Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
13. Máj , 2024, 05:43:10
Strán: 1 [2] 3 4 5 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Ruky gitaristu z pohľadu fyzioterapie  (Prečítané 26571 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #15 kedy: 23. Jún , 2011, 16:41:00 »

k tym cvikom by to chcelo animacie, alebo aspon nejaky obrazkovy strip, pochybujem, ze vacsina ludi tusi, co je deltovy sval a tak...  Som frajer
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
stevino179
Hosť
« Odpoveď #16 kedy: 23. Jún , 2011, 21:10:27 »

Iggy máš pravdu ja by som nahral video inštruktažne ako  rozcvičovať a všetke tie veci  ale som takí vyťažený , a nema mi to kto a ja to na foták robit nebudem asi lebo mi utekaju veci ktore su pre mna produktívnejšie , chcel som založit otom temu bolo mi povedane že to mam spracovat na članok  tak som sa tomu nejakí čas povenoval a spísal dačo  , možno ked bude nejaký gitaroví seminar alebo take dačo a zavolaju ma tak dam prednašku o kineziologii alebo ja neviem , fakt som dosť vyťažený
Zaznamenané
Krtko
*** BACHAR ***
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2659


« Odpoveď #17 kedy: 23. Jún , 2011, 22:57:06 »

Vyuzijem tuto temu, celkom to aj suvisi.. mam poslednou dobou taky problem, ze mi trpnu ruky, najma rano pri prebudzani, obcas to prechadza az do brutalnej bolesti a potom v urcitych dlhodobejsich intervaloch mi trpnu niektore prsty ruk.. ono to prislo samo od seba. alebo to bude skor neurologicky problem? co by si odporucil..?
Zaznamenané
fataljoe
stály hosť
*****
Príspevkov: 756


"skill comes first"


« Odpoveď #18 kedy: 23. Jún , 2011, 23:22:00 »

Vyuzijem tuto temu, celkom to aj suvisi.. mam poslednou dobou taky problem, ze mi trpnu ruky, najma rano pri prebudzani, obcas to prechadza az do brutalnej bolesti a potom v urcitych dlhodobejsich intervaloch mi trpnu niektore prsty ruk.. ono to prislo samo od seba. alebo to bude skor neurologicky problem? co by si odporucil..?

zobudi ta bolest aj zo spanku? mavas aj ztuhnute klby ci ti len trpnu? zapalene zapastie alebo klby nemas? Ktore presne prsty? palec ukazovak a prostrednik? ..takto z anamnezy ti nikto diagnozu neda. Ak chces fakt vediet chod si to dat bud odfotit na ortopediu ci nemas nejaku artrozu , alebo vysetrit k reumatologovi ci nejaka autoimunita alebo si to chod dat namerat na EMG k neurologovi.  Ak nic z toho nechces robit  :) ..tak si daj B komplex, lad a tuto od stevina nech ti da nejake cvicenia a makku podlozku k pocitacu  :)
Zaznamenané

Not everyone likes METAL....  FUCK THEM!!!!
Iggy
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3139


full-time obzer


WWW
« Odpoveď #19 kedy: 24. Jún , 2011, 01:20:41 »

no fakt radsej uvedomela anamneza a celkovy kriticky pohlad na vlastnu zivotospravu, nez ziadost o rychloliecbu na fore o gitarach. a v tomto stadiu uz by som videl navstevu u odbornika ako nevyhnutnost... na fore urcite zabijes viac casu, nez cestou hore dole k najblizsiemu z nich
Zaznamenané

Citácia: Rastis 07. August , 2007, 18:46:25
ale hosi no tak - sa neposerte. o nic nejde.

ked ti baba povie, ze si ju na chuja opichal, tak co? vynadas jej, ze ta nemoze kritizovat lebo nema vtaka?
Krtko
*** BACHAR ***
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2659


