mam na LP 11, mam pocit, ze gitara isla zvukovo o triedu, dve vyssie. To by mohlo upravit krk.

Vystuz by som skusal ako posledne riesenie. Ak ti nejde dobre, mozno mas zavit v haji.

 
« Posledná zmena: 05. Máj , 2015, 12:46:35 od crespi » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 05. Máj , 2015, 13:06:21 »

...
Ale nezabudni, že výstuha krku sa nastavuje pri POVOLENÝCH strunách!!!

toto je na polemiku. osobne som struny nikdy nepovoloval a nastavil som takto veeela stoviek gitar. pri podobnych debatach sa sice teoretizuje, co vsetko sa moze stat, ale nikdy som sa nestretol s pripadom, ze by sa aj naozaj stalo.

inak situacia, ze krk je stale prehnuty dozadu, napriek povolenej vyztuzi, nie je az tak zriedkava. to sa skratka niekedy stane. je to blbe, ale zvacsa sa s tym da ako-tak zit, pracuje sa potom hlavne s vyskou kobyly, ako uz bolo spominane. casto pomoze zvysit hrubku strun, ale nie kazdemu to vyhovuje. ak sa s tym fakt ze neda zit a inak gitara fakt ze stoji zato, tak to dokaze vyriesit gitarar novym prebrusenim hmatnika alebo celeho krku alebo cojaviem coho. ale je to velmi krajne a velmi invazivne riesenie. na "fendrovinach" sa da vzdy kupit novy dobry krk. na "lespaulovinach" je to ale nemozne, cize ...  Neviem Popiskujem si
Zaznamenané
traktor
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 700


« Odpoveď #6 kedy: 05. Máj , 2015, 14:48:47 »

ono to zas až tak moc nevadí, keď hrám prstami tak to nedrnčí vôbec, iba pri tvrdšej hre trsatkom, dohmat mám tiež celkom OK ..
akurát, že ma to drnčanie aj tak vytáča a chcel som to odstrániť a druhá vec, že mi bolo divné to nereagovanie výstuže...


Ty chces povolit vystuz a spravit trochu luk?
Najskor zdvihni kobylu a skus, ci pomoze. Ak to nezaberie, skus dat hrubsie struny. Ja odkedy mam na LP 11, mam pocit, ze gitara isla zvukovo o triedu, dve vyssie. To by mohlo upravit krk.
Vystuz by som skusal ako posledne riesenie. Ak ti nejde dobre, mozno mas zavit v haji.

chcel som ten krk hlavne nastaviť na poriadok, akurát, že tak ako to zvyčajne robím to teraz nejde,
ten závit ma tiež napadol, hlavne keď som ho úplne vyšroboval, čo sa mi doteraz nepodarilo :D,
ale je asi ok, lebo keď som ho našroboval späť tak to uťahuje.
akurát, že aj keď bol úplne preč tak boli struny stále nízko ( celé v situácii kapodaster na 1. pražci, môj palec na 15. pražci, a merané 0,25mm mierkou )

skúsim ešte tie hrubšie struny, teraz sú tam 10-46, predtým som tam mal 9-40, mne sa hrá dobré ta tenších,
ono to totiž začalo drnčať viac nedávno, keď som vymenil snímač a dal ju nastaviť ( robil to jeden výrobca gitár )

inak krk je tam lepený a hlavne ta gitara aj tak nemá takú hodnotu, aby som ho menil, rovno si môžem kúpiť inú
« Posledná zmena: 05. Máj , 2015, 14:53:32 od traktor » Zaznamenané
mirostrat
stály hosť
*****
Príspevkov: 1118


zlomená Jolana Iris


« Odpoveď #7 kedy: 05. Máj , 2015, 14:51:47 »

je na to metóda na youtube , nejaké stolárske prípravky - svorky a pod. normálne mechanicky - nasilu sa to pretlačí , no a krk by sa podla mňa mal šponovať s normálne naladenými strunami jak ten dotyčný hrá , ale na nejakom fóre som čítal , že s povolenými , kua ale to by zabralo hódne času , mal som tento problém s mojou naj gitkou , potom som to vyriešil a zavesil ju na hák , pritom som tam dal lepšie mechaniky  Fuuha zíram  
Zaznamenané

http://bandzone.cz/lustifon      chcem hlučný lampák čo sa mi na kolo stane do košíka
Zvukár Andrej
miestny štamgast
******
Príspevkov: 2178


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 05. Máj , 2015, 19:11:20 »

... ten "nut" ( neviem ako sa to volá po slovensky).
Matica
Zaznamenané
Gimli489
nováčik
*
Príspevkov: 38


« Odpoveď #9 kedy: 22. December , 2018, 18:06:00 »

Zdravím mám podobný problem s maticou na mojom Greco. Je to gitarka zo 72” LP-čko. Nemá klasickú vystuhu ako som zvyknutý je tam matica ktorú keď moc povolim vyjde cela von a s krkom to nerobí nič dá sa len nadoraz dotiahnuť a to je cele krk mám stále rovný. Keby mi to nedrncalo moc tak to neriešim dvihnem len kobylku a hotovo ale pri 1-4 prazci to drnci dosť a pri ostatných gitarách mi ide nastaviť všetko super povolím vystuhu krk sa pekne zohne mierne do luku a dohmat a hrateľnosť je super ale pri tejto sa nič nedeje nech povolujem doťahujem....neviete niekto čo s tým ?
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #10 kedy: 23. December , 2018, 00:18:01 »

....neviete niekto čo s tým ?

... casto pomoze zvysit hrubku strun, ale nie kazdemu to vyhovuje. ak sa s tym fakt ze neda zit a inak gitara fakt ze stoji zato, tak to dokaze vyriesit gitarar novym prebrusenim hmatnika alebo celeho krku alebo cojaviem coho. ale je to velmi krajne a velmi invazivne riesenie....
Zaznamenané
Gimli489
nováčik
*
Príspevkov: 38


« Odpoveď #11 kedy: 23. December , 2018, 09:22:45 »

Poznáte niekto dobrého odborníka na toto ? Ideálne niekde záp. Slovensko okolie
Zaznamenané
futox
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 451



« Odpoveď #12 kedy: 23. December , 2018, 20:06:10 »

Igor Keller - mozem len odporucit, profik za dobre peniaze :).
« Posledná zmena: 23. December , 2018, 20:07:10 od futox » Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #13 kedy: 26. December , 2018, 22:50:00 »

... pripadne aj tak sa to robi, ze sa krk napari, dorovna a necha vyschnut fest zafixovany v riadnej polohe ... to sa zvladne aj doma v klude potichu. dobre je si to natrenovat na nejakom vyradenom bezcennom krku typu Jolana / Skvajer / SX
Zaznamenané
Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.045 sekund, 22 otázok.