Este raz, clovek vie zvukovy zaznam prepisat do notoveho, ziadne midi, riadny live zvuk. Tak preco by to nemohol urobit aj stroj?
ale vsak midi (Musical Instrument Digital Interface) je presne na toto vymyslene aby stroj vedel ake noty ma zahrat o akej dlzke, rytmus.. a pomocou midi mozes ovladat aj normalny "riadny live zvuk" - VST nastroje. polopatisticky povedane - stroj pocuva pomocou midi protokolu. z midi ti vie stroj vygenerovat aj kompletny notovy zapis.
problem pride ked to chces postavit do tej roviny, ze ty pocujes a vies si vyhodnotit, ze tam pocujes taky a taky nastroj a hraju toto a toto. ty ako clovek a muzikant si praxou, ucenim ziskal tuto rozlisovaciu schopnost. problem je, ze stroju pridu na vstup 1 a 0. a teraz ako poriesit aby stroj rozlisoval tak ako ty? potrebujes mu to vsetko nadefinovat, cize ako ma rozlisit jednotlive nastroje a co hraju.
jednym z rieseni je samotny protokol MIDI, ktory bol prave kvoli tomuto vyvynuty aby stroje vedeli aky nastroj co hra..
alebo mozes prist s vlastnymi rieseniami, ze navrhnes algoritmy, ktore ti budu z nejakeho zvukoveho suboru vytahovat informacie o hranych nastrojoch a o tom co hraju. len jak to budes zistovat? nejakou cestou porovnavania frekvencii a neviem coho by som nesiel - je to narocne, neefektivne, nepresne.
daleko efektivnejsie je navrhnut nejaky format, ktory okrem samotnej zvukovej stopy bude niest informacie o tom, co sa v tej zvukovej stope odohrava, tak aby z toho stroj vedel dajmetomu vygenerovat notovy zapis (nieco podobne ako midi). tu mozno nie je zle spomenut format OGG, ktory okrem audia ci videa moze obsahovat aj metadata, co otvara priestor napr pre xml, do ktoreho sa da vyexportovat midi file. a uz sa dostavame k dosiahnutiu toho, co chces, aby stroj vedel v "audio" subore rozlisit ake nastroje tam su a co hraju a reprezentovat ti to napr notovym zapisom (pomocou midi, ktore to bude obsahovat ako metada v xml). mozno je to len otazkou casu, kedy sa toho niekto masovo chyti. bolo by zaujimave kupit si CD/DVD a vediet si jednotlive skladby pustit iba po jednotlivych nastrojoch, pripadne si vediet vycucnut zo skladby notovy zapis. len znova je tu dalsi problem. kolko komercnych prehravacov (nie pocitacov) vie prehrat OGG format?
tiez je dobre polozit si otazku, na co by to bolo v sucasnosti dobre? jasne, muzikantov by to potesilo, ale beznemu posluchacovi staci si pustit hudbu. a muzikantov predsa mozu potesit vydanim knihy s tabulaturami a notami, za ktore predsa ochotne zaplatia, pripadne sa moze vydat speacialna editicia albumu, ktora bude obsahovat skladby po jednotlivych nastrojovych stopach a zarobit na tom dalsie prachy.. mozno raz, ked sa cely hudobny biznis preorientuje na zisk z koncertov a nie na zisk z predaja CD a merchandize