« Odpoveď #20 kedy: 24. Jún , 2011, 07:48:04 »

teraz cca posledny tyzden to nie je take zle, ale predtým ma to zobudilo aj zo spanku (myslim kratke trpnutia celych ruk, tie prsty trpnu dlhodobo ale nie tak bolestne a vazne) najprv mi dlhodobo trpli prstenik, ukazovak a prostrednik lavej ruky, potom to preslo a zacali trpnut tie iste prsty pravej ruky ale uz o cosi menej. teraz ma uz prechadza aj ta prava ruka. klby ma nebolia ani ich nemavam zapalene. celkovo vediem dost aktivny zivot, kazdy den 8 - 9 hodin prevazne manualnej prace, potom 3 - 5 hodin prace za PC, kazdy den posilovna, bicykel alebo begminton. takze mne to pride skor ako neurologicky problem, nez na nejakeho reumatologa alebo artrozu.. uz som sa inac aj pokusal ist na neurologicke vysetrenie ale nie su schopny byt a existovat v ordinacii ani dvihat telefon.

Iggy ved ja necakam ze sa tuna vyliecim, mne staci nasmerovat ma kam treba ist.. nechce sa mi ist za obvodnym a kazdemu vysvetlovat statisice krat co mam za problem.. aj tak viem ze by to dopadlo tak, ze jeden mi povie ze mi nic nieje, druhy  mi bude chciet operovat cely zivot a treti nepovie nic lebo bude na sracky z domacej slivovice v ordinacii pocas ordinacnych hodin.
« Posledná zmena: 24. Jún , 2011, 08:11:47 od Krtko » Zaznamenané
fataljoe
stály hosť
*****
Príspevkov: 756


"skill comes first"


« Odpoveď #21 kedy: 24. Jún , 2011, 08:52:19 »

tak to bude asi nejaky zacinajuci syndrom karpalneho tunelu ale to ti potvrdi jedine EMG vysetrenie na neurologii.
Zaznamenané

Not everyone likes METAL....  FUCK THEM!!!!
opossum
stály hosť
*****
Príspevkov: 1039


píš jako očuješ, hraj jako očuješ!


WWW
« Odpoveď #22 kedy: 24. Jún , 2011, 09:07:01 »

k tym cvikom by to chcelo animacie, alebo aspon nejaky obrazkovy strip, pochybujem, ze vacsina ludi tusi, co je deltovy sval a tak...  Som frajer

staci pohladat na nete...animacii je plna rit
Zaznamenané
stevino179
Hosť
« Odpoveď #23 kedy: 24. Jún , 2011, 09:25:30 »

k tomu trpnutiu - skoro vždy ide o radikulár /teda utlak nervu ale može to bit tiež utlak cievy/ otazka je kde je ten nerv tlačený - može bit po vystupe s miechy može to bit aj karpalny tunel ale často je tlačený spazmom svalu a to sa da uvolnit pomerne lahkro /mekke techniky pir  sucha ihla kinezio .../  by som sa opítal hlavne v akej polohe spávaš /spankoví stereotyp je dost doležitý/  zle je spavat na bruchu /velmi zle/ a zle je ked ma ruky vyšie ako hlavu počas spanku - spankove stereotypy sa daju prepracovat ale chce to čas. Co sa týka posilky tam by mohol bit tiež kamen urazu kedže skoro všetki cviki su tahane do intrarotacie flexie /len na margo intrarotátori a flexori su už geneticky silnejšie  a tak posilka len zvyšuje nerovnovahu / . Co je doležite sledovat si Vns teda či obe ruky rovna reaguju na chlad teplo tlak či maju rovnaku povrchovu teplotu ..... . Ono najprv by to chcelo dobru anamnezu a  funkčne vyšetrenie pokial sa to začne ožarovat  rtg ct a čo ja viem čo všetko .  Tiež je doležite zistit čo je spuštoví faktor - teda pri akom pohybe respe pri akej polohe sa to štartuje a naopak ktorá poloha a ake postavenie ruky prípadne celej končatiny ulavuje . Akonahle zbadaš že stracaš silu hlavne v uchope alebo že sa Ti scvrkava prdlaktie je to už varovný znak doftedy by som neodporučal žiadnu intenzívnu medikamentoznu prípadne chirurgicku liečbu /len vyhladavat ulavove polohy a vyhýbat sa tomu čo to provokuje/ . Aj tak by Ti dali len lieky na uvolnenie krčou  nejake nsa a prípadne víživu - a tam je problem že lieky na uvolnenie krčou uvoolnia všetky svaly nehovoriac o nsa - lieky proti bolesti a zapalu ktore možu odbit nepríjemné príznaky na čas ale statíš kontrolu a tým si to možeš poškodzovart ani otom nevieš . Kludne sa ozvy aj cez ss popíš všetko čo Ta k tomu napadne a ja sa vyjadrím konkretnejšie
Zaznamenané
fataljoe
stály hosť
*****
Príspevkov: 756


