spyros
|
|
« Odpoveď #11047 kedy: 15. Október , 2011, 15:05:18 » |
|
Trosku osvety z Presovskej univerzity.
Snaha po utajovaní je príčinou vzniku frazeologických jednotiek – napr.: ísť na večeru, prípadne napapať sa, čo znamená zafajčiť si marihuanu. V komunikácii narkomana s dílermi, ktoré sa najčastejšie uskutočňuje prostredníctvom telefonického rozhovoru, narkoman, namiesto toho, aby drogu pomenoval explicitne, použije nejaký tajný kód, napr. cédečko, komiks, kniha, zošit, skriňa a pod., príp. sa len opýta: Môžeme sa stretnúť?, Vieš mi pomôcť so sťahovaním?, Mohol by si mi okopírovať strany x až y? (pričom rozhranie x až y označuje množstvo, t. j.: ak napr. x je 5 a y označuje 10 (teda počet konečného množstva) – narkoman žiada o 5 g drogy; pretože od x (5) do y (10) je 5) a pod. Narkomani takto komunikujú s dílermi zo strachu pred odpočúvaním telefonického rozhovoru. Pri osobnej komunikácii s dílermi sa nestránia používať slangové ekvivalenty názvov drog.
Je zaujímavé, že vulgarizmy v lexike sociolektu narkomanov môžu mať aj funkciu floskuly. Platí to napríklad o spojení ty ko...., ktoré často nemá hanlivý význam, ale funguje len ako predĺženie výpovede bez toho, aby sa na ňu navrstvovali ďalšie významy. Niekedy majú vulgarizmy aj význam adverbií. Napríklad spojenie: po ko.... (porov. aj Galisová, 2001, s. 135) sa používa vo význame príslovky množstva (znamená – mnoho), po chuja (t. j. mnoho), po p... (čo nie je iba pojem na označenie kvality, ako sa domnieva Galisová, ale značí i výstrahu, oznam, že ten, komu je tento pojem adresovaný, je v nebezpečenstve, napr. v spojeniach ako: Mať po p... ). Vulgarizmus p..us vznikol derivovaním vulgarizmu pi.. . Vulgarizmus buzna pravdepodobne vznikol derivovaním vulgarizmu buzerant. Ostatné vulgarizmy z estetických dôvodov nepovažujem za dôležité uvádzať.
Aj príslušníci tejto marginálnej kultúry majú svoje kultúrne tradície. Dokazuje to napríklad príslovie: Kto balí, ten páli! (čiže – kto marihuanovú cigaretu pripraví, ten má právo na prvé potiahnutie dymu).
|