Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.
Nedostali ste váš aktivačný email?

Prihláste sa užívateľským menom, heslom a dåžkou sedenia
Novinky: VENUJTE 2% z daní aj na podporu gitarového fóra. Ďakujeme!!
29. Marec , 2024, 01:30:02
Strán: [1] |   Dole
  Tlačiť  
Autor Téma: kúpa akustiky / vlastnosti dreva / zvuku .....  (Prečítané 4458 krát)
0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.
pcmca
nováčik
*
Príspevkov: 36



« kedy: 25. August , 2005, 13:41:48 »

chcel by som kupit akusticku gitaru. ake znacky odporucate, ake mate s nimi skusenosti, prip. ake maju muchy kazda rada je cenna dik
Zaznamenané
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #1 kedy: 10. November , 2005, 21:01:15 »

Zdravim, pred par dnami som si kupil gitaru Dowina D-555. Je to Dreadnought, s cedrovou (masiv) prednou doskou. Zvukovo je vcelku vyvazena, s dominanciou stredov, basy by som privital mohutnejsie ale da sa. Na hmatniku (krku) je dost nepohodlna, nieco mi na nej vadi a sam neviem co. Dohmat som uz znizoval aby bol nizucko ale stale to nieje ono. Mam doma este jednu smrekovu akustiku HOYER a na tej prsty behaju po hmatniku same. Trochu ma prekvapila jedna vec a sice roztec strun. Hmatnik je na nultom prazci siroky 45 mm a roztec strun je 36mm. Takato roztec je aj na uzkokrkych gitarach (porovnavane s gitarou Hoyer 42mm krk). Predpokladal by som, ked je tu pouzity sirsi hmatnik, ze aj roztec strun bude trohu rozsirena tak, aby bola vyuzita cela sirka hmatnika. Takto je po oktajoch prebytocne drevo (viac vedla tenkeho E-cka) a mozno aj to je dovod nepohody na hmatniku. Tato gitarka je konstrukcne dost podobna Furchom, preto sa chcem sa opytat odbornikov ako ""Pitu"" alebo ""dr.karpathorky"" aka je roztec strun na Furchoch, kedze tiez maju 45mm hmatnik. Pripadne sa tiez opytam, ci Vas nenapada nieco, kde by mohol byt problem ohladne tej nepohody lavej ruky na hmatniku. Sanc0
Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
feki
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 131



WWW
« Odpoveď #2 kedy: 10. November , 2005, 23:09:17 »

Moji první kejtu jsem vybíral asi týden ,měl jsem známou ve special obchodu v plzni.Každý den mi pustila do skladu a já tam strávil tak 2-3 hodiny.z 30 kytar zn. Schneider která za komančů stála tenkrát (1970)asi 3500kč,jsem vybral jednu schopnou.Musi ladit oktávy což je největší kámen.Když ji chytneš za krk a tukneš do ní,korpus by měl znít!!! rezonance by měla rozeznít struny.Hlanně musi znit perfektně flažolety.Hlavně dej pozor na stavbu žeber u vnitř kejty,a krk jak se říká oko neni p.ča - musi byt rovný.Dlouho už na španělu nehraju,ale vybíral zase stejně.
Zaznamenané

Jacsnon Soloist SL-3 > Engl E-530 ( Midi Switch Relay )> GSP1101 ( FCB 1010 ) > Engl E-840 > 2x box 75w V-30
feki
náhodný pocestný
**
Príspevkov: 131



WWW
« Odpoveď #3 kedy: 10. November , 2005, 23:15:00 »

Ještě to hlavní - Tu zkurvenou umělou hmotu co ti dela menzuru na kobyle vyhod a vyrob si jí z paroží jelena,Je to jen takovej proužek ale přenos chvění na korpus kurevsky ovlivní .
Zaznamenané

Jacsnon Soloist SL-3 > Engl E-530 ( Midi Switch Relay )> GSP1101 ( FCB 1010 ) > Engl E-840 > 2x box 75w V-30
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #4 kedy: 10. November , 2005, 23:34:02 »