"skill comes first"


« Odpoveď #24 kedy: 24. Jún , 2011, 10:37:33 »

k tomu trpnutiu - skoro vždy ide o radikulár /teda utlak nervu ale može to bit tiež utlak cievy/ otazka je kde je ten nerv tlačený - može bit po vystupe s miechy može to bit aj karpalny tunel ale často je tlačený spazmom svalu a to sa da uvolnit pomerne lahkro /mekke techniky pir  sucha ihla kinezio .../  by som sa opítal hlavne v akej polohe spávaš /spankoví stereotyp je dost doležitý/  zle je spavat na bruchu /velmi zle/ a zle je ked ma ruky vyšie ako hlavu počas spanku - spankove stereotypy sa daju prepracovat ale chce to čas. Co sa týka posilky tam by mohol bit tiež kamen urazu kedže skoro všetki cviki su tahane do intrarotacie flexie /len na margo intrarotátori a flexori su už geneticky silnejšie  a tak posilka len zvyšuje nerovnovahu / . Co je doležite sledovat si Vns teda či obe ruky rovna reaguju na chlad teplo tlak či maju rovnaku povrchovu teplotu ..... . Ono najprv by to chcelo dobru anamnezu a  funkčne vyšetrenie pokial sa to začne ožarovat  rtg ct a čo ja viem čo všetko .  Tiež je doležite zistit čo je spuštoví faktor - teda pri akom pohybe respe pri akej polohe sa to štartuje a naopak ktorá poloha a ake postavenie ruky prípadne celej končatiny ulavuje . Akonahle zbadaš že stracaš silu hlavne v uchope alebo že sa Ti scvrkava prdlaktie je to už varovný znak doftedy by som neodporučal žiadnu intenzívnu medikamentoznu prípadne chirurgicku liečbu /len vyhladavat ulavove polohy a vyhýbat sa tomu čo to provokuje/ . Aj tak by Ti dali len lieky na uvolnenie krčou  nejake nsa a prípadne víživu - a tam je problem že lieky na uvolnenie krčou uvoolnia všetky svaly nehovoriac o nsa - lieky proti bolesti a zapalu ktore možu odbit nepríjemné príznaky na čas ale statíš kontrolu a tým si to možeš poškodzovart ani otom nevieš . Kludne sa ozvy aj cez ss popíš všetko čo Ta k tomu napadne a ja sa vyjadrím konkretnejšie



