Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: Zaregistroval si sa, ale ten prekliaty mail nechodí a stále nechodí?

Skontroluj si SPAM.

(fakt, robíme, čo sa dá, ale gmail.com si nedá povedať)
15. Máj , 2024, 23:49:25
Strán: [1] 2 3 |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: Co so sobotou alebo ako prebrusit drnciace prazce?  (Prečítané 19530 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
Roberto
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3467



« kedy: 11. Február , 2006, 16:25:29 »

Mili gitaristi,
urcite poznate situaciu, ked sa pri pokuse znizovat dohmat alebo aspon ho mat v urcitom standarte zacnu struny drncat o prazce. Jedno z rieseni je zdvihnut vysku kamenov (fender style), alebo celej kobyly (tunomatic & floyd rose style). Nakolko som uz nezniesol zvysovanie dohmatu, pretoze \"co je moc, to je moc\" podstupil som druhu alternativu ~ prebrusenie prazcov. Uz som to par krat robit, a tak som sa neobaval nieco v tomto smere podniknut.

co k tomu potrebujeme? papierovu lepiacu pasku, nieco na cistenie (kuchynske utierku rules), plochy jemny pilnik na zelezo c.3. jemny smirgel napr.600, riedidlo na cistenie prazcov, ciernu permanentnu (alkoholovu) fixku a nieco na cistenie (urcite nie riedidlo ako mate na krku nitro lak).

A mozeme sa do toho pustit..

1.krok: zalepime papierovou paskou medzery medzi prazcami, tak aby sme si neposkodili pri bruseni a cisteni drevo. (prvy obrazok)


2.krok: ciernou centrofixkou prejdeme kazdy prazec. Princip je ten, aby sme zistili kde mame jamy a kopce.  Takze ak mame vsetko zalepene a na kazdom prazci cierny pasik od fixky, mozeme jemne prechadzat pilnikom po vsetkych prazcoch vid obrazok2. Co sa stane? stane sa to, ze sa nam objavia prebrusene miesta a niekde zostanu zaciernene. Treba pokracovat v bruseni dovtedy pokial vsetk prazce budu zarovnane = nikde nebude cierna fixka. Ale pozor! Nesmieme brusit ako nejaky drevorubac, aby sme nezbrusili vsetky prazce privelmi. Treba vzdy odhadnut, ci skoky a jamy su tymto sposobom opravitelne. Niekedy je jednoduchsie vymenit jeden prazec, ako vsetko zbrusit na uroven jedneho.


3.krok: pokial ste privelmi zbrusili prazce ~ to znamena, ze vrch prazca je plochy, treba kazdy jeden zagulatit aby spravne ladili. Takze, naprv pilnikom z jeden strany a potom z druhej. Odporucam to robit nejakym mensim jemnym pilnikom.

4.krok: vezmeme jemny smirgel z vytrvalo hladime prazce az na nich nezostanu ryhy po pilniku. Cim jemnejsi pilnik pouzijeme,
tym menej sa nadrieme so smirglom.

5.krok: riedidlom, alebo inym cistidlom vycistime prazce a dame dole lepiacu pasku. Idealna je taka paska, co nezanechava
svinstvo na hmatniku.. a tymto nasa praca konci. Dnes som sa s tym prduskal asi hodinu a pol a hra to presne podla mojich predstav.


Naposledy upravil Roberto, : 11.02.2006 o 16:25
Zaznamenané

“Hot funk, cold punk, even if it's old junk, it's still rock and roll to me.” ~ Billy Joel

"Using a pedal for dirt with a great vintage Marshall is like driving a Ferrari with an automatic transmission. It's still a Ferrari but you can sure as have a lot more fun with a manual."
Marshall
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 182



« Odpoveď #1 kedy: 12. Február , 2006, 13:14:07 »

noo super navod.. take daco som potreboval. snad si neposerem prazce este viac jak su :D
Zaznamenané
iMbUS
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 3277



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 12. Február , 2006, 13:49:46 »

ja by som do toho nesiel....gitaru mam dost rad na to, aby som ju dojebal amaterskym zasahom
Zaznamenané

Mame nejake novinky.
MusicMan JP-6, Fernandez Strat LTD | Fender Hot Rod DeVille 212
Marjan
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 71



« Odpoveď #3 kedy: 12. Február , 2006, 13:51:50 »

jeeeej pekna finticka s tou fixou Žmurk , mna by to nenapadlo . Paradny navod ........ dakujem
Zaznamenané

grind rock
Marshall
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 182



« Odpoveď #4 kedy: 12. Február , 2006, 14:13:12 »

ak to nevyjde aj tak sa chystam preprazcovat takze v podstate nemam co pokazit velmi... akurat ze ked to fakt pokazim ta si nezahram kym mi to dakto neda dokopy :)
Zaznamenané
rady
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 618


« Odpoveď #5 kedy: 12. Február , 2006, 14:19:13 »

igor robí krky so zle zabrúsenými pražcami?:blink: ešte že je ten problém nemám:whistle:
Zaznamenané
kubriel
stály hosť
*****
Príspevkov: 1071


uiiiii


WWW
« Odpoveď #6 kedy: 12. Február , 2006, 14:27:56 »

nie, ale ked dlhsie hras, tak ich vymeles... hlavne, ak pouzivas ocelove struny...
Zaznamenané

www.klacno.sk/ipp - INTERACTIVE PIXEL PAINTING
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #7 kedy: 13. Február , 2006, 09:46:38 »

Roberto, dobra reportaz. Iba doplnim, ze takúto cinnost treba nechat na odbornikov. Roberto je jeden z nich, ja druhy. Žmurk Uz mam taketo \"prazcove pociny\" tiez zasebou.
Zaznamenané
guitman
otec
miestny štamgast
****
Príspevkov: 1986


guitman


WWW
« Odpoveď #8 kedy: 13. Február , 2006, 10:06:12 »