Sanc0 - mám aj Furcha(celomasív, vrchná doska-smrek) aj Dowinu(polomasív, ceder), nikdy ma to nenapadlo odmerať, aj keď sa mi zdalo, že Dowina má trochu "tvrdší" hmatník, nezdalo sa mi to také tragické, aj som celkom zvyknutý naňho. Tak po odmeraní má Furch šírku pražca 43mm a medzi strunami je to medzi 36 a 37mm (bližšie k 37). U Dowiny je to presne, ako na tom obrázku (44 a 36mm). Ale hmatník sadne pekne do ruky pri obidvoch gitarách.
Zaznamenané

rastis
adminištrant
miestny štamgast
***
Príspevkov: 2303



« Odpoveď #5 kedy: 11. November , 2005, 00:56:10 »

Citácia
Originally posted by feki ...a vyrob si jí z paroží jelena...
Alebo rovno zo zubu slona :). Ale nie, v pohode staci stehno z kravy, fakt, hustotou a zlozenim je to ten isty material...
Zaznamenané
proghopik
VIP
inventár podniku
*
Príspevkov: 4302


PATRÍM DO PIVNICE!


« Odpoveď #6 kedy: 11. November , 2005, 01:15:07 »

Pocul som, ze najlepsie su na to kosti z tavy. :)
Zaznamenané

kkoti môžu robiť technicky dobru hudbu ale nie pocitovo alebo nie su kok*ti lebo umenie ide cez pocity. Jedine ked môže kkt robit dobru hudbu je ked jukeboxuje teda hra do botky nacvičené cudzie veci
Majo Fero
inventár podniku
*******
Príspevkov: 3686


večne usmiaty gitarista :-)


« Odpoveď #7 kedy: 11. November , 2005, 14:36:10 »

Sanco, poslal som ti maila.
Zaznamenané
sanc0
nováčik
*
Príspevkov: 18



« Odpoveď #8 kedy: 11. November , 2005, 16:19:36 »

Zdravim dakujem vsetkym za reakcie na moj prispevok. to: "feki" Sedlo na kobyle je zo syntetickej slonovej kosti TUSQ co by malo byt asi v poriadku. to: "Pitu" Pitu, ja som uz na to prisiel v com bol problem. Zly pocit na hmatniku som mal preto, ze bol tvrdsi oproti spominanej HOYERke, aj ked na obidvoch gitarach boli natiahnute identické struny (DAddario 85/15 Bronze 10-50). Citil som hlavne pri niektorych akordoch ze mam problem s dotlacanim strun. Problem bol v tom, ze som steloval predpetie krku tak, aby bol co najrovnejsi s ohladom na drncanie strun. Ked uz struny pri silnejsom ataku drncali prestal som sponovat. Lenze po takomto setupe bol krk stale mierne prehnuty. Tak som ho dosponoval (po stlaceni na prvom a poslednom prazci je v strede cca 0,5mm) a struny sa dostali nizsie. Teraz je pocit na hmatniku ovela lepsi, struny akoby zmekli. Su sice "proklate nizko" ale to uz budem riesit inak. Konkretne zdvihnutim sedla v kobylke (ale zatial neviem ako, asi vymena sedla). Riesit drncanie (spravidla o prvy prazec) povolenim sruby v krku nieje najlepsi napad, pretoze struny sa ti vzdaluju od prazcov v ovela ostrejsom uhle ako ked dvihas kobylku. Vysledkom je vecsia vzdialenost strun od prazcov v poziciach 2,3,4,5,6,7. Na dalsich sa ti luk zahyba na opacnu stranu a struny sa uz nevzdaluju takym tempom (takym ostrym uhlom). Naproti tomu ked podlozis kobylku, tak sa struny vzdaluju pod ovela mensim uhlom postupne az do konca, ich vzostup je proste linearny. Tod vsjo. Ked niekto nepochopil, mozem nakreslit :-) Sanc0
Zaznamenané

Akustiky: Dowina D-555, Marris SJ-1C
Pitu
adminištrant
inventár podniku
***
Príspevkov: 6373


guitarist


WWW
« Odpoveď #9 kedy: 12. November , 2005, 00:48:18 »

Fajn Sanc0, dúfam, že to už bude v pohode. :1:
Zaznamenané

Strán: [1] |   Hore
  Tlačiť  
 
Skočiť na:  

Stránka vytvorená za 0.029 sekund, 22 otázok.