1. radikular to podla toho co krtko povedal urcite nebude. to by mal bolest v celom inervovanom dermatome ..teda aspon vo vacsej casti a urcite aj nejake motoricke postihnutie , zhorsene reflexy atd a nespomina ziadny uraz alebo co a zo spanku tak to by som chcel vidiet ako by musel pokruteny spat ako netopier v skriny ze by z toho dostal radikularny syndrom. Nema ani edem ze by nejaka cieva ani nic.. So spanku tak skor n.ulnaris ..to mavam aj ja ..ale to je malicek skor a prstenik. A syndrom sobotnajsej noci to tiez asi nebude  :)
2. toto co napisal je cisty uzinovy syndrom a uplne typicky karpalny tunel. Spomina rannu bolest ktora prejde po rozcviceni, moze bo boliet v noci a budit zo spanku , asymetricku , trpnutie v ukazovaku a prostredniku , minumalny motorciky deficit , fyzicku zataz z flexie extenze v posilke ci v praci ..ak robi so zbijackou alebo motorovou pilou nahana ludi po poli  Bavím sa skvele tak to uz je uplne jasne ..mikrotraumatizacia ..fibroza ..utlak v anatomickej uzine
3.  EMG vysetrenie ..to najde na 98 percent problem . A CTcko je tiez dobra vec.. sak to nie su davky ako z cernobylu ze mu jebnu na ruku vrece plutonia a ze pockaj v cakarni :) Vsetky tie metody fyzikalneho vysetrenia pokial clovek fakt nie je prof. tak to je ako jebanie olovenou trubkou po kapote auta a chces zistit podla ozveny ci sa ti povolila stahovacka na hadicke od paliva  Bavím sa skvele  ..no tak nie az tak zase  Bavím sa skvele
4. Nsa mu nedaju , sak to nie je reumaticky problem ..normalne mu to opichnu kortikoidmi a daju mu ortezu na ruku a uvidi sa ..az potom mozno chirurgia ale to je taky zakrok ze jednou rukou pije chururg kavu ..druhu chyta sestru za prdel a robi to instrumentar s upratovackou ..pricom upratovacka strikuje a instrumentar druhou rukou pise sms  Bavím sa skvele
Zaznamenané

Not everyone likes METAL....  FUCK THEM!!!!
kaolko
inventár podniku
*******
Príspevkov: 16429


Saturday Night Bieber


« Odpoveď #25 kedy: 24. Jún , 2011, 10:51:30 »

podla mna to bude nieco s krcnou chrbticou.. mne toto robila krcna chrbtica.. a zhorsovalo sa to ked sa zapla klima.. brnelo mi v malicku pozdlz celeho prelaktia doktor povedal ze - klistirek pomuze..
Zaznamenané

stevino179
Hosť
« Odpoveď #26 kedy: 24. Jún , 2011, 13:46:34 »