Tomuto sa povie dosť nahrubo obrúsené keď toto spraví niekto z menej skúsenosťami môže získať rovný krk teda čo sa prašcov týka a to opetovné zaoblenie pražcov to asi takýmto pílnikom nepôjde xistujú na to špeciálne pílničky s rádiusom

a pravdu povediac videl som už hranaté pražce treba to robiť hlavne s citom a opatrne najlepšie s kusom materiálu, ktorý má rádius krku



 ale keďže krk nemá rovnaký rádius na začiatku a na konci treba si dávať sakra pozor.
Lebo potom pri prešvihnutí hrozí prepražcovanie Žmurk
takže aj tu platí 2x meraj a raz brús! A niekedy len prebrúsiť pražce nestačí a treba odpražcovať a brúsiť hmatník.

Ale to ja len tak naokraj lebo nemám rád riešenia Hrr brr a potom to po niekom \"šikovnom\" opravovať lebo v konečnom dôsledku to býva potom drahšie Ja som čert..

Tak trošku ma zaskočil ten \"malý\" \"jemný\" robertov pílnik s takým po pritlačení ostane tenký plochý pražec Popiskujem si

Naposledy upravil Mdr.Guitman, : 13.02.2006 o 10:19
Zaznamenané

tatko fóra
Hosť
« Odpoveď #9 kedy: 13. Február , 2006, 10:14:34 »

No ja to asi necham gitarárovi...... som rad ze si viem sám vymenit struny :lol:
Zaznamenané
rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #10 kedy: 13. Február , 2006, 15:08:43 »

Ja len dodam, ze pouzitelny je aj brusny kamen - taky, co sa s nim brusia kosy. Vyhrnies rukavy, naplujes a podho brusit. Pre mensie prasata miesto echt kemra staci navlhcit vodou. Fixka je dobra finta, ale nez by sa mi chcelo kreslit 21 az 24 ciarok mojou roztrasenou starou rukou, fixku by som vynechal. Ked sa to robi pozozne a obcas sa na to mrkne zo spravnych uhlov, vidno a aj citit pod rukou, kedy je to ono...

A este 6-ty bod. Respektive vyhodil by som bod c. 4. Miesto unavneho a zbytocneho lestenia prazcov smirglom jednoducho nasadime struny (nie nove lebo tych je skoda) a a na gitare si 2 hodinky zahrame - cvicime si vytahovanie vsetkych strun vo vsetkych polohach. Efekt to ma totozny s lestenim prazcov smirglom, s tym rozdielom, ze takto vyuzijeme cas efektivnejsie. Zaroven popri lesteni a cviceni vytahovania pozorujeme, co sa podarilo, co nie a co pripadne rovno este ideme doriesit.

Postup je pre sikovnych a odvaznych. Nie sikovnych alebo odvaznych, ale sikovnych a odvaznych. Treba si rozmysliet, ci ma brusenie zmysel. V pripade novych krkov lacnych gitar moze ist o nerovnomerne doklepanie osadenych prazcov, co treba riesit prave doklepanim a nie brusenim. V pripade vatlacenych jam na prazcoch v nizsich polohach (dotycny hra cely zivot iba akordy a tlaci jak vyhybkar) prebrusenie prilis nepomoze (skorej len tak kompromisne) - ty by sa muselo z prazcov ubrusit casto aj takmer milimeter, co je dost brutal...
Zaznamenané
Hosť
« Odpoveď #11 kedy: 28. Február , 2006, 08:43:49 »

Tak toto je uz uplna alchymia pre mna, radsej budem vediet, na koho sa mam obratit:silly:
Zaznamenané
Kruspe
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 365



« Odpoveď #12 kedy: 26. Apríl , 2006, 21:49:48 »

hej, aj ja mam na to az moc rad svoje gitku, aby som to robil sam... ved nedaleko tu byva Milan Ciz, a ten vie co robi, a robi to dobre a lacno... tak nie je o com... Žmurk
Zaznamenané

... all life is future to past ...
styrioci
inventár podniku
*******
Príspevkov: 11901



« Odpoveď #13 kedy: 24. August , 2006, 18:34:30 »

mdr.Guitman napísal:
Citácia

 ale keďže krk nemá rovnaký rádius na začiatku a na konci treba si dávať sakra pozor.


je pravda, ze su hmatniky, ktore maju rozdielny radius na zaciatku a na konci...ale myslim, ze vacsina gitar ma pozdlz celeho hmatnika rovnaky radius len sa to nezda pretoze na zaciatku je hmatnik uzky a to prehnutie sa zda byt plochie ako na konci hmatnika, ktory je sirsi a to prehnutie je tam vyditelnejsie Žmurk

kadopadne to neodporucam robit nikomu kto to v zivote nerobil :) radsej si kupte prazcovy drot za 50 sk urobte si provizorny hmatnik (precvicite si na tom aj naklepavanie prazcov, pripadne ich vyberanie) a na takomto \"udelatku\" si mozte prebrusovanie prazcov nacvicit Žmurk po uspesnom zvladnuti techniky prebrusovania prazcov sa mozte bez obav pustit do gitary Popiskujem si

Naposledy upravil styrioci, : 24.08.2006 o 19:35
Zaznamenané
PalinkoZa
pravidelný návštevník
****
Príspevkov: 151



« Odpoveď #14 kedy: 24. August , 2006, 21:19:26 »

maximálne tak len jemným smirkovým papierom préjsť, v strojarine je aj stotinka mm veža :) :)
Zaznamenané

Randall G3 150W, Laney 200W
Strán: [1] 2 3 |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.078 sekund, 22 otázok.