hm asi tu mame viac odborníkou
- radikular nemusí mat motorický deficit a nemusí bit v celom dermatome , neviem čo ma radikulár spoločne s urazom ..... , spankove stereotypy vyrabaju 60%blokád /a ten kto ma správny spánkoví stereotyp nech prvý hodí kamenom /, utlak cievy s opuchom /edemom/ tiež nemusí mat nič spoločne a väčšinou ani nema /opuch to skor lymfa/ ,
- ja by som si s tým karpalnym tunelom nebol až tak istý ovela častejšie ho mávajúcu ženy ako muži /obvykle na základe hormonálnych zmien v prechode/, útlak tam niekde bude ,ale neudával zníženou uchopovu schopnost , zoslabnutú opozíciu palca atak proste mi to nesedí ani vzhladom k veku a tej strohej anamneze čo tam písal , navyše streknut tam kortikoid /prosím pekne kto nevie je to hormon- a jeden z najsilnejších liekou a teda aj potencionalne najnebezpečnejších /  može spravit ovela viacej šarapaty ako dobra - zažil som ludí ktorím kortikoid rozožral chrupavku na kost, . Mikrotraumi su všade a vždy skoro po každom prudkom cvičení alebo prácy len málokedy končia fibrozou obvykle sa hoja do plusu - na tomto princípe rastu svaly  - zničís tkanivo a ked bude tesne pred roztrhnutím mozok vyšle impulzi na další rast svalovej hmoty .
Jendoznačne by som začal od funkčných vecí motorickí deficit hlavne v zmysle dukcii a extra-rotácii si obvykle človek  nevšimne a často po uprave pohyblivosti od korenovích klbou sa výrazne ulaví a netreba hned riešit chrbticu ani hormony -- otazka je vždy čo bude o 10-20 rokov.
Asi budeš nejaký novodobí  lekár ked uprednostňuješ ct emg... pred klasickým vyšetrením - a tak to potom vyzerá že lekárovi sa ani zo stoličky nechce postaviť aby si človeka normálne vyšetril a potom v konečnom dôsledku lekárky si pacientou vyrabaju a nie liečia - a na to by som Ti dal x dokazou s praxe!!!!! . Ked niekto ma diplom a nevie na zaklade vyšetrenie aspekciou pohmatom reflexou antropomotoriki gonio .... zistit problém mali by mu zobrat diplom alebo by sa mal zamyslieť .Tieto vyšetrenia su pomocne na overenie dg alebo pri nejasnostiach .  Jasne ct je mala davka ale su to tri rentgeny naraz a na oslabene tkanivo to spraví skor horšie ako nič,
- nsa davaju na všetko teraz vid ibuprofen /lentilky/ , paralen, salyciláty ... a milion dalších vecí píšu to fakt ako cukríky darmo tlak farmaceutickích spoločností je enormný je to tretí najväčší biznis na svete / po energii a zbraniach/. človek nie je len chcemicka latka ktora reaguje na ine chcemicke latky!!!! , a hlavne problémy pohyboveho aparátu by sa mali riešit pohybom a hlavne mala by sa riešit príčina nie len následok - že ano - a smej sa kolko chceš
tak sa aj usmievaju tý doktorkovia ktorí vedia že bud to víde alebo príde pacoš znova a maju dalšiu robotu teda zarobok Si píš!!!!! to je ako ked posiela sklenár syna po večeroch rozbíjat okná .Chirurgický zakrok na karpapny tunel nieje žiadna sranda hlavne nie o takých 10 rokov na to ,už som zopár takých ruk rozcvičoval /smutne veci hlavne pre gitaristu Si píš!!!/  su tam časte komplikácie - zrasty , zjazvenia , poškodenie cirkulácie capilár........  a navyše imobilizácia v dlahe tiež prispieva ku kontrakturam atrofii ktora sa len tažko rieši do čista hlavne z našou trápnou štátnou rehabilitáciou
takže asi budeš odborník kedže chlapa si ani nevidel a na zaklade par viet odporúčaš  liečbu hormonmi a chirurgiu - typycké
a čo svedomie - to nie su auta že vymeníš súčiastky to su ludia

Zaznamenané
fataljoe
stály hosť
*****
Príspevkov: 756


"skill comes first"


« Odpoveď #27 kedy: 24. Jún , 2011, 14:36:19 »

ok ..idem vratit  diplom  Na zdravie! Bavím sa skvele
Zaznamenané

Not everyone likes METAL....  FUCK THEM!!!!
stevino179
Hosť
« Odpoveď #28 kedy: 24. Jún , 2011, 14:44:16 »

nič v zlom vážne ale snad sa zhodneme na tom že je lepšie začat od šetrnejších vecí, si neurolog , ortoped alebo nebodaj maš atestaciu s rehabilitácie . O mne vedúca katedry  tvrdila že som čierna ovca odboru vravela že mi da diplom jedine ked jej slubim že sa už v živote nikoho nedotknem /lebo som si trufol na herniu L5 S1 s radikulárom bez lekarskeho dozoru  a vyšlo to - čo som mal robit ked som videl jeho neštastnu tvar po všetkých tých neúspechoch/ a ja jej na to - pani profesorka keby sa cela moja klientela mala dostavit na tuto chodbu  tak sa sem nezmestí to proste nejde ... a rozosmiala sa a išiel som v septembri
Zaznamenané
fataljoe
stály hosť
*****
Príspevkov: 756


"skill comes first"


« Odpoveď #29 kedy: 24. Jún , 2011, 14:49:36 »

ja mam este horuci diplom  Bavím sa skvele ..ale s fyzioterapeutmi sa zasadne nehadam lebo raz bola bitka na jednej medickej party a dost sme dostali napitchu  Bavím sa skvele Bavím sa skvele
Zaznamenané

Not everyone likes METAL....  FUCK THEM!!!!
Strán: 1 [2] 3 4 5 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.101 sekund, 22 otázok.